دانشگاه آزاد اسلامي واحد بوشهر با تلاش مستمر مسئولان محلي و خواست و اراده مردم بوشهر در تاريخ هشتم آبان ماه سال 1364 تأسيس گرديد و براي نخستين بار در بهمن ماه همان سال از دانشجويان پذيرفته شده در كنكور سراسري در دو رشته تحصيلي حسابداري و عمران در مقطع كارداني به تعداد 127 نفر ثبت‌نام به عمل آمد و به اين ترتيب فعاليت آموزشي اين واحد دانشگاهي آغاز گرديد.
روند حركت دانشگاه از بدو تأسيس تا سال 1370 به دليل تغيير مكرر مديريت دانشگاه كند و تدريجي بود و پذيرش دانشجو در همان رشته ها صورت مي‌گرفت و تعداد دانشجويان تا سال 1370 تنها به 950 نفر رسيد. ولي از سال 1370 و با انتخاب آقاي دكتر سيدعبدالصاحب امامي به عنوان رياست دانشگاه حركت و توسعه دانشگاه به شكل قابل توجه‌اي سرعت يافت به نحوي كه طي ده سال واحد بوشهر مدارج كوچك، متوسط و بزرگ را طي كرد و اكنون پس از گذشت 30 سال اين واحد دانشگاهي به درخت تنومند و پرباري با درجه جامع تبديل گرديده است كه داراي 7 حوزه معاونت برنامه ریزی، آموزشي، عمراني، دانشجويي و فرهنگی، پژوهش و فناوری، اداري و مالي و مدارس سما مي‌باشد.

واحد بوشهر امروز با درجه جامع به عنوان بزرگترین و پرسابقه¬ترین دانشگاه استان بوشهر دارای56 رشته فعال در مقطع کاردانی و کارشناسی و 43 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 15 رشته در مقطع دکتری تخصصی می باشد. واحد بوشهر دارای امکانات و فضاهای اداری و آموزشی و رفاهی و ورزشی متنوع، باشگاه سوارکاری، باشگاه اهداف پروازی، سالن ویژه امتحانات، مرکز رشد واحدهای فناور، اراضی مستعد کشت گلخانه ای، شهرک فناوری شفا و هفتاد هکتار اراضی اختصاص یافته به مرکز تحقیقات آبزیان و طرح های اقتصادی مرتبط با خلیج فارس می باشد که جایگاه ویژه واحد بوشهر در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و نیز در مجموعه آموزش عالی استان بوشهر را نمایانگر می سازد.