پیام ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهربه همکاران ، مدیران گروه و اعضای محترم هیات علمی

بسم الله الرحمن الرحیم.

 

{ قال رِسول ا...:    انّي بعثت معلّما}

همکاران عزیز و ارجمند؛ مدیران محترم گروه های تخصصی و اعضای محترم هیات علمی

سلام علیکم

        احتراماً بی شک یکی از عناصر تأثیرگذار و مقوم بر فعالیت ها و مأموریت های دانشگاه و هر نهاد عالی آموزشی در ایران و جهان هیأت علمی است. قوانین و اسناد بالا دستی در کشور ما از قبیل سند نقشه جامع علمی کشور، سند دانشگاه اسلامی و اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی، آئین نامه جامع مدیریت دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، شرح وظایف مدیران گروه و آیین نامه های انتظامی فی الواقع در صدد ریل گذاری مناسب برای متظاهر ساختن توانمندی ها و مأموریت های گروه های تخصصی است. بهره وران و به ویژه دانشجویان و جامعه با عشق و امید به فراگیری دانش، تخصص و کسب مهارت های حرفه ای و عملی، عمر و حتی سرمایه مادی و معنوی خود در این راه مصروف می دارند. منافع مشترک استاد، دانشجو و دانشگاه، همین‏هاست. تعارض منافع و چالش در روابط نه تنها مغایر با حیثیت و شأنیّت عناصر یاد شده است، بلکه خود موجب دلسردی و نا امیدی مخاطبین و خانواده ها و حتی دست‏اندر کاران آموزش عالی می شود. دانشگاه آزاد اسلامی، در مدیریت کنونی با وجود تمام محدودیت ها و نقصان منابع، تمام همّت و تلاش خود را به کار بسته است که زمینه تعامل سازنده و تقویت اراده های یکایک بازیگران در محیط خود را برای نیل به اهداف علمی و اسلامی نظام مقدس جمهوری ایران فراهم نماید. در این شرایط،از یک سو، مدیران خدوم و جهادگران دانشگاه با همت مضاعف و در فضای پرچالش کاهش شدید دانشجو و درآمد و افزایش روزافزون هزینه ها، برای عبور بی ضرر از این چالش ها و تنش‏ها از جان و آبرو مایه گذاشته و تاکنون نگذاشته اند که وقفه و خللی در پرداخت های عادی مثل حقوق و دستمزد و برنامه‏ها و خدمات مختلف علمی و فرهنگی ایجاد شود. از دیگر سو، برنامه ای شدن بودجه، تجمیع حساب ها و نظارت مستمر سازمان بر عملکردها راه را بر شفافیت و پاسخگویی هرچه بهتر مسئولان هموار کرده است. به طور واقعی، برنامه ریزی و هدایت امور در شرایط کنونی متفاوت با گذشته و مستلزم احساس مسئولیت جدی و تقلای شبانه روزی است. در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر نیز به رغم مشکلات عدیده و متأثر از این اوضاع و شرایط و با کمترین تنش و توقف، برنامه ریزی و هدف گذاری وسیعی در چارچوب بودجه سنواتی و الزامات در آمد و هزینه‏ای صورت گرفته است. همچنین، با اتخاذ تصمیمات راهبردی، نه تنها کنترل، کاهش هزینه ها و صرفه جویی حداکثری اتفاق افتاد، بلکه به تدریج شاهد مهار و جبران کاهش دانشجو و تثبیت اوضاع هستیم. شاهد مثال، افزایش تعداد پذیرش دانشجو در سال 98 به نسبت سال 97 در واحد بوشهرو برخی از واحدهای استانی است. انتظار ما از آحاد اعضای محترم هیات علمی این است که بیش از پیش شرایط پر چالش کنونی را مورد تأمل و تحلیل قرار داده و در جهت ساماندهی آنها تلاش نمایند. دراین مأموریت همگانی، آمادگی دریافت و پذیرش هرگونه نقد، پیشنهاد و راهکار سازنده و فاخر را داشته و توجه به آنها را وظیفه خود می دانیم. پرهیز از تحلیل های غیر منصفانه و رفتارهای مغایر با مصالح حیاتی استان، مورد انتظار است. ضمن تقدیر از همه تلاش های خالصانه و صادقانه عزیزان، مع الاسف و با کمال اعتذار باید یادآوری کنیم که برخی از رفتارها خصوصاً در مواجهه با دانشجویان و در شورای تخصصی گروه ها به ایذاء، نارضایتی و انصراف عده ای از دانشجویان منجر شده است. بر این اساس و در راستای تحقق یک دانشگاه مردمی، انقلابی و اسلامی توجه به موارد زیر را در خواست می نماییم:

1-   اساس دانشگاه، گروه های تخصصی و تعامل سازنده، مشفقانه و دلسوزانه اعضای محترم هیات علمی است. بدون تردید، تحقق این فضا موجب خرسندی مخاطبین و دانشجویان خواهد شد و ایده و آرمان «دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان اولین انتخاب» را عینییت خواهد بخشید.خویشتن‏داری، تکریم دانشجویان، پاسخگویی بموقع و مسئولانه به مراجعین،صبوری، پشتکار، شوق خدمت، همدلی، همراهی، انسجام و اتحاد و اجرای مقررات به طور فردی و گروهی مورد استدعاست.

2-   در این برهه‏ی حساس که بیش از هر زمان دیگر نیاز به اهتمام و اعتماد ویژه به قشر جوان و آینده ساز می باشد، انتظار می رود همسو با بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری «مدظله العالی» مبنی بر امید آفرینی، توجه به دانشگاه، جوانان و آینده آنان، اعضاء محترم هیات علمی و گروه های تخصصی فضای دانشگاه را برای مشارکت و حضور فعال، اثر گذار و پر نشاط دانشجویان مهیّا و مدیریت فرمایند.

3-   با عنایت به اینکه در دستورالعمل بودجه سال مالی جدید، الزامات و برنامه هایی برای جذب حداکثری دانشجو و درآمدهای غیر شهریه ای منظور شده است، خواهشمند است نه تنها شرایط گروه را برای ارتقای کیفیت آموزشی وخدمات رسانی عادی و معمول فراهم آورند، بلکه در حدود طرح تعاون استانی و انتظارات ملی و سازمانی همکاری و تشریک مساعی حرفه ای و تخصصی گسترده تری معمول فرمایند. این انتظارات در چارچوب تغییر رویکرد و نگاه به دانشگاه از یک دانشگاه صرفاً نسل اوّل و دوّم، به دانشگاه کار آفرین و مهارت محور مطرح شده است و در تضمین و تثبیت آینده دانشگاه بسیار ضروری است.

4-   به زودی سیاست ها و مقررات ناظر بر بهره مندی حداکثری از ظرفیت دانشگاه و اعضای محترم هیات علمی در قالب موظفی های آموزشی و غیر آموزشی اعم از تدریس، پژوهش های درون و برون سازمانی، مشاوره های فرهنگی و تربیتی دانشجویان، مشارکت در درآمدهای غیر شهریه ای و در شوراهای علمی و آموزشی، نظارتی، اموراجرایی، کارگاهی وآزمایشگاهی و غیره ابلاغ خواهد شد. یقین داریم استان ما در این عرصه حرف های زیادی برای ارائه و اجرا دارد.

5-   استدعا داریم دانشجویان را به انجام وظایف علمی ترغیب نموده و از رفتارهای تقابلی در گروه اجتناب فرمایید. این مرافعات، به توان و تأثیرگذاری دانشگاه در رقابت با سایر مراکز آموزش عالی آسیب جدی وارد کرده است. مدیریت عالی دانشگاه به طور جدی مترصد موضوع و آسیب شناسی این اوضاع است.

6-   خدای را شاکریم که توفیق خدمت در این شرایط را به ما داد تا به عنوان احدی از مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی در حد و وسع خود ایفای نقش، تحمل رنج و کسب تجربه نمائیم. از همه عزیزان می خواهیم که در این دوران «مدیریت رنج و آزمایش جدی» دانشگاه را تنها نگذارند و با قلم، قدم و اقدام خود گوشه ای از این مأموریت سنگین را بر عهده گرفته و ان شاء ا... در پیشگاه خداوند متعال و در برابر نعمت های او، خصوصاً خانواده ها و مردم شریف این سرزمین شرمنده نباشیم.

 

با آرزوی توفیقات الهی

اسماعیل عبدالهی

        دبیر هیات امناء ورئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر