بازگشت

تأکید بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی

تأکید بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی

تاریخ: 99/07/20

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر مطرح کرد؛
تأکید بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی
دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی تأکید کرد و گفت: دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه و فعال‌شدن مراکز تحقیقاتی و سراهای فناوری و نوآوری ازجمله موضوعات مهمی است که باید هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در بیست و یکمین جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر که به‌صورت آنلاین برگزار شد با قدردانی از مجموع تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده در دانشگاه اظهار کرد: با توجه به شرایط کشور، دانشگاه، کرونا و نیز تغییر سامانه‌های دانشگاه انتظار است این تلاش‌ها صدچندان شود تا از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها برای انجام مأموریت‌های جدید دانشگاه بهره ببریم.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته واحدها و مراکز استان در انجام الزامات و هزینه‌های تکلیفی مشکلی نداشته‌اند، عنوان کرد: تمام واحدها و مراکز دانشگاهی به‌عنوان عناصر مستقل، سازنده، صاحب اختیار، جزء ارکان اصلی در برنامه‌های ملی و استانی دانشگاه هستند و به‌تدریج در راستای افزایش توان مالی و تحقق خودکفایی گام بردارند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه سازمان مرکزی و دبیرخانه‌های استانی به‌عنوان ستاد دانشگاه نقش نظارتی و حمایتی دارند، ادامه داد: جذب دانشجو، برگزاری آزمون‌ها، راه‌اندازی و گسترش رشته‌های تحصیلی، تربیت نیروی متخصص و کارآمد، کارآفرینی و اشتغال‌زایی، فعالیت‌های اقتصادی، برنامه‌های فرهنگی اثرگذار و ... در واحدها و مراکز دانشگاهی انجام می‌شود و اگر دانشگاه‌ها فعال شوند، مجموعه دانشگاه رونق می‌گیرد و در غیر این‌صورت رکود و سکون بر دانشگاه مستولی خواهد شد.

ثبات حاصل همکاری، هم‌افزایی، مدیریت هماهنگ و تدابیر آینده‌نگرانه است
عبدالهی با بیان اینکه ثبات در مجموعه استان حاصل همکاری، هم‌افزایی، مدیریت هماهنگ و تدابیر آینده‌نگرانه است، خاطرنشان کرد: استان بوشهر تا پیش از این یک استان غیرفعال با نیروی انسانی توانمند و پرظرفیت اما ساکن و پربنیه و پرهزینه بود که با کادرسازی مناسب و سیاست ساختارسازی در سطح وسیع، پویایی به مجموعه استان تزریق شد.
وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های قوی علمی در استان وجود دارد که یا فعال شده و یا در حال فعال‌سازی است، ادامه داد: سما و ظرفیت‌های آن مانند مدارس و آموزشگاه‌ها، مدارس کسب و کار و نیز مراکز تحقیقاتی که برند و نماد دانشگاه هستند در چند شهرستان استان مشغول فعالیت هستند که نویدبخش آینده‌ای روشن است.

۹۰۰ کیلومتر مرز آبی مشترک با کشورهای اسلامی ظرفیتی مهم برای جذب دانشجوی غیرایرانی
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه سند دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس به‌عنوان نخستین سند استان در سازمان مورد تأیید قرار گرفت که مهر تأییدی بر ظرفیت‌های بی‌شمار استان و دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر است، تشریح کرد: ۹۰۰ کیلومتر مرز آبی مشترک با کشورهایی که از لحاظ فرهنگ و شریعت نزدیک به ایران اسلامی هستند، ظرفیتی مهم برای جذب دانشجوی غیرایرانی و همکاری‌های علمی بین‌المللی است.

عبدالهی با تأکید بر اینکه در سند دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس بخش‌های اصول، مبانی، ساختار اجرایی، آموزشی، فرهنگی، مالی، تعاملی، پژوهشی به خوبی مشخص شده است، بیان کرد: تمام بخش‌های این سند جذابیت‌های قابل قبولی دارد و می‌تواند موجب جذب و پذیرش دانشجو و همکاری برون‌دانشگاهی شود. پذیرش هر دانشجوی خارجی علاوه‌بر منفعت‌های مالی، پیامدهای مثبت فرهنگی و تبلیغی را نیز به همراه خواهد داشت. تکریم ارباب رجوع یک نیاز ملی است
وی تکریم ارباب رجوع را یک نیاز ملی برشمرد و تأکید کرد: باید از توجه صرف به کارهای روزمره و یکنواخت عبور کرد؛ چراکه سکون، خسارت‌بار و موجب عقب‌افتادگی است.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی کارآفرینی و مهارت‌افزایی را به‌عنوان یک مسئولیت مهم ملی برعهده گرفته است، متذکر شد: مطابق آمارهای رسمی پایگاه‌های علمی، دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ کمی و کیفی در صدر دانشگاه‌های کشور قرار دارد که این نشان می‌دهد دانشگاه شانه به شانه مراکز علمی معتبر در حال فعالیت است و وجهه جهانی آن در حال نمود و ظهور و پذیرش است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با با بیان اینکه جلسات هیئت امنای استانی به‌صورت هدفمند برگزار می‌شود بر پیگیری و اجرایی‌شدن مصوبات تأکید و اضافه کرد: دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه، ایجاد مجتمع آموزشی، فرهنگی، علمی و گردشگری گناوه، تبدیل به احسن مجتمع عالیشهر (بوشهر)، فعال‌شدن مراکز تحقیقاتی و سراهای فناوری و نوآوری، تصویب آموزشکده‌های جدید، ارتقای درجه واحد دشتستان و تبدیل وضعیت مرکز کنگان موضوعات مهمی است که باید هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به تدوین نظام‌نامه گسترش دانشگاه اظهار کرد: اقدامات زیربنایی و ساختاری ارزنده‌ای شکل گرفته و ریل‌گذاری مناسب موجب رفع دغدغه‌های جابه‌جایی و راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی شده است.

کمیته گسترش استان بوشهر تشکیل و دبیرخانه آن آغاز به کار کرده است
عبدالهی با بیان اینکه کمیته گسترش استان بوشهر تشکیل و دبیرخانه آن آغاز به کار کرده است، گفت: کمیته گسترش استانی موظف است درخواست‌های واحدها و مراکز استانی را براساس سند آمایش استانی و ظرفیت‌های منطقه‌ای با رویکرد آینده‌نگرانه بررسی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برساند.
انعقاد ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر
وی با بیان اینکه درراستای تعاملات برون‌دانشگاهی دو تفاهم‌نامه دیگر با شهرداری عالیشهر و شرکت تولید و توسعه نیروگاه اتمی بوشهر در هفته گذشته منعقد شد، یادآور شد: با نیازسنجی دقیق برای تعامل و کیفیت‌افزایی و افزایش توانمندی‌ها تاکنون بیش از ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی استانی منعقد شده است که علاوه‌بر تحقق یک زمینه مهم فعالیت، موجب اعتمادسازی عمومی و جذب دانشجویان در رشته‌های مرتبط خواهد بود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر فعالیت تمام ارکان دانشگاه در تبلیغات و جذب دانشجو، توضیح داد: فرآیند جذب دانشجو فقط برعهده یک بخش خاص نیست و همه در این قبال مسئولیت دارند که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، حوزه فرهنگی دانشگاه است که باید با طرح‌های اثرگذار و به شکل زیبا، رسالت‌های مردمی، اسلامی، علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی را به جامعه معرفی کند.
انضباط‌بخشی مستلزم شناخت از مجموعه و پیش‌بینی صحیح آینده است
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر انضباط‌بخشی عنوان کرد: انضباط‌بخشی مستلزم شناخت از مجموعه و پیش‌بینی صحیح آینده است.
عبدالهی آشنایی با قوانین و دستورالعمل‌ها را نخستین گام توانمندسازی دانست و تأکید کرد: نظم و نظارت براساس قوانین عامل موفقیت و عبور از چالش‌هاست.
رفع چالش‌ها با تدبیر ملی و اسلامی
وی با تسلیت اربعین حسینی و ایام سوگواری ماه صفر با اشاره به برگزاری مراسم اربعین حسینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور و استان بیان کرد: در هر کاری و فعالیتی توکل به رب‌العالمین و تمسک به ائمه اطهار(ع) به‌عنوان حجت الهی نیاز است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه زندگی و سیره پیامبران و امامان یک ظرفیت بیکران الهی است که در اختیار انسان‌ها به‌ویژه مسلمانان قرار گرفته است، افزود: قدرت جسمانی و عقلانی انسان قدرت بالقوه‌ای است که تنها با توکل و توسل بالفعل می شود.
عبداللهی با بیان اینکه تجربه نشان داده است که تنها راه عبور از سختی‌ها، تدبیر ملی و اسلامی است، تشریح کرد: همانطور که ناکارآمدی تحریم‌ها در قبال کشور مشخص شد، به امید خدا کنترل و شکست کرونا نیز با این رویکرد حاصل خواهد شد.