بازگشت

تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است

تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است

تاریخ: 98/10/05

آیت الله صفایی بوشهری در دیدار دکتر طهرانچی:
تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس و جهان اسلام با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در دیدار با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه جهان استکبار به دنبال تصاحب، اسارت و انحصار علم است، گفت: علم اقتدار با خود به همراه خواهد آورد و تردیدی نیست اگر یک کشور می خواهد اقتدار جامع پیدا کند، یکی از پایه های اقتدار جامع رشد و پیشرفت بنیادین فناوری است.
آیت الله صفایی بوشهری افزود: اگر می خواهیم در نظم آینده جهان تأثیرگذار باشیم، باید نه تنها در علوم خودکفا بوده، بلکه باید مرجعیت نیز پیدا کنیم، استقلال واقعی سیاسی و حتی استحکام فرهنگی به این حوزه متصل است.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه با جهل جزء عمل جاهلانه و حرکت های غیر اصولی عملی صورت نمی گیرد، گفت: امام صادق (ع) می فرماید: شخص جاهل در مسیری حرکت می کند که گمراهی است و هرچه سریعتر حرکت کند دیرتر به نتیجه خواهد رسید.
آیت الله صفایی بوشهری اظهار داشت: علم در شرایط کنونی که جهان به سمت دانش بنیان محور در حال پیشرفت است، بسیار ضروری است و دانشگاه در کنار آموزش و پرورش و مدیریت علمی خانه نقش فوق العاده ای در این مقوله دارد و هر سه حلقه ها به هم پیوسته هستند.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در متن جامعه است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برخلاف دانشگاه های دیگر که دولت پایه هستند، تقریباً دانشگاهی مردم پایه است و این ویژگی دانشگاه آزاد است.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر ادامه داد: این یک فرصت مناسب برای دانشگاه است که با گسترش کمی و کیفی، در طول سال ها همواره مورد استقبال بوده است.

آیت الله صفایی بوشهری اظهار داشت: نگرش و رشد همه جانبه دانشگاه با فضای جغرافیای مردمی مد نظر بوده است که با رویکرد جدید دانشگاه، این پیوند مردم با دانشگاه دو طرفه شده و دانشگاه نیز با مردم ارتباط پیدا کرده است. ایفای نقش دانشگاه در توسعه، پیشرفت، اشتغال زایی و رونق اقتصادی در طرف دوم امکان پذیر است.
وی یکی از مهمترین مشکلات آموزش در کشور را فهمیدن بدون مهارت دانست و افزود: رویکرد در مراکز آموزشی باید از فهم عبور کند و به مهارت بیانجامد.
آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم بیکاری، عدم توانایی در مهارت و کارآفرینی است، گفت: عدم مهارت سبب انباشت جمعیت برای انجام کارهای غیر مهارتی خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی برنامه های اصولی و دانش پایه وجود ندارد، تصریح کرد: در حوزه کارآفرینی باید به سمت رشد توسعه ناخالص ملی، ثروت ملی و اقتدار در عرصه نظام بین الملل حرکت کرد.
وی تأکید کرد: باید بانک اطلاعات جامعی از ظرفیت های موجود استان ها ایجاد کرد و به سمت پیشرفت ایران اسلامی با دانش و با نگاه مقام معظم رهبری حرکت کرد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه این استان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان الگوی تنظیم سند دانش بنیان اقتصاد آمایشی ایران انتخاب شده است، گفت: بوشهر می تواند منطقه آزاد فناوری شود و دانشگاه آزاد اسلامی می تواند مرکز و کانون تولید نرم افزار پیشرفت از یک سو و گسترش سخت افزارها و ایجاد حرکت های توسعه به اشکال مختلف از سوی دیگر باشد.
آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه بوشهر از دیرباز از جهت علمی و به ویژه علوم انسانی در جنوب ایران و حوزه خلیج فارس مرکزیت داشته است، تصریح کرد: بوشهر می تواند مرکز کانون و دبیرخانه دائمی مراکز دانشجویی حوزه خلیج فارس و جهان اسلام باشد و اتحادیه اسلامی دانشگاه های خلیج فارس و جهان اسلام تشکیل شود که این مسئله با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است.