بازگشت

مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر به ۵ مرکز افزایش می‌یابد/ راه‌اندازی ۳ آموزشکده فنی و حرفه‌ای

مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر به ۵ مرکز افزایش می‌یابد/ راه‌اندازی ۳ آموزشکده فنی و حرفه‌ای

تاریخ: 98/08/01


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر به ۵ مرکز افزایش می‌یابد/ راه‌اندازی ۳ آموزشکده فنی و حرفه‌ای
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان این‌که تاکنون یک مرکز تحقیقاتی در این دانشگاه فعال بوده، گفت: «با پیگیری‌های هدفمند این عدد به پنج مرکز تحقیقاتی افزایش می‌یابد.»
اسماعیل عبدالهی دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در بوشهر درباره مسائل مختلف آموزشی، پژوهشی، مالی و اداری واحد بوشهر سخن گفت که متن کامل این گفتگو را می‌خوانیم.
آنا: با آغاز سال تحصیلی جدید مهم‌ترین برنامه و اولویت شما در واحد متبوع‌تان در حوزه‌های مختلف به‌ویژه پژوهش چیست؟
عبدالهی: پیگیری و اجرای طرح‌های درآمدزا به‌ منظور توانمندسازی دانشگاه اولویت اصلی فعالیت‌های دانشگاه‌ آزاد‌ اسلامی استان بوشهر است. به علاوه دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر همسو با برنامه‌های علمی، پژوهشی و رسالت‌های اجتماعی جدید این دانشگاه، هموارکردن راه علم‌آموزی، تخصص‌گرایی و مهارت‌افزایی را از مأموریت‌های خود قرار داده است. در این راستا راه‌اندازی دانشگاه فناوری نفت و گاز در عسلویه در دستور کار بوده که به‌منظور توسعه رشته‌های مهارتی و پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای هدف‌گذاری شده است.
ایجاد مرکز رشد و واحدهای فناور در واحدهای استان بوشهر
اقدامات صورت‌گرفته در حوزه زیرساخت‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر را می‌توان از نوع اثرگذار و قابل اتکا معرفی کرد. تا پیش از این فقط یک مرکز تحقیقاتی در استان بوشهر وجود داشت که با پیگیری‌های هدفمند این تعداد به پنج مرکز تحقیقاتی افزایش یافته است. به‌‌زودی علاوه‌بر توسعه مرکز رشد و واحدهای فناور در بوشهر، شاهد ایجاد این مراکز در دیگر دانشگاه‌های استان نیز خواهیم بود.
با آغاز سال تحصیلی جدید بر اساس الگوی نیازمندی امروز کشور و جامعه و نیز توسعه صنعت و کارآفرینی و علاقه‌مندی جوانان به ادامه تحصیل و ارتقای سطح علمی، توسعه رشته‌های جدید در گروه‌های آموزشی علوم انسانی، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و به‌ویژه رشته‌های پیراپزشکی در مقاطع مختلف تحصیلی به‌عنوان اولویت فعالیت‌های واحدهای دانشگاهی استان شناخته می‌شود.
یکی از اصولی که معتقدیم باید بیش از وضعیت کنونی دانشگاه از آن بهره گرفت، ظرفیت‌های درآمدی استان بوشهر مانند مجتمع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی استان است که ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه فعالیت‌‌های دانشگاهی دارند. در نظر است تا با فعال‌سازی این ظرفیت‌ها و تعامل دانشگاه با صنایع، زمینه بازار کار متناسب با رشته‌های تحصیلی و دانش‌آموختگان را نیز فراهم آوریم.
آنا: در آینده پیش‌رو چه خبر خوبی از واحد شما خواهیم شنید؟
عبدالهی: از آن‌جا که دانشگاه آزاد اسلامی یک نظام یکپارچه و متحد است با اعتقاد بر اصل وحدت رویه در امور به یاری پروردگار با تکمیل فرآیند راه‌اندازی مدرسه کسب و کار خلاقیت، آغاز به کار سراهای نوآوری، پیگیری ساخت مجتمع رفاهی و تفریحی در واحد گناوه، راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی نخل، انرژی‌های نو، علوم رفتاری و آبزیان گرمسیری در بوشهر، دیلم و دلوار و پیگیری راه‌اندازی سه آموزشکده فنی و حرفه‌ای جدید در استان و نیز راه‌اندازی خط تولید فروش صنعتی کیتین و کیتوسان خبرهای بسیار خوبی از دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر است که در آینده نزدیک شنیده خواهد شد.
آنا: در صورتی‌که در عرصه دانش‌بنیان و اختراعات محصولی دارید، مراحل طرح و تولید آن را تشریح کنید.
عبدالهی: حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای نیاز امروز دانشگاه آزاد اسلامی است که مستلزم برنامه‌ریزی‌های دقیق و نگاه علمی به مسائل است. براساس ساختار جدید در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد درآمدهای غیرشهریه‌ای تولید محصولات کیتین و کیتوسان (از پوست سخت‌پوستان دریایی نظیر میگو)، ساخت دستگاه خشک‌کن میوه‌جات و صیفی‌جات و توسعه و فعال‌سازی مرکز رشد واحد بوشهر در دستور کار است.
هوشمندسازی زیردریایی‌های کنترل‌شونده از راه دور در واحد دلوار
تولید نان برای بیماران خاص مانند بیماران دیابتی در واحد دشتستان، تولید رنگ پایه آب بسیار الاستیک (برای مصارف تبلیغاتی) واحد اهرم و طراحی پایگاه اینترنتی فروش محصولات تولید شده در دانشگاه آزاد اسلامی و هوشمندسازی زیردریایی‌های کنترل‌شونده از راه دور در واحد دلوار از عمده فعالیت‌های دانش بنیان استان بوشهر است.
راه‌اندازی مدرسه کسب و کار و خلاقیت، پیگیری راه‌اندازی سراهای نوآوری در حوزه انرژی (نفت، گاز، پتروشیمی و هسته‌ای) نیز از دیگر برنامه‌های استان بوشهر است.
آنا: در حوزه کشاورزی (محصولات کشاورزی و گلخانه) چه اقداماتی انجام داده‌اید و یا در حال انجام است؟
عبدالهی: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر برنامه‌ریزی‌‌‌‌‌های لازم را برای فعال‌سازی ظرفیت کشاورزی انجام داده است. در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی در واحد بوشهر با توجه به هزار و ۸۰۰ اصله نخل خرما، طرح کشت بافت نخل در کنار فروش خرما در جریان است.
طرح دامی پرورش بز دمشقی در واحد دشتستان اجرایی می‌شود
در استان بوشهر نیز می‌توان طرح دامی پرورش بز دمشقی که در زمین ۷۰ هکتاری واحد دشتستان اجرایی خواهد شد و در تولید پروتئین و لبنیات در سطح استان نقش تعیین‌کننده‌‌ای خواهد داشت را نام برد.
از دیگر برنامه‌‌های واحد دشتستان در توسعه صنعت دام‌‌‌‌‌پروری و کشاورزی می‌توان به کشت غلات در زمین کشاورزی ۷۰ هکتاری این واحد دانشگاهی (۴۰ تن غلات در این مزرعه سال گذشته برداشت شده است) و تولید گیاهان دارویی اشاره کرد.
عمده فعالیت کشاورزی در واحد دیلم را باید ایجاد تکثیرگاه آبزیان برشمرد. در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج با توجه به اراضی مستعد کشت گلخانه‌‌ای، تولید گیاهان دارویی مانند گیاه آلوئه‌ورا که در کنار سهولت پرورش به دلیل نیاز ناچیز به آبیاری، بی‌نیازی گیاه به کود و آفت‌کش‌ها و تجهیزات و ادوات گران‌قیمت کشاورزی و مصارف متعدد غذایی و دارویی بسیار مقرون‌به‌صرفه است، کشت درخت کنار پیوندی در کنار پرورش گیاهان گلخانه‌ای (گوجه، خیار و سبزی) از جمله برنامه‌های استان در توسعه صنعت کشاورزی است. در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز دیر نیز پرورش علمی (صنعتی) و سنتی میگو در حال پیگیری است.
آنا: درباره جذب دانشجوی خارجی توضیح دهید.
عبدالهی: دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر مطابق با مقررات شیوه‌نامه وزارت علوم برای جذب دانشجویان غیرایرانی (اتباع خارجی) ظرفیت مناسبی اختصاص داده است. از آن‌جا که دانشجویان خارجی مانند دانشجویان ایرانی مشمول تمام قوانین، ضوابط آموزشی - دانشجویی و تسهیلات هستند، برنامه‌های خوبی برای این دانشجویان در نظر گرفته شده است.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در سال تحصیلی جاری در ۱۹ رشته کاردانی، ۴۰ رشته کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، ۴۲ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۶ رشته دکتری تخصصی پذیرش دانشجو داشته است.
سال تحصیلی جدید در کنار پذیرش دانشجو در رشته‌‌های باسابقه و پرمتقاضی دانشگاه مانند برق، معماری، عمران، شیمی، نفت، گاز، مکانیک، حسابداری، حقوق، سینما، هنر، زبان و ادبیات فارسی و انگلیسی، روان‌شناسی، علوم تربیتی و رشته‌‌های پیراپزشکی، هفت رشته تحصیلی جدید مشاوره، مترجمی زبان انگلیسی، مدیریت بیمه، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب‌وکارهای کوچک، معماری داخلی و مهندسی هسته‌ای (کارشناسی و کارشناسی ارشد) و بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) براساس نیازسنجی‌‌های استان، آینده‌‌نگری و بررسی وضعیت بازار به رشته‌های یادشده اضافه شد.