بازگشت

علوم دریایی و انرژی تمرکز اصلی طرح پایش استان بوشهر است

علوم دریایی و انرژی تمرکز اصلی طرح پایش استان بوشهر است

تاریخ: 98/03/25

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: علوم دریایی، انرژی، آبزیان و شیلات از جمله موضوعات طرح پایش دانشگاه‌های بوشهر است.
اسماعیل عبدالهی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا در خصوص اجلاس سی و هفتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی با شعار «دانشگاه آزاد اسلامی، گام دوم انقلاب اسلامی» گفت: اجلاسی که برگزار شد در نوع خود جالب‌توجه و کم‌نظیر بود. یکی از نقاط عطف این نشست این بود که مسئولان و رؤسای واحدهای دانشگاهی در یک محل دور هم جمع شدند و درباره برنامه‌های دانشگاه تبادل نظر کردند.
وی افزود: صحبت‌های رئیس هیئت مؤسس و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به چالش‌های پیش‌رو و ظرفیت‌های کشور صورت گرفت که نشان از تغییر نگاه و استراتژی در کل کشور می‌دهد. باید از ظرفیت‌های ۳۷ ساله‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی دارد در افق‌های جدید به‌ویژه در حوزه کارآفرینی، درآمدزایی، حل مسائل و مشکلات جامعه و جوانان استفاده کنیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بیان کرد: در همه استان‌ها جهت‌گیری به این سمت طراحی و تدوین خواهد شد. در استان بوشهر نیز با توجه به بخشنامه‌های جدید و ظرفیت‌های استان، به‌ویژه در حوزه انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی، هسته‌ای، آبزیان، دریا، دریانوردی و کشاورزی در حال تهیه سند توسعه هستیم. در چارچوب ظرفیت‌های موجود در استان پروژه‌هایی طراحی و تدوین کرده‌ایم که می‌توان به پروژه کیپوسان اشاره کرد که در واقع یک محصول بایوپلیمری است. این ماده از پوست میگو تولید می‌شود و ارزش اقتصادی فراوانی دارد.
عبدالهی اظهار کرد: سه طرح در حوزه آبزیان نیز در واحدهای ساحلی‌ شهید رئیس علی دلواری، واحد دیّر و واحد دیلم در حال انجام است. استان بوشهر در زمینه تولید و پرورش میگو و تکثیر لارو میگو نیز فعالیت دارد. همان‌طور که می‌دانید استان بوشهر قطب تولید و پرورش میگو استخری است و درآمد خوبی برای استان داشته است.
وی افزود: در حوزه نفت،گاز و پتروشیمی نیز یک طرح توسعه هوشمند برای منطقه نفت و گاز استان داریم که دکتر طهرانچی به‌طور جدی پیگیر آن است. همچنین در جنوب استان منطقه پارس جنوبی و پارس شمالی در حال ایجاد زیرساخت‌های لازم هستیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اظهار کرد: در واحد خارک نیز که تنها واحد تخصصی علوم دریایی در دانشگاه آزاد اسلامی است، رایزنی کرده‌ایم تا تبدیل به یک دانشگاه تخصصی علوم دریایی شود. علاوه‌بر رشته‌های موجود در حال تهیه رشته‌های جدید با سرفصل‌های متناسب با نیاز منطقه هستیم. در مجموع برنامه داریم متناسب با سیاست‌ها و برنامه‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی تغییراتی ایجاد و از ظرفیت‌های استان استفاده کنیم.
عبدالهی در خصوص طرح پایش استان بوشهر خاطرنشان کرد: تمرکز اصلی روی علوم دریایی است که واحد خارک به‌طور ویژه در این زمینه کار می‌کند. حوزه انرژی نیز از پیشنهادی علمی دیگر است که به‌صورت محوری روی آن کار می‌کنیم. حوزه آبزیان و شیلات نیز از مزیت‌های دیگر استان بوشهر محسوب می‌شوند.