بازگشت

تأکید بر رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در ساخت اماکن ورزشی

تأکید بر رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در ساخت اماکن ورزشی

تاریخ: 97/12/22

گرگین تأکید کرد:
تأکید بر رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در ساخت اماکن ورزشی
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: رعایت اصول ایمنی و حفاظتی اماکن و فضاهای ورزشی هنگام طراحی، ساخت و نگهداری بسیار مهم و حیاتی است.
باقر گرگین در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه ایمن‌سازی اماکن ورزشی باید همواره مدنظر مسولان ورزشی قرار بگیرد، اظهار کرد: ایمن‌سازی مهم‌ترین بخش در بهره‌برداری و نگهداری از اماکن ورزشی است.

وی با تأکید بر اینکه رعایت اصول ایمنی و حفاظتی اماکن و فضاهای ورزشی هنگام طراحی، ساخت، نگهداری و برگزاری برنامه‌های ورزشی بسیار مهم و اساسی است، اضافه کرد: سیستم‌های برقی، برودتی و حرارتی، روشنایی، سهولت رفت و آمد، خروجی‌های اضطراری، رختکن تیم‌ها، رختکن داوران، کف‌پوش سالن‌ها، ادوات و تجهیزات استاندارد، سرویس بهداشتی و حمام، تجهیزات آتش‌نشانی، فضای ورود وسایل نجات در هنگام وقایع غیرمترقبه و ... باید مورد توجه طراحان و برنامه‌ریزان قرار گیرد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر عنوان کرد: حجم برنامه‌های مختلف و متنوعی نظیر کلاس‌های تربیت بدنی، برنامه‌های فوق برنامه، مسابقات و کلاس‌های تخصصی رشته تربیت بدنی که در دانشگاه برای فعالیت‌های ورزشی وجود دارد، توجه به مسائل ایمنی را دوچندان می‌کند.
گرگین با اشاره به هیجان ناشی از مسابقات ورزشی یادآور شد: این هیجانات امکان بروز تنش میان بازیکنان و تماشاگران را بالا خواهد برد که رختکن مجزا و سکوهای مناسب تماشاگران با فاصله مناسب از زمین بازی موجب کاهش این تنش‌ها خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه سلامت جسمانی و تأثیر آن بر روح و روان انسان موجب شده تا تربیت بدنی جایگاه ویژه‌ای در اقشار مختلف به ویژه دانشگاهیان داشته باشد، تصریح کرد: توسعه رشته‌های ورزشی مختلف، ایجاد محیط جذاب و شاداب، غنی‌سازی اوقات دانشجویان و کارکنان، ایجاد فضای مناسب و فراهم کردن تجهیزات به‌روز و استاندارد ورزشی با گسترش فرهنگ ورزش در دانشگاه موجب همکاری و اشتیاق بیشتر دانشجویان و کارکنان در فعالیت‌های ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر شده است.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تأکید بر تدوین برنامه مدون ورزشی و انجام علمی فعالیت‌های ورزشی در این واحد دانشگاهی به تشریح اماکن و فعالیت‌های ورزشی پرداخت و توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر به منظور انجام فعالیت‌های منسجم، هدفمندسازی و فعالیت در حیطه مشخص با تدوین اساسنامه مربوط به رشته‌های ورزشی و تشکیل انجمن‌های ورزشی متشکل از دانشجویان، ورزشکاران و استادان سعی بر تحقق این مسئله داشته است.

گرگین یادآور شد: اماکن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر شامل مجتمع ورزشی امیرالمؤمنین(ع) با مساحت ۵۹۰۸ که شامل هفت سالن سرپوشیده تخصصی چندمنظوره ( تکواندو، والیبال، بسکتبال، فوتسال، ژیمناستیک، بدمینتون، تنیس روی میز، جودو، کشتی)، سالن اجتماعات، کلاس‌های آموزشی، آزمایشگاه ورزشی (شامل الکتروکاردیوگراف، الکترومایوگراف، اندازه‌گیری تونیسیته عضلانی، تست لاکتات، تست‌های قوای جسمانی است که هر سالن دارای رختکن‌های مجزا، سرویس بهداشتی و حمام با جایگاه تماشاگران است.

وی متذکر شد: استادیوم زمین چمن این مجموعه را می‌توان یکی از کم‌نظیرترین استادیوم دانشگاه‌های کشور دانست که علاوه بر زمین چمن مناسب با داشتن پارکینگ، سیستم روشنایی استاندارد، پیست تارتان، تجهیزات کامل تمام ماده‌های رشته دوومیدانی، سالن بدنسازی و شطرنج، سکوی ۲ هزار نفری تماشاگر، سیستم صوتی و ... امکان برگزاری مسابقات را در سطح ملی میسر کرده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر تأکید کرد: سایت تیراندازی به اهداف پروازی این واحد دانشگاهی در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع احداث شده که مجهز به دستگاه پرتاب بشقاب استاندارد است.

گرگین با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر دارای ۲۰ اسب برای انجام برنامه‌های ورزشی سوارکاری است، خاطرنشان کرد: مجموعه باشگاه سوارکاری این واحد دانشگاهی در زمینی به مساحت ۱۲ هزار متر مربع احداث شده است که اصطبل نگهداری اسب و محوطه مناسب اسب‌سواری دانشگاه، امکان پانسیون اسب‌های بیرون از دانشگاه را فراهم آورده است

وی، یکی دیگر از زیرساخت‌های ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر را زمین والیبال و فوتبال ساحلی عنوان کرد و افزود: این زمین با مساحت ۵ هزار متر مربع، قابلیت برگزاری مسابقات ساحلی را فراهم ساخته است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در پایان با اشاره به دستورالعمل اجرایی ایمن‌سازی و استانداردسازی اماکن ورزشی دانشگاه مطرح کرد: این مهم از زمان اجرای پروژه‌های عمرانی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر تا نگهداری و تعمیرات همواره با جدیت انجام شده است؛ به‌گونه‌ای‌که در سالن‌های یاد شده علاوه بر استفاده از تجهیزات استاندارد و بین‌المللی ورزشی نظیر اسکوربرد، کفپوش، سیستم روشنایی و برق اضطراری، برودتی و حرارتی، زنگ خطر، کپسول‌های آتش‌نشانی، تشک، تور، تیر، حلقه و پایه بسکتبال، اقلام کمک‌های اولیه، آمبولانس و ... بوده، توانسته با کسب امتیازات لازم در رشته‌های ورزشی مجوز انجام چندین دوره ورزشی در سطح کشوری و استانی را کسب و با موفقیت برگزار کند.