بازگشت

۵ طرح دانش‌بنیان و درآمدزا در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

۵ طرح دانش‌بنیان و درآمدزا در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

تاریخ: 97/09/03

اسماعیل عبدالهی مطرح کرد:
پنج طرح دانش‌بنیان و درآمدزا در دانشگاه آزاد بوشهر
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر طرح‌های دانش‌بنیان ارائه‌شده به سازمان مرکزی این دانشگاه را تشریح کرد. اسماعیل عبداللهی، حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای را نیاز امروز دانشگاه آزاد دانست و افزود: حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و نگاه علمی به مسائل است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه تقویت ساختار موجود و حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای از موارد حائز اهمیت در مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی است، تصریح کرد: اگر به دنبال توسعه و اصلاح ساختارها هستیم، دانشگاه‌ها نیز باید به‌صورت ساختارمند تقویت شوند.
وی با تأکید بر استفاده حداکثری از تمام دارایی‌ها، امکانات و ظرفیت‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با فعال‌سازی و شکوفایی این ظرفیت‌ها در عرصه‌های مختلفی مانند حوزه‌های تحقیقاتی، تولید علم، راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی می‌تواند مشکلات و چالش‌های مالی را با درایت و تدبیر برطرف کند.
عبدالهی تصریح کرد: توسعه مدارس و آموزشکده‌های سما، رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری، مراکز فنی و حرفه‌ای و مدارس تخصصی راهکارهای مهم برای مدیریت این چالش‌ها است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به اینکه نظام اداری اجتماعی قوی، منظم و بابرنامه، قابلیت ارائه خدمات شایسته‌ به جامعه دارد، عنوان کرد: تقویت ساختار اداری، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در اولویت است و دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر باید با محوریت صرفه‌جویی، برنامه‌ریزی مناسب و با نگاه ویژه به مزیت‌های استان مانند آبزیان، شیلات، نفت، گاز و ... علاوه بر خدمت‌رسانی تخصصی به مردم استان، به دنبال رفع نیازهای مالی و بودجه‌ای خود باشد.
وی با تأکید بر استفاده از توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: اعضای هیأت علمی و کارکنان در چارچوب برنامه‌های جدید فعال‌شده‌ و اتاق فکرهای متعددی در مجموعه استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تشکیل‌شده است، زیرا که معتقدیم ۱۶ هزار دانشجو، ۳۰۰ عضو هیأت علمی و ۵۰۰ کارمند یک مزیت و فرصت ایده‌آل برای مدیریت چالش‌ها و پیشبرد اهداف دانشگاه آزاد اسلامی استان است و این ظرفیت می‌تواند هرروز فرصت‌های بی‌نظیری در اهداف و مأموریت‌های دانشگاه پیش ‌روی مدیران خلق کند.
عبدالهی تصریح کرد: در حوزه توسعه مدیریت و منابع، صرفه‌جویی و مصرف بهینه منابع مالی، تبدیل به احسن کردن سرمایه‌های غیرنقدی و بلااستفاده، تلاش در راستای جلب سرمایه‌‌گذار و تسهیلات مالی در اجرای طرح‌های دانشگاهی و مشارکت در طرح‌های برون‌‌دانشگاهی راهکارهای مناسبی برای برون‌رفت از چالش‌ها هستند که به صورت جدی به آن تأکید شده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر درباره ارتباط با صنعت و تجاری‌سازی پژوهش‌ها گفت: پیگیری و اجرای طرح‌های درآمدزا را اولویت اصلی فعالیت‌های دانشگاه‌ آزاد‌ اسلامی استان بوشهر می‌دانیم و اولین اقدام برای ایجاد تعامل با بخش صنعت، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با صنایع اصلی استان به‌ منظور شناخت نیازهای آنان و توانمندسازی دانشگاه در راستای رفع این نیازها است.
عبدالهی عنوان کرد: در این دوره یک‌ساله، دانشگاه آزاد بوشهر با ظرفیت‌های انسانی، فیزیکی و زیرساخت‌های مناسب علمی و قابلیت اجرای برنامه‌های مشترک، ۲۲ تفاهم‌نامه همکاری با نهادهای ارزشی و انقلابی منعقد کرده است. وی درباره طرح‌های ارائه‌شده به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پنج طرح دانش‌بنیان و درآمدزا که در چارچوب ظرفیت‌های استان بوشهر تعریف‌ شده است، شامل طرح HSE عسلویه، تولید فرآورده‌های قیر و سه طرح پرورش و تکثیر آبزیان که شامل طرح ۷۰۰ هکتاری دیلم در شمال استان، ۷۰ هکتاری دلوار در مرکز استان و ۳۳ هکتاری دیّر در جنوب استان به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه‌شده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: تصویب سه مرکز تحقیقاتی آبزیان گرمسیری، انرژی‌های نو و نخل که در مرحله اخذ مجوز تأسیس قرار دارند، زمینه‌ساز خوبی برای ارتباط با صنعت و تولید ثروت از پژوهش‌های دانشجویی خواهد بود.
وی افزود: استحصال کیتین و کیتوسان از پوست میگو با کاربردهای متفاوت و همچنین ساخت و تجهیز دو کارگاه مهم کار در ارتفاع و HUET، مورد نیاز منطقه انرژی پارس از برنامه‌های این دانشگاه برای حضور در صنعت کشور است.