گرامیداشت شهید خلیل فردوسی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

تاریخ: 98/10/09

با حضور مسئولان صورت گرفت؛
گرامیداشت شهید خلیل فردوسی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر
همزمان با ۹ دی در مراسمی یاد شهید خلیل فردوسی از شهدای تخریب‌چی هشت سال دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گرامی داشته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر صبح امروز در مراسم گرامیداشت شهید خلیل فردوسی از شهدای گرانقدر دفاع مقدس در جمع کارکنان این واحد دانشگاهی با بیان اینکه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، ملت ایران شهدا و جانبازان بسیاری را در حراست و صیانت از این نظام الهی و ولایی در راه حق تعالی تقدیم کرده است، گفت: «آمارهایی که از پیش از انقلاب تاکنون از رشادت مردان و زنان ایران اسلامی که با خلوص نیت، صداقت و بدون هیچ چشم داشتی وارد عرصه های مختلف کارزار شده و از جان و مال خود دست شسته‌اند، قابل توجه، تحسین برانگیز و غرورآفرین است.»

اسماعیل عبداللهی با بیان اینکه میانگین سنی شهدای هشت سال دفاع مقدس، قریب به ۲۳ سال را نشان می‌دهد، تصریح کرد: «همانگونه که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند، انقلاب اسلامی ایران از ابتدا بر دوش جوانان بوده و این جوانان هستند که باید با همان روحیه این انقلاب را حفظ و از گزند دشمنان محفوظ نگه دارند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تأکید بر اینکه تمام جانبازان و رزمندگان با بصیرت راه خود را انتخاب کرده‌اند، تشریح کرد: «در این میان رزمندگان تخریب‌چی به واسطه مسئولیت مهم و بسیار حساس و پرمخاطره شان، شهامتی ستودنی داشتند.»

عبداللهی با تأکید بر اینکه تخریب‌چی‌ها عالمانه به پیشواز شهادت و خطرات رفته و دعوت حق و رهبری را لبیک گفتند، ادامه داد: «با وجود اینکه بسیاری از رزمندگان تخریب‌چی دوران هشت سال جنگ تحمیلی یا به شهادت و یا اسیر و جانباز شدند، باز هم این سربازان جبهه‌های حق علیه باطل روحیه متفاوت، متمایز و متعالی فوق‌العاده‌ای داشتند و برای موفقیت عملیات‌ در مسیر الهی از جان خود گذشتند.»

شهدا گوهر وجودی خود را به‌خوبی حفظ کردند
این مسئول با بیان اینکه شهدای هشت سال دفاع مقدس گوهر وجودی خود را در دوران رژیم فاسق و فاسد طاغوت به خوبی حفظ کردند، یادآور شد: «در این امر، خانواده‌ها و پدران و مادرانی که در حکومت پر از فسق و فجور شاهنشاهی چنین فرزندان با اصالت و متدینی را تربیت و پرورش دادند نقش بسیار ارزنده ای داشتند.»
دبیر هیئت امنا دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اضافه کرد: «همانگونه که معتقدیم این کشور و نظام الهی را خداوند حفظ کرده است، باید بدانیم خداوند بدون حضور مردمی انقلابی و پایبند به اصول و ارزش‌ها نمی‌تواند به آن مردم کمک و یاری رساند.»

عبداللهی افزود: «این مردم بودند که در دوران انقلاب، دفاع مقدس، فتنه‌های مختلف و رنگارنگ دشمنان و بسیاری عرصه‌های دیگر نقش اساسی داشتند.»

در بخشی از وصیت نامه این شهید آمده است: «نخستین وصیت من به برادران و خواهران حزب‌اللهی این است که اگر می‌خواهند راه شهدا رفته باشند، به حرف‌های امام توجه کرده و به آن عمل کنند و وصیت دیگرم این است که مردم نسبت به مسائلی که در جهان و مملکت‌ها و شهرها و روستاها و در کل جامعه می‌گذرد، آگاه باشند؛ زیرا دشمن ما از هر راهی می‌خواهد به انقلاب اسلامی ضربه بزند؛ در نتیجه هوشیارانه عمل کنیم و از خواهرانم می‌خواهم حجاب‌شان را که یکی از واجبات اسلامی است رعایت کنند‌؛ زیرا که دشمن همان طور که از خون سرخ و رنگین شهدا وحشت دارد از سیاهی چادر تو نیز وحشت دارد.»


تحليل حماسه ۹ دی به نگاهی فرامادی و سیاسی نياز دارد

تاریخ: 98/10/08

حجت‌الاسلام قاضی‌زاده:
تحليل حماسه ۹ دی به نگاهی فرامادی و سیاسی نياز دارد
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تحليل حماسه ۹ دی را نیازمند به نگاهی فرامادی و معمول سیاسی دانست.
حجت‌الاسلام سید‌مهدی قاضی‌زاده به‌مناسبت حماسه مردمی ۹ دی با بیان اینکه این حماسه نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است، اظهار کرد: «مردم با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد با قدرت و بی‌واهمه در برابر تمام دنیای آنان خواهند ایستاد و تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ایستادگی خواهند کرد.»
وی تأکید کرد: «مردم با حضور خود در نهم دی ۸۸ خط بطلانی بر سیاست‌های شوم استکباری و سیاست‌هایی که به دنبال ایجاد تفرقه بین مردم و از بین بردن وحدت ملی کشور بودند، کشیدند.»
به گفته مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، حماسه‌ای كه ملت بزرگ ايران در اين روز به‌طور خودجوش خلق كرد، هرگز از حافظه تاريخ پاک نخواهد شد.
۲ نکته در تحلیل فتنه ۸۸
قاضی‌زاده با بیان اینکه در تحلیل فتنه ۸۸ باید به دو نکته توجه کرد، یادآور شد: «نکته نخست خیال خام دشمنان خارجی بر پایان حکومت الهی ایران اسلامی در سال ۸۸ بود که نه تنها محقق نشد؛ بلکه سبب استحکام و پیوند عمیق مردم با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شد و نکته دیگر نگاه رهبر فرزانه ایران اسلامی به این فتنه و وقایع پس از آن است که معظم‌له معتقدند این حماسه با عنايت الهی پديد آمد كه باطل‌‌کننده توطئه فتنه‌گران و حاميان‌شان بود و سبب رسوایی دشمنان ایران اسلامی شد.»
این مسئول با بیان اینکه پیام ۹ دی، پیام روشنی به تمام گروه‌های سیاسی داخلی و کشورهای جهان بود، عنوان کرد: «این حماسه تاریخی بیانگر ارتباط ناگسستنی مردم ایران اسلامی با اصل انقلاب و آرمان‌های آن از یک سو و عشق به ولایت و رهبری از سوی دیگر بوده و نقطه اتصال و اشتراک همه نیروهای انقلابی با یکدیگر، مردم و نظام است.»


دانشگاه آزاد اسلامی باید محور توسعه و ابزار کارآمد باشد/ مأموریت های خاص برای دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شود

تاریخ: 98/10/07

دکتر طهرانچی در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
دانشگاه آزاد اسلامی باید محور توسعه و ابزار کارآمد باشد/ مأموریت های خاص برای دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه باید محور توسعه و ابزار کارآمد و در خدمت هدایت های کلان راهبردی فرهنگی و توسعه علم و فناوری و اشتغال دانش بنیان باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در هفدهمین جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر راه اندازی مدارس عالی مهارت، آمایش رشته های تحصیلی و جابجایی رشته ها متناسب با ظرفیت و استقبال در بخش های مختلف استان بوشهر، گفت: باید پردیس عسلویه بوشهر راه اندازی شود و همچنین می توان با جابجایی رشته های تحصیلی متناسب با برنامه های استان، تغییرات اثرگذاری را ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تولید بذر و تجربیات موفق در این زمینه، اظهار داشت: تولید بذر گوجه فرنگی و ساخت کارخانه در بوشهر نیز امکان پذیر است.
دکتر طهرانچی با بیان اینکه کسب و کارهای دانش بنیان باید به صورت تخصصی فعال شوند، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و مهیا بودن بسترهای لازم، طرح توسعه بوشهر (سما و بازار فناوری) در کنار دیگر طرح ها اجرایی شود، همچنین صنایع وابسته مانند مرکز فناوری بسته بندی، رشته های مرتبط با صنایع غذایی و نظیر آن نیز می تواند پاسخگوی نیاز استان، دانشگاه و اشتغال باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تاریخچه و قدمت فرهنگی استان بوشهر، تصریح کرد: بوشهر، سرزمین شهید رئیسعلی دلواری است. این شهید معزز برای جلوگیری از نفوذ فرهنگ غربی به کشور به پا خواست. امر به معروف و نهی از منکر نباید ترک شود، چرا که ترک این واجب موجب ذلت خواهد شد. دشمنان به دنبال فتح فرهنگی سرزمین ما هستند و تسلیم شدن در برابر فرهنگ غرب به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.
وی با تأکید بر اهمیت تعلیم و تربیت، گفت: تقویم آموزشی دانشگاه، برگزاری منظم و به موقع کلاس های درس و برنامه ریزی دقیق آموزشی باید بسیار جدی انجام شود.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: استان بوشهر توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان الگوی تنظیم سند دانش بنیان اقتصاد آمایشی ایران انتخاب شده و اولین استانی است که سند توسعه آن تصویب شده است، در این سند نباید نقش دانشگاه آزاد اسلامی مغفول بماند.
وی با تأکید بر اینکه متناسب با مزیت های منطقه ای، سند توسعه تدوین و نیازها در آن دیده شود، ادامه داد: باید مأموریت های خاص برای دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شود. نگاه دولتی باید کنار زده شود و برنامه های اثرگذار دانشگاه را به جامعه معرفی کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه تنها بستر آموزش نبوده، بلکه بستر تعلیم و تربیت است، گفت: ظاهر و محیط تعامل بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه به دلیل برخی سیاست های اشتباه در گذشته، دانشگاه با چالش های مالی مواجه شده، افزود: باید انضباط بخشی و جلوگیری از اسراف و هدر رفت سرمایه را سرلوحه کار خود قرار داد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هر استان و هر بخش از کشور دارای یک مزیت خاص و منحصر به فرد است، اظهار داشت: در همین استان بوشهر، خارگ، عسلویه و دیگر بخش ها ویژگی هایی دارند که باید به آن توجه کرد و بر اساس ظرفیت های آنها برنامه ریزی کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید محور توسعه و ابزار کارآمد و در خدمت هدایت های کلان راهبردی فرهنگی و توسعه علم و فناوری و اشتغال دانش بنیان باشد، گفت: تحقق این مهم از مدارس باید شروع شود. مدارس ما باید با اخلاق خاص توأم شوند و هر مدرسه یک خصوصیت داشته باشد.
دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی است با سرمایه های عظیم اجتماعی که باید بر این مسأله تأکید و به طور جدی کار کرد، ادامه داد: باید به دانشجویان امید بخشید تا در برابر این فشارهای همه جانبه خسته نشده و با قدرت به تحصیل علم و دانش بپردازند.


بازدید دکتر طهرانچی از نمایشگاه دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

تاریخ: 98/10/05

بازدید دکتر طهرانچی از نمایشگاه دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از نمایشگاه طرح‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه سفر به استان بوشهر از نمایشگاه برنامه ها و طرح های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در مجتمع آموزشی عالیشهر این واحد دانشگاهی بازدید کرد.
دکتر طهرانچی در این بازدید ضمن گفت وگو با پژوهشگران، فناوران، مسئولان طرح ها و دانشجویان بر راه اندازی خط تولید کیتین و کیتوسان توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تأکید کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از طرح تولید محصولات کیتین و کیتوسان (پوست سخت‌پوستان دریایی نظیر میگو)، دستگاه خشک‌کن میوه‌جات و صیفی‌جات، سیمولاتور شبیه ساز هسته ای، توربین هلی کال عمود محور جهت تولید برق، محصولات تولیدی واحدهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، محصولات زیست فناور و چند طرح دیگر بازدید کرد.


تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است

تاریخ: 98/10/05

آیت الله صفایی بوشهری در دیدار دکتر طهرانچی:
تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: تشکیل اتحادیه اسلامی دانشگاه‌های خلیج فارس و جهان اسلام با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در دیدار با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه جهان استکبار به دنبال تصاحب، اسارت و انحصار علم است، گفت: علم اقتدار با خود به همراه خواهد آورد و تردیدی نیست اگر یک کشور می خواهد اقتدار جامع پیدا کند، یکی از پایه های اقتدار جامع رشد و پیشرفت بنیادین فناوری است.
آیت الله صفایی بوشهری افزود: اگر می خواهیم در نظم آینده جهان تأثیرگذار باشیم، باید نه تنها در علوم خودکفا بوده، بلکه باید مرجعیت نیز پیدا کنیم، استقلال واقعی سیاسی و حتی استحکام فرهنگی به این حوزه متصل است.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه با جهل جزء عمل جاهلانه و حرکت های غیر اصولی عملی صورت نمی گیرد، گفت: امام صادق (ع) می فرماید: شخص جاهل در مسیری حرکت می کند که گمراهی است و هرچه سریعتر حرکت کند دیرتر به نتیجه خواهد رسید.
آیت الله صفایی بوشهری اظهار داشت: علم در شرایط کنونی که جهان به سمت دانش بنیان محور در حال پیشرفت است، بسیار ضروری است و دانشگاه در کنار آموزش و پرورش و مدیریت علمی خانه نقش فوق العاده ای در این مقوله دارد و هر سه حلقه ها به هم پیوسته هستند.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در متن جامعه است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برخلاف دانشگاه های دیگر که دولت پایه هستند، تقریباً دانشگاهی مردم پایه است و این ویژگی دانشگاه آزاد است.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر ادامه داد: این یک فرصت مناسب برای دانشگاه است که با گسترش کمی و کیفی، در طول سال ها همواره مورد استقبال بوده است.

آیت الله صفایی بوشهری اظهار داشت: نگرش و رشد همه جانبه دانشگاه با فضای جغرافیای مردمی مد نظر بوده است که با رویکرد جدید دانشگاه، این پیوند مردم با دانشگاه دو طرفه شده و دانشگاه نیز با مردم ارتباط پیدا کرده است. ایفای نقش دانشگاه در توسعه، پیشرفت، اشتغال زایی و رونق اقتصادی در طرف دوم امکان پذیر است.
وی یکی از مهمترین مشکلات آموزش در کشور را فهمیدن بدون مهارت دانست و افزود: رویکرد در مراکز آموزشی باید از فهم عبور کند و به مهارت بیانجامد.
آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم بیکاری، عدم توانایی در مهارت و کارآفرینی است، گفت: عدم مهارت سبب انباشت جمعیت برای انجام کارهای غیر مهارتی خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی برنامه های اصولی و دانش پایه وجود ندارد، تصریح کرد: در حوزه کارآفرینی باید به سمت رشد توسعه ناخالص ملی، ثروت ملی و اقتدار در عرصه نظام بین الملل حرکت کرد.
وی تأکید کرد: باید بانک اطلاعات جامعی از ظرفیت های موجود استان ها ایجاد کرد و به سمت پیشرفت ایران اسلامی با دانش و با نگاه مقام معظم رهبری حرکت کرد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه این استان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان الگوی تنظیم سند دانش بنیان اقتصاد آمایشی ایران انتخاب شده است، گفت: بوشهر می تواند منطقه آزاد فناوری شود و دانشگاه آزاد اسلامی می تواند مرکز و کانون تولید نرم افزار پیشرفت از یک سو و گسترش سخت افزارها و ایجاد حرکت های توسعه به اشکال مختلف از سوی دیگر باشد.
آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه بوشهر از دیرباز از جهت علمی و به ویژه علوم انسانی در جنوب ایران و حوزه خلیج فارس مرکزیت داشته است، تصریح کرد: بوشهر می تواند مرکز کانون و دبیرخانه دائمی مراکز دانشجویی حوزه خلیج فارس و جهان اسلام باشد و اتحادیه اسلامی دانشگاه های خلیج فارس و جهان اسلام تشکیل شود که این مسئله با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی قابل انجام است.


برنامه‌های راهبردی برای راه‌اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است

تاریخ: 98/10/05

دکتر طهرانچی در دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر:
برنامه‌های راهبردی برای راه‌اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح آمایش رشته ها که با تغییرات در رشته های تحصیلی به دنبال حمایت از بحث اشتغال است، در حال اجراست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان بوشهر با آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر دیدار و گفت وگو کرد.
دکتر طهرانچی در این دیدار با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در گام نخست به دنبال آموزش و گسترش کمی بوده است، گفت: در نگاه جدید بر این تأکید شده که دانشگاه بسترساز مفاهیم توسعه باشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان، علم و فناوری و توسعه شهری اهمیت دارد.
وی دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی اجتماعی دانست و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در متن جامعه است، به همین علت آثار مثبت و منفی عملکرد آن بسیار اثرگذار خواهد بود.
دکتر طهرانچی به تشکیل معاونت علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: 27 رشته تحصیلی در گروه علوم انسانی باز مهندسی و منابع آن دچار تحول و تغییر شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه 656 هزار دانشجو در گروه علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی در حال تحصیل هستند، اظهار داشت: این دانشگاه نگاه دقیق به حوزه علوم انسانی داشته و جهت گیری های تازه ای در این حوزه مد نظر قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ایجاد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در این دانشگاه و جداشدن آن از حوزه پژوهش، خاطرنشان کرد: پژوهش های تحصیلات تکمیلی ذیل این معاونت در حال انجام است. در حوزه مهندسی نیز رویکرد دانشگاه عوض شده و در این بخش به دنبال کارآمدی هستیم.
وی با اشاره به اینکه دکترای تخصصی 2 رشته تحصیلی کشاورزی و دام، طیور و شیلات در دانشگاه تعریف شده است، گفت: به دنبال این هستیم که افراد با مهارت از دانشگاه فارغ التحصیل شوند. اساساً به دنبال این هستیم تا حوزه غذا را از علم محور به فناوری محور تغییر دهیم. در کشاورزی و در تولید بذر، مزرعه های تولید آن ایجاد شده است. بذر خیار، گوجه و فلفل در دانشگاه تولید شده و کارخانه های آن در حال ساخت است.

دکترطهرانچی با تأکید بر اینکه رویکرد دانشگاه از مدرک گرایی صرف تغییر کرده تا دانشگاه بتواند پشتوانه اشتغال دانش بنیان باشد، گفت: معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری، برای این امر در دانشگاه ایجاد شده و کسب و کارهای دانش بنیان را در سراسر کشور با در نظر گرفتن مفاهیم ملی، تحت عنوان «بازار فناوری، سرای نو» و به صورت تخصصی برای استان ها، سرای نوآوری در نظر گرفته شده است. همچنین صندوق پژوهش و نوآوری در دانشگاه ایجاد شده تا با برنامه ریزی های جدی، در حوزه اشتغال دانش بنیان یاری رسان همه جانبه کشور و استان ها باشیم.
وی با اشاره به اینکه برنامه های راهبردی برای راه اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده، گفت: دانشگاه تا امروز به گونه ای بوده که دانشجو در طول مدت تحصیل عملاً از محیط کسب و کار دور بود.
دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه فرهنگ کسب و کار باید در جوانان نهادینه شود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال ممزوج کردن تحصیل و کار است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه محیط دانشگاه باید محیط کسب و کار باشد، ادامه داد: به همین منظور طرح آمایش رشته ها که با تغییرات در رشته های تحصیلی به دنبال حمایت از بحث اشتغال است، در حال اجراست.
دکتر طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در رویکرد فرهنگی نیز به دنبال مقابله با ستادهای فرهنگی که در صدد فریب جوانان کشور هستند، است و بخشنامه آراستگی که در آن بر شئون رفتاری استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تأکید شده ، در دستور کار قرار گرفته که از زمان ابلاغ آن قریب به 4800 کانال شروع به تخریب و مقابله با دانشگاه کرده اند.
وی با بیان اینکه با اردوهای معرفتی می توان دانشجویان را احیا کرد، گفت: 13 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته به اردوی راهیان نور اعزام شده اند که این آمار در کشور سرآمد بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در حال هدایت سرمایه های دانشگاه هستیم تا منابع راکد دانشگاه به صورت منابع فعال در خدمت کشور قرار گیرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید محور توسعه و ابزار کارآمد و همچنین در خدمت توسعه علم و فناوری و اشتغال دانش بنیان باشد، گفت: به دنبال ایجاد مدارس نمونه تراز صنعت تحولی در هر استان هستیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح طرح پایش دانشگاه خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب هموار بر وصل پایان نامه های دانشجویی به صنعت تأکید داشته اند. در این راستا طرح پایش در دانشگاه به اجرا درآمده که در آن تمام دانشجویان این دانشگاه در یک سامانه پایان نامه و رساله های خود را اخذ خواهند کرد.
دکتر طهرانچی اضافه کرد: تا کنون 16 چالش ملی با بیش از 10 هزار زمینه پژوهشی در نظام موضوعات طرح پایش در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.


بازدید سرزده دکتر طهرانچی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر

تاریخ: 98/10/05

بازدید سرزده دکتر طهرانچی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز به صورت سرزده از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بازدید و با دانشجویان، اساتید و کارکنان این واحد دانشگاهی دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد بوشهر، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان بوشهر صبح امروز به صورت سرزده از ساختمان شهید مفتح دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بازدید و با دانشجویان، استادان و کارمندان دیدار و گفت وگو کرد.

در این بازدید دکتر علی سروری مجد مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی امور استان‌ها و دکتر اسماعیل عبدالهی دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و واحد بوشهر، دکتر طهرانچی را همراهی کردند.

دکتر طهرانچی در ادامه سفر خود به استان بوشهر، از مجتمع آموزشی عالیشهر و فضاهای آموزشی، اداری و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بازدید خواهد کرد.


۶ راهبرد اساسی برای جلوگیری از بروز بی‌اخلاقی

تاریخ: 98/10/01

در حاشیه اکران مستند ایکسونامی در بوشهر عنوان شد؛
۶ راهبرد اساسی برای جلوگیری از بروز بی‌اخلاقی
مستند داستانی ایکسونامی برای دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اکران و ۶ راهبرد اساسی برای جلوگیری از بروز بی‌اخلاقی توسط پژوهش‌گر حوزه‌ جنسيت و جامعه تشریح شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، سیدکمیل حسینی پژوهش‌گر حوزه‌ جنسيت و جامعه در حاشیه اکران مستند داستانی ایکسونامی که برای دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اکران، نقد و بررسی شد، اظهار کرد: «هویت‌دهی جنسی و رضایت فرد از جنسیت خود، کاهش تحریکات و عوامل تحریک‌زا در جامعه، تأمین نیاز عاطفی (تسهیل ازدواج)، خویشتن‌داری، حفاظت و نگه‌داشت از خود و عزیزانمان و شیوه‌های درمانی صحیح، ۶ راهبرد اساسی برای جلوگیری از بروز بی‌اخلاقی بوده که در این راه نیازمند حضور حاکمیت و مردم است.»

وی اظهار کرد: «عشق لازمه لذت بردن انسان از زندگی دنیوی است و عشق واقعی و حقیقی نگاه انسان را به جهان اطراف عوض می‌کند.»
پژوهش‌گر حوزه‌ جنسيت و جامعه در جمع دانشجویان بوشهری که در کارگاه آموزشی با موضوع جایگاه آراستگی در تربیت جنسی شرکت کردند با بیان اینکه عشق، مادی و ظاهری نیست، تشریح کرد: «عشق باید از روی عقلانیت شکل بگیرد. در واقع عشق واقعی با عشق فانتزی که در خیال و افکار برخی جوانان نقش بسته کاملاً متفاوت است.»
حسینی با اعلام اینکه ۴۹ درصد طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی مشترک رخ می‌دهد، اظهار کرد: «زمانی که هیجان‌های جنسی و طغیان هورمون‌های درونی انسان کاسته می‌شود و زندگی روی واقعی خود را به زوجین نشان می‌دهد، مشکلات در موارد مختلف شکل گرفته و تأثیرات خود را بر کیفیت زندگی مشترک خواهد گذاشت.»

عاشقانه زندگی کردن مهم‌ترین وجه زندگی انسانی
وی با تأکید بر اینکه عشق را باید ساخت، اظهار کرد: «عاشقانه زندگی کردن مهم‌ترین وجه زندگی انسانی است. باید عشق‌بازی را آموخت، ساخت، مدیریت، انتخاب و با تمام وجود حفظ و مراقبت کرد.»
پژوهشگر حوزه جنسیت و جامعه با بیان اینکه بیرون و درون افراد هم به‌واسطه خلقت ( زن و مرد ) و هم به دلایل محیطی با یکدیگر تفاوت دارد، عنوان کرد که باید این فضا را شناخت و درک کرد.

حسینی با بیان اینکه در مردان نیاز جنسی بیش از نیاز عاطفی است و در زنان برعکس آن، عنوان کرد: «ورود به دنیای عواطف ما را در مسیری قرار می‌دهد که ناخودآگاه در آن مسیر حرکت خواهیم کرد.»
وی با تأکید بر اینکه برخی از تصمیمات در زندگی عاطفی متأثر از فعل و انفعالات درونی بدن است، گفت: «نیاموختن سواد عاطفی و کمبود عاطفه و فشارهای عاطفی عوامل مهمی در انتخاب‌های اشتباه هستند.»

به گفته پژوهشگر حوزه جنسیت و جامعه، خویشتن‌داری جنسی برای آقایان و خویشتن‌داری عاطفی برای زنان راه‌حل مقابله با بروز این اشتباهات هستند.


تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر به واسطه فعالیت های اثرگذار

تاریخ: 98/09/27

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
جهت‌دهی فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: «برنامه‌ها و فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین در حال جهت‌دهی است.»
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش صبح امروز در مؤسسه دریایی شهید محلاتی برگزار و از دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به دلیل فعالیت‌های اثرگذار پژوهشی تقدیر شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در این مراسم، رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی را تعاملی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه در عرصه خدمت‌رسانی به جامعه معرفی و اظهار کرد: «تلاش برای کارآفرینی و رفع چالش‌های اقتصادی و اجتماعی از اهداف مهم این دانشگاه در دوره مدیریت جدید است.»
اسماعیل عبدالهی با تأکید بر اینکه برنامه‌ها و فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین در حال جهت‌دهی است، اضافه کرد: «هدایت پژوهش‌های دانشگاه به سوی ایده‌پردازی و تجاری‌سازی، پرورش سرمایه‌های انسانی ایده‌پرداز و کارآفرین، تقویت زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری زنجیره اندیشه تا محصول در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با جدیت در حال پیگیری است.»


تلاش دانشگاه آزاد اسلامی برای فعال‌سازی توان دانشگاه در بخش ارتباط با صنعت
وی با تأکید بر ظرفیت بالای دانشگاهیان، خواستار استفاده از این ظرفیت غنی در ارتقای سطح کیفی خدمات ارائه شده صنایع، سازمان‌ها و تنوع‌بخشی به فعالیت‌ها شد و عنوان کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی با درک صحیح شرایط و ضروریات جامعه و کشور، آماده تعامل و ورود به عرصه همکاری با صنایع است و در این راستا با انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری، تشکیل کارگروه‌های علمی و پژوهشی، اتکا به ظرفیت‌ اعضای هیئت‌علمی و قابلیت‌های دانشجویان به‌دنبال فعال‌سازی توان دانشگاه در بخش ارتباط با صنعت است.»
دبیر هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با دعوت همگان به کار، فعالیت، ایجاد فضا و بستر مناسب برای فعالیت‌های هوشمند و هدفمند توضیح داد: «ترکیب توان علمی دانشگاه و قدرت اجرایی صنایع در کنار هم، توان فوق‌العاده و راهبردی را ایجاد خواهد کرد. ضمن اینکه تولید، اشتغال، خدمتگزاری به جوانان، جامعه و کشور، پاسخ‌دهی مطلوب و واقعی به نیازها و مسائل جامعه امری مقدس و از اهداف حرکت‌های توسعه‌ای است.»
در این مراسم از مهدی نکیسا عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر به واسطه تعامل سازنده پژوهش محور با مؤسسه دریایی شهید محلاتی تقدیر به عمل آمد.


ایده‌های برتر استارت‌آپ ویکند دانشگاه آزاد بوشهر معرفی شدند

تاریخ: 98/09/30

رویداد علمی – پژوهشی «استارت آپ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با معرفی سه ایده برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، رویداد علمی – پژوهشی «استارت آپ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با شناخت ایده‌های برتر به کار خود پایان داد. در این رویداد اپلیکیشن هوشمند آموزش موسیقی، اپلیکیشن سیستم نوبت‌دهی آرایشگاه و طراحی بازی آنلاین رمزنگار به ترتیب به مقام‌های اول تا سوم دست یافتند.

محمدمهدی مزارعی عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تشریح مختصری از روند برگزاری «استارت آپ ویکند» در واحد بوشهر گفت: «این رویداد، یک رویداد خاص بود که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی استان به‌خوبی این موضوع را درک کرده و در تعاملی مشترک، تجربیات خود را در اختیار دانشجویان و شرکت‌کنندگان قرار دادند.»

مزارعی با بیان اینکه هدف رویدادهای این‌چنینی علاوه بر فرهنگ‌سازی در حوزه کارآفرینی، ترویج خوداشتغالی در دانشجویان و نسل جوان است، تشریح کرد: «دیگر اهداف آن شناسایی ایده‌ها و نفرات برتر جهت استقرار در مراکز رشد دانشگاهی، سرمایه‌گذاری، توسعه و کمک به اشتغال دانش‌بنیان در سطح کشور است.»

مدیر سابق پارک علم و فناوری خلیج‌فارس بوشهر با اعلام اینکه قریب به ۷۰ درصد استارت آپ ها در استان بوشهر با مشارکت دانش‌آموخته دانشگاه آزاد اسلامی در استان اجرایی شده‌اند، تصریح کرد: «این مسئله می‌طلبد تا از ظرفیت‌های دانشگاهی و دانشجویان در بیان و حل مسائل جامعه استفاده بیشتری شود و دانشگاه‌ها ایفاگر نقش بیشتری در مقوله کارآفرینی باشند.»

وی با اشاره به اینکه مربی‌هایی که در کنار تیم‌ها برای هدایت، راهنمایی و پرورش ایده‌های خام ایده پردازان در این رویداد حضور داشتند از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های استان بودند، اذعان کرد: «علاوه بر حضور این مربیان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌هایی که در این برنامه علمی حضور داشتند که از استان بوشهر رشد یافته و امروز صاحب کسب‌وکار برتر و معتبر شده‌اند.»

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر افزود: «حضور افراد و تیم‌های موفق استارت آپ های پیشین، قطعاً سبب افزایش انگیزه و امیدبخشی به نسل جوان خواهد شد.»

مزارعی یادآور شد: «علاوه بر اهدای جوایز نقدی به تیم‌های برتر، مجوز حضور بدون فرآیند نفرات این تیم‌ها در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی صادر خواهد شد؛ ضمن اینکه سایر ایده‌ها به صورت هسته‌های نوآور برای تیم‌سازی به مرکز رشد دانشگاه معرفی می‌شوند.»


استارت‌آپ ویکند در دانشگاه آزاد بوشهر برگزار شد

تاریخ: 98/09/30

مراسم اختتامیه «استارت‌آپ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از بوشهر، اسماعیل عبدالهی دبیر هیئت امناء و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر در مراسم اختتامیه «استارت‌آپ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این رویداد علمی- پژوهشی و حضور و حمایت مدیران استانی به ویژه استاندار بوشهر از برگزاری این برنامه علمی گفت: «این حمایت‌ها نشان از حضور مجموعه‌ای دانش دوست و علاقه‌مند به برنامه‌های علمی است که بی‌شک فرصت مناسبی را پیش روی دانشگاه و دانشجویان قرار خواهد داد.»

عبدالهی با بیان اینکه خدا را شاکریم که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان میزبان این رویداد علمی در استان است، خاطرنشان کرد: «این برنامه ارزشمند و حرکت علمی که موجب تحرک علمی دانشجویان شده است، باعث امیدواری و تقویت روحیه دانشگاهیان در انجام رسالت‌ها و مأموریت‌ها خواهد بود.»

وی با بیان اینکه باید تلاش کرد تا دانشگاه را به سمت و جهتی که شایسته آن است سوق داد، تصریح کرد: «عشق و علاقه به کارهای نو و تازه علمی در راستای مأموریت و رسالت جدید دانشگاه یکی از این موارد است.»

این مسئول با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور عموماً دانشگاه‌هایی از نسل اول و دوم هستند، توضیح داد: «باید همچون کشورهای پیشرفته دنیا، دانشگاه را با وجود عناصر اصلی آن یعنی استادان و دانشجویان به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم حرکت داد.»

عبدالهی با بیان اینکه دانشگاه متناسب با نسل جدید، مولد هستند گفت: «دانشگاه‌ها باید جذابیت را برای کارآفرینی و اشتغال ایجاد کنند چرا که تمام ظرفیت‌های لازم در دانشگاه‌ها وجود دارد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: «با برنامه‌ریزی و فعالیت جدی شتاب‌دهنده‌ها می‌توان علاوه بر رفع چالش‌های درون دانشگاهی، در امور جامعه نیز نقش مثبت و اثرگذار ایفا کرد.»

این مسئول با بیان اینکه کارآفرینی و ثروت آفرینی از دانشگاه‌ها شروع می‌شود، ادامه داد: «با تحقق این مهم هم به دولت کمک خواهد شد و هم دانشگاه از طبقه‌بندی‌های غیرعلمی و دانشی عبور خواهد کرد و تمام رشته‌های تحصیلی جذابیت پیدا خواهند کرد.»

وی ابراز امیدواری کرد تا به همت حضور نسل جوان و جستجوگر بتوان مسائل جامعه را رصد، پیگیری و برای رفع آنان تلاش کرد.»


تکیه بر دانشگاهیان و نخبگان راه‌ عبور از دوران سخت اقتصادی است

تاریخ: 98/09/30

استاندار بوشهر:
تکیه بر دانشگاهیان و نخبگان راه‌ عبور از دوران سخت اقتصادی است
استاندار بوشهر گفت: «امروز جز با رجوع به دانشگاه، دانشگاهیان، نسل جوان و اعتماد به توان آنان برای عبور از دوران دشوار اقتصادی راهی وجود ندارد.»
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، عبدالکریم گراوند در مراسم اختتامیه «استارت‌آپ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: «تعامل سازنده‌ای میان دانشگاه و مراکز علمی استان بوشهر برقرار شده است که در این میان دانشگاه آزاد اسلامی همواره در تمامی برنامه‌ها پیشقدم بوده است.»

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران در طول چهار دهه از عمر پربرکت خود شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری بوده است، عنوان کرد: «در هر برهه‌ای شرایط جدید بر کشور و مردم حاکم شده است که به یاری خداوند همواره ایران اسلامی از آن سربلند خارج شده است.»
استاندار بوشهر با بیان اینکه جنگ هشت ساله دستاوردهای مهمی نیز برای ما داشت، تشریح کرد: « در جنگ هشت ساله موختیم که هیچ‌گاه نباید به دیگران متکی بود، چراکه تجربه ثابت کرده کشورهای سلطه‌گر در مقاطع مهم تاریخی هرگز کمکی به ما نمی‌کنند.»

تمجید از جوشش و خروش علمی دانشگاه‌های استان بوشهر
گراوند با بیان اینکه با وجود تلاش‌ها و سیاستگذاری‌های کلان، اقتصاد کشور هنوز وابسته به نفت است، خاطرنشان کرد: «این وابستگی بر روی اشتغال، درآمد، توسعه و اقتصاد کشور اثرگذار بوده است.»
وی با تأکید بر اینکه برای رفع هر چالشی باید زیرساخت‌های آن فراهم شود، توضیح داد: «همانگونه که در دوران دفاع مقدس جوانان ما از دانشگاه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشتند و با مدیریت جنگ سبب پیروزی و اقتدار کشور شدند، امروز نیز جز با رجوع به دانشگاه، دانشگاهیان، نسل جوان و اعتماد به توان آنان برای رفع مشکلات راهی وجود ندارد.»

استاندار بوشهر با بیان اینکه با تکیه بر تلاش دانشگاهیان و نخبگان می‌توان این دوران سخت اقتصادی را پشت سر گذاشت و به عزت و سربلندی دست یافت، افزود: «زمانی‌‌که در حوزه اقتصادی همانند سایر حوزه‌ها کشور مستقل و روی پای خود بایستیم، جهان متوجه خواهد شد که جز با زبان تکریم نخواهند توانست با ملت ایران سخن گفته و ارتباط برقرار کند.»
گراوند با تأکید بر اینکه از ابتدا «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» شعار اصلی انقلاب اسلامی ایران بوده است، توضیح داد: «تمام تلاش‌ها بر استقلال کشور است و اتکا به توان و ظرفیت‌های علمی و نسل جوان عامل مهم در تحقق آن خواهد بود.»

وی با تمجید از جوشش و خروش علمی دانشگاه‌های استان بوشهر به واسطه این رویداد متذکر شد: «باید این جوشش در تمام کشور توسعه داده شود تا بتوان از این گردنه سخت عبور کرد.»
استاندار بوشهر با اشاره به توافقنامه‌ها و مصوبات متعدد استانداری در زمینه حمایت و همکاری با جوانان و شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور تشریح کرد: «براساس آخرین آمارها، در استان بوشهر ۳۵ شرکت دانش‌بنیان و ۱۲۰ شرکت فناور مشغول به فعالیت است.»

گراوند با اعلام هرگونه حمایت از ایده‌های ناب و طرح‌های اقتصادی و علمی نسل جوان دانشگاهی استان بوشهر یادآور شد: «براساس مصوبه استان بوشهر مقرر شده ضمن حمایت‌های مالی، طرح‌های اجرایی به جوانان هم‌استانی واگذار شود تا علاوه بر رفع مشکلات، آنان در طرح‌های کشوری فعالیت بیشتری داشته باشند.»


حمایت، رشد و بلوغ ایده‌های نو رسالت اصلی استارت‌آپ‌هاست

تاریخ: 98/09/27

مدیر پارک علم و فناوری بوشهر: حمایت، رشد و بلوغ ایده‌های نو رسالت اصلی استارت‌آپ‌هاست

مدیر پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: «حمایت، رشد و بلوغ ایده‌های نو رسالت اصلی استارت‌آپ‌هاست و تیم‌های برگزیده رویدادهای قبلی با راهنمایی‌های علمی، اکنون کسب‌وکار فعالی را تشکیل داده‌اند.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر محمدمهدی مزارعی عصر امروز در آیین افتتاحیه «استارت‌آپ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر که با استقبال ایده پردازان، دانشجویان، استادان، صاحبان کسب‌وکار و سرمایه‌گذاران همراه بود با ارائه تاریخچه‌ای از برگزاری این رویداد در اکوسیستم استان بوشهر، اظهار کرد: «از سال ۱۳۹۳ و برگزاری این رویداد در دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر تا امروز، ماهیت این رویداد بالغ‌تر و به سمت‌وسوی اهداف موردنظر آن بیشتر جهت‌دهی شده است.»

وی با بیان اینکه برگزاری استارت آپ ویکند در پارک علم و فناوری خلیج‌فارس بوشهر از دوسال پیش در دستور کار قرار گرفته است، افزود: «در این دو سال، ایده‌ها، تیم‌ها، کسب‌وکارهای خلاقانه و مبتکر شناسایی‌شده و مورد حمایت قرار گرفته‌اند.»

مدیر پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر با بیان اینکه قریب به ۸۰ درصد صاحبان کسب‌وکار و کارپردازان اکوسیستم بوشهر، دانش‌آموخته دانشگاه آزاد اسلامی هستند، عنوان کرد: «امید است برگزاری این رویداد علمی در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، فتح بابی برای حضور و فعالیت مؤثرتر و بیشتر دانشجویان شود.»

مزارعی با ابراز امیدواری از اینکه امید است در این سه روز شاهد ایده‌های خلاقانه و نوآور باشیم، یادآور شد: «از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز برای شرکت در این رویداد مهم علمی – پژوهشی دعوت شده تا از نزدیک با ایده‌پردازان ملاقات کنند تا ایده‌های ناب دانشجویان مورد حمایت قرار گیرد.»


آغاز رويداد علمی ـ پژوهشی «استارت‌آپ‌ ویکند» در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

تاریخ: 98/09/27

در ۶ محور صورت گرفت؛
آغاز رويداد علمی ـ پژوهشی «استارت‌آپ‌ ویکند» در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر
مدیر خدمات پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: رویداد سه روزه «استارت‌آپ‌ ویکند» در محورهای دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوای دیجیتال، اینترنت اشیا، سلامت، گردشگری و کشاورزی هوشمند در این واحد دانشگاهی آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حسن مزارعی عصر امروز در آیین افتتاحیه «استارت‌آپ‌ ویکند» دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر درباره چگونگی روند اجرایی این رویداد علمی ـ پژوهشی با تشریح روند اجرایی آن گفت: «مراحل پیش ثبت‌نام متقاضیان شرکت در این رویداد از یک ماه گذشته آغاز و امروز با حضور تیم‌های متقاضی صاحب ایده نهایی شد.»

وی با بیان اینکه به تمامی ایده‌پردازان اجازه ارائه و دفاع از ایده خود داده خواهد شد، اضافه کرد: «پس از ارائه هر شرکت‌کننده به دلخواه مجاز به انتخاب سه ایده خواهد بود که پس از بررسی نهایی، ۱۰ ایده برتر و پرانتخاب به مرحله بعد راه خواهند یافت.»

مدیر خدمات پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با اشاره به اینکه فرآیند ایده‌پروری با هدایت و راهنمایی منتورهای رویداد انجام و سپس در روز اختتامیه، این ۱۰ ایده به طور کامل معرفی و تشریح خواهند شد، عنوان کرد: «با نظر تیم پنج نفره داوری (متشکل از بنده، محمدمهدی مزارعی، مجید جراحی معاون فناوری اطلاعات استان بوشهر، احمد فقیه مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر و طالب خفایی مدیر گروه رشته کامپیوتر و it دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر) سه ایده برتر انتخاب شد.

مزارعی توضیح داد: علاوه بر جوایز نقدی مجوز حضور بدون فرآیند نفرات این تیم در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی صادر شد؛ ضمن اینکه سایر ایده‌ها به صورت هسته‌های نوآور برای تیم‌سازی به مرکز رشد دانشگاه معرفی خواهند شد.»

وی از برگزاری کارگاه‌های بوم کسب‌وکار، نحوه ارائه ایده، مالکیت فکری، تجربه کاری و نحوه تجاری‌سازی ایده‌های استارت‌آپی در راستای تبدیل ایده‌های خام به ایده‌های قابل ارائه در این رویداد علمی ـ پژوهشی خبر داد.


تحقیقات کاربردی عامل اصلی شکستن رکود و تحریم‌هاست

تاریخ: 98/09/26

رئيس مرکز آموزش و پژوهش استان بوشهر:
تحقیقات کاربردی عامل اصلی شکستن رکود و تحریم‌هاست
رئيس مرکز آموزش و پژوهش توسعه و آينده‌نگری استان بوشهر با تأکید بر اینکه نباید به تولید علوم به‌صورت تئوری و مکتوب بسنده کرد، گفت: «تحقیقات کاربردی عامل اصلی شکستن رکود و تحریم‌هاست.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، جهانگیر شاهینی امروز در ویژه‌برنامه روز پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر که با حضور مدیران استانی و دانشگاهی، استادان، کارکنان و دانشجویان برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دو مؤلفه مهم توسعه را در اختیار دارد، گفت: «فضای آموزشی و علمی مناسب به همراه توان علمی برگرفته از اعضای هیئت‌علمی مهم‌ترین عوامل در راه تولید و توسعه علوم هستند.»

رئيس مرکز آموزش و پژوهش توسعه و آينده‌نگری استان بوشهر با تأکید بر اینکه نباید به تولید علوم به صورت تئوری و مکتوب بسنده کرد، افزود: «تحقیقات کاربردی عامل اصلی شکستن رکود و تحریم‌هاست.»

مجتبی نجفی معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌های یکساله حوزه پژوهشی واحد بوشهر، هدف این برنامه‌ها را در راستای آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران و رویکرد جدید دانشگاه در تحقق دانشگاه کارآفرین برشمرد.
در این مراسم از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر تجلیل شد.


فروش علم تولیدی به‌جای محصول؛ سیاست برندهای معتبر تجاری دنیا

تاریخ: 98/09/26

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح کرد؛
فروش علم تولیدی به‌جای محصول؛ سیاست برندهای معتبر تجاری دنیا
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: «برندهای معتبر تجاری دنیا امروزه فروش علم و دانش تولیدی را به جای فروش محصولات برگزیده‌اند.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در ویژه‌برنامه روز پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر که با حضور مدیران استانی و دانشگاهی، استادان، کارکنان و دانشجویان برگزار شد، با گرامیداشت فرهنگ پژوهش و تحقیق و تلاش‌های جهادی در عرصه پژوهش گفت: «برگزاری این مراسم گام مثبت و سازنده‌ای است که از یک سو تلاش‌ پژوهشگران را ارج نهاده و از سوی دیگر بر نقش اساسی و حقیقی پژوهش و پژوهشگر در کشور تأکید خواهد کرد.»

وی با تأکید بر اینکه مسیر رفع هر چالش و کاستی باید از دانشگاه‌ها آغاز شود، اضافه کرد: «باید برای چاره‌اندیشی در هر مسئله‌ای به واسطه حضور نخبگان، ظرفیت‌های متعدد فیزیکی و بستر آماده علمی به دانشگاه و مراکز علمی رجوع کرد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با طرح این سؤال که چرا با وجود بسترهای مهیای علمی برای رفع مشکلات منتظر دیگران و گاهی به غلط چشم به کمک بیگانگان دوخته می‌شود، تصریح کرد: «معضل اصلی که گریبانگیر جامعه دانشگاهی شده، تحقیقاتی است که از لحاظ محتوا بسیار غنی و تخصصی است و در بایگانی‌های دانشگاه‌ها، ادارات و صنایع بلااستفاده قرار دارد.»

عبدالهی با بیان اینکه قطعاً مأموریت‌ها به اقتضای زمان و شرایط تغییر خواهند کرد، گفت: «نگاه به علم، دانش و عرصه‌های علمی به صورت سنتی اشتباه است و عملاً رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها در گذشته خود متوقف شده‌اند که این پاسخگوی نیاز امروزی جامعه و صنایع نیست.»

باید به دنبال پژوهش‌های اثرگذار و کاربردی باشیم
دبیر هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه باید به دنبال پژوهش‌های اثرگذار و کاربردی باشیم، مطرح کرد: «مجموعه دانشگاهی در این راستا خود را مجهز و آماده کنند.»
وی با بیان اینکه برندهای معتبر تجاری دنیا امروزه فروش علم و دانش تولیدی را به جای فروش محصولات برگزیده‌اند، تشریح کرد: «شرکت‌های بزرگ توان خود را به واسطه مسائلی نظیر درآمد اقتصادی پایدارتر، رفع دغدغه نیروی انسانی، مسائل زیست‌محیطی و آلودگی‌های ناشی از آن بر فروش تکنولوژی و دانش متمرکز شده‌اند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه در امر پژوهش باید نگاه جهانی به علوم داشت، بیان کرد: «دانشگاه‌ها به جای تحقیقات صرف، باید خود تولیدکننده محصولات باشند.»

عبدالهی با بیان اینکه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی باید از وابستگی به شهریه آزاد شود، خاطرنشان کرد: «اقتصاد وابسته به شهریه همانند اقتصاد متکی به نفت است. کاهش دانشجو امری اجتناب‌ناپذیر و فقط مختص دانشگاه آزاد اسلامی نیست. تحقق چنین اقتصادی به تغییر تفکر و ذهنیت‌ها، تلاش و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود وابسته است.»

وی با بیان اینکه موتور علمی دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی روشن می‌شود، اضافه کرد: «توجه به دانش محض، زیبنده مراکز آموزش عالی امروز نیست. اگر رشته‌های تحصیلی با رویکرد کاربردی آموزش داده شوند، مورد استقبال قرار خواهند گرفت.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تمام ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مورد نیاز مهیاست، تشریح کرد: «در کنار برند معتبر نام دانشگاه آزاد اسلامی، فضای آموزشی مناسب، کارگاه‌ها و آزمایشگاهی متعدد و مجهز، اعضای هیئت‌علمی متخصص، مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد، سراهای نوآوری مهیای حضور و فعالیت در تمام عرصه‌هاست.»


راه‌اندازی مدرسه کسب‌وکار و خلاقیت در «خورموج» اقدامی تأثیرگذار است

تاریخ: 98/09/26

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
راه‌اندازی مدرسه کسب‌وکار و خلاقیت در «خورموج» اقدامی تأثیرگذار است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با قدردانی از تلاش مدیران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج‌ (دشتی) گفت: «راه‌اندازی مدرسه کسب‌وکار و خلاقیت اقدامی تحسین‌برانگیز و تأثیرگذار است.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با قدردانی از همکاری واحدها و مراکز دانشگاهی با حسابرسان سازمان مرکزی، خواستار همکاری همه‌جانبه با این گروه شد و اظهار کرد: «باید بدون درنظر گرفتن این مسئله که چالش‌های به وجود آمده مربوط به چه زمانی است، ضمن ارائه مستندات و توضیحات کامل به دنبال رفع کاستی‌ها در کوتاه‌ترین زمان و بهترین شکل ممکن بود.»

وی با بیان اینکه تجربه به‌خوبی نشان داده است که مسائل با برنامه‌ریزی و تلاش جهادی، قابل حل و گره‌گشایی است، اضافه کرد: «اگر به‌دنبال تحول و استانداردسازی دانشگاه در تمام عرصه‌ها هستیم، باید ساختار علمی و منسجم در واحدها و مراکز دانشگاهی استان بوشهر حکمفرما شود.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: «مباحثی مانند چابک‌سازی، کیفیت‌گرایی، مسئله‌محوری و رفع چالش‌های اجتماعی که در مأموریت و رسالت جدید دانشگاه به آن توجه ویژه شده است از طریق همین ساختار قدرتمند و سیستم کارآمد ایجاد خواهد شد.»

عبدالهی با اشاره به برگزاری نخستین دوره داوری و میانجیگری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: «ظرفیت‌های متعددی مانند راه‌اندازی آزمایشگاه‌های همکار استاندارد، دوره‌های تخصصی و توانمندسازی کوتاه‌مدت و بلندمدت، خدمات علمی و مشاوره‌ای و بسیاری دیگر در واحدها و مراکز دانشگاهی وجود دارد که باید فعال شوند تا از یک سو دانشگاه دیده شود و از سوی دیگر ضمن رفع کاستی و چالش‌ها، اقتصاد پایدار دانشگاه را رقم زنند.»

حیثیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به اعتبار حوزه آموزش و پژوهش بستگی دارد
وی با تمجید از تلاش مدیران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج (دشتی) در راه‌اندازی مدرسه کسب‌وکار و خلاقیت، عنوان کرد: «راه‌اندازی مدرسه کسب‌وکار و خلاقیت اقدامی تحسین‌برانگیز و تأثیرگذار است.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه باید در فراخوان جذب سال ۹۸، نیاز استان با نگاه دقیق و براساس نیازسنجی و رشته‌های جذاب اعلام شود، تصریح کرد: «در این راه باید به مزیت‌های استانی نگاه ویژه کرد.»

عبدالهی با تأکید بر اینکه آبرو و حیثیت علمی دانشگاه به اعتبار حوزه آموزش و پژوهش بستگی دارد، تأکید کرد: «دانشگاهیان قوه عاقله کشور هستند و باید در نقش اساسی خود که تعمیق عقلانیت و حکمت‌های عقلانی است، گام بردارند.»
وی از مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر که دفاتر خود را در واحدهای دشتی، خارگ و دشتستان ایجاد و مستقر کردند، قدردانی کرد.


جایگاه جریان‌شناسی تاکتیکی و استراتژیک در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

تاریخ: 98/09/23

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
جایگاه جریان‌شناسی تاکتیکی و استراتژیک در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی
استاد حوزه و دانشگاه گفت: «جریان‌شناسی تاکتیکی و استراتژیک در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نهفته و مطرح شده است، به همین دلیل است که مقام معظم رهبری می‌خواهند موضوعات بیانیه گام دوم جریانی شوند.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا منصوری‌اصل در نشست هم‌اندیشی دانشگاهیان استان بوشهر با موضوع «نقش دانشگاهیان در پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب اسلامی» که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و به مناسبت گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه نگاه دانشگاهیان به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری، باید نگاه گفتمانی و جریانی باشد، اظهار کرد: «مقام معظم رهبری بارها در بیانات خود بر جریان‌شناسی توسط دانشگاه تأکید و جریان‌سازی از سوی استادان و گفتمان‌سازی توسط حوزویان داشته‌اند.»

وی با بیان اینکه کسی می‌تواند درباره موضوعی ادعای جریان‌سازی کند که خود جریان‌شناس، آشنا به مراحل، عوامل، موانع و اهداف جریان‌شناسی باشد، خاطرنشان کرد: «نگاه جریانی به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یک تذکر و حرکت بصیرت‌افزایی و نگاه گفتمانی به آن یک حرکت بصیرت‌خواهی است.»

لزوم حرکت در راستای توصیه‌های هفتگانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی
این استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه حرکت در قبال توصیه‌های هفتگانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یک وظیفه همگانی است، اضافه کرد: «براساس کلام خداوند در قرآن کریم، وظیفه داریم تا بصیرت‌خواهی و بصیرت‌افزایی را محقق و جامعه را به سمت و سوی آن سوق دهیم.»
منصوری اصل با بیان اینکه اصول گفتمان‌سازی را باید تبیین کرد، گفت: «نتیجه گفتمان، مطالبه‌خواهی است و در بحث جریان‌شناسی دو نوع جریان‌شناسی تاکتیکی و استراتژیک وجود دارد، جریان‌شناسی تاکتیکی یک سؤال سطحی و اولیه نسبت به موضوع است و از چیستی و چگونگی بحث می‌کند.»

وی ادامه داد: «اما مراحل اصلی سیر جریان‌شناسی در جریان‌شناسی استراتژیک است؛ چراکه در این نوع شما به شناخت فکری جریانات، شناخت نظام مکتوب، شناخت موضع‌گیری آن جریانات، کشف ارتباط و کشف ارتباط جریانات با قدرت‌های جهان دست خواهید یافت.»
منصوری اصل با تأکید بر اینکه یکی از اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، امت‌گرایی است، یادآور شد: «در این بیانیه به امت اسلامی به عنوان امت واحده نگاه شده است.»

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم این نگاه مد نظر باشد، باید نگاه تمدنی براساس بینش توحیدی محقق شود، توضیح داد: تمدن توحیدی و توحید تمدنی براساس توحید وحیانی است، توحیدی که به تمدن جهت دهد.»
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه طبق آیات قرآن کریم دشمن هرگز به دنبال سازش نیست، تشریح کرد: «شعار امت اسلامی، استکبارستیزی است و در مقابل این امت، همواره استکبار قرار می‌گیرد که هدف آن، استعمار، تفرقه‌افکنی، ایجاد اختلاف و تغییر هویت و ماهیت ملت هاست.

امام خمینی‌(ره) دست پنهان استکبار را در قرن حاضر آشکار ساختند
منصوری‌اصل با بیان اینکه امام خمینی‌(ره) دست پنهان استکبار را در قرن حاضر آشکار ساختند، تبیین کرد: «استکبار ۶ مرحله زمانی دارد که از میان مرحله سوم و چهارم آن جریانی متولد می‌شود که این جریان متکلف از استکبار دیروز (یهودیسم)، استکبار امروز (صهیونیسم) و استکبار فردا (استکبار جهانی) است.»

وی با تأکید بر اینکه استکبار در مقابل ما ایستاده است، خاطرنشان کرد: «کلمه استکبار (به غیر از مشتقات آن) دو بار در قرآن کریم آمده و نظریه تقابل استکبار و اسلام مطرح شده است. نظام استکباری هرگز حاضر به سازش، استقلال و پیشرفت دیگر ملت‌ها نیست و به دنبال عبد، بندگی و اسیر کردن ملت‌هاست.»

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه تذکرات مهم و اساسی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی وجود دارد، بیان کرد: «رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ورود به مقوله اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی را راه برون‌رفت از اقتصاد شرطی بیان فرمودند.»

منصوری اصل با تأکید بر اینکه پیشرفت ارجح‌ از توسعه است، افزود: «اقتصاد شرطی، کشور را به سمت توسعه‌گرایی هدایت می‌کند، اما اقتصاد مقاومتی که براساس دو مقوله اقتصاد خودکفایی و خوداتکایی استوار است، سبب پیشرفت و وابستگی نداشتن می‌شود.»


توانایی حل مسئله به جای حذف خصلت انسان‌های بزرگ است

تاریخ: 98/09/20

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
توانایی حل مسئله به جای حذف خصلت انسان‌های بزرگ است
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، توانایی حل مسئله به جای حذف مسئله را ویژگی انسان‌های بزرگ عنوان کرد و گفت: «روانشناسی، علم مطالعه رفتار انسان‌ها از لحاظ مطالعات ذهن آدمی است.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، عباس عاشوری‌نژاد ظهر امروز در کارگاه آموزشی «موفقیت در روابط اجتماعی» که به همت دفتر توانمندسازی و آموزش‌های کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با حضور کارکنان و اعضای هیئت‌علمی برگزار شد با بیان اینکه روانشناسی، علم مطالعه رفتار انسان‌ها از لحاظ مطالعات ذهن آدمی است، گفت: «انسان موجودی اجتماعی و ناگزیر است که نمی‌تواند از این انتخاب سرباز زند.»
وی با بیان اینکه زندگی اجتماعی امروز از لحاظ ساختارهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی زیرساختارهای آن (مسائل خانوادگی، شغلی و روابط فردی) دچار آشفتگی شده و با تنش، استرس و اضطراب همراه است، عنوان کرد: «این مشکلات از زمانی آغاز شد که برخلاف ذات آفرینش، اشیاء دوست داشته شدند و انسان‌ها مورد استفاده قرار گرفتند.»

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با اشاره به اینکه دوست داشتن و دوست داشته شدن دو نیاز اساسی در روابط انسانی است، اضافه کرد: «یک نشان آشکار آشفتگی روانی در این است که نه کسی را دوست داشته باشید و نه نیازی در خود مبنی بر دوست داشته شدن احساس کنید.»
این استاد دانشگاه با بیان اینکه علم روانشناسی امروز به طور گسترده و عمیق روابط انسان‌ها را مورد واکاوی قرار می‌دهد، مطرح کرد: «روانشناسی اعماق، لایه‌های زیرین ذهن و روان که همان ضمیر ناخودآگاه انسان است را بررسی می‌کند.»

رعایت سه شرط برای شاد زیستن
عاشوری‌نژاد با بیان اینکه عمر انسان خارج از اراده او در حال گذر است و این تصمیم با فرد است که میان لذت بردن از دوران عمر، تحمل سختی‌ها یا بی‌تفاوتی به مسائل کدام را انتخاب کند، یادآور شد: «باید همواره به یاد داشت که عمر انسان تکرار نخواهد شد و زندگی فرصت یکباره است.»
وی با تأکید بر اینکه انسان به تبع زندگی اجتماعی خود زمانی خوشحال است که در محیط شادمان قرار داشته باشد، توضیح داد: «داشتن کسی برای دوست داشتن، وجود کاری سودمند برای انجام و داشتن امید نسبت به آینده سه شرط برای شاد زیستن است.»

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با اشاره به اینکه انسان دیگران را خوشبخت‌تر از خود و ظاهر زندگی افراد را با باطن زندگی خود مقایسه می‌کند، بیان کرد: «یکی از مسائل دگرگونی روح و روان انسان آن است که گذشته را نسبت به امروز زیباتر می‌بینیم و آینده را نیز تیره‌وتار؛ این سبب می‌شود اندوهگین شویم و از زندگی لذت نبریم.»
عاشوری‌نژاد با بیان اینکه شروطی برای موفقیت در زندگی اجتماعی وجود دارد که می‌توان به گشاده‌رویی، احترام کلامی در رفتار و عمل نسبت به دیگران و احترام غیرکلامی اشاره کرد، اظهار کرد: «هر رفتار و عکس‌العمل پیش از وقوع و رخ دادن در ذهن افراد یا مخاطب ایجاد می‌شود و نقش بستن اتفاقات در ذهن اجتناب‌ناپذیر است.»

وی با بیان اینکه رفتار افراد نسبت به محیط پیرامون خود تابعی از بخش وراثتی و بخش تربیتی انسان است، تشریح کرد: «ارتباط افراد با دیگران قبل از مراوده کلامی با رفتارهای غیرکلامی آغاز می‌شود و متانت در اعمال عامل مهمی در جذب مخاطب است.»
این استاد دانشگاه، تکبر، غرور، خودپسندی و خودبرتربینی را آفت بسیار بزرگ و جدی در روابط اجتماعی برشمرد.


دین پاسخگوی پرسش‌های بنیادی انسان است

تاریخ: 98/09/20

عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌:
دین پاسخگوی پرسش‌های بنیادی انسان است
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، رجوع به دین و شریعت الهی را بهترین راهکار برای یافتن مقصد برتر و سرمنزل مقصود عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، گفتمان علمی انقلاب اسلامی با موضوع «عصر نیاز به دین با نگاهی به آرای دکتر سروش» ویژه اعضای هیئت‌علمی به میزبانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر برگزار شد.

عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ در این نشست با بیان اینکه دین دارای معانی مختلفی در لغت و اصطلاح است، گفت: «در معانی لغوی، دین بیشتر به مفاهیم کاربردی مانند جزاء و حسابرسی اشاره شده است، درحالی‌که در بحث دین پژوهش، معانی لغوی کاربردی نداشته و بیشتر به تعاریف اصطلاحی آن توجه شده است.»

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی با بیان اینکه دین در «اصطلاح» از دو منظر دیدگاه دین‌پژوهان غربی و اندیشمندان اسلامی قابل بررسی است، اظهار کرد: «دین در منظر دین‌پژوهان غربی در سه دسته‌بندی بیان شده است.»
وی عنوان کرد: «دسته اول دین را با محوریت پروردگار متعال ارزش‌بندی می‌کنند، دسته دوم به تعاریف کاربردی دین توجه دارند و دسته سوم تعاریف شهود‌گرایانه دارند.»

عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ با ارائه تعاریفی از اندیشمندان اسلامی درباره دین عنوان کرد: «در یک تعریف، دین مجموعه عقاید، مقررات و روش‌های مخصوصی در زندگی است که صلاح دنیا را به‌گونه‌ای که سازگار با کمال اخروی باشد دربرمی‌گیرد.»
ساجدی یادآور شد: «در تعریف دیگر، دین اعتقاد به آفریننده برای جهان و دستورات علمی متناسب با عقاید بوده یا دین، مجموعه عقاید، اخلاق، قوانین و مقررات برای اداره امور جامعه انسانی و پرورش انسان است.»

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه مباحث دین‌پژوهی در این گفتمان علمی دربرگیرنده دین ادیان الهی است، تشریح کرد: «دین ارائه‌دهنده دو مجموعه گزاره توصیفی و هنجاری است.»

راه انسان‌سازی متأثر از دو شناخت استعدادهای درونی و شناخت امکانات بیرونی است
عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ تصریح کرد: «گزاره توصیفی، خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، راه‌شناسی و فرجام‌شناسی را توصیف می‌کند و گزاره هنجاری، عقاید را دربرمی‌گیرد.»
ساجدی با بیان اینکه دین پاسخگوی پرسش‌های بنیادی انسان است، توضیح داد: «انسان تغییرپذیر است و توقف ندارد و در راستای این تغییرپذیری، رسیدن به کمال و مقصد برتر باید جهت و سمت و سو داشته باشد و در این مسیر رجوع به دین، بهترین راهکار برای یافتن مقصد برتر و سرمنزل مقصود است.»

وی با اشاره به اینکه راه انسان‌سازی متأثر از دو شناخت استعدادهای درونی و شناخت امکانات بیرونی است، خاطرنشان کرد: «دین کمک می‌کند تا این امکانات را بهتر شناخته و در مسیر کمال‌گرایی حرکت کنیم.»
این کارشناس مسائل دینی با طرح این سؤال که چرا باید دین را پذیرفت و ادله ضرورت وحی چیست؟ گفت: «انسان موجودی کمال‌پذیر است و میل به کمال نیاز به ابزار شناختی و روانی دارد. عقل، تجربه و وجدان در بُعد بینشی و گرایشی کاستی‌هایی دارند و برای تکامل نیازمند مکمل هستند.»

ساجدی با بیان اینکه ابهامات و اشکالاتی که دکتر سروش به دین وارد کرده در محورهای اصل دین، فهم دین، قلمرو دین و حقانیت وحی و دین است، توضیح داد: «دکتر سروش با توضیح اینکه انسان، علم و تکنولوژی همواره در پیشرفت و تعالی است و به خودکفایی دست یافته، نظریه‌اش در باب استغنا محمود از دین را مطرح کرده است.»
وی ادامه داد: «دکتر سروش با بیان اینکه گوهر دین اخلاق است، تأکید بر این دارد که گوهر دین حائز اهمیت است و نه خود دین.» عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ با تأکید بر اینکه دین، لازمه موفقیت انسان است، اضافه کرد: «با تمام پیشرفت‌ها، باز محدودیت‌هایی وجود دارد که نشان از نیاز انسان به وحی دارد و تنها به کمک وحی و دین رفع می‌شود.»