تقویت ساختاری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

تاریخ: 97/06/31

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تأکید کرد:
تقویت ساختاری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه تقویت ساختار اداری، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی این دانشگاه در اولویت است، عنوان کرد: نظام اداری اجتماعی قوی، منظم و بابرنامه، قابلیت ارائه خدمات شایسته‌تری به جامعه دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه مشترک شوراهای تخصصی علمی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه در مدیریت جدید دانشگاه، دو مطلب بنیادی مورد تأکید قرار گرفته است، عنوان کرد: «تقویت ساختار موجود و تغییر جهت درآمدزایی و بودجه‌ای مورد توجه بسیار است.»
وی ادامه داد: «همان‌گونه که تولد دانشگاه آزاد اسلامی، حرکتی مطلوب برای پاسخگویی به نیاز علمی کشور بود، امروز نیز این دانشگاه به‌منظور خدمت‌رسانی بهتر و سریع‌تر با تغییر و بهبود ساختار خود، وظایفی که مطابق و متناسب با ظرفیت‌های دانشگاهی و مزیت‌های استانی عهده‌‌دار شده است را به بهترین شکل ممکن پیش می‌برد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه در دانشگاه به‌منظور دست‌یابی به برنامه‌های تدوین‌شده، ساختار و بدنه دانشگاه به‌صورت مفید و تدریجی در حال تغییر است، عنوان کرد: «در این راستا، اقدامات و اصلاحاتی مانند ادغام معاونت‌ها، تجمیع گروه‌های تخصصی، چابک‌سازی، تفویض اختیارات در چارچوب ترازوی اختیار - تکلیف به استان و ... به اجرا درآمده است.»

عبدالهی با بیان اینکه اگر به دنبال توسعه و اصلاح ساختارها هستیم، دانشگاه‌ها نیز باید به‌صورت ساختارمند تقویت شوند، اظهار کرد: «برای افزایش توان علمی و فناوری، علم، مدل آموزشی، معلم، شاگرد، محتوای درسی و ... به تجدید حیات نیاز دارند و باید اشکال سنتی و تأکید بر آموزش صرف، متناسب با نیازها و تحولات جدید، متحول شود.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، خواستار نظارت مستمر و بیشتر شوراهای تخصصی بر فعالیت‌های دانشگاه شد تا احتمال بروز خطاها و اشتباهات به‌حداقل برسد و فعالیت‌ها در چارچوب برنامه‌ها و خطوط تعریف‌شده و استاندارد، همسو و به‌طور هماهنگ پیگیری و انجام شود.
در این جلسه، رؤسای شوراهای تخصصی دانشجویی و فرهنگی، علمی (آموزش-پژوهش) و دبیران آن منصوب شدند.


مبنای فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی است

تاریخ: 97/07/03

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
مبنای فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب و یک نهاد انقلابی بوده و مبنای فعالیت آن، دنبال‌کردن اهداف و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی پیش از ظهر امروز در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان با تأکید بر اینکه در استان بوشهر، سرمایه‌ها و گنجینه‌های عظیمی از دوران دفاع مقدس نهفته است، تصریح کرد: دانشگاه با ظرفیت مثال‌زدنی خود و دارابودن نیروهای متخصص، جوان و زیرساخت‌های بالقوه، بستر مناسبی برای اشاعه آثار ارزشمند دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در جامعه است.
وی با تأکید بر اینکه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به عنوان بخش مهمی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران، دغدغه همگانی است، بیان کرد: حفظ، اشاعه و جلوگیری از تحریف این آثار، کار و وظیفه ارزشی، ملی و انقلابی است و دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تمام ظرفیت‌های خود به این امر اهتمام دارد.
عبدالهی با تصریح بر اینکه در عصر کنونی موضوعات باید به صورت علمی، دانش‌بنیان و آمیخته با تکنولوژی و دانش روز جهانی مطرح شود، ادامه داد: در این راستا، دانشگاه علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و علمی، قابلیت‌های چشم‌گیری در حوزه‌های ادبیات و آفرینش‌های ادبی مانند شعر، نمایش و عرصه‌های پژوهشی داراست.
امنیت امروز کشور مدیون جهاد و رشادت پیشکسوتان است
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر هم با گرامی‌داشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای دفاع مقدس تصریح کرد: امنیت امروز کشور مدیون جهاد و رشادت‌های پیشکسوتان است.
سردار غلامعلی کفاش با بیان اینکه دوران دفاع مقدس با حماسه‌‌آفرینی مردمان این سرزمین است، خاطرنشان کرد: به‌رغم تمام کینه‌توزی‌ها و عداوت‌ها، شاهد ۴۰ سال بالندگی، پیشرفت و اقتدار در کشور هستیم.
وی با بیان اینکه حفظ آثار ارزشمند دفاع مقدس و نشر فرهنگ جهاد و شهادت یک مأموریت برای همگان است، گفت: پیام‌های دفاع مقدس باید به صورت مداوم و مستمر برای تمام اقشار و در تمام محافل ارزشی بیان شود.


رضایت‌مندی دانشجویان از دستاوردهای فرهنگی بزرگ جمهوری اسلامی است

تاریخ: 97/07/06

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
رضایت‌مندی دانشجویان از دستاوردهای فرهنگی بزرگ جمهوری اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در مراسم میز خدمت در نماز جمعه، رضایت‌مندی دانشجویان را مهم‌ترین دستاورد فرهنگی جمهوری اسلامی معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، همراه رؤسا و معاونان واحدها و مراکز دانشگاهی این استان، میز خدمت در نماز جمعه امروز بوشهر برپا کردند.
اسماعیل عبدالهی درباره برپایی میز خدمت در نماز جمعه گفت: شناساندن صحیح ظرفیت، اقدامات و دستاوردهای انقلاب اسلامی به نسل چهارم دانشگاه و مردم برای مسئولان بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه مجموع تلاش‌های انجام شده در دانشگاه برای گره‌گشایی چالش‌های نظام و جوانان است، تشریح کرد: رضایت‌مندی دانشجویان و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه، بزرگ‌ترین دستاورد ارزشی و فرهنگی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر یادآور شد: در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر رسیدگی به درخواست‌ و مطالبات مردم در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.
میزخدمت دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اعتقاد بر اصل مشورت گرایی و دریافت نظرات و پیشنهادهای سازنده اندیشمندان و دلسوزان و به منظور بهبود کیفیت فعالیت و خدمات این واحد دانشگاهی، همراه با ایده ارزشمند نماینده معزز ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب بوشهر و در راستای دغدغه همیشگی مدیران و مسئولان دانشگاه مبنی بر پاسخگویی به مسائل و رفع شبهه ها و چالش های موجود به عنوان یک اصل اداری، قبل از خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه بوشهر برگزار شد.


توسعه مدارس سما در سراسر استان بوشهر اولویت دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 97/07/10

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، توسعه مدارس سما در این استان را اولویت دانشگاه متبوعش دانست.
دکتر اسماعیل عبدالهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تلاش برای ثبت نام بدون دغدغه دانشجویان را اولویت سال تحصیلی جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر عنوان و اظهار کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، تلاش شد تا پرداخت شهریه از سوی دانشجویان مدیریت شود و در چارچوب تخفیف‌ها، تسهیلات و مقرراتی که دانشگاه آزاد اسلامی قائل شده، اقداماتی صورت گیرد تا شهریه به‌عنوان مشکل و مسئله پیش روی دانشجویان نباشد.
وی با بیان تسهیل پذیرش و استقبال بهتر دانشجویان نسبت به سال گذشته افزود: ستاد هماهنگی استقبال از سال تحصیلی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل و به‌طور مرتب واحدها و مراکز رصد و مشکلات برطرف شد. جمعه هفته گذشته نیز در محل برگزاری نماز جمعه، میز خدمتی با حضور این‌جانب و رؤسای واحدهای دانشگاهی برگزار شد.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان استان بوشهر، توسعه مدارس و آموزشکده‌های سما در این استان را ازجمله برنامه‌های آموزشی خود دانست و گفت: با توجه به اینکه تاکنون مدارس سما صرفاً در مرکز استان وجود داشت، تلاش می‌شود این مدارس در سراسر استان احداث شود و توسعه یابد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود مشکلات و چالش‌های مالی با درایت و تدبیر برطرف شود. در این راستا، اعضای هیأت علمی و کارکنان در چارچوب برنامه‌های جدید فعال شده‌ و اتاق فکرهای متعددی در مجموعه استادان و کارکنان تشکیل شده است.
وی با توجه به رویکرد فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: کرسی شرح و تفسیر نهج‌البلاغه با تدریس آیت‌الله غلامعلی صفایی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه بوشهر به‌صورت هفتگی در واحد بوشهر از روزهای آینده آغاز می‌شود.
رئیس واحد بوشهر تصریح کرد: طرح حیات طیبه برای اعضای تشکل‌های دانشجویی، آبان سال جاری در واحد بوشهر برگزار و یکی از برنامه‌های فرهنگی و سیاسی محسوب می‌شود.


توسعه مدارس سما، فنی و حرفه‌ای و رشته‌های پیراپزشکی

تاریخ: 97/07/15

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر خبر داد:
توسعه مدارس سما، فنی و حرفه‌ای و رشته‌های پیراپزشکی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از توسعه مدارس سما، فنی و حرفه‌ای و رشته‌های پیراپزشکی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی صبح امروز در نشست هم‌اندیشی با اعضای هیأت علمی واحد بوشهر با بیان اینکه یکی از اهداف دانشگاه، توانمند‌سازی جوانان و جامعه در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: متولیان آموزش عالی سعی بر ساماندهی همه مراکز آموزشی را دارند و ارتقای کیفی و استانداردسازی رشته‌های تحصیلی از مأموریت‌های این واحد دانشگاهی است.
وی با تأکید بر اینکه هنر مدیریت، مواجهه با کاستی‌ و چالش‌هاست، تصریح کرد: نباید از واقعیات فرار کرد؛ بلکه باید برای مشکلات، راه‌حل‌های عقلانی و آینده‌نگرانه پیدا کرد.

رئیس واحد بوشهر یکی از هدف‌گذاری‌های مؤثر در این راه را ارتباط مناسب، دوجانبه و کاربردی دانشگاه با صنعت برشمرد و گفت: این دانشگاه با دارابودن بیشترین رشته تحصیلی فنی و مهندسی، مجهزترین کارگاه، آزمایشگاه و بالاترین تعداد اعضای هیأت علمی در استان را دارد و در این رابطه ۲۲ تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
عبدالهی توسعه مدارس و آموزشکده‌های سما، رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری، مراکز فنی و حرفه‌ای و مدارس تخصصی را دیگر راهکارهای مهم برای مدیریت چالش‌ها در واحد بوشهر عنوان کرد و افزود: تألیف‌های استادان و فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان آیینه تمام قد توان علمی دانشگاه است.


خط تولید صنعتی کیتین و کیتوسان راه‌اندازی می‌شود

تاریخ: 97/07/15

در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر؛
خط تولید صنعتی کیتین و کیتوسان راه‌اندازی می‌شود
رئیس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر از اخذ مجوز نهایی راه‌اندازی خط تولید صنعتی کیتین و کیتوسان در این دانشگاه خبر داد.
دکتر اسماعیل عبدالهی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، پیگیری طرح‌های درآمدزا را اولویت فعالیت‌های دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر دانست و اظهار کرد: به‌تازگی، پنج طرح دانش‌بنیان و درآمدزا که در چارچوب ظرفیت‌های استان بوشهر قرار دارد به سازمان مرکزی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی ارائه شده است. این طرح‌ها شامل طرح HSE عسلویه، تولید فرآورده‌های قیر و سه طرح پرورش و تکثیر آبزیان(دیلم، دیر و دلوار) است.
وی اظهار کرد: سه طرح پرورش و تکثیر آبزیان در سه نقطه استان بوشهر در مرحله اخذ مجوز قرار دارد که شامل طرح ۷۰۰ هکتاری دیلم در شمال استان، ۷۰ هکتاری دلوار در مرکز استان و ۳۳ هکتاری دیّر در جنوب استان است.
عبدالهی با بیان اینکه از جمله برنامه‌های اجراشده، فعال‌سازی مجتمع نیمه‌تعطیل عالی‌شهر واحد بوشهر است، افزود: با محوریت صرفه‌جویی و برنامه‌ریزی مناسب، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به مجتمع عالی‌‌شهر منتقل شده اند. علاوه بر این، مجوز احداث سه مدرسه سما نیز در این مجتمع اخذ شده است.
رئیس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر با اعلام خبر انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت گاز این استان، خاطرنشان کرد: بر‌اساس این تفاهم‌نامه، استادان رشته‌های مرتبط در تعامل با شورای پژوهشی این شرکت فعال شده و طرح‌های پژوهشی را انجام می‌دهند.
وی با بیان اینکه در روزهای اخیر مجوز تولید صنعتی کیتین و کیتوسان در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی بوشهر اخذ شد، گفت: این محصول از پوست میگو با حدود ۳ هزار کاربرد واقعی است و با توجه به فراوانی مواد اولیه، به‌عنوان مزیت نسبی استان بوشهر محسوب می‌شود.
رئیس واحد بوشهر اظهار کرد: در سال گذشته برای نخستین‌بار مجوز جذب دانشجو در رشته پرستاری اخذ شد. امسال نیز پنج پرونده در رشته‌های جدید حوزه علوم پزشکی آماده شده که به‌‌صورت جدی درصدد اخذ مجوزهای مربوطه هستیم.


استادان و دانشجویان، رزمندگان خط مقدم در جبهه آمران به حجاب و عفاف

تاریخ: 97/07/16

در جلسه حجاب و عفاف دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح شد؛
استادان و دانشجویان، رزمندگان خط مقدم در جبهه آمران به حجاب و عفاف
اعضای کارگروه حجاب و عفاف دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بر نقش ویژه استادان و دانشجویان به‌عنوان رزمندگان خط مقدم در جبهه آمران به حجاب و عفاف تأکید کردند.
به گزارش روابط عمومی خبرگزاری آنا از بوشهر، دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در جلسه کارگروه حجاب و عفاف این دانشگاه با بیان اینکه برای ایجاد انگیزه در برقراری مطلوب‌تر حجاب در دانشگاه باید از ظرفیت استادان و دانشجویان بهره گرفت، عنوان کرد: اعتماد متقابل، تعلق خاطر فرهنگی و تعامل مستمر میان استاد و دانشجو، مکانیزمی راهگشا در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف است.
اسماعیل عبدالهی با تأکید بر اینکه باید مسئله حجاب و عفاف با رویکرد همه‌جانبه، اثرگذار و واقع‌گرایانه مد نظر قرار گیرد، عنوان کرد: حجاب و عفاف به‌عنوان یک موضوع و الزام مهم فرهنگی، محدود به زمان خاص و فردی مشخص نیست و باید برای ارشادکننده و ارشادشونده، حدی استاندارد و مطلوب در نظر گرفت تا منجر به نتیجه معکوس نشود.
دبیر هیأت امنای استان بوشهر با بیان اینکه برای ترویج مسئله حجاب و عفاف نیاز به عملکردهای مختلف، جذاب و کاربردی است، خاطرنشان کرد: باید با اقدامات اقناعی، توجیهی، فردی، به‌طور غیرمستقیم و غیر چالشی و بدون حضور دیگران و با آرامش کامل از حجاب و عفاف صیانت کرد.

عبدالهی پایه و اساس جامعه را حقوق، اعم از شهروندی، فردی و اجتماعی معرفی و اظهار کرد: الفبای حقوق، قانون و شریعت است و بر این اساس باید نظام و رویکرد نظام مند را نهادینه کرد.
وی با بیان اینکه نظام یعنی ریل‌گذاری در مسیر اهداف مشخص‌شده که باعث جلوگیری از انحراف و ناهنجاری خواهد شد، گفت: در هر مسئله‌ای، پیشگیری بهتر از برخورد است و در تئوری‌های مسائل اجتماعی، سه مقوله نیاز، نظم و نظارت مورد بحث است و نیاز زمانی تأمین خواهد شد که ابتدا نظم حاکم شود و سپس نظارت وجود داشته باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در این جلسه بر اهتمام و حساسیت بیش از پیش دانشگاهیان نسبت به مقوله حجاب و عفاف با برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های آموزشی از قبیل سلامت و خانواده، سبک زندگی ایرانی - اسلامی، مهارت‌های زندگی، تأثیر فضای مجازی در ارتباط با خانواده، عفاف و حجاب از دیدگاه قرآن و نهج‌البلاغه، نمایشگاه پوشش و حجاب، دعوت از استادان مجرب برای ارائه مشاوره‌های مذهبی در خوابگاه‌ها و اردوهای دانشجویی، برگزاری مسابقات کتابخوانی و پیامکی، توزیع کتاب با محتوای حجاب و...تأکید کرد.


دانشگاه آزاد اسلامی با منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تفاهم‌نامه امضا کرد

تاریخ: 97/07/15

دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در نشست انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این دانشگاه با سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی توان علمی و عملی همکاری با صنایع را دارد، تصریح کرد: همکاری دانشگاه‌ها با مراکز صنعتی، منشأ تحولات بزرگی در عرصه‌هایی چون توسعه پایدار استان، اشتغال، کارآفرینی و توانمندسازی جوانان و کشور خواهد بود.
اسماعیل عبدالهی با تأکید بر لزوم فعالیت بیشتر دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان دانشگاهی مردمی و انقلابی در جامعه ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با نگاه ویژه به مزیت‌های استان مانند آبزیان، شیلات، نفت، گاز و ... به‌دنبال خدمت‌رسانی تخصصی به مردم استان و جامعه است.
رئیس واحد بوشهر درباره مفاد تفاهم‌نامه منعقدشده، عنوان کرد: با توافق صورت‌گرفته، زمینه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های تبادل اطلاعات، تجربیات و توانایی‌های علمی، عملی و مشاوره‌ای در زمینه بهداشت، ایمنی، محیط زیست، مدیریت بحران و پدافند غیر عامل به‌صورت خاص و نیز سایر رشته‌ها به‌صورت عام ایجاد شد.
وی ادامه داد: در این راستا، ساخت و تجهیز دو کارگاه مهم کار در ارتفاع و HUET، مورد نیاز منطقه پارس، توسط دانشگاه آزاد اسلامی مورد تأیید قرار گرفت و مقرر شد دانشگاه با برنامه‌ریزی‌های آموزشی و ظرفیت‌سازی از طریق برگزاری سمینار، کارگاه و همایش‌های کاربردی جدید و متناسب با نیازها و تحولات کشور، دانش مورد نیاز را به کارکنان این منطقه انتقال دهد.
عبدالهی یادآور شد که این تفاهم‌نامه هیچ‌گونه بار مالی خاصی برای دانشگاه نخواهد داشت.
این تفاهم‌نامه در راستای سیاست‌ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و مأموریت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، درباره سرمایه‌گذاری مشترک در ساخت کارگاه‌ها و ماژول‌های مرکز آموزش HSE، منعقد شد.


لزوم توسعه درآمدهای دانشگاه با افزایش رشته‌های کاربردی و مراکز تحقیقاتی

تاریخ: 97/07/22

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح کرد
لزوم توسعه درآمدهای دانشگاه با افزایش رشته‌های کاربردی و مراکز تحقیقاتی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه مزیت‌های متعددی در تمام زمینه ها در دانشگاه وجود دارد، گفت: توسعه درآمدهای شهریه‌ای بر مبنای توسعه رشته‌های جذاب و کاربردی و ایجاد مراکز تحقیقاتی از جمله این مزیت‌ها است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، با برشمردن برخی از چالش‌های پیش‌روی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: گسترش بی‌رویه مراکز آموزشی عالی، اجرایی شدن قانون سنجش و پذیرش دانشجو و عدم تخصیص عادلانه ظرفیت پذیرش به دانشگاه آزاد اسلامی استان، مخارج و هزینه‌های روزافزون ناشی از تورم، تضعیف قدرت پول و عدم توان مانور سرمایه‌گذاری مالی و... تنها برخی از این چالش‌ها است.
عبدالهی با تأکید بر اینکه ۱۷ هزار دانشجو، ۳۰۰ عضو هیأت علمی و ۵۰۰ کارمند یک مزیت و فرصت ایده‌آل برای مدیریت چالش‌ها و پیش‌برد اهداف دانشگاه آزاد اسلامی استان است، تصریح کرد: این ظرفیت می‌تواند هر روز فرصت‌های بی‌نظیری در افق اهداف و مأموریت‌های دانشگاه پیش‌روی مدیران خلق کند.
رئیس دانشگاه آزاد بوشهر با بیان اینکه مزیت‌ها و فرصت‌های توسعه متعددی در تمام زمینه‌ها در دانشگاه وجود دارد، بیان کرد: توسعه درآمدهای شهریه‌ای بر مبنای توسعه رشته‌های جذاب و کاربردی، مانند علوم پزشکی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی، استفاده از ظرفیت‌های تخصصی و خدمات علمی مانند دوره‌های تخصصی کوتاه‌مدت و کاربردی، ظرفیت‌های دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان، ایجاد مراکز تحقیقاتی براساس مزیت‌های استان، ظرفیت سما، مدارس و هنرستان‌های تخصصی، ظرفیت‌های کشاورزی و... تنها بخشی از این فرصت‌ها است.
وی با تشریح فرصت‌های موجود در هر حوزه معاونتی دانشگاه، اذعان کرد: در حوزه آموزشی و تحصیلات تکمیلی فرصت‌هایی همچون افزایش رشته‌های مجموعه پزشکی و پیراپزشکی، ایجاد رشته‌های علوم فضایی، هسته‌ای، کسب و کار و گردشگری، راه‌اندازی دانشگاه‌های تخصصی و صنعتی نظیر علوم حمل و نقل دریایی، دانشگاه نفت و گاز در عسلویه از مواردی هستند که قابل دسترسی و انجام هستند.
عبدالهی ادامه داد: در حوزه توسعه مدیریت و منابع، صرفه‌جویی و مصرف بهینه منابع مالی، تبدیل به احسن کردن سرمایه‌های غیرنقدی و بلااستفاده، تلاش در راستای جلب سرمایه‌گذار در اجرای طرح‌های دانشگاهی و مشارکت در طرح‌های برون‌دانشگاهی را می‌توان راهکارهای مناسبی برای برون‌رفت از چالش‌ها نام برد.

دبیر هیأت امنای بوشهر حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی را غنی‌ترین حوزه کاری دانشگاه برای رفع کاستی‌ها دانست و عنوان کرد: مواردی همچون تشکیل و راه‌اندازی اندیشکده‌های تخصصی در حوزه فرهنگ و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی (به‌ویژه پنج آسیب مدنظر مقام معظم رهبری)، پیگیری و اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی از قبیل یادمان شهدا، چاپ، انتشار و تولید آثار فرهنگی، هنری فاخر و کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی قرآن و اهل بیت (علیهم‌السلام)، ارتباط مستمر و موثر با شخصیت‌های برجسته مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در سطح ملی و بین‌المللی، رونق‌بخشی و احیای تفکر وزین «وحدت حوزه و دانشگاه» در قالب برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های مشترک، تدوین تقویم مهارت‌های پایدار زندگی (مهارت‌های ۱۰ گانه)، توجه به ورزش و فعالیت‌های ورزشی و اوقات فراغت در راستای سلامتی و توانمندسازی جسمی و روحی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های گسترده ورزشی در استان، به‌ویژه واحد بوشهر از این قبیل فعالیت‌ها است.
وی ادامه داد: در حوزه پژوهش و فناوری توجه به قابلیت‌هایی همچون تقویت و گسترش مراکز رشد وشرکت‌های دانش‌بنیان متناسب با ظرفیت‌های بومی و استانی به‌عنوان زمینه‌ساز کارآفرینی و اشتغال جوانان دانشگاهی، راه‌اندازی پژوهشکده‌های صنعتی و فعال کردن مراکز تحقیقاتی و نشریات تخصصی متناسب با توانمندی‌های علمی و عملیاتی استان، توجه و تمرکز بر کسب و کارهای جدید و خلاقانه، تلاش در راستای اولویت‌های پژوهشی ملی و استانی، هدایت پایان‌نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری، تالیفات و تحقیقات اعضای هیأت علمی، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری‌های علمی، آموزشی، مشاوره‌ای و فناورانه، پیگیری طرح ساها و حمایت از تولیدات، دوره‌ها و خدمات آزمایشگاهی و... قطعا راهگشا است.
عبدالهی با تأکید بر توسعه مدارس عادی و تخصصی، آموزشکده‌های سما را کاتالیزوری سیستماتیک در بهره‌گیری از فرصت‌ها و تعامل حداکثری دانشگاه با جامعه و خدمتگزاری با کیفیّت به مردم و ایفای نقش تربیتی و سازندگی معنوی در قبال نسل جوان و آینده‌ساز انقلاب برشمرد.


دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، پایلوت در اجرای طرح شناسنامه فرهنگی دانشجویان

تاریخ: 97/07/23

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، پایلوت در اجرای طرح شناسنامه فرهنگی دانشجویان
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از اجرای طرح شناسنامه فرهنگی دانشجویان به صورت آزمایشی در این واحد دانشگاهی خبر داد.
باقر گرگین فعالیت‌های این دانشگاه را در راستای تبیین ارزش‌های انقلاب و رساندن دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاهی اسلامی و در تراز انقلاب دانست. مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:
چه اقداماتی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ برای بهبود وضعیت رفاهی و تحصیلی دانشجویان صورت گرفته است؟ دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر براساس سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود در راستای ارتقای کیفت تحصیل دانشجویان، طبق برنامه مشخص، پیش از آغاز سال تحصیلی جلسات مختلفی را برگزار کرده و در همه حوزه‌های دانشجویی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی آماده پذیرایی دانشجویان شده است.
در ابتدای ورود دانشجویان به دانشگاه یعنی بخش ثبت نام، حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی حضوری مؤثر داشته و فعالیت‌هایی چون صدور معافیت تحصیلی، کارت دانشجویی، ثبت نام متقاضیان خوابگاه دانشجویی انجام می‌گیرد و نحوه استفاده از سامانه‌هایی چون سلف‌سرویس و... به دانشجویان آموزش داده می‌شود.
در قسمت خوابگاه‌های دانشجویی که همواره یکی از دغدغه‌های والدین دانشجویان غیر بومی است، واحد بوشهر با داشتن خوابگاه دانشجویی بسیار بزرگ و با گنجایش پذیرش حدود یک‌هزار دانشجو و با اقداماتی مانند تعویض موکت، سم‌پاشی محیط، ارائه اینترنت پرسرعت، تهیه و تعمیر اقلام مورد نیازی چون سیستم گرمایش، سرمایش و آبگرمکن، اتاق مطالعه و تلویزیون بیش از پیش در راستای رضایتمندی دانشجویان گام برداشته است.
علاوه بر اینها در سال تحصیلی جاری برای نخستین‌بار خوابگاه‌های متأهلی در واحد بوشهر راه‌اندازی شد که دانشجویان متأهل می‌توانند به همراه خانواده، میهمان شهر بوشهر باشند.
در قسمت سلف سرویس و تغذیه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای رفاهی دانشجویان، افزایش کیفیت غذا در نظر گرفته شده و نرخ آن نیز مطابق بخشنامه سازمان مرکزی تعیین شده است؛ بوفه‌های دانشجویی نیز با نظارت دانشگاه پذیرای دانشجویان خواهد بود.
علاوه بر اینها با همکاری فرمانداری و سازمان اتوبوسرانی بوشهر، ۹ دستگاه اتوبوس ناوگان اتوبوس‌رانی به مسیر پرتردد عالی‌شهر افزوده شده که امکان جابه‌جایی دانشجویان را در هر نیم ساعت تا ایستگاه تازه‌تأسیس در اصلی مهیا کرده است.
در حوزه دانشجویی چه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است؟
در حوزه خدمات دانشجویی، بخش عمده‌ای از فرآیند فارغ‌التحصیلی به‌صورت مکانیزه و اتوماسیون انجام می‌شود که احتمال بروز خطا را کاهش خواهد داد و در بخش نقل و انتقالات دانشجویی نیز به تناسب درخواست‌های دانشجویان و موافقت سازمان مرکزی، این روند در سریع‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.
در بخش مشاوره‌های دانشجویی نیز مرکز مشاوره دانشگاه با بهره‌گیری از اعضای هیأت علمی گروه روانشناسی، مشاوره‌های تحصیلی، ازدواج، خانوادگی، مذهبی و... را به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد. نشریات دانشجویی، کانون‌ها و هیأت‌های دانشجویی برای سال جدید بیش از پیش فعال شده و در تابستان نیز با برگزاری چند اردوی جهادی دانشجویان خواهر و برادر با همکاری بسیج دانشجویی، خدمات متنوع و ارزشمندی به مردم مناطق محروم استان عرضه کردند.


با توجه به حساسیت عملکرد معاونت دانشجویی و فرهنگی، تعامل این حوزه با دانشجویان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ارتباط نزدیک و بدون واسطه با دانشجویان برای برطرف‌کردن مشکلات و نواقص در حال انجام است و در این حوزه نیز با دیدارهای مختلف با دانشجویان و برگزاری نشست‌های صمیمیانه و حلقه‌های معرفتی با مباحث چالش‌برانگیز و روز جامعه چون ازدواج، خانواده، ارتباط انسان با پروردگار، نماز و... سعی بر رضایتمندی دانشجویان داریم.
چه برنامه‌های فرهنگی برای سال تحصیلی جاری پیش‌بینی شده است؟
فعالیت بیشتر و غنی‌تر نشریات دانشجویی در دانشگاه یکی از برنامه‌های است که تابستان گذشته با نام‌نویسی از علاقه‌مندان و برگزاری دوره آموزشی کوتاه‌مدت در بوشهر، نفرات برتر را برای آموزش اصولی نحوه تحریر نشریه به دوره آموزشی کشوری در قائم‌شهر اعزام کردیم و از ابتدای سال تحصیلی نیز ثبت نام، آموزش و فعالیت زیر نظر مسئولان دوره‌دیده برای همه دانشجویان امکان‌پذیر شده است.
کانون‌های دانشجویی نیز از ابتدای مهر در حال عضوگیری هستند و برنامه‌هایی برای اعزام اعضا برای فراگیری آکادمیک نحوه فعالیت در کانون‌های دانشجویی در نظر گرفته شده است.
در حوزه هنری نیز با همکاری گروه آموزشی هنر و ادبیات نمایشی واحد، برنامه‌های مناسبی چون دوره فیلم‌سازی با گوشی‌های تلفن همراه، رمان‌نویسی، داستان‌نویسی، فیلم‌نامه نویسی، عکاسی و... ترتیب داده شده که در زمان مناسب اجرا خواهد شد. در این بخش با همکاری سینماگران جوان و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، فیلم‌های ارزشی و انقلابی را همزمان با اکران در سینماها در دانشگاه به نمایش خواهیم آورد.


آیا طرح شاخصی در زمینه فرهنگی برای دانشجویان در نظر دارید؟
امسال طرح جدیدی با عنوان شناسنامه فرهنگی با تأیید سازمان مرکزی برای دانشجویان در نظر گرفته شده که همه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در پرونده‌ای ضبط و در تسهیل فرآیند تحصیلی دانشجویان به آن استناد خواهد شد.
طرح دیگری که در حال اجرا است، بورسیه تحصیلی دانشجویان نخبه فرهنگی است که براساس آن، دانشجویانی که فعالیت‌های فرهنگی اثرگذار باشند، براساس آیین‌نامه‌ها، امتیازاتی کسب خواهند کرد و هزینه‌های تحصیلی آنان برعهده حوزه معاونت فرهنگی خواهد بود.
در حوزه فعالیت‌های دانش‌بنیان چطور؟
با راه‌اندازی باشگاه‌های ورزشی مانند بدنسازی، تیراندازی به اهداف پروازی، سوارکاری، اجاره بوفه، زمین چمن و هفت سالن سرپوشیده مجموعه ورزشی مجتمع عالی‌شهر، پانسیون اسب، فروش کره‌اسب‌های متولدشده در دانشگاه، بلیت‌فروشی اکران فیلم و ... درآمدهایی کسب شده است.
مدیرکل دانشجویی واحد بوشهر نیز که در این گفتگو حضور داشت، درباره مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های ورزشی این واحد دانشگاهی گفت: حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد بوشهر، فعالیت‌ها و برنامه‌های ورزشی را با رویکرد فرهنگی و دو دیدگاه ورزش همگانی و قهرمانی دنبال می‌کند.
رسول اسکندری افزود: درخواست میزبانی مسابقات سراسری ورزشی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در نیمه دوم سال تحصیلی به سازمان مرکزی ارسال شده است.
وی بیان کرد: در بخش تسهیلات رفاهی دانشجویان، تمرکز بر بخش تغذیه بوده که به کیفیت مواد اولیه و نحوه پخت غذا توجه شده است.


امر به معروف و نهی از منکر، یگانه اصل ضامن بقای اسلام است

تاریخ: 97/07/22

عضو هیأت علمی واحد بوشهر در گفتگوی تلویزیونی با شبکه استانی بوشهر
امر به معروف و نهی از منکر، یگانه اصل ضامن بقای اسلام است عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر، یگانه اصل ضامن بقای اسلام است، گفت: امر به معروف و نهی از منکر به عنوان فروع دین در کنار واجباتی چون نماز، جهاد و روزه قرار گرفته است که نشان از اهمیت والای این فریضه اسلامی می باشد.
دکتر رضا دشتی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر که به عنوان کارشناس در برنامه تلویزیونی «سَمت صبح» شبکه استانی بوشهر حضور یافته بود، در پاسخ به سوال مجری در خصوص جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در زندگی بشریت، گفت: امر به معروف و نهی ازمنکر در تمام شئون بشریت از دیرباز تاکنون جایگاه ویژه ای داشته و در دین مبین اسلام و آیات قرآن کریم نیز به صورت خاص به آن اشاره و تأکید شده است.
دشتی با بیان اینکه در قرآن بارها علت سرنوشت قوم هایی که دچار عذاب الهی شده اند را نداشتن نیروی اصلاح گر معرفی کرده، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر محدود به فرد و امر خاصی نیست و این عمل به طور عام برای خوبی ها و بدی ها مطرح شده است.
وی با بیان اینکه ناهیان امر به معروف و نهی از منکر باید آگاهی و بصیرت در این امر داشته باشند، تشریح کرد: آگاهی یعنی اینکه مطلع باشند عمل او منجر به خیر و یا جلوگیری از شر در جامعه می شود و بصیرت نیز یعنی اینکه خود فرد در انجام امر خیر و یا دوری از منکر پیشقدم باشد.
عضو هیأت علمی واحد بوشهر در پاسخ به سوال مجری مبنی بر جایگاه تاریخی امر به معروف و نهی از منکر نزد پیامبران چگونه است، عنوان کرد: بهترین مشوق برای امر به معروف و نهی از منکر عمل صالح و تقوای الهی است که به واقع در اعمال پیامبران به وضوح قابل مشاهده است. چرا که مردم برای توجه به یک مسئله به باطن و درون فرد نگاه می کنند، نه به گفتار و کلام آنان. مصداق بارز این مسئله، تبعیت مسلمانان صدر اسلام از پیامبر عظیم شأن اسلام به واسطه صداقت و عمل صالح و یا دلاوری هایی که مردم ایران در دوران مبارزه با رژیم ستمشاهی پهلوی از خود نشان دادند، چراکه در تمامی مبارزات، حضرت امام خمینی (ره) را در وسط صحنه و کنار خود می دیدند.
دشتی در پاسخ به سوال مرز نهایی امر به معروف و نهی از منکر کجاست، تصریح کرد: عده ای از علما به اشتباه نهایت مرز این فریضه را بی خطر بودن از لحاظ جانی و مالی برای فرد بیان کرده اند اما بسیاری بر این عقیده معتقدند، مرز راسخ بودن بر امر به معروف و نهی از منکر بستگی به اهمیت موضوع داشته و در مسائلی که اصل اسلام، قرآن، حاکمیت اسلامی و مرز کشورهای اسلامی مورد تهدید قرار می گیرد، حد و مرزی برای امر به معروف و نهی از منکر متصور نخواهد بود.
این کارشناس مسائل تاریخی در پاسخ به مسئله امر به معروف و نهی از منکر در قیام امام حسین ( ع) چه جایگاهی داشت، اذعان کرد: قیام امام حسین (ع)سبب شد تا این ارزش اصیل اسلامی، جایگاه به مراتب والاتر از قبل در جامعه اسلامی پیدا کند. آن حضرت دلیل حرکت و قیام خود را اصلاح امور امت جدشان می دانستند. پس از واقعه کربلا، اهل بیت امام، در طول مسیر با بازگو کردن واقعه عاشورا و دعوت مردم به امر به معروف و نهی از منکر، حس بیداری و آگاهی را به جامعه القاء کردند و در واقع اسراء کربلا، سفیران امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی شدند.


صنعت کشور نیازمند اتصال به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌هاست

تاریخ: 97/07/10

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
صنعت کشور نیازمند اتصال به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌هاست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، صنعت کشور را نیازمند اتصال به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی صبح امروز در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه علمی، آموزشی و پژوهشی با شرکت گاز استان بوشهر با بیان اینکه در مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه به‌دنبال مردمی‌شدن و انقلابی‌کردن دانشگاه است، اظهار کرد: مقصود از مردمی‌شدن و انقلابی‌کردن دانشگاه، جسارت بخشیدن به ظرفیت‌های دانشگاهی برای حضور و خدمت‌رسانی در همه حوزه‌ها و عرصه‌های مورد نیاز کشور با رویکرد جهادی و انقلابی است.

وی با برشمردن سیاست‌های مناسبی که در این‌باره شکل گرفته و در حال اجراست، عنوان کرد: در مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه، تأکید بر کیفی‌سازی و استانداردسازی فعالیت‌های آموزشی، علمی و پژوهشی دارد.
عبدالهی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌های منعقد شده دانشگاه با سایر نهادهای استان در چارچوب تعامل با ادارات است، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با ظرفیت‌های انسانی، فیزیکی و زیرساخت‌های مناسب علمی، قابلیت اجرای برنامه‌های مشترک را دارا است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه این دانشگاه در استان بوشهر به‌صورت متوازن و همگن همه قسمت‌ها را پوشش داده و خدمات متنوعی به مشتاقان علم ارائه می‌دهد، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از ۲۶۰ عضو هیأت علمی و ۴۰۰ کارمند علاوه بر مأموریت‌های علمی، در بحث کارآفرینی و اشتغال نیز موفق بوده است.

عبدالهی، اتصال دانشگاه به صنعت را فعالیتی فرخنده دانست و اذعان کرد: در این راه هم دانشجویان می‌توانند در راستای اشتغال‌زایی و کارآفرینی و تجاری‌سازی علم توانمند شوند و هم دانشگاه‌ها به جریان علمی مورد نیاز کشور بپیوندند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر یادآور شد: دانشگاه به‌طور مستقیم با حضور در شوراهای پژوهش استان از یک سو و جهت‌دهی به فعالیت‌های تحقیقی دانشجویان و استادان از سوی دیگر، خواسته‌ها و نیازهای پژوهشی صنعت استان را رفع خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر نیز در این مراسم با بیان اینکه ارتباط مؤثر این شرکت با دانشگاه‌ها از سال ۸۸ آغاز شده است، تصریح کرد: هدف صنعت از ارتباط با دانشگاه، افزایش دانش کارآمد و کاربردی برای صنایع است.
مسلم رحمانی با تأکید بر اینکه با انجام پروژه‌های مشترک به‌دنبال رفع مشکلات هستیم، عنوان کرد: رهاورد این فعالیت‌ها باید به رفع مشکلات ساختاری، آموزش منابع انسانی و تولید محصول منجر شود.


دومین دوره اردوی حیات طیبه در ۱۱ منطقه برگزار می‌شود

تاریخ: 97/07/02

مدیرکل تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد مطرح کرد
فعالیت ۲۹۰ تشکل سیاسی فعال در دانشگاه آزاد / دومین دوره اردوی حیات طیبه در ۱۱ منطقه برگزار می‌شود
مدیرکل تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با ۲۹۰ تشکل فعال در سراسر کشور اداره می‌شود، گفت: بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی دیگر در حال اجرا و عملیاتی شدن است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، محمد قربانی گلشن‌آباد عصر امروز در دومین کارگروه تشکیلاتی – آموزشی اردوی فرهنگی حیات طیبه ۲ در بوشهر با بیان اینکه تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با قریب به ۲۹۰ تشکل فعال در سراسر کشور اداره می‌شود، گفت: پرورش جوانان مؤمن انقلابی و در خدمت نظام ازجمله اهداف تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی است.
قربانی افزود: این جوانان هرگز دست‌آویزی برای تبلیغ اهداف شخص یا گروه خاصی نبوده، بلکه نیرویی خدمتگزار و قدرتمند در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی و اهداف متعالی آن خواهند بود و در اداره‌کل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی جز اردوی دانشجویی حیات طیبه و بانوی مؤمن انقلابی، بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی دیگر در حال اجرا و عملیاتی شدن است.

مدیرکل تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دومین دوره اردوی حیات طیبه در ۱۱ منطقه برگزار خواهد شد، گفت: برخی از دوره‌ها برگزار شده و برخی نیز در حال برگزاری است.
این مسئول با بیان اینکه ماهیت این برنامه‌ها فقط سخنرانی نیست، بلکه ایجاد انگیزش و تقویت روحیه انقلابی و استحکام مبانی معرفتی است، هدف از برگزاری این اردو را ارتقای تفکر دینی، روحیه پرسش‌گری، تعمیق و آگاهی‌های معرفتی و سیاسی دانشجویان معرفی کرد.
وی کلاس‌های جریان‌شناسی سیاسی، معرفت‌شناسی، اندیشه سیاسی و کارگاه‌های مهارتی مدیریت تشکیلات، برنامه‌ریزی فرهنگی، مهارت حل تعارض و مدیریت زمان را از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در این اردو دانشجویی برشمرد و گفت: صلاحیت حضور شرکت‌کنندگان در این اردو به‌صورت گزینشی و از طریق مصاحبه‌های عمومی تأیید و دوره تکمیلی نیز برگزار می‌شود.
مدیرکل تشکل‌های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز خرسندی از وجود زیرساخت‌های مناسب و ظرفیت‌های بالقوه در بیشتر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور، یادآور شد: با توجه به امکانات و فضای مناسب دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در بخش‌های مختلف رفاهی، آموزشی، خدماتی و ورزشی؛ بی‌شک کیفیت مطلوبی در اجرای این طرح فرهنگی نمایان می‌شود.


دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی حمله تروریستی اهواز را محکوم کردند

تاریخ: 97/07/01

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در بیانیه‌های جداگانه، حمله تروریستی روز گذشته اهواز را محکوم کردند.
تشکل‌های سیاسی اسلامی، بسیج دانشجویی، کارمندان و اساتید، انجمن‌های اسلامی، رؤسای واحدهای دانشگاهی، استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در بیانیه‌های جداگانه، حمله تروریستی روز گذشته در رژه نظامی اهواز که به شهادت 25 نفر و زخمی‌شدن تعداد زیادی از هموطنان منجر شد را محکوم کردند.
دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کردند که اقدام تروریستی بزدلان و مزدوران مثلث شوم خباثت آمریکا، اسرائیل و آل سعود در اهواز در سالروز آغاز جنگ تحمیلی و در حالی که مردم ایران عزادار شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) بودند و منجر به شهادت جمعی از مردم بی‌گناه و نظامیان سرافراز کشورمان شد، سند محکم دیگری از دشمنی مزدوران و اربابان آنان است، که آرامش ملت صلح‌جو و مسلمان ایران را برنمی‌تابند و با زشت‌ترین روش‌ها، خیالی باطل برای سست‌ کردن امنیت ملی ایران اسلامی در سر می‌پرورانند.
رژیم‌های حلقه‌به‌گوش و مزدور منطقه که برای پیشبرد اهداف پلید آمریکا و صهیونیسم‌های جنایتکار به پرورش این از خدا بی‌خبران اقدام می‌کنند و قصد برهم‌زدن امنیت و یکپارچگی ملت شریف ایران را دارند، خود می‌دانند که در بین صفوف مستحکم این مردم، پایگاه و جایگاهی نداشته و نخواهند داشت.
دانشگاهیان، خواستار اشد مجازات برای عوامل این حادثه شوم تروریستی شدند.


ثبت نام اینترنتی دانشجویان جدید دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با بایگانی دیجیتالی

تاریخ: 97/06/26

در گفتگو با آنا عنوان شد:
ثبت نام اینترنتی دانشجویان جدید دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با بایگانی دیجیتالی
رئیس حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه برای نخستین‌بار ثبت نام دانشجویان جدید با استفاده از بایگانی دیجیتالی در حال انجام است، گفت: تحقق این مهم، تحولی بزرگ در سیاست‌های رفاهی و تکریم ارباب رجوع است.
مهدی نکیسا در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: «در گذشته بیشتر به توسعه کمی دانشگاه‌ها توجه شده است؛ اما در نسل چهارم دانشگاه آزاد اسلامی به بحث کیفی‌سازی در عرصه‌های مختلف توجه ویژه‌ای صورت گرفته شده است.»
رئیس حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تأکید بر اینکه این واحد دانشگاهی زیرساخت‌ و ظرفیت‌های انسانی و تجهیزات مناسبی در زمینه فناوری اطلاعات دارد، خاطرنشان کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر همواره با بررسی و آسیب‌شناسی شرایط موجود فعلی دانشگاه، تمرکز بر اقدامات اصلاحی مبتنی بر سند راهبردی تدوین‌شده برای ارتقای خدمات‌‌رسانی به دانشجویان داشته است.»

وی با بیان اینکه نرم‌افزار جدید ثبت نام دانشجویان، قابلیتی مناسب در نرم‌افزار جامع سیدا 4 است، تصریح کرد: «در این نرم‌افزار مدارک شناسایی، مدرک پایه تحصیلی و وضعیت نظام وظیفه از سوی دانشجو ذخیره شده و در هر مرحله به‌صورت خودکار از سوی سیستم پیام تأیید یا اصلاح موارد نقص احتمالی همراه با ذکر علت به دانشجو اعلام می‌شود.»
به گفته نکیسا با تمهیدات در نظر گرفته‌شده در این نرم‌افزار، تمام مدارک ذخیره‌شده و برگه‌های ویژه ثبت نام سازمان مرکزی در بایگانی دیجیتال ذخیره می‌شود و دانشجو می‌تواند در هر زمان از طریق سامانه کاربری خود به مدارک دسترسی داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه با استفاده از این نرم‌افزار و ایجاد بایگانی دیجیتال، روش‌های سنتی کنار می‌رود، عنوان کرد: «این سامانه علاوه بر ضریب بالای امنیتی، هزینه‌ها و استفاده از کاغذ را کاهش می‌دهد.»


مطالعه جریان‌شناسی تاریخ معاصر ایران مهم‌ترین موضوع علمی است

تاریخ: 97/06/25

حجت‌الاسلام خسروپناه:
مطالعه جریان‌شناسی تاریخ معاصر ایران مهم‌ترین موضوع علمی است
رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران با بیان اینکه جریان‌شناسی در ایران به 6 دسته تقسیم می‌شود، تأکید کرد: مطالعه جریان‌شناسی تاریخ معاصر ایران مهم‌ترین موضوع علمی در کشور است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در نشست تخصصی علمی با موضوع جریان‌شناسی و جریان‌سازی فرهنگی در جمع استادان بوشهری با بیان اینکه جریان یعنی؛ مدیریت جمعیت تأثیرگذار جامعه، اظهار کرد: «هر جریانی در اجتماع سه مؤلفه دارد که عبارت‌است از جمعیت موجود، جمعیت مدیریت‌شده و در نهایت، جریان تأثیرپذیر که باید به این موارد دقت زیادی شود.»
رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران با تأکید بر اینکه جریان یک نفر نیست، افزود: «شخصیت‌های شاخص نمی‌توانند به‌تنهایی، جریان محسوب شوند و نیاز به شناخت ابعاد، زوایا و اهداف یک جریان احساس می‌شود.»
وی با بیان اینکه شناخت ویژگی‌های جمعیتی، مؤسسان و مروجان جریان، دارای مبانی فکری به شناخت جریان‌شناسی کمک می‌کند، عنوان کرد: «به جریانی می‌توانیم اطلاق جریان کنیم که دارای تأثیرگذاری سیاسی باشد و اگر بر فرهنگ عمومی جامعه اثرگذاری کند، جریان فرهنگی نامیده می‌شود.»

خسروپناه ادامه داد: «مخاطبان جریان‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و گیرنده‌های امواج جریان‌های فرهنگی در بیشتر مواقع توده مردم هستند که جریان فکری، نخبگانی و خواص محسوب می‌شوند.»
دبیر حمایت از کرسی‌های آزاداندیشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، جریان‌شناسی فکری ایران معاصر را یکی از مهم‌ترین مباحث علمی تاریخی معرفی کرد، گفت: «شاخص‌ترین جریان‌های فکری به 6 جریان کلی روحانیت سنتی، مکتب تفکیک، سنت‌گرایی، تجددستیزی سنتی، تجددستیزی فلسفی، فرهنگستان علوم اسلامی و روشنفکری تقسیم می‌شود.»


برگزاری بیش از 2 هزار و 400 کرسی آزاداندیشی ترویجی

تاریخ: 97/06/24

حجت‌الاسلام خسروپناه خبر داد:
برگزاری بیش از 2 هزار و 400 کرسی آزاداندیشی ترویجی
دبیر حمایت از کرسی‌های آزاداندیشی شورای عالی انقلاب فرهنگی از برگزاری بیش از 2 هزار و 400 کرسی آزاداندیشی ترویجی و معرفی 36 نظریه به جشنواره فارابی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر حمایت از کرسی‌های آزاداندیشی شورای عالی انقلاب فرهنگی در کارگاه تبیین ضرورت، امتیازات و نحوه برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی ترویجی، نوآوری، نقد و مناظره، ویژه اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به تشریح ساختاری و سازمانی این کرسی‌ها پرداخت و گفت: «در کشور با دو دسته کرسی آزاداندیشی مواجه هستم که هرکدام آیین‌نامه‌های اجرایی ویژه خود را دارد.»
خسروپناه ادامه داد: «در حوزه‌بندی‌های صورت‌گرفته این کرسی‌ها به دو دسته آزاداندیشی که عموماً فعالیتی فرهنگی است و کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و نوآوری که فعالیتی پژوهشی است، تقسیم می‌شوند.»
وی با بیان اینکه این کرسی‌ها از لحاظ ماهیت به دو بخش دانشجویی و هیأت علمی تقسیم شده، عنوان کرد: «کرسی‌های آزاداندیشی ویژه دانشجویان است و کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و نوآوری، کارگاهی علمی، معرفتی بوده که ویژه اعضای هیأت علمی و خود در دو نوع ترویجی و تخصصی متنوع می‌شود.»

عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان اینکه در این کرسی‌ها صاحب اثر با ارائه مکتوب نظریات خود به دفاع از نظر خود یا نظر دیگران به همراه نقد ناقد و مباحثه علمی با هدف بسط فرهنگ گفتگو و نقد، تقویت فضای عقلانی، ترویج و بررسی دیدگاه‌های مختلف و گفتمان‌سازی علمی می‌پردازد، تصریح کرد: «ارتقای رتبه علمی و بهره‌مندی از امتیاز پژوهشی ازجمله مزایای این کرسی‌ها است.»
رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران با ارائه گزارشی از فعالیت‌های کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، خاطرنشان کرد: «هیأت کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در مدت فعالیت خود توانسته بیش از 2400 کرسی ترویجی برگزار کرده و 36 نظریه ثبت و به جشنواره فارابی معرفی کند که این نظریه‌ها در جشنواره بدون ارزیابی، جایزه فارابی را دریافت کرده‌اند.»
رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد نیز با بیان اینکه جهت‌دهی به نشست‌های تخصصی استادان و فصل‌نامه‌هایی که در این حوزه وجود دارد از جمله فعالیت‌هایی بوده که در دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است، گفت: «از زمان حضور دکتر ولایتی در دانشگاه آزاد اسلامی، برنامه‌های فرهنگی جهش چشمگیری داشته است.»
حجت‌الاسلام حسن خیری از پیگیری جدی‌تر همایش‌های آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی و کرسی‌های ترویجی در بخش استادان و کرسی‌های آزاداندیشی در بخش دانشجویان خبر داد و افزود: «این موارد از جمله سرفصل‌های فعالیت پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است.»


فعالیت‌های بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در مناطق محروم

تاریخ: 97/06/21

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تشریح کرد؛
فعالیت‌های بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در مناطق محروم
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، فعالیت‌های فرهنگی، عمرانی و اجتماعی دانشجویان این دانشگاه در مناطق محروم را تشریح کرد.

سعید خورند در حاشیه بازدید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر از اردوهای جهادی دانشجویان گفت: «دانشجویان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در قالب گروه جهادی حضرت ‌زهرا(س) برای ارائه خدمت در عرصه‌های عمرانی، فرهنگی، آموزشی، خدمات‌رسانی، بهداشت و درمان به روستای «قباکلکی» اعزام شدند.»
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با تأکید بر اینکه در این اردوی 12 روزه 50 نفر از دانشجویان حضور دارند، افزود: «خدمات بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در مناطق محروم، ترمیم خانه‌های نیازمند و بازسازی مدارس، زیبا‌سازی محیط روستا، مساجد و حسینیه‌‌هاست.»

وی ادامه داد: «علاوه بر برنامه‌های عمرانی، فعالیت‌های فرهنگی مانند برپایی جشن‌های خیابانی، برگزاری مسابقات ورزشی بومی، محلی، برپایی نشست‌های سبک زندگی ایرانی و اسلامی، غبارروبی گلزار مطهر شهدای روستا، دیدار با خانواده‌ معزز شهدا، رزمندگان و آزادگان نیز در دستور کار قرار دارد.»
خورند با اشاره به برگزاری اردوی‌های زیارتی و کلاس‌های آموزش دروس ریاضی، زبان و فیزیک، عنوان کرد: «در اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، دوره‌‌های اشتغالزایی برای مشاغل خانگی، خیاطی، عروسک‌سازی، نمد‌بافی و آموزش کمک‌های اولیه پزشکی انجام شده است.»


تشکیل ستاد هماهنگی سال تحصیلی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

تاریخ: 97/06/13

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر خبر داد:
تشکیل ستاد هماهنگی سال تحصیلی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه این واحد دانشگاهی آماده سال جدید تحصیلی است، گفت: ستاد هماهنگی ویژه سال تحصیلی جدید تشکیل شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبداللهی عصر امروز در جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر اظهار کرد: «همه فعالیت‌های دانشگاه باید با تمام توان تا رسیدن به اهداف تعیین‌‌شده در چشم‌انداز پیگیری شود.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مورد توجه و تمرکز مسئولان کشور قرار دارد، اضافه کرد: «مزیت‌های استان بوشهر و ظرفیت‌های بی‌نظیر انسانی و زیرساختی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، قابلیت اجرای طرح‌های مناسب را دارد.»

وی دو ویژگی مهم دانشگاه آزاد اسلامی را مردمی‌بودن و پایبندی به ارزش‌های دینی و انقلابی دانست، گفت: «اهداف این دانشگاه به‌عنوان مولود انقلاب اسلامی، روشن و کاملاً مطابق با خواسته انقلاب و منویات مقام معظم رهبری است.»
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر افزود: «فساد، انحرافی زشت و ناپسند از ارزش‌ و قانون بوده و دانشگاه باید پرچم‌دار احیای ارزش‌های انقلابی، دینی و مردمی باشد.»

این مسئول با تأکید بر اینکه یکی از مأموریت‌های مهم دانشگاه در وضعیت کنونی کشور، رونق‌ به اقتصاد مولد و ورود به عرصه کارآفرینی و اشتغالزایی است، عنوان کرد: «مسئولان دانشگاه با درک کامل از شرایط موجود و حضور مستمر و فعال در دانشگاه، فعالیت‌های دانشگاه را در سه حوزه دانشجویی، کارمندی و استادان دقیق رصد کنند.»
عبداللهی با اعلام تشکیل ستاد ویژه سال تحصیلی جدید در مراکز دانشگاهی استان بوشهر، تأکید کرد: «کاستی‌های موجود تا پیش از آغاز سال تحصیلی جدید، برطرف می‌شود.»


انجام برنامه‌های فرهنگی و تربیتی برای تحقق دانشگاه اسلامی‌

تاریخ: انجام برنامه‌های فرهنگی و تربیتی برای تحقق دانشگاه اسلامی‌

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تاکید کرد: انجام برنامه‌های فرهنگی و تربیتی برای تحقق دانشگاه اسلامی‌ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تاکید کرد: تمام برنامه‌های فرهنگی و تربیتی دانشگاه باید برای تحقق اسلامی‌بودن دانشگاه باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبداللهی در آیین اختتامیه هفتمین طرح ضیافت اندیشه استادان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: «دانشگاه آزاد با پسوند اسلامی، وظایف سنگینی در جامعه بر عهده‌ دارد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه زندگی در جامعه اسلامی، تکالیف ما را در دانشگاه و جامعه بیشتر کرده است، عنوان کرد: «همه جلسات، برنامه‌های فرهنگی و تربیتی دانشگاه باید برای تحقق ویژگی اسلامی‌بودن دانشگاه و جامعه انقلابی باشد.»

وی با تاکید بر اینکه جلسات هم‌اندیشی، تربیتی و فرهنگی در استان بوشهر با جدیت و پیگیری مناسب در حال اجراست، اضافه کرد: «با همه محدودیت‌های مالی، برنامه‌‌هایی نظیر ضیافت اندیشه استادان با کیفیت و شرایط خوب برگزار می‌شود تا دستاورد معنوی مطلوبی برای قشر فرهیخته دانشگاهی داشته باشد.»

عبداللهی از تلاش‌های مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان و دست‌اندرکاران فرهنگی دانشگاه در برگزاری طرح ضیافت اندیشه سال 97 استادان استان بوشهر قدردانی کرد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر هم عنوان کرد: «قصد، هدف و تمام تلاش مجموعه برگزارکننده این دوره، اجرای برنامه‌هایی باکیفیت و اثرگذار است.»
حجت‌الاسلام سید‌مرتضی حسینی یادآور شد: «قطعاً کمبود و کاستی‌هایی در چنین برنامه‌های اردویی وجود دارد؛ چراکه هیچ کاری در مرحله اجرا، بدون ایراد انجام نمی‌شود.»

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با ابراز خرسندی از کلیات برنامه‌های برگزارشده در این طرح اظهار کرد: «با درنظر گرفتن وضعیت اقتصادی دانشگاه و شرایط معیشتی جامعه، کیفیت برنامه‌ها در سطح مطلوب و بسیار شایسته برگزار شد.»
در ادامه این مراسم با پخش کلیپی از زندگی استاد فقید مرحوم مهرداد ابروان، لوح و هدایایی به خانواده وی اهدا شد.