بیش از ۱۰رشته کاربردی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر راه‌اندازی می‌‌شود

تاریخ: 97/08/07

معاون علمی ( آموزشی_پژوهشی) دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از پذیرش دانشجو در بیش از ۱۰رشته کاربردی و پرطرفدار در آینده‌ای نزدیک در واحد بوشهر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در آینده‌ای نزدیک در بیش از ۱۰ رشته کاربردی و پرطرفدار به پذیرش دانشجو اقدام می‌کند. به‌همین دلیل با مجتبی نجفی معاون علمی (آموزشی_پژوهشی) این دانشگاه به گفتگو نشستیم تا جزئیات این رشته‌ها را جویا شویم.
وی ایجاد رشته‌های جدید، برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی، کسب درآمد از طرح‌های دانش‌بنیان، رضایت‌مندی دانشجویان و استادان، حمایت از ایده‌های نو، تحول نوآورانه در امور را مهم‌ترین برنامه کاری حوزه معاونت علمی (آموزش-پژوهش) واحد بوشهر معرفی کرد.
مشروح گفتگوی خبرنگار آنا با نجفی در ادامه می‌آید:
مقوله پژوهش در مباحث توسعه چه جایگاهی دارد؟
پژوهش مهم‌ترین رکن از شاخصه‌های توسعه جوامع و عامل زیربنایی در افزایش قدرت ملی هر کشور در چرخه جهانی شدن است. توسعه پایدار و پیشرفت هر جامعه‌ای مرهون پرورش، حفظ و نگه‌داری سرمایه‌های علمی، پژوهشی و فناورانه آن کشور است.
از نظر شما چه ارتباطی میان پژوهش و آموزش وجود دارد؟
آموزش و پژوهش به‌صورت نظامی به هم پیوسته هستند که به تولید علم می‌پردازند. با نهادینه‌کردن پژوهش در برنامه‌ریزی‌های آموزشی، محتواهای درسی را می‌توان به سمت تحقیق و پژوهش بیشتر سوق داد و با هدایت دانشجویان و دادن انگیزه به آنان، راه را برای ورود اثرگذارتر به عرصه‌های پژوهشی هموار کرد.
عملکرد حوزه معاونت پژوهش و فناوری واحد بوشهر در یک سال گذشته را چگونه می‌بینید؟
با حضور مدیریت جدید در دانشگاه آزاد اسلامی استان، رویکردهای اساسی برای فعالیت در حوزه معاونت علمی ترسیم شد که یکی تکمیل و به‌ثمررساندن برنامه‌های نیمه‌تمام قبلی در ابعاد مختلف و دیگری حرکت هم‌سو و سریع‌تر در راستای نیل به اهداف علمی، آموزشی و پژوهشی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مباحثی مانند کارآفرینی، ارتباط با صنعت، راه‌اندازی مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان و... بود که بحمدالله در این راستا اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است.
به‌طور اجمالی اهم این اقدامات را تشریح کنید؟
ابتدا با تشکیل کمیته‌های تخصصی برای انجام پیگیری‌های لازم، فعالیت‌ها بخش‌بندی شد تا به‌صورت متوازن شاهد پیشرفت امور باشیم که در این راستا با تلاش‌های رئیس واحد و پیگیری‌های این معاونت افزون بر انعقاد ۲۳ تفاهم‌نامه علمی، آموزشی و پژوهشی جدید، فعالیت‌های گسترده‌ای به‌منظور اجرایی کردن مفاد تفاهم‌نامه‌های قبلی (مانند تشکیل تیم‌های تحقیقاتی از اساتید و برگزاری جلسات متعدد با سازمان‌ها) انجام شد.
به‌طور خلاصه اهم فعالیت‌های یک‌سال گذشته در این حوزه را می‌توان در بخش‌های دانشجویی و ستادی نام برد که از جمله می‌توان به پیگیری فعال‌سازی مرکز تحقیقات آبزیان گرمسیری هم‌سو با طرح آبزیان استان و تأسیس مرکزهای تحقیقاتی نخل و انرژهای نو مصوب هیأت امنای استان و راه‌اندازی کلینیک پژوهشی به‌منظور ارتقای کیفیت آموزش‌های خارج از کلاس و نیز استفاده بهتر از ظرفیت استادان گروه‌های مختلف آموزشی اشاره کرد.
برگزاری دوره‌های آموزشی مانند نرم‌افزارهای تخصصی، آمادگی آزمون زبان‌های خارجه و دوره‌های آموزشی مقاله‌نویسی و...، فعال‌سازی گروه رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی استان برای شرکت در مسابقات کشوری، فراخوان کلی و حمایت از تألیف کتاب توسط دانشجویان و استادان، اخذ مجوز و پیگیری راه‌اندازی مجدد خط تولید کیتین و کیتوسان و پیداکردن بازار فروش مناسب از طریق رایزنی‌های لازم، ساماندهی وضعیت تحصیلی دانشجویان دکتری پژوهش‌محور، برگزاری علمی‌تر جلسات دفاع از رساله‌های دکتری و کارشناسی‌ارشد، بهبود خدمات ارائه شده در اتوماسیون پایان‌نامه‌های دانشجویی، افزایش تعداد اعضای باشگاه پژوهشگران جوان از طریق ارائه طرح‌های متنوع تشویقی از دیگر اقدامات انجام گرفته است.
در حوزه آموزش چطور؟
حوزه آموزش دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر نیز همچون حوزه پژوهشی بسیار فعال بوده و کارهای بسیار قابل تحسینی در آن صورت گرفته که مواردی همچون ثبت‌نام تمام اینترنتی دانشجویان تازه وارد در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری با استفاده از بایگانی دیجیتال برای نخستین‌بار در دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور (که رضایت بسیار بالایی را در دانشجویان ایجاد کرد)، بایگانی دیجیتال برای نمرات با اخذ امضا از استادان، برگزاری انتخابات مدیران گروه‌های آموزشی از میان اعضای علمی فعال مطابق با آیین‌نامه‌های سازمان، تشكيل كارگروه آزمون جامع و برگزاری این آزمون به‌‌صورت منظم و دقیق با بهره‌گیری از استادان توانمند را می‌توان نام برد.

دانشگاه برای سال تحصیلی جاری چه برنامه‌هایی دارد؟
بیشتر فعالیت‌های دانشگاه، تمرکز بر فعالیت‌های دانش‌بنیان و ایجاد مراکز تحقیقاتی است که در این راستا با تفاهم‌نامه‌ای که با مرکز HSE عسلویه به‌عنوان قطب HSE کشور منعقد شده، ساخت، تجهیز و آموزش‌های لازم مربوط به دو کارگاه مهم و مورد استفاده این مرکز به دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر واگذار شده است.
تهیه BP برای طرح‌های مختلف اقتصادی و انجام پیگیری‌های لازم برای گرفتن مجوزهای مربوطه، را‌ه‌اندازی مراکز تحقیقاتی جدید مصوب نخل و انرژی‌های نو، پیگیری‌های مربوط به طرح‌های تحقیقاتی برون‌دانشگاهی به‌منظور محقق کردن تعهدات دانشگاه برای حصول درآمدهای غیرشهریه‌ای، تهیه BP و کسب مجوز برای راه‌اندازی مرکز تولید فرآورده‌های قیر در شهرستان کنگان به‌منظور تأمین نیازهای راه‌سازی در استان بوشهر و سایر استان‌های همجوار دیگر برنامه‌های دانشگاهی در حوزه پژوهش هستند.
به موازات فعالیت‌های ذکر شده، برنامه‌هایی نیز کنار این فعالیت‌ها در نظر گرفته شده که بحث کیفی‌گرایی نقطه عطف این موارد است. متناسب با فعالیت‌های دانشجویی و استادان در حوزه پژوهش برنامه‌های همچون برگزاری دوره‌های آموزشی برای سازمان‌های مختلف در سراسر استان توسط اعضای هیأت علمی، فراهم‌کردن مقدمات برگزاری کنفرانس کشوری هسته‌ای در استان بوشهر توسط دانشگاه آزاد واحد بوشهر در اسفند و هماهنگ‌سازی واحدهای استان در روند بررسی پروپوزال‌ها، اصالت‌سنجی، اضافه‌کردن قابلیت بررسی غيرتكراری بودن موضوعات پروپوزال در سامانه اتوماسيون براي مديران گروه، تعريف پروژه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی در راستای اولويت‌های سازمان‌ها و صنعت با هدف حل مشكلات صنعت و غيرتكراری بودن موضوعات ازجمله این موارد هستند.
برای حوزه فناوری اطلاعات چه اقداماتی صورت گرفته است؟
رویکردهای جدید می‌طلبد زیرساخت‌های IT بیش از گذشته تقویت شود در این راستا تقویت سرورها، تقویت زیرساخت‌های اینترنت، مديريت و افزايش پهنای باند براي استفاده مطلوب از اينترنت، ايجاد Data Center استاندارد برای افزايش سطح پايداری سرويس‌های اينترنتی، ارتقای مهارت و دانش کارشناسان فناوری اطلاعات برای بهره‌مندی از دستاوردهای نوين مديريت شبکه‌های داخلي در حوزه‌های مختلف IT و بهره‌برداری مطلوب از روش‌ها و ابزارهاي نوين در اين خصوص انجام شده است.
برای کاربردی‌شدن پایان‌نامه‌ها چه اقداماتی صورت گرفته است؟
پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در کنار طرح‌های پژوهشی باید هدفمند باشند. از این‌رو سعی شده است بخشی از این پایان‌نامه‌ها در قالب تفاهم‌نامه‌های منعقد شده به سمت مفاد و اهداف تفاهم‌نامه‌ها سوق داده شود و با دریافت اولویت‌های پژوهشی سازمان‌ها، صنایع و نهادهای استان و تعریف پایان‌نامه‌ها در این راستا تلاش برای کاربردی‌شدن و افزایش کیفیت در آنها صورت گرفته است.
ظرفیت‌ها و توانمندی‌های پژوهشی دانشگاه چیست؟ برای بهره‌گیری از آن در سطح جامعه چه مسئله‌ای باید مدنظر قرار بگیرد؟
تفکرات و ایده‌های دانشگاهیان راه‌حل‌های ارزشمندی برای بهینه کردن وضعیت کشور هستند. آمار بالای پویندگان علم در مقاطع ارشد و دکترای، فرصت بسیار خوبی برای استفاده از توانمندی‌های علمی این دانشجویان در رفع چالش‌های کشور است، چراکه هر تحقیق و پایان‌نامه‌، در صورت کاربردی شدن می‌تواند در حل مشکلات کارساز باشد. ابتدا باید جوانان و ایده‌های نو و شجاعانه آنان را باور داشت و زمینه‌های رغبت دانشمندان و نخبگان را برای تلاش در راستای رفع مشکلات ایجاد کرد.
نگاه دانشگاه به موضوع ارتباط صنعت و بازار چگونه است؟
دانشگاه و صنعت مانند دو بال علم و تجربه بوده که می‌توانند در کنار هم به حل مشکلات کشور کمک کنند. در همین راستا تلاش‌های بسیاری برای ارتباط دانشگاه آزاد اسلامی استان با صنایع استان صورت گرفته و امضای تفاهم‌نامه‌ها، حضور تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه در صنایع و شوراهای پژوهشی آنها در همین راستا بوده است.
رویکرد دانشگاه در مرکز رشد متناسب چه نوع فعالیت‌هایی است؟
تقویت مراکز رشد موجود، جذب ایده‌های جدید برای افزایش مراکز رشد زیر نظر دانشگاه، تخصیص فضای مورد نیاز این مراکز، کمک به پیدا کردن بازار فروش محصولات و بسیاری از فعالیت‌های دیگر اولویت برنامه‌های دانشگاه در مبحث عملکرد مرکز رشد قرار دارد.
در حوزه انرژی های نو دانشگاه چه کار هایی انجام داده است؟
در این راستا کمک و تلاش‌های فراوانی در راستای عملیاتی کردن مرکز تحقیقاتی آبزیان گرمسیری استان (که از قبل تأسیس شده) صورت گرفته است. با توجه به قابلیت‌های استان در زمینه دریا و انرژی، برنامه عملیاتی راه‌اندازی سه مرکز تحقیقاتی جدید در زمینه نخل و انرژی‌های نو در استان تهیه و در هیأت امنای استان نیز تأیید شده و به سازمان مرکزی برای بررسی و تأیید نهایی ارسال شده‌اند. در آینده نیز قرار است سه مرکز جدید کسب و کار و گردشگری، علوم رفتاری و قضایی پیشنهاد و تصویب شود.
در حوزه درآمدزایی دانشگاه چه کارهایی انجام داده و در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
همان‌طور که اشاره شد، برنامه‌هایی نیز در این بخش فعال شده که برخی به بازدهی رسیده و برخی با تکمیل فرآیند کار، در این راستا نیز به نتایجی دست خواهیم یافت. از آن جمله می‌توان برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت توسط استادان برای نهادها و صنایع استان، درآمدزایی با استفاده از ارائه خدمات آزمایشگاهی، راه‌اندازی مرکز آموزش HSE، راه‌اندازی مرکز تولید فراورده‌های قیر در کنگان و مواردی از این قبیل را نام برد.
در خصوص تأسیس و راه‌اندازی رشته‌های جدید چه کارهایی صورت گرفته یا انجام خواهد شد؟
در راستای توسعه رشته‌های پیراپزشکی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته که پرونده رشته‌های اتاق عمل، فوریت‌های پزشکی، بهداشت عمومی- بهداشت خانواده و بهداشت عمومی- مبازره با بیماری‌ها تکمیل و به سازمان ارسال شده‌اند. در همین راستا خرید تجهیزات آزمایشگاهی لازم و کتب تخصصی انجام گرفته و در رشته‌های غیرپزشکی پرونده رشته‌های کارشناسی‌ارشد حقوق عمومی، حقوق خانواده، مشاوره خانواده، مشاوره - توانبخشی، مهندسی شیمی (گرایش‌های طراحی فرایند و جداسازی) و دکترای حقوق عمومی تکمیل و به سازمان ارسال شده‌اند. چه برنامه‌ای در خصوص ایجاد قطب‌های علمی در دانشگاه دارید؟
با توجه به مزیت‌های استانی و وجود مواهب خدادادی همچون دریا، نفت، گاز، انرژی خورشید و... این دانشگاه سعی در فراهم کردن بسترهای مناسب برای ایجاد قطب‌های علمی آبزیان و انرژی (نفت و گاز)، دریانوردی و حمل و نقل در استان دارد. تقویت اعضای هیأت علمی، ارتباط موثر با صنایع مرتبط استان در این دو حوزه، تعریف پایان‌نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی در راستای موضوعات مرتبط، برگزاری همایش‌های ملی تخصصی حوزه‌های دریا و انرژی، چاپ مقالات معتبر ISI در این حوزه و ... از فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه است.
سخن آخر؟ ضمن قدردانی از زحمات شما، در پایان لازم می‌دانم با تشکر از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان، از همه همکاران، استادان و دانشجویان که در تحقق این اهداف دانشگاه را یاری کردند، از تمامی صاحب‌نظران و دلسوزان کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دعوت کنم تا با همکاری‌های بیش از پیش به آبادانی و اقتدار سرزمینمان همت گماریم.


دیدار هیأت رئیسه واحد بوشهر با خانواده معظم اولین شهید مدافع حرم استان بوشهر

تاریخ:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، اعضاء هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با حضور در منزل پدر شهید محمد احمدی جوان، اولین شهید مدافع حرم استان بوشهر، با خانواده معظم شهید دیدار و گفتگو کردند.
دکتر اسماعیل عبدالهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در این دیدار ضمن تسلیت ایام اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین (ع) با بیان اینکه خانواده شهداء نزد خداوند متعال جایگاه ویژه ای دارند، گفت: ضامن بقای انقلاب اسلامی ایران از خود گذشتگی زنان و مردان دلیر این سرزمین است و صبر و صلابت خانواده بزرگوار شهداء بهترین نمونه عملی استقامت، اخلاق و معنویت اسلامی در جامعه است.

عبدالهی دیدار با خانوده معزز شهداء را وظیفه ای واجب، همگانی و فراموش نشدنی دانست و افزود: همانگونه که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی ( ره) خانواده شهدا را چشم و چراغ ملت دانستند، ما نیز باید بر این اصل معتقد باشیم زیرا ایشان با ایثار و تقدیم با ارزش ترین دارایی خود، عزت و سربلندی را به ما هدیه دادند.
در ادامه این برنامه فرهنگی، عبدالهی و حجت الاسلام والمسلمین سیدمرتضی حسینی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و هیأت همراه ضمن حضور بر مزار این شهید والا مقام و عطرافشانی این مکان متبرک، از دارالقرآن شهید محمد احمدی جوان دیدن کردند.

به گزارش آنا، شهید محمد احمدی جوان متولد 1369 در روستای باشی از توابع بخش دلوار تنگستان و عضو تیپ پیاده سپاه امام صادق(ع) بود که به صورت داوطلبانه برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) به سوریه رفت که پس از مجروح شدن در سوریه، هنگامی که در یکی از بیمارستان‌های تهران تحت مداوا بود، به درجه رفیع شهادت نائل گردید. در بخشی از وصیت نامه این شهید آمده است: خدایا تو را سپاس که مرا در دین حقت و مذهب زیبای تشیع قرار دادی، تو را سپاس که مرا در پیروی از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و اهل‌بیت عصمت و طهارت یاری نمودی. خدایا من امروز به سوی تو قدم بر می‌دارم برای دفاع از مذهبی که به آن از صمیم قلب اعتقاد دارم.خوشحال و شکر گذارم که به من نعمت جهاد در راه خودت عطا نمودی تا با یاد و نام تو بتوانم در راه دفاع از حرم شریف خطبه‌خوان کربلا و سه ساله مولایم حسین(ع) با قلبی راسخ قدم بردارم.


امضای تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد با اداره‌کل حفاظت محیط زیست بوشهر

تاریخ: 97/08/01

امضای تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد با اداره‌کل حفاظت محیط زیست بوشهر
دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اداره کل حفاظت محیط زیست این استان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل حفاظت محیط زیست این استان با بیان اینکه این دانشگاه برای خدمت‌رسانی به مردم، جامعه و همکاری با نهادهای ارزشی و انقلابی هیچ مرزی نمی‌شناسد، گفت: برای توسعه کشور، همکاری میان دانشگاه به‌عنوان یک مرجع عالی علمی و پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی، الزام و نیاز است.
اسماعیل عبداللهی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ها فتح بابی برای همکاری چندجانبه در عرصه‌های مختلف است، اظهار کرد: دانشگاه در عرصه‌های مختلفی مانند حوزه‌های تحقیقاتی و تولید علم، تأسیس رشته‌های تحصیلی مشترک و راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی در فعال‌سازی و شکوفایی این ظرفیت‌ها می‌تواند یاری‌رسان سازمان‌ها باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با برنامه‌ریزی دقیق و اولویت قراردادن زمینه‌های همکاری اقدامات اثرگذاری انجام داده است، تشریح کرد: تصویب سه مرکز تحقیقاتی آبزیان گرمسیری، انرژی‌های نو و نخل که در مرحله اخذ مجوز تأسیس قرار دارند، ازجمله این اقدامات است.
عبداللهی افزود: اگر پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری مأموریت‌گرا و بر اساس نیاز جامعه تعریف شوند و به‌عنوان یک نیاز در اختیار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گیرند، افزون بر حفظ ارزش‌های معنوی پایان‌نامه‌ها، نقطه شروعی برای تحقیقات خواهند بود و قطعاً با هزینه کمتر و نظارت علمی‌تر به اهداف خواهند رسید.
رئیس واحد بوشهر یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با ظرفیت‌های گسترده و کم‌نظیر انسانی و زیرساختی، آماده همکاری با نهادهای ارزشی و انقلابی در راستای اهداف ملی و استانی است.


حکم جدید برای رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

تاریخ: 97/08/01

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در حکمی از سوی دبیر ستاد احیای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر این استان به سمت مدیر فرهنگی دستگاه‌های اجرایی و آموزشی در این ستاد منصوب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام علی اکبری ظهر امروز در جلسه ستاد امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر بوشهر با تأکید بر تحکیم ارزش‌ها و ترویج گفتمان امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر در جامعه، اظهار کرد: جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی با اجرایی شدن فریضه الهی امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر محقق می‌شود.
جانشین دبیر ستاد احیای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر استان بوشهر ادامه داد: اسماعیل عبداللهی در حکمی از سوی سردار علی رزمجو دبیر ستاد احیای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر استان بوشهر به سمت مدیر فرهنگی دستگاه‌های اجرایی و آموزشی ستاد امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر این استان منصوب شده است.
وی گفت: تبیین و تشریح مأموریت‌های دستگاه‌های اجرایی در فریضه احیای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر و جلب مشارکت حداکثری آنان، هماهنگی و همکاری با شوراهای فرهنگی و اجتماعی کشور، ارزیابی عملکرد شوراهای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر در دستگاه‌های اجرایی، برگزاری نشست‌های مشترک و مستمر میان تمامی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی و برقراری ارتباط مؤثر میان آنها از طریق انعقاد تفاهم‌نامه، تهیه و ارائه طرح‌های توسعه‌ای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر از جمله وظایفی است که بر‌ عهده این مسئول فرهنگی استان قرار خواهد گرفت.
اکبری با بیان اینکه برنامه‌های تعیین شده دبیرخانه ستاد امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر توسط دو گروه ویژه که با فراخوان عمومی در ادارات و نهادها و تأیید مراجع ذی‌ربط انتخاب می‌شوند، پیاده‌سازی خواهد شد، تصریح کرد: گروه اول یاوران امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر هستند که از میان کارکنان و استادان داوطلب انتخاب می‌شوند و گروه دوم طلایه‌داران هستند که با آموزش‌های لازم، مبلغان امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر در سطح استان خواهند شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر نیز در این جلسه با ارائه گزارشی اجمالی از تلاش‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته توسط این دانشگاه، گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه توانسته در عرصه‌های مختلف و مورد نیاز کشور و استان در حوزه‌های آموزش عالی، پزشکی و آموزش‌و‌پرورش با کیفیت مناسب، خدمات خوبی ارائه بدهد.

اسماعیل عبداللهی با تأکید بر اینکه در مدیریت جدید دانشگاه و با حضور دکتر ولایتی به‌‌عنوان نماینده مقام معظم رهبری، باب جدیدی از مدیریت، برنامه‌ریزی، کار و تلاش در دانشگاه باز شده است، عنوان کرد: اعتقاد مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، برآورده کردن خواسته‌های رهبر معظم انقلاب از مراکز آموزش عالی یعنی استانداردسازی علم و کارآفرینی است.
وی تصریح کرد: رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان نیز بر همین منوال بوده و با نگاه به آینده کشور، به‌دنبال تحقق برنامه‌هایی هستیم که علاوه بر رفع مشکلات استان، امید را در نسل جوانان بارور کنیم.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد بوشهر با بیان اینکه ۱۱ واحد و مرکز دانشگاهی و مجموعه سما، به‌صورت یک‌پارچه و متوازن تمامی مناطق استان را زیر پوشش قرار داده است، تصریح کرد: این گستردگی به همراه ظرفیت‌ها و امکانات مناسب دانشگاه آزاد اسلامی، بازوهایی قدرتمند در حل مشکلات استان برای مسئولان محسوب می‌شوند.


عضو هیأت علمی واحد بوشهر، مقام آور مسابقات قرآنی شد

تاریخ: 97/07/30

مراسم اختتامیه بیست و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی با معرفی برگزیدگان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ارومیه، مراسم اختتامیه مرحله کشوری بیست و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت ویژه استادان و دانشجویان، با حضور ۴۰۰ نفر از حافظان و قاریان برتر قرآن کریم در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه برگزار شد.
در بخش حفظ ۲۰ جزء قرآن کریم ویژه استادان فاطمه شاه‌حسینی از استان همدان رتبه اول، مینا صلواتی‌بیشه از استان بوشهر رتبه دوم و رعنا رستمی از استان آذربایجان‌شرقی رتبه سوم بیست و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی را به دست آوردند.


تشدید نظارت دبیرخانه هیأت امنا بر عملکرد واحدهای دانشگاهی بوشهر

تاریخ: 97/07/30

رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح کرد:
تشدید نظارت دبیرخانه هیأت امنا بر عملکرد واحدهای دانشگاهی بوشهر
رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از تلاش برای پررنگ‌ترشدن نقش نظارت هدایت راهبردی این دبیرخانه بر عملکرد واحدها و مراکز این دانشگاه خبر داد.
عبدالرحیم پذیرا در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: دبیرخانه هیأت امنای استان، هماهنگ‌کننده واحدهای استان و سازمان مرکزی بوده و از طریق برگزاری جلسات و شوراهای مختلف، به‌دنبال وحدت رویه در واحدهای دانشگاهی است.
وی با بیان تشریح فعالیت‌ها و عملکرد این دبیرخانه از بدو تأسیس تاکنون، اظهار کرد: دبیرخانه هیأت امنای استان بوشهر همچون دبیرخانه‌های سایر استان‌ها با هفت شورای تخصصی آموزش و تحصیلات تکمیلی، دانشجویی و فرهنگی، اداری و مالی، عمرانی، برنامه‌ریزی و اقتصاد دانش‌بنیان و ورزشی فعال است.
رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد بوشهر با بیان اینکه هر یک از شوراهای تخصصی، متشکل از چندین کارگروه است، عنوان کرد: هر یک از کارگروه‌های شوراهای تخصصی براساس نیاز تشکیل جلسه داده و نظر مشورتی خود را به شورای تخصصی ارائه داده تا این شوراها پس از کارشناسی دقیق نظرها و با تأیید دبیر هیأت امنای استان، از طریق دبیرخانه، این نظرها را به‌عنوان مصوبه‌های لازم‌الاجرا به همه واحدهای استان ابلاغ کند.
وی از تشکیل منظم جلسات هیأت امنای استان بوشهر در هر فصل از سه سال پیش تاکنون خبر داد و تصریح کرد: از دیگر وظایف دبیرخانه برگزاری جلسات هیأت امنای استان، کمیسیون دائمی هیأت امنا و کمیته نظارت بر حسن اجرای مصوبات هیأت امناست که تاکنون ۱۵ جلسه هیأت امنا با ۷۸ مصوبه و اجرای بیش از ۱۵ درصد مصوبات برگزار شده است.
پذیرا ادامه داد: تاکنون ۲۱ جلسه کمیسیون دائمی و ۹ جلسه کمیته نظارت برحسن اجرای مصوبات هیأت امنا نیز برگزار شده و مصوبات و گزارش دوره‌ای از حسن اجرای مصوبات را به‌صورت مکتوب تهیه و در هر جلسه هیأت امنا مطرح می‌شود.
عضو هیأت علمی واحد بوشهر با بیان اینکه نقش اصلی و فلسفه وجودی دبیرخانه، نقش نظارت و هدایت راهبردی و رفع مشکلات است، اذعان کرد: در راستای نقش نظارتی در استان، بازدیدهای سرزده با هدف ارزیابی عملکرد واحدها و مراکز دانشگاهی استان انجام می‌گیرد تا از نزدیک روند آخرین اقدامات انجام شده در حوزه‌های مختلف دانشگاه‌ها رصد شود.
وی با تأکید بر اینکه بحث درآمدهای غیرشهریه‌ای از جمله راهبردهای اساسی و مهم در دوره مدیریت جدید دانشگاه است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت بحث اقتصاد دانش‌بنیان، تبدیل علم به ثروت و کاهش وابستگی به شهریه، یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های آتی این دبیرخانه، تلاش برای فعالیت بیشتر واحدها و مراکز دانشگاهی استان در این زمینه‌ها از طریق بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی و مزیت‌های استانی در قالب تعامل با دیگر نهادها و مراجع استان است.
پیگیری ۳ طرح آبزیان در زمینه‌های تکثیر لارو و تولید و پرورش میگو
به گفته پذیرا، علاوه بر طرح دانش‌بنیان تولید کیتین و کیتوسان و محصولات جانبی از پوست سخت‌پوستان دریایی مثل میگو که به مرحله تولید آزمایشگاهی و سنتی رسیده و اخیراً نیز مورد تأیید کمیته اقتصاد و سرمایه‌گذاری قرار گرفته است، سه طرح آبزیان در زمینه‌های تکثیر لارو و تولید و پرورش میگو در سه نقطه استان ( واحدهای دیلم، دلوار و دیر) در حال پیگیری بوده و ۱۵ جلسه کمیته انتصابات از ابتدای سال‌جاری در استان برگزار شده و ۲۲ پرونده مورد بررسی قرار گرفته است.


سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد دلوار معرفی شد

تاریخ: 97/07/28

به‌صورت موقت؛
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد دلوار معرفی شد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دشتی، سرپرست واحد دلوار در استان بوشهر شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، تا تعیین سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد دلوار، اداره امور این واحد دانشگاهی به رئیس واحد دشتی سپرده شد.
رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در جلسه تکریم رئیس سابق واحد دلوار با تأکید بر اینکه تغییر منصب و جابه‌جایی‌های اداری امری معمول است، گفت: قطعا جابه‌جایی‌ها در همه سطوح مدیریتی به‌واسطه دمیدن روح تازه در کالبد اداره و بهره‌گیری از انگیزه و تفکر تازه فرد جدید در بهبود روند فعالیت‌ها صورت می‌گیرد.
عبدالرحیم پذیرا یادآور شد: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از همه دانشگاهیان انتظار دارد همچون گذشته با آرامش، سعه صدر، هم‌افزایی، همکاری و پرتلاش در پیشبرد اهداف دانشگاه نقش‌آفرینی کنند تا خلل و آسیبی متوجه عملکردها نباشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دشتی هم که تا تعیین سرپرست جدید زمام امور واحد دلوار را بر عهده گرفت با تأکید بر اینکه خدمت در هر کسوتی در دانشگاه آزاد اسلامی، افتخاری بزرگ است، عنوان کرد: از ابتدای تأسیس این واحد دانشگاهی، در چارچوب سیاست‌های کلی دانشگاه و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تلاش‌های بسیار خوب و همراه با موفقیت انجام گرفته که بیانگر زحمات و تعهدات همه همکارانمان در این واحد دانشگاهی است.
اشکان معصومی با تأکید بر اینکه در این مدت که عهده‌دار این سمت خواهد بود در همین راستا تلاش خواهد کرد، افزود: دلوار و مردمان این بخش از استان، جایگاه و منزلت رفیعی در میان مردمان کشورمان دارند و باید تلاش کرد خدماتی شایسته و درخور به آنان ارائه دهیم.


شکوفایی استعداد دانشجویان روشندل در بوشهر با ارائه تسهیلات آموزشی

تاریخ: 97/07/25

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر مطرح کرد:
شکوفایی استعداد دانشجویان روشندل در بوشهر با ارائه تسهیلات آموزشی
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: شکوفایی استعداد دانشجویان روشندل، کم‌بینا و نقص عضو با توجه بیشتر به نیاز‌ها، امکانات رفاهی، تحصیلی و برآورده کردن تسهیلات آموزشی و پژوهشی مورد نیاز آنان، در اولویت برنامه‌های این دانشگاه است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، جمعی از دانشجویان نابینا و کم‌بینا ظهر امروز در نشستی صمیمانه از تلاش‌های مدیران، کارکنان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر قدردانی کردند.
معاون دانشجویی و فرهنگی واحد بوشهر در این مراسم با بیان اینکه بیشتر مردم آحاد جامعه، نابینایان و کم‌بینایان را به اشتباه نیازمند ترحم و دلسوزی می‌دانند، گفت: حضور موفق نابینایان در مجامع دانشگاهی نشانگر توانایی‌های این گروه از افراد جامعه است.
باقر گرگین با تأکید بر اینکه پذیرش داوطلبان نابینا و کم‌بینا در دانشگاه بیان‌گر اعتماد نظام آموزش عالی به استعداد‌ها و انگیزه‌های شخصی آنان در راستای تحول آفرینی است، تصریح کرد: نگرش جامعه نسبت به افراد و همچنین برداشت آنا نسبت به خود که طبعا متأثر از برخورد جامعه و فرهنگ حاکم است، نقش بسیار مهمی در چگونگی تشکیل انگیزه‌ها، توسعه و رشد استعدادهای نابینایان دارد.
وی با بیان اینکه دانشجویان نابینا و کم‌بینا در واحد بوشهر به سهولت در مقاطع مختلف آموزشی در حال تحصیل هستند، اظهار کرد: اعتقاد دانشگاه بر برقراری حقوق یکسان میان دانشجویان سالم و این گروه از دانشجویان است ضمن اینکه قطعا تلاش خواهیم کرد با توجه بیشتر به نیاز‌ها، امکانات رفاهی، تحصیلی و برآورده کردن تسهیلات آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشجویان نابینا، کم‌بینا و دیگر دانشجویان نقص عضو، شکوفایی استعدادهای آنان در اولویت برنامه‌های این دانشگاه قرار بگیرد.
در این برنامه که با همکاری حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد بوشهر، سازمان بهزیستی و انجمن نابینایان و کم‌بینایان بوشهر برگزار شد، ضمن تجلیل از پشتکار دانشجویان نابینا و کم‌بینا در مواجه با سختی‌ها، به‌صورت نمادین از سه نفر از کارکنان واحد بوشهر قدردانی شد.


اردوهای جهادی، راهکاری برای آگاهی از مشکلات محرومان است

تاریخ: 97/06/20

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
اردوهای جهادی، راهکاری برای آگاهی از مشکلات محرومان است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: اردوهای جهادی، راهکاری بنیادین برای آگاهی بیشتر جوانان و دانشجویان از مشکلات محرومان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، اسماعیل عبدالهی در حاشیه بازدید از اردوی جهادی دانشجویان جهادگر بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با بیان اینکه فعالیت خالصانه گروه‌های جهادی غیر‌قابل ارزش‌گذاری مادی است، اظهار کرد: «اردوهای جهادی با هدف افزایش روحیه خودباوری و جلب رضایت پروردگار و تلاش در مسیر بهبود وضعیت عمرانی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی مناطق محروم اجرا می‌شود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با بیان اینکه دانشجویان، مدیران و مسئولان آینده کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: «اردوهای جهادی، راهکاری بنیادین برای آگاهی بیشتر جوانان و دانشجویان از محرومیت‌ها و نیازهای مناطق مختلف و تمرینی کاربردی برای چگونگی برطرف‌کردن فقر مردم است.»

سعید خورند مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر هم در این بازدید گفت: «اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در قالب گروه جهادی حضرت زهرا (س) در روستای قباکلکی به ارائه خدمت در عرصه‌های عمرانی، فرهنگی، آموزشی، خدمات‌رسانی، بهداشت و درمان پرداخته است.»

انتهای پیام/


لزوم احیای امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه‌ها

تاریخ: 97/06/25

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تأکید کرد:
لزوم احیای امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه‌ها
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، احیای امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه‌ها را مهم ارزیابی کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در همایش استانی ارتقای سلامت نظام اداری و اجتماعی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: «امر به معروف و نهی از منکر، تلاش برای حاکمیت‌بخشیدن به ارزش‌های دینی و مقابله با منکر است.»
مدیر فرهنگی و آموزشی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوشهر با تأکید بر احیای این مهم در دانشگاه، تصریح کرد: «دانشگاه بستر بسیار مهمی برای افزایش فرهنگ و ارزش‌های دینی در جامعه است.»

وی با معرفی کمیته‌های چهارگانه در قالب شورای امر به معروف و نهی از منکر مطابق آخرین دستورالعمل سازمان مرکزی، تشریح کرد: «کمیته نظارت، هماهنگی و ارزیابی کمیته‌ها، کمیته سامان‌دهی و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، کمیته گسترش، ترویج و تبلیغ امر به معروف و نهی از منکر و کمیته آموزش طبق دستور‌العمل ابلاغی جدید سازمان تشکیل و شروع به فعالیت کرده‌اند.»


تقویت ساختاری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

تاریخ: 97/06/31

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تأکید کرد:
تقویت ساختاری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه تقویت ساختار اداری، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی این دانشگاه در اولویت است، عنوان کرد: نظام اداری اجتماعی قوی، منظم و بابرنامه، قابلیت ارائه خدمات شایسته‌تری به جامعه دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه مشترک شوراهای تخصصی علمی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه در مدیریت جدید دانشگاه، دو مطلب بنیادی مورد تأکید قرار گرفته است، عنوان کرد: «تقویت ساختار موجود و تغییر جهت درآمدزایی و بودجه‌ای مورد توجه بسیار است.»
وی ادامه داد: «همان‌گونه که تولد دانشگاه آزاد اسلامی، حرکتی مطلوب برای پاسخگویی به نیاز علمی کشور بود، امروز نیز این دانشگاه به‌منظور خدمت‌رسانی بهتر و سریع‌تر با تغییر و بهبود ساختار خود، وظایفی که مطابق و متناسب با ظرفیت‌های دانشگاهی و مزیت‌های استانی عهده‌‌دار شده است را به بهترین شکل ممکن پیش می‌برد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه در دانشگاه به‌منظور دست‌یابی به برنامه‌های تدوین‌شده، ساختار و بدنه دانشگاه به‌صورت مفید و تدریجی در حال تغییر است، عنوان کرد: «در این راستا، اقدامات و اصلاحاتی مانند ادغام معاونت‌ها، تجمیع گروه‌های تخصصی، چابک‌سازی، تفویض اختیارات در چارچوب ترازوی اختیار - تکلیف به استان و ... به اجرا درآمده است.»

عبدالهی با بیان اینکه اگر به دنبال توسعه و اصلاح ساختارها هستیم، دانشگاه‌ها نیز باید به‌صورت ساختارمند تقویت شوند، اظهار کرد: «برای افزایش توان علمی و فناوری، علم، مدل آموزشی، معلم، شاگرد، محتوای درسی و ... به تجدید حیات نیاز دارند و باید اشکال سنتی و تأکید بر آموزش صرف، متناسب با نیازها و تحولات جدید، متحول شود.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، خواستار نظارت مستمر و بیشتر شوراهای تخصصی بر فعالیت‌های دانشگاه شد تا احتمال بروز خطاها و اشتباهات به‌حداقل برسد و فعالیت‌ها در چارچوب برنامه‌ها و خطوط تعریف‌شده و استاندارد، همسو و به‌طور هماهنگ پیگیری و انجام شود.
در این جلسه، رؤسای شوراهای تخصصی دانشجویی و فرهنگی، علمی (آموزش-پژوهش) و دبیران آن منصوب شدند.


مبنای فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی است

تاریخ: 97/07/03

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
مبنای فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب و یک نهاد انقلابی بوده و مبنای فعالیت آن، دنبال‌کردن اهداف و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی پیش از ظهر امروز در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان با تأکید بر اینکه در استان بوشهر، سرمایه‌ها و گنجینه‌های عظیمی از دوران دفاع مقدس نهفته است، تصریح کرد: دانشگاه با ظرفیت مثال‌زدنی خود و دارابودن نیروهای متخصص، جوان و زیرساخت‌های بالقوه، بستر مناسبی برای اشاعه آثار ارزشمند دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در جامعه است.
وی با تأکید بر اینکه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به عنوان بخش مهمی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران، دغدغه همگانی است، بیان کرد: حفظ، اشاعه و جلوگیری از تحریف این آثار، کار و وظیفه ارزشی، ملی و انقلابی است و دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تمام ظرفیت‌های خود به این امر اهتمام دارد.
عبدالهی با تصریح بر اینکه در عصر کنونی موضوعات باید به صورت علمی، دانش‌بنیان و آمیخته با تکنولوژی و دانش روز جهانی مطرح شود، ادامه داد: در این راستا، دانشگاه علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و علمی، قابلیت‌های چشم‌گیری در حوزه‌های ادبیات و آفرینش‌های ادبی مانند شعر، نمایش و عرصه‌های پژوهشی داراست.
امنیت امروز کشور مدیون جهاد و رشادت پیشکسوتان است
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر هم با گرامی‌داشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای دفاع مقدس تصریح کرد: امنیت امروز کشور مدیون جهاد و رشادت‌های پیشکسوتان است.
سردار غلامعلی کفاش با بیان اینکه دوران دفاع مقدس با حماسه‌‌آفرینی مردمان این سرزمین است، خاطرنشان کرد: به‌رغم تمام کینه‌توزی‌ها و عداوت‌ها، شاهد ۴۰ سال بالندگی، پیشرفت و اقتدار در کشور هستیم.
وی با بیان اینکه حفظ آثار ارزشمند دفاع مقدس و نشر فرهنگ جهاد و شهادت یک مأموریت برای همگان است، گفت: پیام‌های دفاع مقدس باید به صورت مداوم و مستمر برای تمام اقشار و در تمام محافل ارزشی بیان شود.


رضایت‌مندی دانشجویان از دستاوردهای فرهنگی بزرگ جمهوری اسلامی است

تاریخ: 97/07/06

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
رضایت‌مندی دانشجویان از دستاوردهای فرهنگی بزرگ جمهوری اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در مراسم میز خدمت در نماز جمعه، رضایت‌مندی دانشجویان را مهم‌ترین دستاورد فرهنگی جمهوری اسلامی معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، همراه رؤسا و معاونان واحدها و مراکز دانشگاهی این استان، میز خدمت در نماز جمعه امروز بوشهر برپا کردند.
اسماعیل عبدالهی درباره برپایی میز خدمت در نماز جمعه گفت: شناساندن صحیح ظرفیت، اقدامات و دستاوردهای انقلاب اسلامی به نسل چهارم دانشگاه و مردم برای مسئولان بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه مجموع تلاش‌های انجام شده در دانشگاه برای گره‌گشایی چالش‌های نظام و جوانان است، تشریح کرد: رضایت‌مندی دانشجویان و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه، بزرگ‌ترین دستاورد ارزشی و فرهنگی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر یادآور شد: در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر رسیدگی به درخواست‌ و مطالبات مردم در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.
میزخدمت دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اعتقاد بر اصل مشورت گرایی و دریافت نظرات و پیشنهادهای سازنده اندیشمندان و دلسوزان و به منظور بهبود کیفیت فعالیت و خدمات این واحد دانشگاهی، همراه با ایده ارزشمند نماینده معزز ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب بوشهر و در راستای دغدغه همیشگی مدیران و مسئولان دانشگاه مبنی بر پاسخگویی به مسائل و رفع شبهه ها و چالش های موجود به عنوان یک اصل اداری، قبل از خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه بوشهر برگزار شد.


توسعه مدارس سما در سراسر استان بوشهر اولویت دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 97/07/10

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، توسعه مدارس سما در این استان را اولویت دانشگاه متبوعش دانست.
دکتر اسماعیل عبدالهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تلاش برای ثبت نام بدون دغدغه دانشجویان را اولویت سال تحصیلی جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر عنوان و اظهار کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، تلاش شد تا پرداخت شهریه از سوی دانشجویان مدیریت شود و در چارچوب تخفیف‌ها، تسهیلات و مقرراتی که دانشگاه آزاد اسلامی قائل شده، اقداماتی صورت گیرد تا شهریه به‌عنوان مشکل و مسئله پیش روی دانشجویان نباشد.
وی با بیان تسهیل پذیرش و استقبال بهتر دانشجویان نسبت به سال گذشته افزود: ستاد هماهنگی استقبال از سال تحصیلی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل و به‌طور مرتب واحدها و مراکز رصد و مشکلات برطرف شد. جمعه هفته گذشته نیز در محل برگزاری نماز جمعه، میز خدمتی با حضور این‌جانب و رؤسای واحدهای دانشگاهی برگزار شد.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان استان بوشهر، توسعه مدارس و آموزشکده‌های سما در این استان را ازجمله برنامه‌های آموزشی خود دانست و گفت: با توجه به اینکه تاکنون مدارس سما صرفاً در مرکز استان وجود داشت، تلاش می‌شود این مدارس در سراسر استان احداث شود و توسعه یابد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود مشکلات و چالش‌های مالی با درایت و تدبیر برطرف شود. در این راستا، اعضای هیأت علمی و کارکنان در چارچوب برنامه‌های جدید فعال شده‌ و اتاق فکرهای متعددی در مجموعه استادان و کارکنان تشکیل شده است.
وی با توجه به رویکرد فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: کرسی شرح و تفسیر نهج‌البلاغه با تدریس آیت‌الله غلامعلی صفایی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه بوشهر به‌صورت هفتگی در واحد بوشهر از روزهای آینده آغاز می‌شود.
رئیس واحد بوشهر تصریح کرد: طرح حیات طیبه برای اعضای تشکل‌های دانشجویی، آبان سال جاری در واحد بوشهر برگزار و یکی از برنامه‌های فرهنگی و سیاسی محسوب می‌شود.


توسعه مدارس سما، فنی و حرفه‌ای و رشته‌های پیراپزشکی

تاریخ: 97/07/15

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر خبر داد:
توسعه مدارس سما، فنی و حرفه‌ای و رشته‌های پیراپزشکی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از توسعه مدارس سما، فنی و حرفه‌ای و رشته‌های پیراپزشکی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی صبح امروز در نشست هم‌اندیشی با اعضای هیأت علمی واحد بوشهر با بیان اینکه یکی از اهداف دانشگاه، توانمند‌سازی جوانان و جامعه در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: متولیان آموزش عالی سعی بر ساماندهی همه مراکز آموزشی را دارند و ارتقای کیفی و استانداردسازی رشته‌های تحصیلی از مأموریت‌های این واحد دانشگاهی است.
وی با تأکید بر اینکه هنر مدیریت، مواجهه با کاستی‌ و چالش‌هاست، تصریح کرد: نباید از واقعیات فرار کرد؛ بلکه باید برای مشکلات، راه‌حل‌های عقلانی و آینده‌نگرانه پیدا کرد.

رئیس واحد بوشهر یکی از هدف‌گذاری‌های مؤثر در این راه را ارتباط مناسب، دوجانبه و کاربردی دانشگاه با صنعت برشمرد و گفت: این دانشگاه با دارابودن بیشترین رشته تحصیلی فنی و مهندسی، مجهزترین کارگاه، آزمایشگاه و بالاترین تعداد اعضای هیأت علمی در استان را دارد و در این رابطه ۲۲ تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
عبدالهی توسعه مدارس و آموزشکده‌های سما، رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری، مراکز فنی و حرفه‌ای و مدارس تخصصی را دیگر راهکارهای مهم برای مدیریت چالش‌ها در واحد بوشهر عنوان کرد و افزود: تألیف‌های استادان و فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان آیینه تمام قد توان علمی دانشگاه است.


خط تولید صنعتی کیتین و کیتوسان راه‌اندازی می‌شود

تاریخ: 97/07/15

در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر؛
خط تولید صنعتی کیتین و کیتوسان راه‌اندازی می‌شود
رئیس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر از اخذ مجوز نهایی راه‌اندازی خط تولید صنعتی کیتین و کیتوسان در این دانشگاه خبر داد.
دکتر اسماعیل عبدالهی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، پیگیری طرح‌های درآمدزا را اولویت فعالیت‌های دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر دانست و اظهار کرد: به‌تازگی، پنج طرح دانش‌بنیان و درآمدزا که در چارچوب ظرفیت‌های استان بوشهر قرار دارد به سازمان مرکزی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی ارائه شده است. این طرح‌ها شامل طرح HSE عسلویه، تولید فرآورده‌های قیر و سه طرح پرورش و تکثیر آبزیان(دیلم، دیر و دلوار) است.
وی اظهار کرد: سه طرح پرورش و تکثیر آبزیان در سه نقطه استان بوشهر در مرحله اخذ مجوز قرار دارد که شامل طرح ۷۰۰ هکتاری دیلم در شمال استان، ۷۰ هکتاری دلوار در مرکز استان و ۳۳ هکتاری دیّر در جنوب استان است.
عبدالهی با بیان اینکه از جمله برنامه‌های اجراشده، فعال‌سازی مجتمع نیمه‌تعطیل عالی‌شهر واحد بوشهر است، افزود: با محوریت صرفه‌جویی و برنامه‌ریزی مناسب، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به مجتمع عالی‌‌شهر منتقل شده اند. علاوه بر این، مجوز احداث سه مدرسه سما نیز در این مجتمع اخذ شده است.
رئیس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی استان بوشهر با اعلام خبر انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت گاز این استان، خاطرنشان کرد: بر‌اساس این تفاهم‌نامه، استادان رشته‌های مرتبط در تعامل با شورای پژوهشی این شرکت فعال شده و طرح‌های پژوهشی را انجام می‌دهند.
وی با بیان اینکه در روزهای اخیر مجوز تولید صنعتی کیتین و کیتوسان در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی بوشهر اخذ شد، گفت: این محصول از پوست میگو با حدود ۳ هزار کاربرد واقعی است و با توجه به فراوانی مواد اولیه، به‌عنوان مزیت نسبی استان بوشهر محسوب می‌شود.
رئیس واحد بوشهر اظهار کرد: در سال گذشته برای نخستین‌بار مجوز جذب دانشجو در رشته پرستاری اخذ شد. امسال نیز پنج پرونده در رشته‌های جدید حوزه علوم پزشکی آماده شده که به‌‌صورت جدی درصدد اخذ مجوزهای مربوطه هستیم.


استادان و دانشجویان، رزمندگان خط مقدم در جبهه آمران به حجاب و عفاف

تاریخ: 97/07/16

در جلسه حجاب و عفاف دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح شد؛
استادان و دانشجویان، رزمندگان خط مقدم در جبهه آمران به حجاب و عفاف
اعضای کارگروه حجاب و عفاف دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بر نقش ویژه استادان و دانشجویان به‌عنوان رزمندگان خط مقدم در جبهه آمران به حجاب و عفاف تأکید کردند.
به گزارش روابط عمومی خبرگزاری آنا از بوشهر، دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در جلسه کارگروه حجاب و عفاف این دانشگاه با بیان اینکه برای ایجاد انگیزه در برقراری مطلوب‌تر حجاب در دانشگاه باید از ظرفیت استادان و دانشجویان بهره گرفت، عنوان کرد: اعتماد متقابل، تعلق خاطر فرهنگی و تعامل مستمر میان استاد و دانشجو، مکانیزمی راهگشا در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف است.
اسماعیل عبدالهی با تأکید بر اینکه باید مسئله حجاب و عفاف با رویکرد همه‌جانبه، اثرگذار و واقع‌گرایانه مد نظر قرار گیرد، عنوان کرد: حجاب و عفاف به‌عنوان یک موضوع و الزام مهم فرهنگی، محدود به زمان خاص و فردی مشخص نیست و باید برای ارشادکننده و ارشادشونده، حدی استاندارد و مطلوب در نظر گرفت تا منجر به نتیجه معکوس نشود.
دبیر هیأت امنای استان بوشهر با بیان اینکه برای ترویج مسئله حجاب و عفاف نیاز به عملکردهای مختلف، جذاب و کاربردی است، خاطرنشان کرد: باید با اقدامات اقناعی، توجیهی، فردی، به‌طور غیرمستقیم و غیر چالشی و بدون حضور دیگران و با آرامش کامل از حجاب و عفاف صیانت کرد.

عبدالهی پایه و اساس جامعه را حقوق، اعم از شهروندی، فردی و اجتماعی معرفی و اظهار کرد: الفبای حقوق، قانون و شریعت است و بر این اساس باید نظام و رویکرد نظام مند را نهادینه کرد.
وی با بیان اینکه نظام یعنی ریل‌گذاری در مسیر اهداف مشخص‌شده که باعث جلوگیری از انحراف و ناهنجاری خواهد شد، گفت: در هر مسئله‌ای، پیشگیری بهتر از برخورد است و در تئوری‌های مسائل اجتماعی، سه مقوله نیاز، نظم و نظارت مورد بحث است و نیاز زمانی تأمین خواهد شد که ابتدا نظم حاکم شود و سپس نظارت وجود داشته باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در این جلسه بر اهتمام و حساسیت بیش از پیش دانشگاهیان نسبت به مقوله حجاب و عفاف با برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های آموزشی از قبیل سلامت و خانواده، سبک زندگی ایرانی - اسلامی، مهارت‌های زندگی، تأثیر فضای مجازی در ارتباط با خانواده، عفاف و حجاب از دیدگاه قرآن و نهج‌البلاغه، نمایشگاه پوشش و حجاب، دعوت از استادان مجرب برای ارائه مشاوره‌های مذهبی در خوابگاه‌ها و اردوهای دانشجویی، برگزاری مسابقات کتابخوانی و پیامکی، توزیع کتاب با محتوای حجاب و...تأکید کرد.


دانشگاه آزاد اسلامی با منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تفاهم‌نامه امضا کرد

تاریخ: 97/07/15

دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در نشست انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این دانشگاه با سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی توان علمی و عملی همکاری با صنایع را دارد، تصریح کرد: همکاری دانشگاه‌ها با مراکز صنعتی، منشأ تحولات بزرگی در عرصه‌هایی چون توسعه پایدار استان، اشتغال، کارآفرینی و توانمندسازی جوانان و کشور خواهد بود.
اسماعیل عبدالهی با تأکید بر لزوم فعالیت بیشتر دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان دانشگاهی مردمی و انقلابی در جامعه ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با نگاه ویژه به مزیت‌های استان مانند آبزیان، شیلات، نفت، گاز و ... به‌دنبال خدمت‌رسانی تخصصی به مردم استان و جامعه است.
رئیس واحد بوشهر درباره مفاد تفاهم‌نامه منعقدشده، عنوان کرد: با توافق صورت‌گرفته، زمینه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های تبادل اطلاعات، تجربیات و توانایی‌های علمی، عملی و مشاوره‌ای در زمینه بهداشت، ایمنی، محیط زیست، مدیریت بحران و پدافند غیر عامل به‌صورت خاص و نیز سایر رشته‌ها به‌صورت عام ایجاد شد.
وی ادامه داد: در این راستا، ساخت و تجهیز دو کارگاه مهم کار در ارتفاع و HUET، مورد نیاز منطقه پارس، توسط دانشگاه آزاد اسلامی مورد تأیید قرار گرفت و مقرر شد دانشگاه با برنامه‌ریزی‌های آموزشی و ظرفیت‌سازی از طریق برگزاری سمینار، کارگاه و همایش‌های کاربردی جدید و متناسب با نیازها و تحولات کشور، دانش مورد نیاز را به کارکنان این منطقه انتقال دهد.
عبدالهی یادآور شد که این تفاهم‌نامه هیچ‌گونه بار مالی خاصی برای دانشگاه نخواهد داشت.
این تفاهم‌نامه در راستای سیاست‌ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و مأموریت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، درباره سرمایه‌گذاری مشترک در ساخت کارگاه‌ها و ماژول‌های مرکز آموزش HSE، منعقد شد.


لزوم توسعه درآمدهای دانشگاه با افزایش رشته‌های کاربردی و مراکز تحقیقاتی

تاریخ: 97/07/22

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح کرد
لزوم توسعه درآمدهای دانشگاه با افزایش رشته‌های کاربردی و مراکز تحقیقاتی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه مزیت‌های متعددی در تمام زمینه ها در دانشگاه وجود دارد، گفت: توسعه درآمدهای شهریه‌ای بر مبنای توسعه رشته‌های جذاب و کاربردی و ایجاد مراکز تحقیقاتی از جمله این مزیت‌ها است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، با برشمردن برخی از چالش‌های پیش‌روی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: گسترش بی‌رویه مراکز آموزشی عالی، اجرایی شدن قانون سنجش و پذیرش دانشجو و عدم تخصیص عادلانه ظرفیت پذیرش به دانشگاه آزاد اسلامی استان، مخارج و هزینه‌های روزافزون ناشی از تورم، تضعیف قدرت پول و عدم توان مانور سرمایه‌گذاری مالی و... تنها برخی از این چالش‌ها است.
عبدالهی با تأکید بر اینکه ۱۷ هزار دانشجو، ۳۰۰ عضو هیأت علمی و ۵۰۰ کارمند یک مزیت و فرصت ایده‌آل برای مدیریت چالش‌ها و پیش‌برد اهداف دانشگاه آزاد اسلامی استان است، تصریح کرد: این ظرفیت می‌تواند هر روز فرصت‌های بی‌نظیری در افق اهداف و مأموریت‌های دانشگاه پیش‌روی مدیران خلق کند.
رئیس دانشگاه آزاد بوشهر با بیان اینکه مزیت‌ها و فرصت‌های توسعه متعددی در تمام زمینه‌ها در دانشگاه وجود دارد، بیان کرد: توسعه درآمدهای شهریه‌ای بر مبنای توسعه رشته‌های جذاب و کاربردی، مانند علوم پزشکی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی، استفاده از ظرفیت‌های تخصصی و خدمات علمی مانند دوره‌های تخصصی کوتاه‌مدت و کاربردی، ظرفیت‌های دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان، ایجاد مراکز تحقیقاتی براساس مزیت‌های استان، ظرفیت سما، مدارس و هنرستان‌های تخصصی، ظرفیت‌های کشاورزی و... تنها بخشی از این فرصت‌ها است.
وی با تشریح فرصت‌های موجود در هر حوزه معاونتی دانشگاه، اذعان کرد: در حوزه آموزشی و تحصیلات تکمیلی فرصت‌هایی همچون افزایش رشته‌های مجموعه پزشکی و پیراپزشکی، ایجاد رشته‌های علوم فضایی، هسته‌ای، کسب و کار و گردشگری، راه‌اندازی دانشگاه‌های تخصصی و صنعتی نظیر علوم حمل و نقل دریایی، دانشگاه نفت و گاز در عسلویه از مواردی هستند که قابل دسترسی و انجام هستند.
عبدالهی ادامه داد: در حوزه توسعه مدیریت و منابع، صرفه‌جویی و مصرف بهینه منابع مالی، تبدیل به احسن کردن سرمایه‌های غیرنقدی و بلااستفاده، تلاش در راستای جلب سرمایه‌گذار در اجرای طرح‌های دانشگاهی و مشارکت در طرح‌های برون‌دانشگاهی را می‌توان راهکارهای مناسبی برای برون‌رفت از چالش‌ها نام برد.

دبیر هیأت امنای بوشهر حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی را غنی‌ترین حوزه کاری دانشگاه برای رفع کاستی‌ها دانست و عنوان کرد: مواردی همچون تشکیل و راه‌اندازی اندیشکده‌های تخصصی در حوزه فرهنگ و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی (به‌ویژه پنج آسیب مدنظر مقام معظم رهبری)، پیگیری و اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی از قبیل یادمان شهدا، چاپ، انتشار و تولید آثار فرهنگی، هنری فاخر و کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی قرآن و اهل بیت (علیهم‌السلام)، ارتباط مستمر و موثر با شخصیت‌های برجسته مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در سطح ملی و بین‌المللی، رونق‌بخشی و احیای تفکر وزین «وحدت حوزه و دانشگاه» در قالب برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های مشترک، تدوین تقویم مهارت‌های پایدار زندگی (مهارت‌های ۱۰ گانه)، توجه به ورزش و فعالیت‌های ورزشی و اوقات فراغت در راستای سلامتی و توانمندسازی جسمی و روحی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های گسترده ورزشی در استان، به‌ویژه واحد بوشهر از این قبیل فعالیت‌ها است.
وی ادامه داد: در حوزه پژوهش و فناوری توجه به قابلیت‌هایی همچون تقویت و گسترش مراکز رشد وشرکت‌های دانش‌بنیان متناسب با ظرفیت‌های بومی و استانی به‌عنوان زمینه‌ساز کارآفرینی و اشتغال جوانان دانشگاهی، راه‌اندازی پژوهشکده‌های صنعتی و فعال کردن مراکز تحقیقاتی و نشریات تخصصی متناسب با توانمندی‌های علمی و عملیاتی استان، توجه و تمرکز بر کسب و کارهای جدید و خلاقانه، تلاش در راستای اولویت‌های پژوهشی ملی و استانی، هدایت پایان‌نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری، تالیفات و تحقیقات اعضای هیأت علمی، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری‌های علمی، آموزشی، مشاوره‌ای و فناورانه، پیگیری طرح ساها و حمایت از تولیدات، دوره‌ها و خدمات آزمایشگاهی و... قطعا راهگشا است.
عبدالهی با تأکید بر توسعه مدارس عادی و تخصصی، آموزشکده‌های سما را کاتالیزوری سیستماتیک در بهره‌گیری از فرصت‌ها و تعامل حداکثری دانشگاه با جامعه و خدمتگزاری با کیفیّت به مردم و ایفای نقش تربیتی و سازندگی معنوی در قبال نسل جوان و آینده‌ساز انقلاب برشمرد.


دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، پایلوت در اجرای طرح شناسنامه فرهنگی دانشجویان

تاریخ: 97/07/23

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، پایلوت در اجرای طرح شناسنامه فرهنگی دانشجویان
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از اجرای طرح شناسنامه فرهنگی دانشجویان به صورت آزمایشی در این واحد دانشگاهی خبر داد.
باقر گرگین فعالیت‌های این دانشگاه را در راستای تبیین ارزش‌های انقلاب و رساندن دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاهی اسلامی و در تراز انقلاب دانست. مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:
چه اقداماتی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ برای بهبود وضعیت رفاهی و تحصیلی دانشجویان صورت گرفته است؟ دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر براساس سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود در راستای ارتقای کیفت تحصیل دانشجویان، طبق برنامه مشخص، پیش از آغاز سال تحصیلی جلسات مختلفی را برگزار کرده و در همه حوزه‌های دانشجویی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی آماده پذیرایی دانشجویان شده است.
در ابتدای ورود دانشجویان به دانشگاه یعنی بخش ثبت نام، حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی حضوری مؤثر داشته و فعالیت‌هایی چون صدور معافیت تحصیلی، کارت دانشجویی، ثبت نام متقاضیان خوابگاه دانشجویی انجام می‌گیرد و نحوه استفاده از سامانه‌هایی چون سلف‌سرویس و... به دانشجویان آموزش داده می‌شود.
در قسمت خوابگاه‌های دانشجویی که همواره یکی از دغدغه‌های والدین دانشجویان غیر بومی است، واحد بوشهر با داشتن خوابگاه دانشجویی بسیار بزرگ و با گنجایش پذیرش حدود یک‌هزار دانشجو و با اقداماتی مانند تعویض موکت، سم‌پاشی محیط، ارائه اینترنت پرسرعت، تهیه و تعمیر اقلام مورد نیازی چون سیستم گرمایش، سرمایش و آبگرمکن، اتاق مطالعه و تلویزیون بیش از پیش در راستای رضایتمندی دانشجویان گام برداشته است.
علاوه بر اینها در سال تحصیلی جاری برای نخستین‌بار خوابگاه‌های متأهلی در واحد بوشهر راه‌اندازی شد که دانشجویان متأهل می‌توانند به همراه خانواده، میهمان شهر بوشهر باشند.
در قسمت سلف سرویس و تغذیه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای رفاهی دانشجویان، افزایش کیفیت غذا در نظر گرفته شده و نرخ آن نیز مطابق بخشنامه سازمان مرکزی تعیین شده است؛ بوفه‌های دانشجویی نیز با نظارت دانشگاه پذیرای دانشجویان خواهد بود.
علاوه بر اینها با همکاری فرمانداری و سازمان اتوبوسرانی بوشهر، ۹ دستگاه اتوبوس ناوگان اتوبوس‌رانی به مسیر پرتردد عالی‌شهر افزوده شده که امکان جابه‌جایی دانشجویان را در هر نیم ساعت تا ایستگاه تازه‌تأسیس در اصلی مهیا کرده است.
در حوزه دانشجویی چه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است؟
در حوزه خدمات دانشجویی، بخش عمده‌ای از فرآیند فارغ‌التحصیلی به‌صورت مکانیزه و اتوماسیون انجام می‌شود که احتمال بروز خطا را کاهش خواهد داد و در بخش نقل و انتقالات دانشجویی نیز به تناسب درخواست‌های دانشجویان و موافقت سازمان مرکزی، این روند در سریع‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.
در بخش مشاوره‌های دانشجویی نیز مرکز مشاوره دانشگاه با بهره‌گیری از اعضای هیأت علمی گروه روانشناسی، مشاوره‌های تحصیلی، ازدواج، خانوادگی، مذهبی و... را به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد. نشریات دانشجویی، کانون‌ها و هیأت‌های دانشجویی برای سال جدید بیش از پیش فعال شده و در تابستان نیز با برگزاری چند اردوی جهادی دانشجویان خواهر و برادر با همکاری بسیج دانشجویی، خدمات متنوع و ارزشمندی به مردم مناطق محروم استان عرضه کردند.


با توجه به حساسیت عملکرد معاونت دانشجویی و فرهنگی، تعامل این حوزه با دانشجویان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ارتباط نزدیک و بدون واسطه با دانشجویان برای برطرف‌کردن مشکلات و نواقص در حال انجام است و در این حوزه نیز با دیدارهای مختلف با دانشجویان و برگزاری نشست‌های صمیمیانه و حلقه‌های معرفتی با مباحث چالش‌برانگیز و روز جامعه چون ازدواج، خانواده، ارتباط انسان با پروردگار، نماز و... سعی بر رضایتمندی دانشجویان داریم.
چه برنامه‌های فرهنگی برای سال تحصیلی جاری پیش‌بینی شده است؟
فعالیت بیشتر و غنی‌تر نشریات دانشجویی در دانشگاه یکی از برنامه‌های است که تابستان گذشته با نام‌نویسی از علاقه‌مندان و برگزاری دوره آموزشی کوتاه‌مدت در بوشهر، نفرات برتر را برای آموزش اصولی نحوه تحریر نشریه به دوره آموزشی کشوری در قائم‌شهر اعزام کردیم و از ابتدای سال تحصیلی نیز ثبت نام، آموزش و فعالیت زیر نظر مسئولان دوره‌دیده برای همه دانشجویان امکان‌پذیر شده است.
کانون‌های دانشجویی نیز از ابتدای مهر در حال عضوگیری هستند و برنامه‌هایی برای اعزام اعضا برای فراگیری آکادمیک نحوه فعالیت در کانون‌های دانشجویی در نظر گرفته شده است.
در حوزه هنری نیز با همکاری گروه آموزشی هنر و ادبیات نمایشی واحد، برنامه‌های مناسبی چون دوره فیلم‌سازی با گوشی‌های تلفن همراه، رمان‌نویسی، داستان‌نویسی، فیلم‌نامه نویسی، عکاسی و... ترتیب داده شده که در زمان مناسب اجرا خواهد شد. در این بخش با همکاری سینماگران جوان و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، فیلم‌های ارزشی و انقلابی را همزمان با اکران در سینماها در دانشگاه به نمایش خواهیم آورد.


آیا طرح شاخصی در زمینه فرهنگی برای دانشجویان در نظر دارید؟
امسال طرح جدیدی با عنوان شناسنامه فرهنگی با تأیید سازمان مرکزی برای دانشجویان در نظر گرفته شده که همه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در پرونده‌ای ضبط و در تسهیل فرآیند تحصیلی دانشجویان به آن استناد خواهد شد.
طرح دیگری که در حال اجرا است، بورسیه تحصیلی دانشجویان نخبه فرهنگی است که براساس آن، دانشجویانی که فعالیت‌های فرهنگی اثرگذار باشند، براساس آیین‌نامه‌ها، امتیازاتی کسب خواهند کرد و هزینه‌های تحصیلی آنان برعهده حوزه معاونت فرهنگی خواهد بود.
در حوزه فعالیت‌های دانش‌بنیان چطور؟
با راه‌اندازی باشگاه‌های ورزشی مانند بدنسازی، تیراندازی به اهداف پروازی، سوارکاری، اجاره بوفه، زمین چمن و هفت سالن سرپوشیده مجموعه ورزشی مجتمع عالی‌شهر، پانسیون اسب، فروش کره‌اسب‌های متولدشده در دانشگاه، بلیت‌فروشی اکران فیلم و ... درآمدهایی کسب شده است.
مدیرکل دانشجویی واحد بوشهر نیز که در این گفتگو حضور داشت، درباره مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های ورزشی این واحد دانشگاهی گفت: حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد بوشهر، فعالیت‌ها و برنامه‌های ورزشی را با رویکرد فرهنگی و دو دیدگاه ورزش همگانی و قهرمانی دنبال می‌کند.
رسول اسکندری افزود: درخواست میزبانی مسابقات سراسری ورزشی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در نیمه دوم سال تحصیلی به سازمان مرکزی ارسال شده است.
وی بیان کرد: در بخش تسهیلات رفاهی دانشجویان، تمرکز بر بخش تغذیه بوده که به کیفیت مواد اولیه و نحوه پخت غذا توجه شده است.