وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط حقیقی علم و دین

تاریخ: 97/09/27

حجت‌الاسلام حسینی مطرح کرد؛
وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط حقیقی علم و دین
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: وحدت حوزه و دانشگاه، ایجاد ارتباط حقیقی بین علم و دین است.
حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، به‌مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه با تسلیت سالروز شهادت آیت‌الله محمد مفتح با بیان اینکه از گذشته دور همواره میان دانشمندان علوم تجربی و علوم دینی اختلاف‌نظر وجود داشته است، اظهار کرد: تعارض میان عقل و دین در جوامع بشری یک از موارد همیشگی بوده است.
وی با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی ایران، نگاه جدیدی به مسائل به وجود آمده است، تصریح کرد: دیدگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل برگرفته از آموزه‌های دینی، نگاهی عقلانی و نفی نگاه ستیزه‌جویانه است. مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه تبدیل تهدیدها به فرصت از معجزات انقلاب اسلامی است، افزود: آنچه نظیر ترور، شهادت، از بین بردن متفکران انقلاب، تحریم و مواردی چنینی که دشمنان انقلاب به‌عنوان ابزاری برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران از آن بهره می‌گیرند به برکت انقلاب تبدیل به یک ظرفیت و فرصتی برای همبستگی و اتحاد شده است.
حسینی با بیان اینکه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران با مبارزه با افراط و تفریط، تعادل میان مسائل برقرار شده است، اظهار کرد: وحدت میان حوزه و دانشگاه یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب در کشور است.
وی با بیان اینکه برای از بین‌بردن سیاست‌های تفرقه‌انگیز دشمنان اسلام به‌خصوص علیه شیعیان، وحدت بیش از پیش دو قشر متفکر جامعه تشیّع (حوزویان و دانشگاهیان) را می‌طلبد، تصریح کرد: تصویری که از عالمان و دانشمندان دانشگاهی و حوزوی در فرهنگ دینی ترسیم‌شده است، محبت، همیاری، همسویی، مسئولیت‌پذیری و ازخودگذشتگی است و این همسویی فقط یک سفارش و درخواست عادی نیست؛ بلکه وظیفه، تکلیف و مسئولیتی الهی است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهربا تأکید بر اینکه یکی از منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری اسلامی‌شدن علوم انسانی است، تصریح کرد: یکی از مصادیق عمده این بحث، این است که علوم انسانی غرب که بویی از معراف دینی نگرفته‌اند با استفاده از منبع وحیانی مثل قرآن و دستورات ائمه (ع)، بتوانند جنبه اسلامی پیدا کنند که قطعاً راه درست و حق همین است.
حسینی اظهار کرد: در حقیقت وحدت حوزه و دانشگاه، ایجاد ارتباط حقیقی بین علم و دین است.
وی خواستار برگزاری برنامه‌های غنی، منظم و جذاب برای آگاه‌سازی و اغنا افکار عمومی به ویژه نسل جوان شد.


مسابقات فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به مرحله حذفی رسید

تاریخ: 97/09/26

با پایان دور گروهی؛
مسابقات فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به مرحله حذفی رسید
مسابقات دور گروهی فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در بوشهر با مشخص‌شدن تیم‌های صعودکننده به مرحله حذفی به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، مسابقات فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در چهار گروه و با حضور ۱۱ تیم از سراسر کشور در بوشهر در حال برگزاری است.
در گروه نخست این بازی‌ها که تیم‌های علوم تحقیقات تهران، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان حضور داشتند، پس از بازی‌های مرحله گروهی، تیم‌های علوم تحقیقات و سیستان و بلوچستان به مرحله حذفی راه یافتند.
در گروه دوم نیز تیم‌های قزوین و همدان بهتر کارکرده و بالاتر از تیم یزد در جدول قرار گرفتند و به مرحله بعدی صعود کردند.
در گروه سوم مسابقات فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، بعد از انجام بازی میان تیم‌های خوزستان، سمنان و البرز، دو تیم خوزستان و البرز از این گروه جواز صعود به مرحله بعد را به دست آوردند.

از گروه چهارم این مسابقات تیم‌های بوشهر و آذربایجان شرقی صعود کرده و به مصاف حریفان خود خواهند رفت.
بعد از پایان یافتن دور مقدماتی، در مراسم قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم نهایی که با حضور نمایندگان ورزشی سازمان مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، کمیته برگزاری مسابقات و نماینده تیم‌های راه‌یافته به این دور برگزار شد، در بازی نخست از این مرحله تیم‌های خوزستان با سیستان و بلوچستان باهم دیدار خواهند کرد.
در دیگر بازی‌ها نیز تیم‌های علوم تحقیقات با البرز، قزوین با آذربایجان شرقی و در آخرین بازی بوشهر با همدان مسابقه خواهند داد.


دلالت‌های معناشناسی مفهوم «باید» در تربیت اخلاقی بررسی شد

تاریخ: 97/09/26


در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر؛
دلالت‌های معناشناسی مفهوم «باید» در تربیت اخلاقی بررسی شد
کرسی نظریه‌پردازی ترویجی با موضوع دلالت‌های تربیت اخلاقی معناشناسی «باید» از منظر کانت و متکلمان عدلیه در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، در کرسی نظریه‌پردازی ترویجی با موضوع دلالت‌های تربیت اخلاقی معناشناسی «باید» از منظر کانت و متکلمان عدلیه که عصر روز گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر برگزار شد، دلالت‌های معناشناسی مفهوم «باید» در تربیت اخلاقی از دیدگاه بشری کانت و دینی متکلمان عدلیه با هدف تولید و ترویج دانش مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه بیان شد که آگاهی از این دلالت‌ها، این امکان را به افراد می‌دهد که درباره رفتار خود، متناسب با ارزش‌ها و تکالیفی که بر عهده‌ دارند، شناخت بهتری به دست آورند. عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تشریح نظریه خود اظهار کرد: این پژوهش با دو رویکرد تحلیل زبانی و تحلیل استنتاجی و به روش نمونه‌گیری نظری از همه متون در دسترس به‌صورت کل شمار انجام‌گرفته است.
فاخته ماهینی با بیان اینکه داده‌ها به روش موضوعی، کدگذاری و با نظام مقوله‌بندی قیاسی تحلیل شده‌اند، خاطرنشان کرد: یافته‌ها نشان داد کانت در جستجوی معرفتی ضروری و کلی برای اخلاق است و دستیابی به آن را فقط از طریق عقل و به انگیزه انجام تکلیف میسر می‌داند.
وی با بیان اینکه متکلمان عدلیه بر این باورند که اگرچه عقل می‌تواند در شناخت بایدها، فرد را راهنمایی کند؛ اما در نظرگرفتن غایت اعمال است که انجام آنها را الزامی می‌کند، تصریح کرد: با برقراری نسبت میان «باید» و هدف‌های تربیت اخلاقی، عوامل تأثیرگذار بر سلوک عملی فرد به دست می‌آید.
عضو هیأت علمی واحد بوشهر ادامه داد: دلالت‌های تربیت اخلاقی را می‌توان در سه حوزه «هدف»، «نقش معلم و والدین» و «نقش فرد» به دست آورد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر و داور این کرسی نیز با نقد این نظریه به تشریح نقاط قوت این نظریه پرداخت و گفت: رویکرد روش‌شناسی جدید این نظریه در حوزه مطالعات علوم انسانی و استفاده از منابع دست اول در حوزه‌ اندیشه‌های کانت سبب شده تا به‌طور کلی این نظریه از جامعیت قابل قبولی برخوردار باشد.
باقر گرگین افزود: ایرادهایی چون استفاده‌نکردن از منابع دست‌اول در حوزه اندیشه‌های عدلیه در بحث بیان مسئله، نپرداختن به تفاوت دیدگاه‌های آنها در مورد رویکرد کارکردگرایانه الزام عملی بایدها از دیدگاه کانت و متکلمان عدلیه و استثناپذیری الزامات با توجه به فایده کارها از دیدگاه عدلیه است، در حالی که کانت احکام عقلی را عام و مطلق می‌داند.
ماهینی در این نشست به ایرادات پاسخ داد و برخی از آنها را پذیرفت.


افزایش اعتقاد به اسلام وظیفه‌ای فرهنگی است

تاریخ: 97/09/25

حجت‌الاسلام حسینی:
افزایش اعتقاد به اسلام وظیفه‌ای فرهنگی است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: افزایش اعتقاد به اسلام، وظیفه مهم فرهنگی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی ظهر امروز در جلسه شورای تخصصی فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تبریک میلاد با سعادت امام حسن عسگری (ع) گفت: حداقل وظیفه‌ای که امروز بر دوش مسلمانان است و باید به‌عنوان یک کار فرهنگی مهم به آن پرداخت، افزایش اعتقاد و حب به اسلام در کنار جذب افراد غیرمسلمان است.
وی با تأکید بر اینکه اساساً به غیر از چند نفر از ائمه زندگی سایر آن بزرگواران کمتر مورد توجه قرار گرفته شده است، اظهار کرد: این مسئله نه تنها در دانشگاه‌ها بلکه گاهی در جامعه نیز مشهود است که باید به‌عنوان یک ضعف و ایراد فرهنگی مورد بازشناسی و بررسی قرار گیرد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان نقش حساس و بی‌بدیل برخی از امامان در حیات شریعت اسلام، گفت: امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام حسن عسگری (ع) در دورانی عهده‌دار زعامت مسلمین شدند که دشمنان اسلام به‌طور کامل بر جهان آن روز مسلط بودند و با قدرت خود، این سه بزرگوار را در حصر و سختی قرار دادند.

حسینی یکی از مسئولیت‌های مهم این سه امام را بسترسازی و آماده‌سازی مردم برای پذیرش فرهنگ انتظار و اصل غیبت معرفی و اظهار کرد: به‌طور خاص، امام هادی (ع) به‌صورت مستقیم با شیعیان ملاقات نمی‌کردند و بیشتر از طریق وکلا و خواص سخنان خود را به مسلمین انتقال می‌دادند و یا امام حسن عسگری (ع) همواره از پشت پرده با مسلمانان دیدار می‌کردند.
وی با تأکید بر اینکه غیبت امام عصر (عج)، ظهور ایشان و تشکیل و گسترش حکومت عدل الهی یک امر بر اساس اراده پروردگار است، خاطرنشان کرد: این اتفاقی است که از حضرت آدم تا حضرت خاتم و تمامی ائمه از آن یاد کرده‌اند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر ادامه داد: هدف از انقلاب اسلامی به‌عنوان یک حرکت و جریان برخواسته از دل قرائت دینی، مقدمه‌سازی برای ظهور امام عصر (عج) است.
حسینی با بیان اینکه برای رسیدن شیعه به این سطح از فهم و معرفت تلاش بسیاری شده است، اظهار کرد: باید با الگو قرار‌دادن زندگی امامان در زندگی فردی و اجتماعی، آینه تمام‌قد زندگی آنها باشیم.


برنامه‌های غنی فرهنگی با جدیت اجرا شوند

تاریخ: 97/09/25


رئیس دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر:
برنامه‌های غنی فرهنگی با جدیت اجرا شوند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: باید برنامه‌های غنی فرهنگی با جدیت، قدرت، وسعت بیشتر و کیفیت بهتر برنامه‌ریزی و اجرا شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی عصر روز گذشته در جلسه هماهنگی ستاد برگزاری کنگره استانی شهدای دانشجو و راهیان نور دانشجویی استان بوشهر گفت: باید برنامه‌های غنی فرهنگی با جدیت، قدرت، وسعت بیشتر و کیفیت بهتر برنامه‌ریزی و اجرا شوند تا دانشجویان که نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی هستند از گذشته شکوهمند انقلاب و ارزش‌های اسلامی کشور آگاه شوند.
وی با بیان اینکه اجرای برنامه‌های فرهنگی در کنار آموزش‌های علمی، موجب آمادگی فکری، ذهنی و عملی دانشجویان برای پذیرفتن مسئولیت‌های بزرگ جامعه در آینده می‌شود، گفت: اهتمام و الزام مسئولان دانشگاهی بر این فعالیت‌ها، باعث تربیت نسلی با بصیرت و آگاه خواهد شد که آمادگی کامل برای مقابله با زورگویی‌های دشمنان ایران اسلامی را پیدا خواهد کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با قدردانی از فعالیت‌های بسیج دانشجویی در دانشگاه‌های استان، گفت: این نهاد ارزشی توانسته است، ارتباط و تعامل خوب و سازنده‌ای میان دانشجویان و دانشگاه‌های استان برقرار کند که حضور چشمگیر دانشجویان در برنامه‌های مختلف دلیل این ادعاست.
عبدالهی با تشریح برنامه‌های فرهنگی ۶ ماه نخست امسال در دانشگاه آزاد اسلامی استان، اظهار کرد: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در تلاش است تا جلوه‌های حضور دانشگاهیان را در جامعه پررنگ‌تر کند که خوشبختانه کارهای ارزشمندی در راستای توسعه و تعمیق ارزش‌های دینی، انقلابی و فرهنگی صورت گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه وجود فرهنگ ایثار و شهادت در کشور مایه افتخار و فخر ایران اسلامی و موجب ناکامی دشمنان است، خاطرنشان کرد: ایران اسلامی با این فرهنگ به جهانیان شناخته‌شده و همه مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، باید مسئولانه و امانت‌دارانه برای حفظ و زنده نگه‌داشتن آن تلاش کنند.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه مشارکت خانواده معزز شهدا و جانبازان در برگزاری کنگره شهدای دانشجویی و اردوی فرهنگی راهیان نور موجب برگزاری مطلوب‌تر این برنامه‌ها خواهد شد، عنوان کرد: باید در این برنامه‌ها علاوه بر گرامیداشت عظمت شهدا، به حفظ منزلت خانواده شهدا توجه دوچندان کرد تا در عمل اثبات شود که یاد و نام شهدا همواره در جامعه جاری و ساری است.
عبدالهی از آمادگی کامل دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در برگزاری برنامه‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، هنری، علمی و پژوهشی با بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های کم‌نظیر این دانشگاه خبر داد.
رضا آبشیرینی مسئول بسیج دانشجویی استان بوشهر نیز در این جلسه با ارائه آماری از اردوی راهیان نور دانشجویی استان بوشهر در سال گذشته، تشریح کرد: اردوی راهیان نور دانشجویی استان بوشهر در سال گذشته برای نخستین بار به‌صورت مشترک با حضور هزار و ۵۵۰ دانشجوی دختر و پسر به مدت ۴ روز از دانشگاه‌های مختلف استان برگزار شد.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر مجری و میزبان برگزاری کنگره استانی شهدای دانشجو و راهیان نور دانشجویی استان بوشهر در اردیبهشت ۹۸ است.


کمیته استعدادیابی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شود

تاریخ: 97/09/24

رئیس هیأت فوتبال استان بوشهر:
کمیته استعدادیابی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شود
رئیس هیأت فوتبال استان بوشهر با تأکید بر نقش سلامت فکری و جسمی در تحقق آرمان‌های کشور، خواستار ایجاد کمیته استعدادیابی در دانشگاه آزاد اسلامی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، محمد نجفی روز گذشته در مراسم افتتاح مسابقات فوتبال چمنی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در واحد بوشهر اظهار کرد: باید از مسئولان دانشگاهی که با احیای فعالیت‌های ورزشی دانشجویان سبب تقویت این مشخصات حسنه اخلاقی می‌شوند به نحو احسن تشکر کرد.

نجفی با تشریح مؤلفه‌های فعالیت‌های فوتبالی استان بوشهر، پیشرفت این رشته ورزشی در استان را مطلوب دانست و عنوان کرد: با توجه به همدلی و هم‌گرایی نهادهای استانی به‌ویژه دانشگاه که رابط اصلی هیأت فوتبال با جوانان است، ورزش بوشهر راه شتابان تعالی خود را به‌خوبی پیداکرده است.
رئیس هیأت فوتبال استان بوشهر با تأکید بر اینکه به‌عنوان یک مسئول و فعال ورزشی، پشتیبان ورزش دانشجویی خواهد بود، تصریح کرد: تمام بدنه هیأت فوتبال استان بوشهر با تمام توان خود در راستای ارتقای کیفی و کمی، مسابقات فوتبال دانشجویی را مورد حمایت قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه خروجی مسابقات ورزشی، باید کشف استعدادهای درخشان ورزشی باشد، خاطرنشان کرد: هیأت فوتبال استان بوشهر در سه کمیته بازاریابی، ساحلی و استعدادیابی و جوانان در فدراسیون فوتبال کشور عضویت دارد که در تحقق این مهم می‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد.

نجفی با تأکید بر نقش سلامت فکری و جسمی در تحقق آرمان‌های کشور، خواستار ایجاد کمیته استعدادیابی در دانشگاه آزاد اسلامی برای معرفی و حمایت از استعدادهای برتر و درخشان ورزشی شد.


مسابقات فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

تاریخ: 97/09/24

با شعار ورزش، دانش، ارزش؛ مسابقات فوتبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

مسابقات سراسری فوتبال چمنی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با رژه گروه‌های ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، مسابقات فوتبال چمنی دانشجویان برادر دانشگاه آزاد اسلامی به مدت پنج روز و به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر برگزار می‌شود.

این مسابقات در چهار گروه و با حضور ۱۱ تیم ورزشی از سراسر کشور در زمین چمن مجتمع آموزشی عالی‌شهر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار می‌شود.

تیم‌هایی از استان‌های سمنان، آذربایجان‌شرقی و غربی، البرز، تهران، خوزستان، همدان سیستان و بلوچستان، یزد و قزوین و به میزبانی واحد بوشهر در این مسابقات باهم رقابت خواهند کرد.

با قرعه‌کشی انجام‌شده، تیم‌های علوم تحقیقات تهران، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان در گروه یک، قزوین، همدان و یزد در گروه دو، خوزستان، سمنان و البرز در گروه سه و تیم‌های بوشهر و آذربایجان‌شرقی در گروه چهار این مسابقات باهم دیدار خواهند کرد.

در آیین افتتاحیه این مسابقات که با شعار ورزش، ارزش و دانش انجام شد، کمال جوانمرد مدیرکل ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی، اسماعیل عبداللهی دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر، محمد نجفی رئیس هیأت فوتبال بوشهر و جمعی از مسئولان ورزشی و اداری استان حضور داشتند.


اهمیت به ورزش بیانگر درک صحیح از مأموریت‌ دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 97/09/24


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر:
اهمیت به ورزش بیانگر درک صحیح از مأموریت‌ دانشگاه آزاد اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: اهمیت به ورزش در دانشگاه بیانگر درک صحیح از مأموریت‌های دانشگاه آزاد اسلامی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی روز گذشته در مراسم افتتاح مسابقات سراسری فوتبال برادران دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برگزاری و میزبانی از این مسابقات نه‌تنها افتخاری برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر خواهد بود؛ بلکه برکات فراوانی نیز نصیب ورزش استان خواهد کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بابیان اینکه برگزاری این مسابقات در سطح کشوری و با تلاش و مساعدت همه‌جانبه مدیران ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی آن‌هم بعد از وقفه 2 ساله را باید به فال نیک گرفت، تصریح کرد: این فعالیت مهم، نویدبخش رونق دوباره و جدی ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت‌های گسترده خود را فقط در بخش‌های علمی و پژوهشی معطوف نکرده است، اظهار کرد: به برکت آموزه‌های دینی تلاش بسیار ستودنی در امر ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته که این بیانگر درک درست مسئولان دانشگاه از مأموریت دانشگاه است.
عبدالهی ادامه داد: حضور تیم‌های مختلف ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی گواه این موضوع است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه در شریعت مقدس اسلام بر امر ورزش تأکید بسیار شده است، تشریح کرد: پیامبر عظیم‌الشأن اسلام از ورزش به‌عنوان بهترین تلاش، تفریح و حق فرزند بر والدین نام‌برده است.
وی اشاره به شعار مسابقات که ورزش، دانش، ارزش تعیین‌شده است، گفت: مقام معظم رهبری امر به ورزش را امربه‌معروف می‌دانند که این متضمن جنبه ارزشی ورزش است.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه بحمدالله پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به ورزش به‌عنوان امر مهمی که آثار و برکات مثبت فردی، اجتماعی، ملی و بین‌المللی را با خود همراه دارد، توجه شده است، اظهار کرد: ورزش و تربیت بدنی در کشور و در میان آحاد مردم، به ویژه جوانان و دانشجویان رونق گرفته و زیرساخت های لازم فراهم شده است.


برگزاری مسابقات ورزشی دانشگاهیان در قالب لیگ فرهیختگان

تاریخ: 97/09/24


جوانمرد خبر داد:
برگزاری مسابقات ورزشی دانشگاهیان در قالب لیگ فرهیختگان
مدیرکل ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مسابقات ورزشی دانشگاهیان در قالب لیگ فرهیختگان برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی دانشگاه ازاد اسلامی واحد بوشهر، کمال جوانمرد در آیین افتتاح مسابقات سراسری فوتبال چمنی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در بوشهر با ابراز خرسندی از آغاز فعالیت‌های ورزشی دانشجویی از برگزاری مسابقات ورزشی دانشگاهیان در قالب لیگ فرهیختگان از سال آینده خبر داد و گفت: پروژه مسابقات ورزشی سراسری فوتبال پس از وقفه‌ای دوساله با میزبانی واحد بوشهر کلید خورد.
وی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری که ایشان شاخصه‌های دانشجو را تحصیل، تهذیب و ورزش می‌دانند، اظهار کرد: با الهام از فرمایش معظم‌له، شعار این مسابقات، «ورزش، ارزش و دانش» تعیین‌ شده است.
مدیرکل ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی از ادامه روند برگزاری مسابقات ورزشی در استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام‌شده در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، میزبان مسابقات ورزشی در رشته‌های بدمینتون و تنیس روی میز (خواهران) و فوتسال، والیبال، تنیس روی میز و بدمینتون (برادران) دانشجو خواهد بود.
وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و در راستای تعالی ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی از سال آینده لیگ فرهیختگان در این دانشگاه در رشته‌های مختلف ورزشی برگزار خواهد شد که قشرهای دانشگاهی اعم از دانشجویان، کارکنان و استادان در قالب یک تیم می‌توانند در این لیگ‌ها باهم به رقابت بپردازند.


اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به موضوعات مسئله‌محور

تاریخ: 97/09/23


عبدالهی عنوان کرد؛
اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به موضوعات مسئله‌محور
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر به موضوعات مسئله‌محور اهتمام دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه اتاق فکر و کمیته‌های مشورتی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه استادان به‌عنوان پشتوانه علمی و عملی می‌توانند سبب خروج دانشگاه از رخوت و سستی شوند، تصریح کرد: جایگاه و خاستگاه اصلی نقد عملکردهای دانشگاه و ارائه طرح‌ها و پیشنهاد برای حرکت دانشگاه به سمت تحول و تعالی، کمیته‌های مشورتی است.

وی با اشاره به تعداد مناسب پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در سال جاری گفت: امسال، برخلاف سال‌های گذشته با اتخاذ تصمیمات مناسب، معرفی بهتر عملکرد و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان نسبت به دیگر مراکز آموزشی، روند جذب دانشجو بهبودیافته و بعضاً شاهد رشد میزان جذب نیز بوده‌ایم.
عبدالهی با ارائه آمارهای مالی، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های غیرضروری را دیگر تدبیر مهم اتخاذشده در فعالیت یک‌ساله استان برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه با کنترل هزینه‌ها علاوه بر پرداخت مخارج جاری، بخشی از مطالبات معوق و بدهی‌های دانشگاه نیز پرداخت شد.

این مسئول با تأکید بر اینکه همه تصمیمات مدیریتی استان، اجماعی و شورایی اتخاذ شده است، خاطرنشان کرد: در همه مسائل مدیریت استان، ابتدا به‌دنبال تثبیت اوضاع بوده‌ایم و سپس توسعه و تعالی برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف مدنظر بوده است.
وی با بیان اینکه با فعال‌سازی شوراهایی نظیر شورای‌های تخصصی، شورای اقتصاد و سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان و کمیته منتخب یاری‌رسان دانشگاه در راستای استانداردسازی، چابک‌سازی، بهبود و کیفی سازی برنامه‌های دانشگاه بوده‌ایم، عنوان کرد: همواره با درک صحیح و در نظر گرفتن شرایط فعلی و نگاه به آینده، تصمیمات اتخاذشده در این شوراها با نظارت سازمان مرکزی اجرایی شده است.

عبدالهی با تشریح مجدد طرح‌های پایش و آمایش رشته‌ها و تعاون دانشگاه با تأکید بر اینکه هیچ رشته تحصیلی و یا عضو هیأت علمی حذف نخواهد شد، گفت: چهار موضوع انرژی، آبزیان و محیط‌زیست، حمل‌ونقل و کسب‌وکار دریایی در اولویت قرار دارد و متناسب با آن‌ها برنامه‌ریزی انجام خواهد شد.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر خواستار توجه استادان به سند دانشگاه اسلامی و نقشه جامع علمی کشور و توسعه تلاش‌ها باهدف تولید علم شد.


بررسی نقش جوانان در دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی

تاریخ: 97/09/20

در نشست بصيرتی انجام شد؛
بررسی نقش جوانان در دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی
نشست بصيرتی با موضوع دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ایران و نقش جوانان دیروز و امروز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، علی حقانی کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی ظهر امروز در نشست بصيرتی با موضوع دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ایران و نقش جوانان دیروز و امروز با تشریح وضعیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و نظامی ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به مقایسه دستاوردهای نظام ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران با دوران شاهنشاهی پرداخت و خودکفایی و وابسته‌نبودن در بسیاری از حوزه‌ها را از مهم‌ترین دستاوردها دانست.
وی علت وابستگی‌های مختلف کشور در دوران قبل از انقلاب اسلامی را به‌دلیل نبود خود‌باوری در سطح کلان و خرد به جوانان برشمرد و اظهار کرد: نخستین فردی که به جوانان بها داد و از آنان به عنوان آینده‌سازان مملکت نام برد، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود و پس از ایشان بیشترین اعتماد در جمهوری اسلامی ایران به جوانان از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است.
این کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی افزود: ثمره اعتماد به نسل جوان به عنوان یک ایدئولوژیک پایدار و قابل دفاع، پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و خودکفایی در عرصه‌های مختلف است.

حقانی علت ضعف در برخی از عرصه‌های کشور در این روزها را بی‌اعتمادی و فضادادن به جوانان معرفی و بیان کرد: نگاه انقلابی و بدون وابستگی به جناح‌های سیاسی با یک رویکرد نو بهترین راه حل برون‌رفت از چالش‌هاست.
وی با بیان قدرت دفاعی کشور و دستاوردهای حوزه موشکی، عنوان کرد: این دستاوردها و توان نظامی توجه و تحسین همگان را درسطح بین‌الملل به خود معطوف کرده است.
در این جلسه که با پرسش و پاسخ همراه بود، حقانی با جواب به سؤالات دانشجویان از آنان خواست تا با مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات از منابع معتبر با آگاهی خود مانع از شبهه‌آفرینی دشمنان انقلاب در جامعه شوند.


راه‌های عبور از بن‌بست ساختگی FATF /الحاق ایران مشکل بانک‌ها را حل نمی‌کند

تاریخ: 97/09/20

احمدی تشریح کرد؛
راه‌های عبور از بن‌بست ساختگی FATF /الحاق ایران مشکل بانک‌ها را حل نمی‌کند
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای عبور از لوایح سه‌گانه مربوط به FATF صداقت با مردم، تفکیک موضوعات در فرآیندهای تدریجی و مستمر، مبنای عمل است.
به گزارش روبط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، علی احمدی در نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر که با موضوع سیاست خارجی و امنیت ملی و عبور از لوایح مربوط به FATF تشکیل شد، گفت: جمهوری اسلامی تاکنون در بیش از صدها کنوانسیون بین‌المللی عضو یا به آنها ملحق شده و کنوانسیون‌های مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) نیز مستثنی از این رویه نیستند.
وی درباره سابقه FATF گفت: FATF در سال ۱۹۱۷ توسط سران گروه G۹ با هدف یکسان‌سازی مقررات بانکی و مبارزه با پول‌شویی شکل گرفت؛ بعداً اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج‌فارس نیز به این سازمان اضافه شدند و پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، ظرفیت FATF به‌منظور افزایش اثربخشی تحریم‌های ثانویه آمریکا، مکمل وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعاملات ایران با FATF را توضیح داد و گفت: ایران در ۱۹۸۷ در تعامل با FATF قانون مبارزه با پول‌شویی را تصویب کرد و لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم تقدیم مجلس شد؛ اما در دوره جدید و پس از اجرایی شدن برجام، معضل دیگری به نام مقررات FATF برای نظام‌بانکی و مالی ایران به وجود آمد.
احمدی اضافه‌کرد: بنابر اظهار مقامات وزارت امور خارجه، برنامه اقدام گروه ویژه مالی، ذیل ۱۰ فصل اصلی قرار دارد. در این برنامه ۲۷موضوع باید ظرف ۷۹ ماه اجرایی می‌شد؛ هرچند این اقدامات به معنی برطرف شدن خطرات عمده تأمین مالی تروریسم نسبت به ایران نیست؛ اما به گروه ویژه اقدام مالی اجازه می‌دهد تا سطح تعهد کشورمان را به فرآیند FATF تعیین کند.

وی ادامه داد: بر اساس مستندات و اظهارات وزارت امور خارجه، ۷۸موضوع به صورت کامل اجرا شده که عمدتاً فنی و کاملاً در اختیار وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیل دولت بوده‌ است؛ به‌طوری که اجرای آنها احتیاجی به قانونگذاری نداشته است. از این موضوعات، دو موضوع مربوط به اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و اصلاحیه مبارزه با تأمین مالی تروریسم بوده‌است. برای ۱۲ موضوع دیگر، فعالیت‌های فنی به طور کامل صورت گرفته است، حال آن که اثربخشی قانونی آنها منوط به تصویب کامل دو اصلاحیه قوانین یاد شده است؛ بنابراین تمام اقدامات لازم از نظر فنی در ارتباط با این ۱۱ موضوع انجام شده و برگشت‌ناپذیر است. علاوه بر این الحاق به دو کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تأمین مالی تروریسم نیز از تعهدات کشورمان است.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح‌ کرد: قبل از تصویب تعهدات بین‌المللی توسط مقام صلاحیت‌دار یعنی مجلس شورای اسلامی، این تعهدات در بسیاری موارد اجرا و در بسیاری موارد دیگر اقدامات فنی آنها صورت گرفته و غیر قابل بازگشت شده است.
احمدی با تأکید بر اینکه در خصوص محدودیت‌های ایران در پیوستن به کنوانسیون‌های FATF دو موضوع مهم‌تر از سایر موارد است به تشریح محدودیت اول پرداخت و گفت: الحاق ایران به کنوانسیون‌های مورد اشاره به چند دلیل مشکلات بانک‌ها را حل نخواهد کرد، دلیل اول، تحریم‌های چرخه دلار است که از تحریم‌های اولیه آمریکا هم نیست؛ اما به دلیل اهمال و پافشاری نکردن تیم مذاکره کننده هسته‌ای (برجام) باقی‌ ماند. بانک‌های خارجی به‌خصوص بانک‌های اروپایی که به موجب نقض این تحریم‌ها بیشترین جرائم مالی را به آمریکا پرداخت کرده‌اند، طبق توافقی با وزارت خزانه‌داری آمریکا متعهد شده‌اند که به هیچ وجه با ایران کار نکنند.

وی دومین دلیل مبنی بر نبود حل مشکلات بانک های ایران با الحاق به کنوانسیون های سه‌گانه را تحریم‌های اولیه آمریکا خواند و افزود: این تحریم‌ها به موجب دستور اجرایی رئیس‌جمهور آن کشور وضع شده و طی آن اشخاص آمریکایی از تعامل با ایران منع شده‌اند؛ بنابراین شرکت‌ها و یا بانک‌های خارجی که سهام آنها و یا مدیریت و یا عضوی از هیأت مدیره آنها آمریکایی باشد از تعامل با ایران ممنوع‌ شده‌اند.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تحریم‌های ماده ۸۷۷ قانون پاتریوت به‌عنوان دلیل دیگر ناکارآمدی الحاق به کنوانسیون‌های سه‌گانه اشاره‌ و اظهار کرد: به موجب این تحریم‌ها، بانک‌های خارجی مجاز به گشایش حساب کارگزاری برای بانک‌های ایرانی نیستند. این تحریم‌ها توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا وضع و در برجام نادیده گرفته‌ شد. بازگشت‌ناپذیری تحریم‌ها مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز دلیل دیگری است که حتی اگر به کنوانسیون‌های سه‌گانه ملحق شویم، مشکل بانک‌های ایران حل نمی‌شود.
احمدی سپس به محدودیت‌های نوع دوم اشاره و تصریح‌کرد: از سال ۲۰۰۱ به منظور افزایش اثربخشی تحریم‌های ثانویه آمریکا، بین FATF و برنامه اقدام ایران نوعی همگرایی جدی میان نظام بانکی جهانی و سیاست خارجی ایجاد شد و دیوید کوهن معمار تحریم‌های مالی ایران گفته جمع‌آوری اطلاعات کلیدی درباره تراکنش‌های مالی، گروه‌های درگیر آن و افرادی که در نهایت از آن بهره می‌برند؛ دلیلی است که شفافیت مالی- ساختن، حفاظت و تقویت آن- هسته اصلی مأموریت وزارت خزانه‌داری است.
وی با انتقاد از طرفداران الحاق به کنوانسیون‌های مورد اشاره، گفت: برخی از این طرفداران چشم‌بسته عمل کرده و استدلال می‌کنند که از وجود این‌گونه محدودیت‌ها و مشکلات آگاهی دارند؛ اما توجه ندارند در صورت نپیوستن به این سه کنوانسیون‌ ممکن است سایر مجاری ارتباط بانکی و پولی بین‌المللی که از دایره تحریم‌ها خارج است نیز مسدود یا محدود شود.

احمدی درباره نحوه مواجهه FATF با ایران توضیح داد: مواجهه با ما با سایر کشورها یکسان نخواهد بود؛ زیرا عبارت‌ها و مفاهیم مورد استفاده در شرایط عادی یک معنا و در شرایط تحریم معنای دیگر دارند؛ بنابراین عقل و منافع ملی حکم می‌کند در صورت پیوستن به این کنوانسیون‌ها بیشترین حساسیت‌ها و دقت‌ها را در کاهش آسیب‌پذیری منافع و حاکمیت ملی مورد توجه قرار دهیم.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سوء‌فهم‌های عمدی و سهوی در داخل کشور دو روند را برجسته و شایع خواند و ادامه‌ داد: در روند اولیه، مقامات وزارت امور خارجه اظهار می‌کنند که دو نوع تعریف از تروریسم وجود دارد، تعریف بین‌المللی و تعریف ملی و این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد گروه‌های تروریستی را صرفاً شامل القاعده؛ طالبان؛ داعش و النصره (از تابعین داعش) می‌داند؛ بنابراین در تعریف تروریسم اختلاف نظر کمتری بین کشورها وحتی جمهوری اسلامی و تعریف کنوانسیون از تروریسم جود دارد و بنابراین تمرکز بر تعریف تروریسم، آدرس غلط دادن است.
احمدی با بیان این مطلب که نکته مهم، شناسایی گروه‌های تروریستی و مهم‌تر از آن اقدامات تروریستی است که مفاد FATF بر آن استوار است، خاطرنشان کرد: در شناسایی گروه‌های تروریستی فاصله و تفاوت فاحشی بین کشورها وجود دارد، مثلاً منافقین و گروه الاحوازی از نظر جمهوری اسلامی ایران تروریست، ولی از نظر اروپایی‌ها شهروندان عادی‌اند؛ حال آن که مبنای عمل در CFT گروه‌های تروریستی شناخته شده توسط شورای امنیت سازمان ملل نیست و مفاد کنوانسیون و همین‌طور برنامه اقدام ایران نیز مؤید همین مطلب است.
وی ادامه داد: درباره اینکه مرجع شناسایی اقدامات تروریستی کیست، مفاد کنوانسیون ساکت است و با استفاده از این خلاء با فضاسازی بین‌المللی یک اقدام تروریستی مثل اقدام عربستان در ترکیه را کمرنگ و یک اقدام صهیونیستی در دانمارک را به جمهوری اسلامی منتسب می‌کنند، به‌خصوص که بند (۵) ماده (۱) کنوانسیون دایره شمول اقدامات مورد اشاره را به مراتب فراتر از تعریف گروه‌های تروریستی تعریف کرده‌ است.

جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سوءفهم عمدی و یا سهوی نوع دوم را که در کشور مشاهده می‌شود، تصریح کرد: اقدامات عملی در بانک‌های جمهوری اسلامی و بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی به مراتب فراتر از تعریف ارائه شده از تروریسم توسط وزارت امور خارجه در متن کنوانسیون است؛ چراکه این دستورالعمل و اقدامات بیشتر بر اساس فهرست‌های SDN ایالات متحده و لیست‌های سایر کشورهای عضو FATF تهیه شده، بر همین اساس، اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه قرارگاه خاتم الانبیاء توسط بانک سپه و مسدودکردن حساب‌های سپاه مقداد استان گیلان برای اجرای تعهدات مالی دولت یازدهم به گروه ویژه اقدام مالی توسط بانک سپه و بخش‌نامه به سایر شعب مبنی بر جلوگیری از انتقال حساب از بانک سپه به مؤسسه اقتصادی مهر؛ نصب نرم‌افزارهای پولشویی و مبارزه با تروریسم در بانک تجارت و اعلام اینکه الزام داریم استانداردهای بانک مرکزی را اجرا کنیم و باید نرم افزارهایی می‌خریدیم که در آن تمام افراد و نهادهای تحت عنوان تروریسم معرفی شده و از خدمات به آنها اجتناب کنیم، به مراتب فراتر از تعریف تروریسم بر اساس اظهارات مقامات وزارت امور‌ خارجه است و در حقیقت اعمال فهرست ملی سایر کشورها به‌ویژه ایالات متحده آمریکا به شمار می‌آید.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که بر اساس وبسایت‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۹۱۷ شخص حقیقی و حقوقی ایرانی در فهرست تحریمی آمریکا قرار دارند و اخیراً دایره شمول این فهرست به مراتب نیز بیشتر شده، گفت: این فهرست یکی از معیارهای گروه ویژه اقدام مالی تعریف شده و در شرایطی که هیچ کشوری مانند ایران تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار ندارد، پذیرش کنوانسیون‌های مورد اشاره بدون توجه به منافع ملی، موجب انسداد مسیرهای دور زدن تحریم‌های آمریکا خواهد‌ شد.
برای الحاق به کنوانسیون‌ها، دو انطباق لازم است
احمدی با بیان اینکه برای الحاق به کنوانسیون‌ها، دو انطباق لازم است، اضافه کرد: یکی از این دو انطباق، انطباق حقوقی به معنی تصویب قانون و الحاق به کنوانسیون است، که متأسفانه در تبیین مفاهیم و پیامدهای مواد کنوانسیون تاکنون با صداقت با مردم صحبت نشده؛ به‌طوری که حتی برخی نخبگان و طرفداران پیوستن به این دو کنوانسیون ،اطلاعات کمی نسبت به پیامدهای مفاد آنها دارند. دیگری، تطبیق فنی است، که در این خصوص نیز باید گفت، بانک مرکزی و سایر بانک‌ها با پذیرش تفسیر وزارت امور خارجه به مراتب فراتر از خواست کنوانسیون به تطبیق فنی پرداخته‌اند؛ در هر حال نباید فراموش کرد که تطبیق فنی علاوه بر اقدامات سخاوتمندانه دولت و بانک‌های ایران، راستی آزمایی FATF را به‌دنبال ‌دارد.
احمدی در ادامه این بحث به تجربه بیانیه الجزایر اشاره و با تأکید بر اینکه باید از این تجربه درس بگیریم، افزود: در بیانیه کلی الجزایر، آمریکا تمام شروط ایران را پذیرفت، در بیانیه حل و فصل دعاوی و با پیچیدگی حقوقی، اکثر خواسته‌های ایران در بیانیه کلی را بی‌اثر کرد (همانند برجام) و در موافقت‌نامه فنی روند حل و فصل دعاوی را به ضرر ایران تغییر داد.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، بخش بعدی بحث خود را به حق شرط اختصاص داد و با تأکید بر این مطلب که کنوانسیون تصریحی مبنی بر ممنوعیت حق شرط ندارد، گفت: تصریح حق شرط در بند (۱ ) ماده (۱۲)به سبب نیاز به توافق و رضایت طرفین (در مورد داوری و صلاحیت دیوان دادگستری)، مانع حق شرط در دیگر موارد نیست.
وی در عین حال افزود: علت وجودی شرط‌های اول، چهارم، پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی مشخص نیست؛ به‌علاوه کثرت شرط در یک مورد و نسبت به مواد مختلف، اسباب اعتراض بیشتری از سوی کشورها را فراهم‌کرده و دایره شمول و گسترش معترضان را افزایش می‌دهد و حتی ممکن است موجب تمسخر و تحقیر ایران توسط سایر کشورها از منظر حقوق بین‌الملل شود.
احمدی سپس به شرط دوم برای تعریف تروریسم اشاره کرد و با مغایر دانستن آن با موضوع و اهداف کنوانسیون، تشریح کرد: کشورهایی که در زمینه تعریف تروریسم حق شرط داشته‌اند با اعتراض سایر کشورها مواجه شده‌اند و بارها در کنوانسیون‌های مختلف گفته شده در خصوص تعریف تروریسم حق شرط وجود ندارد. به علاوه، طبق ماده (۱) کنوانسیون تحت هیچ شرایطی نمی‌توان ملاحظات سیاسی، فلسفی، عقیدتی و مذهبی را در تعریف اعمال تروریستی توجیه‌ کرد. مهم‌تر اینکه ایران متعهد شد که قانون مقابله با تأمین مالی تروریسم با حذف معافیت از جرم تأمین مالی برای گروه‌هایی را که به‌عنوان پایان‌دادن به اشغال بیگانه (حزب‌الله لبنان) استعمار و تبعیض نژادی تلاش می‌کنند که در ماده یک شناخته شده‌اند، اصلاح کند.

حق تحفظ در مورد گروه‌ها و اقدامات تروریستی اصلی انکارناپذیر است
این استاد دانشگاه حق تحفظ را در مورد گروه‌ها و اقدامات تروریستی اصلی انکارناپذیر خواند و اضافه کرد: نباید فراموش کرد که قطعنامه‌های سازمان ملل مبارزات مشروع مردمی علیه استعمار و اشغال خارجی را مشروع می‌داند؛ در نتیجه، اعمال و اقدامات تروریستی به مراتب فراتر از گروه‌های تروریستی است و اجماع و تعریف روشن بین‌المللی در خصوص گروه‌ها (به جز چهار گروه یاد شده) و اقدامات تروریستی وجود ندارد. اعمال و اقدامات تروریستی همیشه از سوی گروه‌های تروریستی شناخته شده توسط شورای امنیت سازمان ملل صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین حق شرط برای تعریف تروریسم و حتی گروه‌های تروریستی، اقدامات تروریستی را در بر‌نمی‌گیرد و مفاد کنوانسیون بیستر ناظر بر گروه‌ها و اقدامات تروریستی است.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این بخش از اظهارات خود نتیجه گرفت: اغلب شروط هفتگانه مجلس شورای اسلامی نه تنها به لحاظ حقوقی منشأ اثر نیست؛ بلکه برای ملت ایران عباراتی صوری و زبان‌بند است و برای کشورهای عضو زمینه اعتراض را فراهم می‌کند.
راه‌های برون‌رفت از مشکلات پیش‌ رو
احمدی راه‌های برون‌رفت از مشکلات پیش‌ رو را برشمرد و اظهار کرد: شفافیت در مناسبات مالی و اقتصادی داخلی و خارجی، سبب امنیت سرمایه‌گذاری، جلوگیری از اختلاس‌های میلیاردی، نظارت‌پذیر‌کردن رابطه قدرت و ثروت می‌شود. از این رو مبارزه با جرائم سازمان یافته، پولشویی و مقابله با منابع مالی تروریسم که ایران از بزرگترین قربانیان آن است، موضوعی مهم و ستودنی است و با تصویب قانون داخلی، آسیب‌پذیری‌های الحاق به آن کنوانسیون‌ها نیز کمتر خواهد بود.
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، راه رهایی از بن‌بست ساختگی لوایح سه‌گانه را تفکیک و همین‌طور تدریج، توصیف‌ کرد و گفت: پیشنهاد می‌شود لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرایم فرا‌ملی (پالرمو) که آسیب‌پذیری آن کمتر است با هماهنگی هیأت عالی نظارت و مجلس شورای اسلامی با اصلاحات لازم در مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ‌ شود؛ چراکه تصویب این لایحه، امکان لازم را برای تمدید مجدد در اختیار دولت قرار می‌دهد.
احمدی در تشریح راهکار دوم خود گفت: لایحه پولشویی و لایحه اصلاحی دولت به سفارش گروه ویژه اقدام مالی، با پایبندی به لایحه و رفع ایرادات با مقایسه موارد اصلاحی و الحاقی نمایندگان به این لایحه، آسیب‌پذیری کمتری برای کشور خواهد داشت. اکنون رد پای لابی گروه ویژه اقدام مالی و هواداران آنها نسبت به اضافه شدن مواردی که به سهو و یا به عمد در لایحه دولت ذکر نشده، دیده می‌شود. برای روشن شدن این مطلب کافی است مواد و تبصره‌های لایحه را با موارد اصلاحی و الحاقی در مجلس تطبیق داده و مقایسه شود.
کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم دارای اشکالات جدی است
وی در پایان مباحث خود با بیان این که لایحه الحاق جمهوری اسلامی به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم دارای اشکالات جدی است، تصریح کرد: با حق شرط‌های موجود این ایرادات برطرف نمی‌شود؛ بلکه لازم است با صرف زمان بیشتری آسیب‌های آن مطالعه و بررسی شود.


استادان بینش سیاسی خود را افزایش دهند

تاریخ: 97/09/20

حجت الاسلام والمسلمین حسینی:
استادان بینش سیاسی خود را افزایش دهند
حجت‌الاسلام حسینی گفت: برای دادن پاسخ قانع کننده به قشر بیدار، آگاه و مطالبه‌گر دانشجو، استادان باید بیش از گذشته بینش سیاسی خود را افزایش دهند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی استادان استان بوشهر که با موضوع سیاست خارجی و امنیت ملی برگزار شد، گفت: برگزاری جلسات در خصوص امنیت ملی و مسائل سیاسی روز کشور یک نیاز در دانشگاه محسوب می‌شود و همواره بخش اعظمی از مباحثه‌های دانشجویان با یکدیگر و استادان در مسائل سیاسی است که دغدغه مشترک قشر فرهیخته و مسئولان دلسوز نظام و انقلاب به حساب می‌آید

وی با بیان اینکه باید از مسائل سیاسی گذشته و تجربیات مربوط به آن درس گرفت، اظهار‌کرد: برجام نمونه واضحی از توافقات بین‌الملی است که منافع جمهوری اسلامی ایران در آن نادیده گرفته شده است.
حسینی ادامه داد: از این رو باید در پذیرفتن، الحاق و عضویت کشور به کنوانسیون هایی چون FATF دقت بسیار بیشتری صورت گیرد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران اسلامی که موجب ایجاد پرسش‌های متعدد در نسل جوان شده، تصریح کرد: برای دادن پاسخ قانع‌کننده به قشر بیدار، آگاه و مطالبه‌گر دانشجو، استادان باید بیش از گذشته بینش سیاسی خود را افزایش دهند.

وی حضور اندیشمندان و مسئولان سیاسی کشور در دانشگاه را ضرورتی مهم دانست و افزود: تشکیل جلساتی با افرادی نظیر دکتر علی احمدی به‌عنوان یک فرد انقلابی، دانشگاهی، اهل قلم، آگاه از مسائل مهم سیاسی و با سابقه درخشان کاری و مسئولیت‌های متعدد سیاسی برای جامعه دانشگاهی غنیمت است.
حسینی با تأکید بر اینکه تمام تلاش دشمنان کشور برای تضعیف انقلاب اسلامی در جهان صورت می گیرد، تشریح کرد: امروز ایران اسلامی نه تنها اسوه کشورهای اسلامی و مسلمانان است، بلکه امید تمام آزادی خواهان جهان محسوب می شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر افزود: دشمنی استکبار جهانی با ذات جمهوری اسلامی و برای عدم شکل گیری حکومت اسلامی قدرتمند و مستقل در جهان است.


دانشجویان ادامه‌دهنده راه شهدای دانشجو باشند

تاریخ: 97/09/19

گرگین: دانشجویان ادامه‌دهنده راه شهدای دانشجو باشند معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: دانشجوی امروز باید با ایفای نقش تاریخی خود به مقتضای شرایط زمانه راه دانشجویان شهید ۱۶ آذر را ادامه دهد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، باقر گرگین در مراسم گرامیداشت روز دانشجو، تحقق کامل هویت انسانی را در گرو فعلیت هویت تاریخی یعنی ایفای نقش در تاریخ زمانه خود دانست و عنوان کرد: یکی از مجراهای ظهور این هویت تاریخی، فعالیت جدی متکی بر معرفت و ارزش‌های انقلاب اسلامی در کانون‌ها و تشکلات سیاسی دانشجویی است.

وی تأکید کرد که دانشجوی امروز باید با ایفای نقش تاریخی خود به مقتضای شرایط زمانه راه دانشجویان شهید ۱۶ آذر را ادامه دهد.

حکمت نوذری از استادان گروه معارف و درس آشنایی با مفاهیم دفاع مقدس دیگر سخنران این مراسم بود که درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی با محوریت عدالتخواهی، آزادی‌طلبی و استکبار‌ستیزی مطالبی ایراد کرد.

وی آینده انقلاب اسلامی ایران را با تکیه بر جوانان انقلابی و دستاوردهای حوزه‌های مختلف بسیار امیدوار‌کننده دانست که البته نیازمند حضور مجدانه و سخت‌کوشانه همه ملت ایران به ویژه دانشجویان را در این عرصه‌ها لازم‌برشمرد.

در این ویژه برنامه فرهنگی که با مسابقه و اهدای جوایز همراه بود از دانشجويان رتبه برتر علمی و فعالان كانون های دانشجویی و فرهنگی قدردانی شد.


آرمان‌خواهی، محتوا و ماهیت اصلی روز دانشجو است

تاریخ: 97/09/17

رئیس دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر:
آرمان‌خواهی، محتوا و ماهیت اصلی روز دانشجو است
رئیس دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر: گفت: آرمان‌خواهی که در محتوا و ماهیت روز دانشجو وجود داشته، دلیل توجه و اهتمام به این روز حتی با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی با ابراز خرسندی از حضور میان دانشجویان دانشگاه آزاد دشتستان در مراسم گرامیداشت روز دانشجو با بیان اینکه حضور دانشجویان در برنامه‌های دانشگاه و فعالیت‌های دانشجویی، بیانگر روحیه نشاط و آرمان‌خواهی در میان دانشجویان است، اظهار کرد: خوشبختانه واحد دشتستان، یکی از واحدهای فعال در میان واحدهای دانشگاهی استان است که با حضور کادر جدید مدیریتی، بیش از گذشته فعال شده است.
وی با اشاره به کلام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که فرمودند؛ دانشگاه مبدأ تمام تحولات است، عنوان کرد: نباید از کنار این اعتقاد امام خمینی (ره) به سادگی گذشت؛ چراکه این سخن شعار نیست؛ بلکه بیانگر قدرت و توان عظیم دانشگاه در کشور است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه بیش از یک میلیون دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: اگر دانشجویان با هم همدل باشند و به دنبال یک آرمان مشترک تلاش کنند، قطعاً پیام‌آور پیشرفت و طراوت برای جامعه و کشور خواهند بود.

عبدالهی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، بیش از ۳۴ درصد کل دانشجویان کشور را در خود جای‌داده است، اظهار کرد: این آمار، بیانگر مسئولیت‌پذیری بیشتر و وجود زمینه خدمت‌رسانی گسترده در دانشگاه آزاد اسلامی است.
این مسئول با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، کارآفرین‌ترین دانشگاه کشور است، عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، زمینه‌های فوق‌العاده‌ای برای خدمت‌رسانی به مردم و کشور را داراست که در مدیریت جدید دانشگاه به این مسئله بسیار توجه شده است


وی با تأکید بر سخنان مقام معظم رهبری که آرمان‌خواهی را یکی از فرائض دانشجویان نام‌ برده و اصلاح و فساد جامعه را، درگرو اصلاح و فساد دانشگاه‌ها می‌دانند، افزود: دانشجوی آرمان‌خواه، مقابل وقایع و اتفاقات پیرامون خود مسئولانه رفتار می‌کند و این انتظاری است که جامعه از این قشر فرهیخته دارد و از دانشجویان خواست گروه‌های فکری در دانشگاه تشکیل دهند تا اجماع فکری و ایده‌های نوآورانه برای بروز توانمندی‌های بالقوه فراهم شود.


وجود ۱۴۸ موقوفه با متراژ چندهکتاری در استان بوشهر

تاریخ: 97/09/13


اسماعیل‌پور عنوان کرد:
وجود ۱۴۸ موقوفه با متراژ چندهکتاری در استان بوشهر
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با تأکید بر تبیین وقف در جامعه اعلام کرد: در استان بوشهر ۱۴۸ موقوفه با موقعیت عالی و متراژ چندهکتاری وقف شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام محمدرضا اسماعیل‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر عصر امروز در نشست تخصصی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با موضوع وقف و دانشگاه که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر برگزار شد، گفت: در آیات نورانی قرآن مجید، مباحثی چون باقیات‌الصالحات، انفاق و صدقات مطرح شده که یکی از کارکردهای این مفاهیم، وقف است.
وی یکی از فلسفه‌های وقف را عدالت اجتماعی دانست و با بیان اینکه تبیین وقف در جامعه وظیفه شرعی و الهی است، تصریح کرد: برکات و ثواب وقف برای واقفش همیشه استمرار، قوام و دوام دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر افزود: حضرت محمد(ص) خود نخستین واقف در اسلام بوده است و پس از آن نیز حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س) و اصحاب رسول خدا بوده‌اند که این یادگار ائمه و پیامبران را در جامعه جاری و ساری نگاه داشته‌اند.
اسماعیل‌پور با بیان اینکه از چالش‌های مهم حوزه وقف، بی‌اطلاع از فرهنگ غنی سنت حسنه وقف در جامعه است، بیان کرد: در زمینه فرهنگ‌سازی وقف باید همه ارگان‌های استان ورود پیدا کرده و اوقاف را در این امر یاری کنند.
وی با بیان اینکه مردم کشور ما به واسطه فرهنگ غنی و آموزه‌های دینی، از بهترین واقفان در دنیا هستند، اظهار کرد: در ایران اسلامی، از دیرباز مردم به این موضع اهمیت داده و همواره بهترین ملک و دارایی خود را وقف عام کرده‌اند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با بیان اینکه، وقف در استان بوشهر نیز از نظر گستردگی وضعیت مناسبی دارد، خاطرنشان کرد: در استان بوشهر ۱۴۸ موقوفه با موقعیت عالی و متراژ چندهکتاری وقف شده است.
اسماعیل‌پور با تأکید بر اینکه اداره اوقاف و امور خیریه به عنوان حافظ موقوفات عمل کرده و نیت واقف را عملی می‌کند، گفت: تمام درآمدهای موقوفات در محل مورد نظر واقف هزینه می‌شود و اداره اوقاف در این موارد دخل و تصرف ندارد.
وی با بیان اینکه ۶۴ شناسه فرهنگی در راستای اجرای صحیح نیات واقفان خیر‌اندیش وجود دارد، افزود: طرح‌هایی چون آرامش بهاری، سوگواره بصیرت عاشورایی، سوگواره یاس نبوی و مهر تحصیلی از این قبیل طرح‌ها هستند.


شناخت زبان فارسی با کمک زبان‌های باستانی ایران

تاریخ: 97/09/13


حسینی تأکید کرد:
شناخت زبان فارسی با کمک زبان‌های باستانی ایران
عضو هیأت‌ علمی گروه آموزشی زبان‌های باستانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: اساس شناخت زبان فارسی و ادبیات غنی آن، شناخت زبان‌های باستانی ایران است.
نغمه‌ حسینی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه عدم معرفی صحیح اهداف، چشم‌اندازها، مزایا و کاربردهای رشته‌های تحصیلی، موجب ایجاد ترس از آینده شغلی برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشجویان شده است، اظهار کرد: فقدان سیاستگذاری و راهبری صحیح، سبب شده تا بعضی رشته‌های پرکاربرد، باسابقه و مورد نیاز با استقبال کمی از سوی دانشجویان مواجه شوند.
وی با تشریح پیشینه رشته تحصیلی زبان‌های باستانی در کشور بیان‌ کرد: رشتۀ زبان‌های باستانی ایران نخستین‌بار سال ۱۳۴۳ به همت دکتر محمد‌ مقدم در دانشگاه تهران با هدف مطالعه و شناخت اصول و ویژگی‌‌های آوایی، معنایی و دستوری زبان‌های‌باستانی ایران و پس از آن در دانشگاه‌های شیراز و تبریز تأسیس شد.
عضو هیأت علمی گروه آموزشی زبان‌های‌باستانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه این رشته تحصیلی را به لحاظ علمی می‌توان زبان‌شناسی تاریخی زبان‌های ایرانی دانست، عنوان کرد: زبان‌هایی که از پیش از دورۀ هخامنشیان تا پایان دورۀ ساسانیان و اندکی پس از اسلام در سرزمین پهناور ایران رایج بوده‌اند در این رشته مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
استاد زبان‌های باستانی، بررسی و مطالعۀ فرهنگ و سنت‌های اقوامی که به این زبان‌ها تکلم می‌کنند را از اولویت‌های رشتۀ زبان‌های باستانی معرفی کرد و افزود: بررسی و مطالعۀ زبان‌ها و گویش‌هایی که اکنون در مناطق مختلف ایران و کشورهایی نظیر تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هندوستان و بخش‌هایی از عراق، سوریه، ترکیه و حتی قفقاز به آنها تکلم می‌شود و به لحاظ وراثتی از بازماندگان زبان‌های کهن ایرانی هستند در دستور کار این رشته قرار دارد.
حسینی با تأکید بر‌ اینکه تحصیل در رشتۀ زبان‌های باستانی اساس شناخت زبان‌ فارسی و ادبیات غنی آن و نیز گویش‌های ایرانی است، تصریح‌کرد: به‌عنوان مثال زبان فارسی که زبان رسمی کشور ایران است بازمانده زبان فارسی میانه و فارسی باستان است؛ بنابراین شناخت دقیق و علمی این زبان جز از راه مطالعه تاریخچه و پیشینه آن امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی خوانش، تجزیه و تحلیل کتیبه‌ها و اسناد نو‌یافته باستانی را از اهم فعالیت‌های مربوط به دانش‌آموختگان این رشته برشمرد و خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان در این رشته تحصیلی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی به تحقیق و پژوهش بپردازند که از آن جمله می‌توان به تهیه و تدوین دانش‌نامه‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها، لغت‌نامه‌ها، فرهنگ نامه‌های ریشه‌شناختی، اطلس‌های گویش‌شناسی و دستورنامه‌ها اشاره کرد. حسینی از امکان همکاری‌های مؤثر دانش آموختگان این رشته تحصیلی با ادارات و نهاد‌های مهم دولتی علاوه بر فعالیت‌ها و علایق شخصی خبر‌ داد و اظهار کرد: اداره آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌میراث فرهنگی از جمله نهادهای مهمی هستند که از علم دانش‌آموختگان این رشتۀ زبان‌های باستانی بهره‌مند می‌شوند.
وی معرفی ناصحیح اهداف، چشم‌اندازها، مزایا و کاربردهای رشته‌های تحصیلی را از جمله آسیب‌های مهم در بحث انتخاب رشته دانشجویان نام برد و ابراز امیدواری‌کرد با توجه به اینکه دانش زبان‌شناسی تاریخی و مطالعۀ علمی زبان‌های کهن ایرانی در سه دهه اخیر در ایران و سایر کشورهای جهان رشد چشم‌گیری داشته‌ و احیا و تقویت این مهم نیاز به تربیت متخصصان برای آموزش و پژوهش در این حوزه را دو چندان کرده با تأکید ویژه دانشگاه آزاد اسلامی بر اصل کیفی‌سازی علوم و همت مسئولان و اصلاح ساختارها در سال‌های تحصیلی آینده بار دیگر شاهد احیای رشته‌های تحصیلی غنی و کاربردی در دانشگاه‌ها باشیم.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان نخستین دانشگاه در منطقۀ جنوب کشور با ایجاد رشته تحصیلی زبان‌های باستانی، زمینه‌ساز تحصیل علاقه‌مندان در این رشته شد، هرچند اکنون با کاهش دانشجو مواجه شده است.


کیفی‌سازی برنامه‌های فرهنگی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 97/09/12

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
کیفی‌سازی برنامه‌های فرهنگی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: کیفی‌‌سازی و تعالی برنامه‌های فرهنگی در دستور کار این دانشگاه آزاد قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی صبح امروز در جلسه استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر گفت: خوشبختانه مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد استان بوشهر با به‌کار‌گیری نیروهای ارزشی، مجموعه‌ای هماهنگ، دلسوز و آگاه به همه مسائل بوده که به‌خوبی در استان مشغول به فعالیت است.
وی با بیان اینکه با تغییرات انجام‌شده در مدیریت جدید دانشگاه، نگاه و جهت دانشگاه عمیقاََ به سوی کیفی‌سازی و تعالی برنامه‌های فرهنگی سوق داده شده است، عنوان کرد: همه ما موظفیم در این رویداد و نگاه جدید در حد‌ توان و متناسب با شرایط کشور تمام تلاش و کوشش خود را انجام دهیم.
رئیس دانشگاه آزاد بوشهر جنگ جدید علیه کشور را جنگ اقتصادی برشمرد و اظهار کرد: با شرایط به‌وجود آمده در پس تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ملت ایران، فشارهای اقتصادی واردشده به کشور و مردم، می‌تواند تبعات و آثار مخرب اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به‌دنبال داشته باشد.
عبدالهی با بیان اینکه باید از ظرفیت علمی و تخصصی دانشگاه‌ها بهره برد، افزود: وظیفه نخبگان و دانشگاهیان و در نوک این پیکان، مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه این است که با عزم و اراده جدی، دامنه فعالیت‌های خود را متناسب با شرایط و مقتضیات جدید گسترش‌داده تا از بروز پیامدهای ناگوار احتمالی جلوگیری کنند.
وی با تشریح برخی از فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته در این دانشگاه بیان کرد: از ابتدای حضور در این سمت، تلاش و توفیق خدمت در حوزه فرهنگی را به‌عنوان یکی از اهداف و اولویت‌های کاری در دستور کار قرار داده که بحمدالله در کارهای فرهنگی و تعامل با دیگر نهادهای انقلابی، اتفاقات خوبی برای دانشگاه رقم خورده است.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه با تمام محدودیت‌های مالی نه تنها از تعداد برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه کاسته نشد؛ بلکه بر تعداد و کیفیت آن نیز افزوده شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه جهش قابل ملاحظه‌ای در ماهیت برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر صورت گرفته که نتیجه آن اعتماد بیش از پیش بسیاری از ارگان‌ها به این دانشگاه در اجرای برنامه‌های خود بوده است.
عبدالهی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک دانشگاه مردمی و انقلابی، بدون توجه به بحران آفرینی‌ها به‌دنبال ایفای تمام و کمال نقش خود در جامعه است، گفت: با ایمان به ظرفیت‌های انسانی و زیرساختی دانشگاه، آمادگی کامل در اجرای برنامه‌های غنی اسلامی در کشور هستیم و در تلاشیم با قراردادن دانشگاه در مسیر خدمت به کشور، گره‌ای از مشکلات موجود را باز کنیم.


جبهه عالمانه فرهنگی برای مقابله با دشمن تشکیل‌ شود

تاریخ: 97/09/12


حجت‌الاسلام دشتی:
جبهه عالمانه فرهنگی برای مقابله با دشمن تشکیل‌ شود
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر گفت: باید یک جبهه عالمانه فرهنگی برای مقابله با دشمن تشکیل‌ شود. به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام عباس دشتی صبح امروز در جلسه شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: وجود مراکز علمی اسلامی از افتخارات جامعه بوده و در این میان، دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان مولود انقلاب یکی از بافضیلت‌ترین مراکز علمی است.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با نگاه دینی محض تشکیل شد، خاطرنشان کرد: با شکل‌گیری این دانشگاه، بخش اعظمی از دغدغه‌های دلسوزان نظام برای داشتن یک مرکز علمی و آکادمیک اسلامی رفع شد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر، دانشگاه آزاد اسلامی را در کشور، منشأ خیر و برکت دانست و تصریح کرد: خدمت در سنگر علم و دانش یک توفیق الهی و افتخار است چرا که مراکز علمی به واسطه حضور نخبگان و آینده‌سازان، از ارزشمندترین فضاها در جامعه اسلامی هستند.
دشتی با تأکید بر اینکه امروز سکان‌داری علمی، فرهنگی و تربیتی جامعه در مراکز علمی و به دست استادان و مبلغان فرهنگی است، بیان کرد: آنچه که امروز مایه نگرانی بوده هجمه‌های گسترده به ارزش‌های دینی و اعتقادی مردم است که به‌طور ویژه نسل جوان را نشانه گرفته است.
وی مهم‌ترین هدف دشمنان انقلاب اسلامی را تسخیر مراکز علمی برای سست‌کردن اعتقادات جوانان برشمرد و گفت: دانشگاه‌‌ خاکریز مقدم مبارزه با استکبار است و فعالان دانشگاهی، پاسبانان ارزش‌های دینی، اعتقادی، فکری، فرهنگی و انقلابی هستند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های بوشهر با تأکید بر اینکه وحدت یک اصل برای دوام و عزت کشور است، تشریح کرد: در هر زمینه‌ای که ایران اسلامی به موفقیت و اقتدار دست یافته به علت وحدت و وفاق ملی است.


زمينه مناسب برای انجام فعاليت‌های فرهنگی در دانشگاه فراهم است

تاریخ: 97/09/12

حجت‌الاسلام حسینی:
زمينه مناسب برای انجام فعاليت‌های فرهنگی در دانشگاه فراهم است مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: زمينه مناسب برای انجام فعاليت‌های فرهنگی در دانشگاه فراهم است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی صبح امروز در جلسه استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد بوشهر با بیان اینکه پرورش و تربیت در کنار تعلیم مباحث علمی باید مورد توجه قرار‌ گیرد، اظهار کرد: این دو فرآیند رابطه‌ای فشرده و متقابل با هم دارند و در دین مبین اسلام نیز تعلیم در کنار تربیت قرار گرفته است.
وی با برشمردن برخی از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، نیازها و تهدید‌های نسل جوان، عنوان کرد: وظیفه ما توسعه و تعمیق آگاهی‌ها و علایق اسلامی دانشگاهیان و گسترش فضای معنوی و اسلامی در دانشگاه‌ها برای رشد فضائل اخلاقی است.
حسینی با گزارشی از عملکرد دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: ضمن مخاطب قرار‌دادن همه فعالان دانشگاهی اعم از کارمند، استاد و دانشجو با اجرای مدبرانه برنامه‌های همه‌جانبه و متنوع در تمام زمینه‌ها شاهد تعامل دوسویه این عزیزان با دفاتر نهاد در دانشگاه هستیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر خواستار تلاش برای تقویت روح خود‌باوری و استقلال فکری، خدا‌محوری، ایثار، عدالت‌خواهی، دشمن‌شناسی و اجرای مطالبات مقام معظم رهبری در دانشگاه شد.