مهم‌ترین مؤلفه‌ و شاخص‌های کیفیت‌بخشی در دانشگاه‌ها چیست؟

تاریخ: 99/05/28

بطحایی مطرح کرد؛
مهم‌ترین مؤلفه‌ و شاخص‌های کیفیت‌بخشی در دانشگاه‌ها چیست؟
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یادگیری (آموزش عمیق) که شعار سال تحصیلی امسال دکتر طهرانچی بوده، مهم‌ترین مؤلفه‌، ابعاد و شاخص‌های کیفیت‌بخشی در دانشگاه‌هاست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، سیدمحمد بطحایی در هفدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه امیدوارم این دانشگاه با مشورت و همفکری مسیر پیشرفت را طی کند، گفت: باید تلاش کرد تا با کیفیت‌بخشی به امور در مسیر علم و فناوری انتظارات برآورده شود.
وی با اشاره به موضوع بودجه‌ریزی در دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: نقشه راه هر مؤسسه و سازمان، بودجه‌ای است که برای آن پیش‌بینی می‌شود. بودجه نشان می‌دهد که این سازمان در بازه زمانی تعیین شده چه اهدافی را دنبال می‌کند و برای تحقق آن از چه مسیری عبور خواهد کرد و در پایان چه اهدافی را محقق و چه دستاوردهایی را برای سازمان به ارمغان خواهد آورد.
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نشانه‌های مواردی که باید در دانشگاه اتفاق بیفتد در بودجه مشخص می‌شود، اظهار کرد: در سنوات اخیر با پشتکار، پیگیری و اهتمام مدیران سازمانی و استانی، این مسئله به خوبی پایه‌گذاری و بنا شده است.

بطحایی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از بدو تأسیس تاکنون منشأ اثرات مؤثر و مفیدی در کشور بوده است، متذکر شد: در آن زمان بنا بر اقتضائات زمانی و محیطی کشور دانشگاه آزاد اسلامی مانند دیگر مراکز آموزشی دنبال گسترش کمی و توسعه کمیتی بود.
وی با اشاره به تغییر ترکیب جمعیتی کشور و انتظارات از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری ادامه داد: این اقتضائات ایجاب می‌کند که امروز ابعاد کیفی بیش از همیشه مورد توجه باشد.

مهم‌ترین مؤلفه‌های ابعاد کیفیت‌بخشی در دانشگاه‌‌ها چیست؟
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه رویکرد و استراتژی دانشگاه آزاد اسلامی تغییر کرده است، اضافه کرد: در یک زمان، گسترش کمی شاخص‌های موفقیت و پیشرفت بود و در زمان کنونی، شاخص‌هایی مانند تولید علم، پاسخگویی به نیازهای علمی و کارآفرینی شاخص های موفقیت محسوب می‌شوند.
بطحایی با اشاره به شعار سال تحصیلی جدید دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: شعار سال تحصیلی امسال توسط دکتر طهرانچی یادگیری (آموزش عمیق) تعیین شده که بنا به تأکید وی باید سرلوحه امور در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.

وی افزود: تحقق این شعار یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌، ابعاد و کیفیت‌بخشی است که می‌تواند منجر به تحقق اهداف کیفی و عالی دانشگاه‌ها شود.
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ویژگی‌ها و المان‌های موفقیت در دنیای امروز به سرعت در حال تغییر است، تشریح کرد: امروز موفقیت هر مؤسسه و سازمانی با توجه به تغییرات و پیشرفت‌های لحظه‌ای در حوزه علوم و فناوری در گرو یافتن فرصت‌ها و مسیرهای جدید است.

بطحایی با بیان اینکه سازمانی می‌تواند گوی سبقت را از دیگران برباید که مسیرهای جدید را کشف و برای تحقق اهداف و برنامه‌های خود به کار بندد، اضافه کرد: در تنظیم بودجه با توجه وضعیت کنونی جهان و کشور اگر از مسیرها و روش‌های قبلی استفاده کنیم، قطعاً با چالش‌های جدی مواجه خواهیم شد.

تغییر ساختار در دانشگاه‌ها برای کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای
وی با تأکید بر اینکه تغییر یک الزام است، عنوان کرد: برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری زمان بسیاری صرف می‌شود و این موجب از دست دادن فرصت‌ها شده است. باید ضمن انعطاف‌پذیری و تمرکز بر ظرفیت‌ها و نوآوری با تصمیم‌گیری سریع و کم‌خطا، خلاقیت‌ها را شکوفا کرد.
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اصلاح و تغییر ساختارها برای کاهش درجه بروز خطاها و ایجاد موقعیت و کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای از منابع استانی همواره مورد تأکید مدیریت دانشگاه است، یادآور شد: باید مسیری را طی کرد تا ویژگی‌ها و قابلیت‌ها در بدنه دانشگاه آزاد اسلامی نهادینه شود و با تصمیم‌سازی درست فرصت‌ها به فعلیت تبدیل شوند.

بطحایی با تأکید بر اینکه فعلیت‌پذیری ظرفیت‌ها در استان‌های کشور می‌تواند با تدبیر به خوبی انجام شود، بیان کرد: این ظرفیت‌ها برای مدیران دانشگاهی استان‌ها مشهودتر است، براین اساس باید توجه شود که اصلاح یا تغییر کدام فرآیندها سریع‌تر منجر به تحقق اهداف دانشگاه آزاد اسلامی خواهد شد.


دانشگاه آزاد اسلامی براساس برنامه تحول محل تجارب دانشگاهی ملی و استانی است

تاریخ: 99/05/28

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
دانشگاه آزاد اسلامی براساس برنامه تحول محل تجارب دانشگاهی ملی و استانی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس برنامه تحول، محل تضارب افکار و حضور تجارب دانشگاهی ملی و استانی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در هفدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در مدیریت کنونی و بر اساس برنامه تحول، محل تضارب افکار و حضور و جامع ظرفیت‌ها و تجارب دانشگاهی ملی و استانی شده و هیئت امنا تبلور عینی این حقیقت است.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان ظرفیت در حال شکوفایی باید مورد حمایت و اهتمام همگان به‌ویژه نخبگان قرار گیرد، افزود: شفافیت عملکرد، پاسخگویی به نیازها و مسائل جامعه، شعار و برنامه راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی است. در این دانشگاه هیچ چیز پنهانی وجود ندارد. افتخار ما این است که برنامه‌ها و بودجه خود را در معرض دید، نقد و نظرات همه اندیشمندان، صاحب‌نظران و افراد با سوابق تراز اول و دلسوز قرار داده‌ایم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه هیئت‌های امنای استانی به یک مجمع العلما و الفضلا تبدیل شده است، ادامه داد: این فرصت مغتنم و پربرکت در مسیر تحول این دانشگاه بزرگ و مردمی است.
عبدالهی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته در جلسات هیئت امنای استان برنامه‌های خوبی مصوب شد که این مصوبات نقشه راه ارزشمندی برای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بوده، تشریح کرد: پیگیری جدی و عملیاتی مصوبات هیئت امنا و سایر امور مانند تأسیس دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس، مدارس کسب‌وکار و خلاقیت (چهار مدرسه در بوشهر، دشتستان، خورموج و جم) ازجمله برنامه‌ها و اقداماتی بوده که محقق شده است.

برنامه‌های محقق شده دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر
وی افزایش ظرفیت درآمدهای شهریه‌ای و غیرشهریه‌ای با اخذ مجوز در سه رشته دکتری جدید و جذاب، هفت رشته کارشناسی ارشد و چند رشته در مقاطع کارشناسی و کاردانی و نیز آمایش و جابجایی رشته‌های موجود در استان، ایجاد چهار آموزشکده فنی و حرفه‌ای جدید در دشتستان، خورموج، جم و گناوه، راه‌اندازی دو مرکز تحقیقاتی و چند مدرسه جدید در شهرستان‌های دشتستان، جم، گناوه، بنادر دیر و ریگ و خورموج را از دیگر برنامه‌ها و اقدامات محقق شده در این استان نام برد.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به طراحی سامانه و نرم‌افزار کلاس‌ها و آزمون‌های مجازی و آنلاین از طریق سیدا ۴ اضافه کرد: این کار مهم و تأثیرگذار در سال مالی گذشته نه‌تنها کمک قابل توجهی در تعطیل نشدن و اجرای برنامه‌های آموزشی در استان و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی کرد؛ بلکه سبب جلب اعتماد، رضایت‌مندی و رفع دغدغه‌های خانواده‌ها و دانشجویان شد.

عبدالهی مشارکت خیران و مردم در برنامه‌های دانشگاه را اتفاق خجسته در برنامه‌های سال گذشته و ثمره اعتمادسازی عمومی برشمرد و مطرح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی متحمل و متولی مسئولیت بزرگ علمی و اجتماعی در کشور و در ارتباط با مردم است که توانسته در ایجاد و تقویت زیرساخت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه اقدامات و خدمات مهمی انجام دهد.
وی بیان کرد: برنامه‌وبودجه این دانشگاه به‌عنوان مجموعه غیردولتی همیشه متأثر از مشارکت‌های مردمی و کمک‌ خیران بوده است. در این مقطع، این ظرفیت‌ها باید بیش‌ازپیش فعال شود و زمینه اجرای برنامه‌های تحولی دانشگاه را سرعت و عینیت بخشد.

اهتمام ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به ایجاد زیرساخت‌های علمی
دبیر هیئت‌امنای استان بوشهر پیگیری و تأسیس سراهای فناوری و نوآوری در چارچوب مزیت‌های استان از قبیل سرای فناوری و نوآوری نفت، گاز و پتروشیمی، سرای تأسیسات و تجهیزات هسته‌ای و سرای دریا را برند قابل اتکا برای دانشگاه آزاد اسلامی استان معرفی و تبیین کرد: تحقق این سراهای نوآوری، نشان از اهتمام ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به ایجاد زیرساخت‌های علمی و حرکت در مسیر تحول به‌ویژه ایده و راهبرد علم و دانشگاه در خدمت فناوری و نوآوری است.
عبدالهی یادآور شد: استمرار راهبرد تحرک و فعال‌سازی ظرفیت‌های فیزیکی، مدیریتی، انسانی و تجربی در راستای درآمدزایی حداکثری، ارزش‌آفرینی، الهام‌بخشی و استانداردسازی ساختار مدیریتی را از برنامه‌های مهم اجرا شده در استان است.

وی توضیح داد: کادرسازی و جوان‌گرایی ایجادشده همسو با بیانیه فاخر گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری و تعیین تکلیف نیروهای مازاد از طریق جابه‌جایی و مأمورشدن آنان به واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزشی متقاضی و به‌کارگیری آنان در بخش‌های ضروری و اثرگذار از نکات مثبت مدیریتی استان به شمار می‌آید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اهتمام اصولی به سیاست کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی حداکثری، عنوان کرد: با اعمال سیاست صرفه‌جویی و کنترل هزینه‌ها با وجود افزایش ناگهانی هزینه‌ها، تأمین منابع مالی لازم برای تحقق الزامات و تکالیف بودجه‌ای از قبیل پرداخت حقوق و دستمزد، بیمه و مالیات، حق سنوات همکاران بازنشسته و بازخرید، مطالبات حق‌التدریس، معوقات و دیون ازجمله این اقدامات است.

فعال‌سازی همه ظرفیت برای بودجه‌ریزی سال مالی آتی
وی با اشاره به مسئله بودجه‌ریزی و بودجه سال مالی آتی که در دستور کار جلسه هیئت امنا قرار گرفته است، گفت: برنامه‌وبودجه به‌ویژه در اوضاع‌واحوال کنونی امری پرچالش است که علاوه بر هماهنگی و تلاش همگانی، نیازمند فعال‌سازی همه ظرفیت به‌صورت گام‌به‌گام و با اولویت تحقق مخارج تکلیفی به‌ویژه حقوق و دستمزد، بیمه و مالیات و امثال آن دارد.
عبدالهی اضافه کرد: در بودجه سال مالی پیش رو، سعی شده برمبنای سوابق و تجربیات سال مالی ۹۷ و ۹۸ و در چارچوب ظرفیت‌های شهریه‌ای و غیرشهریه ای جدید و الزامات بودجه‌ای عمل شود.


اعضای کمیته رزمایش مؤمنانه دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر معرفی شدند

تاریخ: 99/05/22

اعضای کمیته رزمایش مؤمنانه دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر معرفی شدند
اعضای کمیته رزمایش مؤمنانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با حضور رئیس این واحد دانشگاهی معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در جلسه هماهنگی رزمایش دوم پویش کمک‌های مؤمنانه که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد، اعضای این کمیته معرفی شدند.
در این جلسه موضوعاتی مانند مشارکت دانشجویان به‌ویژه کانون‌ها، هیئت و بسیج دانشجویی در طرح پویش مؤمنانه به‌ویژه برای ضدعفونی معابر با استفاده از امکانات دانشگاه، فعال کردن ظرفیت کلینیک مشاوره امین برای ارائه خدمات مشاوره‌ای در کنار جلب مشارکت کارکنان و اعضای هیئت علمی به تصویب رسید.

تأثیر کرونا در همه حوزه‌های اجتماعی
دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر در این جلسه با بیان اینکه موضوع کمک و همیاری در وجود تک‌تک ایرانیان رسوخ و نفوذ کرده است، اظهار کرد: این مهم به دلیل تاریخ پرافتخار دینی و ملی ما و نیز تجربیات شیرین و دلچسبی بوده که به‌ویژه در دوران پرغرور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران حاصل شده است.
اسماعیل عبدالهی با اشاره به اینکه امروز هیچ کجای دنیا از گزند آسیب‌های کرونا در امان نمانده است، افزود: به تأکید کارشناسان و متولیان سلامت و طبق پیش‌بینی‌ها، جریان کرونا موقت و منطقه‌ای نبوده و کرونا همه حوزه‌های اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی این شرایط را بخشی از آزمون‌های الهی برشمرد که حل آن نیز در قدرت لایزال الهی است، توضیح داد: همان‌طور که همه می‌دانیم کشور از یک‌سو تحت تحریم و فشارهای ناجوانمردانه بین‌المللی و از سوی دیگر نیز به‌واسطه آرمان‌های بلندی چون استکبارستیزی، مبارزه حق علیه باطل، مقابله با کفر مورد حسادت و دشمنی روزافزون بوده و از این‌رو کاهش آلام و آسیب‌های مترقبه به‌ویژه در زمینه کرونا، وظیفه ملی و همگانی است.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه خداوند پرچم ایران اسلامی را در جهان برافراشته نگه داشته است، ادامه داد: با تدبیر به هنگام مقام معظم رهبری و تقریب قلوب ایرانیان مسلمان، اثرات این حادثه کم‌رنگ و کاهش خواهد یافت.

ایجاد شبکه و زنجیره‌ای از خیران با معرفی ظرفیت‌های دانشگاه
عبدالهی با بیان این مطلب که دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان نهاد اجتماعی مردمی و نه نهاد موظف دولتی، بودجه آن بر اساس کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، تصریح کرد: دانشگاه با کمک‌های مستقیم مردم برقرار است و این نشان از صلابت، قدرت، ظرفیت و اتحاد مردم دارد.
وی با ابراز امیدواری از اینکه دانشگاه در این پویش عظیم و میلیونی مردمی، بخشی از کار را مدیریت کند و با نقش‌آفرینی موجب عزت و اعتبار بیش‌ازپیش اسلام، مسلمین و به‌ویژه شعیان کشورمان شود، اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون اقدامات زیادی را برای همراهی با مردم انجام داده؛ اما قطعاً آن را کافی نمی‌داند و همواره در تلاش است تا با فراهم آوردن بستری مناسب، همه توانایی و ظرفیت خود را مانند همیشه در اختیار مردم و کشور قرار دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه باید ابعاد کرونا هر روز به جامعه یادآوری شود، تشریح کرد: شاید نتوان به‌صورت کمک‌های تخصصی پزشکی با مدافعان سلامت همراه شد؛ اما می‌توان متناسب با ظرفیت‌ها فردی و سازمانی در حوزه‌هایی که ظرفیت داریم با خط مقدم مقابله با کرونا همراه شد و در تسکین آسیب‌های جانی، مالی، روحی و اقتصادی مردم تلاش کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه با معرفی ظرفیت‌های دانشگاه به دنبال ایجاد شبکه و زنجیره‌ای از خیرین و جذب کمک‌های فکری، ذهنی، فیزیکی و مالی آنان برای برنامه‌های خداپسندانه در دانشگاه هستیم، اظهار کرد: خیران کار خود را به‌خوبی بلد هستند و نیاز به معرفی و شناساندن آنان به مردم نیست؛ چراکه آنان این فعالیت را مأموریت الهی می‌دانند و تلاششان برای قرب الهی و کسب رضایت پروردگار است.

کمک‌های علمی و مشاوره‌ای دانشگاه برای افزایش امید به آینده
مدیرعامل مؤسسه خیریه آبشار عاطفه‌ها که به‌عنوان خیر در این جلسه حضور داشت با بیان اینکه با شیوع کرونا تعداد مراجعات به مراکز حمایتی فزونی داشته است، گفت: درخواست‌ها متعدد و در حوزه‌های مختلف است.
سکینه آتشی با بیان اینکه در حوزه مالی و کمک‌های معیشتی بسیج عظیمی در کشور به‌پاشده است، عنوان کرد: ورود دانشگاه‌ها و مراکز علمی به این جریان و پویش مردمی می‌تواند به ساماندهی این همیاری‌ها کمک کند.

وی با تأکید بر اینکه از دانشگاه به‌واسطه مأموریت آن انتظار کمک‌های علمی، مشاوره‌ای و دانش‌بنیان می‌رود، توضیح داد: دانشگاه می‌تواند در حوزه روحی و روانی برای رفع افسردگی و یأس و افزایش امید به آینده فعالیت‌های اثرگذاری انجام دهد.


شناسه برنامه‌های فرهنگی در سامانه آموزش دانشگاه ثبت شد/ معرفی اهداف و برنامه‌های فرهنگی به شبکه خیّران

تاریخ: 99/05/20

معاون دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
شناسه برنامه‌های فرهنگی در سامانه آموزش دانشگاه ثبت شد/ معرفی اهداف و برنامه‌های فرهنگی به شبکه خیّران
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از تعریف و ایجاد شناسه برای برنامه‌های فرهنگی در سامانه آموزش دانشگاه خبر داد و گفت: از دیگر اقدامات فرهنگی، جلب مشارکت‌های مردمی و خیّران در تأمین بودجه فرهنگی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشه، در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی بهره‌گیری از ظرفیت‌های معنوی، مادی و سرمایه‌های انسانی دانشگاه به‌ویژه تقویت نقش‌آفرینی مدیران واحدهای دانشگاهی در امر تربیت و ایفای وظیفه دانشگاه در اصلاح محیط دارای اهمیت بوده و بر خلاقیت‌های فردی و مدیریت اسلامی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و اعتلای دانشگاه تأکید شده است
معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یکی از محوری‌ترین و حساس‌ترین معاونت‌های این دانشگاه است که علاوه‌ بر ارتباط مستقیم با دانشجویان، فراهم‌کننده امکانات رفاهی و فرهنگی آنان بوده و تصدی سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای آنها در راستای انجام امور مربوط به دانشجویان اعم از رفاهی، فارغ‌التحصیلی، تسهیلات و امور فرهنگی مربوط را عهده‌دار است.
در گفتگو با باقر گرگین معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با توجه اهمیت این حوزه و تأکید معاون جدید بر اصل تمدن‌سازی در دانشگاه براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مجموعه فعالیت‌ها، دستاوردها و برنامه‌های پیش روی این معاونت را بررسی شده است که مشروح این گفتگو را می‌خوانید.
سوال: تاکنون برای توسعه فضای معنویت و اخلاق و سبک زندگی اسلامی براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چه اقداماتی در واحد بوشهر صورت گرفته است؟
گرگین: در ارتباط با توسعه فضای معنویت و اخلاق و سبک زندگی اسلامی در واحد بوشهر براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که مقام معظم رهبری مسئله اخلاق و معنویت را در این بیانیه در محور دوم از هفت محور بیان فرمودند به لحاظ معرفتی، مباحثی مانند توکل بر خدا، ایمان و مباحث اعتقادی مطرح می‌شود و با توجه به این محورها، دعای مکارم‌الاخلاق امام سجاد (ع) را نیز به‌عنوان بستری مناسب برای حرکت در این مسیر برگزیده‌ایم.
این دعا استعدادها، ظرفیت و اهداف انسان را بیان می‌کند و تمام امور را در ارتباط با خداوند متعال توصیف کرده است. در این میان ارتباط انسان با دیگر انسان‌ها اعم از دوست، دشمن، خویشاوندان و دیگر افراد بر مبنای معنویت نیز در آن تبیین شده است. براین اساس دعای مکارم‌الاخلاق در جلسات مختلف معرفتی، جلسات مرکزی بسیج اساتید و دانشجویی مطرح و درباره آن بحث و تبادل‌نظر شده است.
از لحاظ بسترسازی روان‌شناختی تلاش شد علاوه‌ بر جذب حداکثری مشارکت دانشجویان، کارکنان و استادان، به‌دنبال تأثیرپذیری حداکثری نیز باشیم تا افراد به‌نحوی درونی در مسیر نیازهای روانی خود حرکت کنند. از این‌رو برگزاری جلسات معرفتی که عمدتاً به‌دلیل شرایط کنونی به‌صورت آنلاین انجام می‌شود، به حوزه‌ها و افراد مختلف واگذار می‌شود تا افراد درگیر برنامه‌ریزی و اجرای این جلسات شوند و با ارتباط بدون واسطه، تعمق و تأمل درباره مفاهیم در وجود آنان برانگیخته شود.
از طرف دیگر در حوزه حجاب و عفاف و مبحث نماز، سعی بر فعال‌کردن کانون‌های دانشجویی، هیئت‌های مذهبی، بسیج دانشجویی و دیگر هسته‌های دانشجومحور کردیم و از این طریق برنامه‌های مختلفی تدوین و به اجرا درآمده است.
از این‌رو برنامه‌ها و فعالیت‌هایی مانند جلسات معرفتی، طراحی پوستر و کلیپ با محتوای مفاهیم تبلیغی روان‌شناختی در ارتباط با آثار نماز، حکمت‌ها و پیامدهای مثبت آراستگی و پایبندی به حجاب و عفاف به شکل مجازی دنبال و سعی شد تا ظرفیت‌هایی که در نماز برای گسترش اخلاق و معنویت وجود دارد، احیا و معرفی شوند.
سوال: به‌منظور گسترش فضای انقلابی و اهتمام در اجرای راهبردهای تربیتی و فرهنگی سند دانشگاه اسلامی چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟
گرگین: سعی شده ظرفیت گروه‌های تخصصی فعال شود و ضرورت‌های امروزی مباحث انقلاب اسلامی را که در بیانیه گام دوم رهبری تجلی جدی بیدا کرده است، در جلسات با این گروه‌ها تبیین کنیم. با این محور تلاش کردیم تا بنا بر ظرفیت هر گروه تخصصی، فضای انقلابی بین دانشجویان گسترش داده شود. به‌طور مثال از ظرفیت گروه معارف در حوزه انقلاب اسلامی، حوزه سیاسی و حوزه معنوی بهره بردیم. با تعریف پروژه‌هایی، ظرفیت گروه‌های علوم تربیتی، روانشناسی و مدیریت را نیز در اجرای بندهای مختلف بیانیه گام دوم به کار گرفتیم.
از طرف دیگر، بستر و ظرفیت‌های مختلف تربیتی را مانند نشست هم‌اندیشی استادان و نشست‌های انقلابی گسترش دادیم. در این راستا به‌طور مثال دوره معرفت‌افزایی با محور انقلاب اسلامی و دوره تشکیلاتی سیاسی برای استادان و دانشجویان تعریف و اجرا شد تا فضای انقلابی بیش از گذشته تبیین و گسترش داده شود.
سعی شد نهادهای انقلابی داخل دانشگاه نیز مانند بسیج دانشجویی و بسیج اساتید تقویت شوند و با تعامل و حضور در برنامه‌های نهادهای خارج دانشگاه مانند سپاه پاسداران هم برنامه‌هایی مانند راهیان نور دریایی را حمایت و پشتیبانی کنیم.
سوال: در راستای افزایش روحیه خودباوری و شکوفایی خلاقیت‌ها و استعدادهای دانشجویی چه اقداماتی صورت گرفته است؟
گرگین: در فضای درون دانشگاه سعی شده از طریق کلاس‌های آموزشی، ظرفیت‌های دانشگاه، کانون‌های دانشجویی، هیئت‌های مذهبی، نشریات دانشجویی، تشکلات سیاسی و بسیج بیشتر به دانشجویان معرفی شود تا هر دانشجو در هر حوزه که استعداد و خلاقیت دارد به آن ورود کرده، فعال و شکوفا شود. با همکاری استادان و حمایت دانشگاه برای فعالیت دانشجویان امتیازات فوق‌برنامه در نظر گرفته شده که مورد استقبال دانشجویان واقع و سبب جذب آنان به این ظرفیت‌ها و برنامه‌ها شده است.
در فضای بیرون از دانشگاه نیز بسترهای لازم برای حضور دانشجویان در فضاهایی که موجب افزایش روحیه خودباوری و اعتمادبه‌نفس می‌شود، مانند نیروگاه اتمی، شرکت‌های دانش‌بنیان، بنگاه‌های اقتصادی فعال و موفق، شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی فراهم شده است تا سبب افزایش اعتمادبه‌نفس آنان شود.
اتفاق مهم دیگر نیز در این بخش اجرای جشنواره طرح خلاقانه فرهنگی بود که آثار مختلف دانشجویان اعم از پوستر، عکس، نقاشی و شعر در حوزه‌های مختلف فرهنگی جمع‌آوری و ضمن برپایی نمایشگاه به آثار برگزیده جوایزی اهدا شد.
برگزاری جشنواره بازی‌های بومی ملی در خانه با عنوان هر خانه یک بازی در ایام کرونا انجام شد که دانشجویان یک بازی بومی محلی را در خانه اجرا و فیلم آن را به دبیرخانه ارسال کردند. این امر ضمن احیای بازی‌های بومی خانگی، احیای لهجه‌ها در شهرستان‌های استان، همراهی اعضای خانواده، افزایش شور و نشاط، سبب افزایش روحیه دانشجویان و خانواده ایشان شد.
سوال: استفاده از ظرفیت اعضای هیئت علمی در فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به چه صورت بوده است؟
گرگین: در این حوزه ظرفیت استادان به دو بخش گروه معارف و گروه‌های تخصصی بخش‌بندی شده است. در جلسات مختلف فرم‌هایی در حوزه حجاب، عفاف، نماز، مباحث انقلاب اسلامی، بحث‌های سیاسی و شبهات چنینی طراحی و از استادان گروه معارف خواسته شد بنابر علایق و توانایی، زمینه همکاری خود را مشخص کنند که از این ظرفیت علاوه‌ بر ارائه مسائل مدنظر در کلاس‌ها، در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، طراحی پوستر، اردوهای درون‌شهری (پیش از کرونا) و آثار هنری بهره جستیم.
از سوی دیگر با استادان گروه‌های تخصصی در فضای دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی و کرسی‌های نظریه‌پردازی پیگیری شد (۱۰ کرسی) که در آن موضوعات مهارت زندگی، حجاب و عفاف، مسائل علوم انسانی، تحول در علوم انسانی مطرح و اهداف فرهنگی مورد نظر تحقق یافت.
سوال: آیا برای قوی‌شدن در فضای مجازی و بهره‌گیری مفید و اثربخش از آن اقداماتی داشته‌اید؟
گرگین: در این خصوص سامانه مجازی طراحی و نشست‌های معرفتی مختلف دنبال شد. فضاهای شبکه‌های اجتماعی را تقویت و گروه‌های متعددی را فعال کردیم و با تأمین محتوای مجازی قوی در حوزه‌های مختلف سند راهبردی فرهنگی ورود کردیم و دستاوردها را با دیگر استان‌ها، واحدها و مراکز دانشگاهی به اشتراک گذاشتیم. با حمایت از بسیج دانشجویی و کانون‌‌های دانشجویی، آنان در این فضا فعال شدند و محتواهای مناسبی را تولید کردند و نشر دادند.
سوال: ارتباط با آحاد دانشجویان و توسعه و ساماندهی فعالیت جمعی دانشجویان چگونه بوده است؟
گرگین: سعی کردیم در قالب کلاس‌هایی که با دانشجویان داشتیم و استفاده از استادانی که تمایل به همکاری داشتند، با دانشجویان ارتباط بیشتری بگیریم و ظرفیت‌های معاونت را توضیح و تشریح کنیم تا ارتباط دوستانه‌ای در حوزه علاقه‌مندی خود دانشجویان با آنان برقرار کنیم. در این راستا کانون‌های دانشجویی مناسبی فعال، نشریات خوبی چاپ و هیئت‌های مذهبی راه‌اندازی شد. یادآوری این نکته هم از خالی از لطف نیست که در تمام بخش‌های حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی ارتباط با دانشجویان بدون واسطه، چهره به چهره و در اوج صمیمت و دلسوزی برقرار است.
سوال: آیا برای تقویت همکاری نظام‌مند و هدف‌دار با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی داخل و خارج از دانشگاه همکاری داشته‌اید؟
گرگین: برای هماهنگی نهادهای درون دانشگاه علاوه‌ بر تشکیل ماهانه شورای فرهنگی، به‌دلیل حضور نیافتن نمایندگان برخی از گروه‌های فرهنگی مانند کانون‌های دانشجویی، شورای راهبردی فرهنگی در دانشگاه تشکیل شده و فعالیت‌های پیش‌بینی‌شده برای هماهنگی و نبود موازی‌کاری، به‌طور دقیق رصد و پس از تأیید این شورا به شورای فرهنگی واحد ارجاع می‌شود که خوشبختانه فعالیت این شورا سبب هماهنگی بیشتر نهادهای داخل دانشگاه شده است.
در بخش بیرون از دانشگاه، با قرارگاه خاتم‌الاوصیا برای گسترش ظرفیت‌های مشاوره‌ای به‌ویژه در حوزه خانواده تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که تعاملات خوبی در این زمینه در حال انجام است و امید است سبب استحکام نهاد خانواده در استان باشیم.
با توجه به مأموریت نهادهای بیرون دانشگاه مانند سازمان تبلیغات اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آستان قدس رضوی و سپاه پاسداران با این سازمان‌ها هم ارتباط برقرار کردیم و به‌منظور انجام برنامه‌های فرهنگی دانشگاه از ظرفیت آنان استفاده شده است. به‌طور مثال می‌توان به اردوی تشکیلاتی دانشجویان در مشهد مقدس با همکاری آستان قدس رضوی، پخش فیلم ایکس‌سونامی در سالن اداره ارشاد، اردوی تشکیلاتی شهید شهریاری با همکاری پتروشیمی جم و منطقه ویژه پارس اشاره کرد، علاوه‌بر اینکه مجموعه کتبی از سازمان تبلیغات دریافت و بین دانشجویان توزیع شد.
سوال: چنانچه فعالیت‌های عمومی و اجتماعی به‌ویژه در دوره همه‌گیری ویروس کرونا داشته‌اید، تشریح بفرمایید.
گرگین: بله، تهیه و توزیع دو بسته معیشتی (هر بار برای ۵۰۰ نفر)، ضدعفونی‌ معابر شهری با کمک و همراهی کانون هلال احمر، هیئت‌های مذهبی، بسیج دانشجویی و دانشجویان خودجوش و داوطلب، تجلیل از مدافعان سلامت استان در ویژه‌برنامه و اهدای بسته فرهنگی به نمایندگان آنان (پخش از شبکه استانی)، ارائه مشاوره‌های مذهبی، خانوادگی و روانشناسی برای رفع استرس که با استقبال مواجه شد، تهیه محتواهای معرفتی و آرامش‌بخش و پوستر و کلیپ در این خصوص و نشر در فضای مجازی، آماده‌سازی و تجهیز سالن ورزشی برای دراختیارگذاشتن آن به ستاد کرونا درصورت لزوم از مهم‌ترین این برنامه‌ها بود.
سوال: و نکته آخر....
گرگین: نکته‌ای که درباره اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی در واحد بوشهر باید به آن اشاره کرد، جلب مشارکت‌های مردمی در تأمین بودجه فرهنگی و اجرای برنامه است. با ایجاد شبکه‌ای از خیران و معرفی اهداف و برنامه‌های فرهنگی دانشگاه به آنان، علاوه‌ بر جذب کمک‌های مالی از توان ذهنی، فکری و ظرفیت‌های آنان نیز در اجرای برنامه‌ها استفاده کردیم.
نکته دیگر تعریف و ایجاد شناسه فرهنگی برای برنامه‌های فرهنگی در سامانه آموزش دانشگاه است. فعالیت‌های فرهنگی در قالب شناسه‌ای برنامه‌ریزی و در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود تا آنان با علاقه‌مندی خود در این برنامه‌ها حضور داشته باشند و به‌واسطه آن بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار دانشگاه قرار داشته باشد.


ایده‌‌های برتر وبینار استارت‌آپ ویکند تولید محتوا معرفی شدند

تاریخ: 99/05/20

پس از بررسی و امتیازدهی داوران؛ ایده‌‌های برتر وبینار استارت‌آپ ویکند تولید محتوا معرفی شدند
معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر ایده‌های برتر وبینار استارت‌آپ ویکند تولید محتوا را معرفی کرد.
محمدمهدی مزارعی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه پس از پایان کارگاه‌های آموزشی وبینار استارت‌آپ ویکند تولید محتوا، تیم‌ها اسلایدهای خود را بر مبنای اطلاعات آموزش داده شده در کارگاه‌ها آماده و ارائه کردند، اظهار کرد: پس از ارائه نهایی ۱۰ ایده برتر انتخابی در روز نخست و پس از بررسی و امتیازدهی داوران، سه ایده سامانه مهارت‌آموزی دانشجویان، سامانه یکپارچه‌سازی کنفرانس‌ها و اپلیکیشن جویا حائز رتبه‌های برتر شدند.
وی افزود: از سال گذشته و در راستای ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه پیرامونی، دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اقدام به برگزاری رویدادهای کارآفرینی و استارت‌آپی کرده که ازجمله این رویدادها، می‌توان رویداد «استارت‌آپ ویکند دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر»، رویداد «استارت‌آپ ویکند دانش‌آموزان دختر متوسطه اول سما»، رویداد «استارت‌آپ‌های شیلاتی استان بوشهر» را نام برد.

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه با شیوع و گسترش ویروس کرونا از سال گذشته برگزاری همه برنامه‌ها به‌ویژه رویدادهای تجمعی را تحت تأثیر قرار داده است، توضیح داد: با توجه به شرایط جدید ناشی از شیوع این اپیدمی و امکان‌پذیر نبودن برگزاری حضوری رویدادها، تصمیم گرفته شد که با توجه به تجربه موفق برگزاری کلاس‌ها و آزمون‌های غیرحضوری و زیرساخت مناسب فناوری دانشگاه، این رویدادها نیز به‌صورت برخط برگزار شود.
مزارعی ادامه داد: در همین راستا نخستین رویداد آنلاین استارت‌آپ ویکند استان بوشهر با محور تولید محتوای دیجیتال با همکاری سازمان‌هایی مانند پارک علم و فناوری خلیج‌فارس و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر روی سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.

۱۰ ایده برتر مرحله دوم وبینار استارت‌آپ ویکند تولید محتوا
وی با اشاره به اینکه این رویداد کارآفرینی با هدف شناسایی طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه در زمینه تولید محتوای دیجیتال و در پنج محور برگزار شد، درباره این محورها گفت: کودک و نوجوان، آموزش، سلامت، شهر هوشمند و گردشگری موضوعات محوری این استارت‌آپ بودند که شرکت‌کنندگان طرح‌های خود را در قالب‌های طراحی بازی‌های رایانه‌ای، طراحی نرم‌افزار تلفن همراه و سرگرمی و انیمیشن مطرح کردند.
معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر درباره نحوه اجرای این رویداد تشریح کرد: در بخش نخست، ۱۷ طرح ارائه شد که ۱۰ ایده اپلیکیشن جویا برای جستجوی اصناف مستقر در شهر بوشهر، اپلیکیشن آموزش زبان به افراد متناسب با سن و کسب‌وکار افراد، وب‌سایت نچرالو برای ارائه ایده‌هایی مناسب برای حذف آسیب به محیط‌زیست و سامانه یکپارچه‌سازی کنفرانس‌ها با رأی شرکت‌کنندگان برای حضور در مرحله دوم انتخاب شدند.

مزارعی عنوان کرد:‌ پنل سلبرینو برای معرفی سلبریتی‌های داخل کشور برای الگوسازی درست برای نسل جدید، وب‌سایت سفارش ماهی تازه و آموزش نحوه طبخ غذاهای دریایی بوشهر به مردم، سامانه مهارت‌آموزی دانشجویان، پنل رزرو نوبت آرایشگاه‌ها، پنل آموزش موسیقی و پنل ارائه خدمات کارواش در محل از دیگر طرح‌ها بودند که با رأی شرکت‌کنندگان برای حضور در مرحله دوم انتخاب شدند.
وی با اشاره به اینکه کارگاه «آشنایی با مدل کسب‌وکار» و پس از آن «نحوه ارائه حرفه‌ای ایده» نیز به‌صورت آنلاین برای تیم‌ها برگزار شد تا آنان با پارامترهای مورد نظر داوران، نحوه ساختارمند کردن ایده و نحوه ارائه ایده خود و اسلاید سازی آشنا شوند، مطرح کرد: در این دوره مواردی مانند توسعه محصول، بررسی مجوزها، چگونگی تحلیل و مطالعه بازار، مشتریان هدف، کانال‌های دسترسی به مشتریان، تجاری‌سازی، چگونگی تحلیل رقبا و…. مورد بررسی قرار گرفت.


تخصیص ۹ رشته‌ جذاب و مورد تقاضا به واحدهای دانشگاهی بوشهر

تاریخ: 99/05/19

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر خبر داد؛
تخصیص ۹ رشته‌ جذاب و مورد تقاضا به واحدهای دانشگاهی بوشهر
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از تخصیص رشته‌های جذاب و مورد تقاضا به واحدها و مراکز دانشگاهی این استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اسماعیل عبدالهی در جلسه کمیسیون دائمی هیئت امنای استان بوشهر درباره تخصیص رشته‌های جذاب و مورد تقاضا به واحدها و مراکز دانشگاهی این استان اظهار کرد: ۹ رشته جذاب و مورد تقاضا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به واحدها و مراکز دانشگاهی بوشهر اختصاص داده شده است.
وی افزود: سه رشته برنامه‌ریزی درسی، حقوق بین‌الملل و حقوق خصوصی در مقطع دکتری، رشته‌های حقوق خصوصی، مدیریت بازرگانی (بازاریابی)، مهندسی عمران (راه و ترابری) و مهندسی کامپیوتر (معماری سیستم‌های کامپیوتری) در مقطع کارشناسی ارشد، رشته‌های حقوق ثبتی، مشاوره و مهندسی هسته‌ای در مقطع کارشناسی و چند رشته جذاب دیگر ازجمله رشته‌های جذاب و مورد تقاضای اختصاص داده شده به این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به پیگیری ایجاد دانشگاه تخصصی نفت و گاز در عسلویه ادامه داد: ظرفیت قابل ذکر دیگر، تشکیل دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس است که علاوه بر تبادل و جذب دانشجوی خارجی، امکان تبادل اطلاعات و تولیدات علمی را میسر خواهد کرد.
عبدالهی با تأکید بر پیگیری وصول معوقات شهریه‌ای عنوان کرد: با تشکیل کارگروه ویژه باید دانشجویان بازمانده از تحصیل فراخوان شده و بر اساس قوانین مشکل مالی یا آموزشی آنان حل‌وفصل شود.
وی با بیان این مطلب که دانشگاه در اجرای قوانین جدی و مصمم است، اضافه کرد: نقطه‌نقطه استان بوشهر ویژگی راهبردی دارد. ظرفیت‌هایی مانند گردشگری، کسب‌وکار، دریا، صنایع پایین‌دستی و بالادستی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی استان بوشهر به‌وفور و آماده کار هستند. از این رو انتظار می‌رود همه ارکان دانشگاه به‌ویژه گروه‌های تخصصی متناسب با ظرفیت و مأموریت خود فعال‌تر شوند.

پیش‌بینی‌ دقیق درآمد و هزینه‌ها برای جلوگیری از انحراف خودساخته‌
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به دستورات بیست و ششمین جلسه کمیسیون دائمی، تبادل‌نظر درباره بودجه سال ۴۰۰-۹۹ واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان را یکی از مهم‌ترین موضوعات این جلسه برشمرد و مطرح کرد که بودجه‌ریزی در شرایط موجود کاری سخت و نیازمند دقت عمل و هوشمندی است.
وی با تأکید بر اینکه بودجه باید بر اساس اطلاعات واقعی و حقیقی باشد، تشریح کرد: با تجربیات ارزشمندی که از بودجه سال‌های مالی ۹۷ و ۹۸ کسب شده در بودجه امسال سعی شد پیش‌بینی‌ها درباره درآمد و هزینه‌ها دقیق باشد تا انحراف خودساخته‌ای در بودجه به وجود نیاید.

عبدالهی با اشاره به موضوع مهمی مانند کرونا که نه فقط اقتصاد جهان بلکه دانشگاه را تحت تأثیر قرار داده است، تبیین کرد: در بودجه امسال تلاش شده تا هزینه‌های تکلیفی مانند حقوق و دستمزد، دیون و مطالبات معوق، مالیات، بیمه و مواردی از این دست مورد اهتمام جدی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه با اتخاذ تدابیر لازم و حمایت سازمان در روند پرداخت‌ها در استان بوشهر با مشکلات مهمی مواجه نشدیم، اظهار کرد: بخشی از دیون گذشته، حق سنوات همکاران بازنشسته که رقم قابل توجهی بود به‌واسطه تعامل و همراهی استانی انجام شده است.

مهم‌ترین رسالت در بودجه‌ریزی چیست؟
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به برگزاری کلاس‌های غیرحضوری و آزمون‌های آنلاین یادآور شد: شکوفایی این ظرفیت و توانمندی مهم و فوق‌العاده در دانشگاه آزاد اسلامی زمینه جذب حداکثری شهریه دانشجویی(بدون تحت‌فشار قراردادن دانشجویان و خانواده‌ آنان) و امکان انجام تعهدات مالی را فراهم آورد که کاری بس بزرگ و نشان‌دهنده این است که با تدبیر، تعامل و تلاش می‌توان وظایف خود را به خوبی انجام داد و از چالش‌ها با موفقیت عبور کرد.
عبدالهی با تأکید بر افزایش عملکرد بودجه‌ای به جای افزایش پیش‌بینی‌های بودجه‌ای عنوان کرد: مهم‌ترین رسالت در بودجه‌ریزی، اهتمام به اجرای حداکثری تعهدات بودجه‌ای است.
وی ادامه داد: با تعیین تکلیف ظرفیت‌های مصوب و ورود آنها به چرخه عمل و تولید، ظرفیت درآمدهای شهریه‌ای و غیرشهریه‌ای افزایش خواهد یافت و در هزینه‌های تکلیفی مشکلی پیش روی دانشگاه نخواهد بود.

دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر خاطرنشان کرد: عید قربان نماد توحید و عبودیت و عید غدیر خم نماد ولایت است که مسلمانان و به‌ویژه شیعیان به آن افتخار کرده و این اعیاد را چراغی برای هدایت انسان می‌دانند.
عبدالهی با اشاره به ولادت امام موسی کاظم(ع) در روزهای آتی افزود: زندگی این امام همام سرشار از برکات معنوی، علمی، اخلاقی، نیروی ایمان، اراده، مقاومت و صلابت بوده که با حضور پرمهر و شریف فرزندان بزرگوارشان در ایران اسلامی، برکات و ثمرات جاودانه‌ای نصیب ملت و شیعیان ایران شده است.


اعلام برترین‌های جشنواره بازی‌های بومی و محلی خانگی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

تاریخ:

با شعار «هر خانه یک بازی محلی» و رقابت ۵۴ اثر صورت گرفت؛
اعلام برترین‌های جشنواره بازی‌های بومی و محلی خانگی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر جشنواره بازی‌های بومی و محلی خانگی استان بوشهر با شعار «هر خانه یک بازی محلی» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار و برترین آثار مشخص شد.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، جشنواره بازی‌های بومی و محلی خانگی استان بوشهر با شعار «هر خانه یک بازی محلی» و ۶ هدف در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.
دبیر اجرایی جشنواره «هر خانه یک بازی محلی» با بیان اینکه این جشنواره به همت حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی و همکاری گروه آموزش ابتدایی برگزار شد، درباره اهداف این جشنواره گفت: احیای بازی‌های بومی خانگی، احیای لهجه‌های شهرستان‌های استان، همراهی اعضای خانواده، افزایش شور و نشاط، افزایش روحیه خودباوری، شکوفایی خلاقیت‌ها و استعدادهای دانشجویی از اهداف مهم این جشنواره بود.

اشرف سلطانی‌نیا با بیان اینکه بازی‌ها عموماً برای کسب لذت و سرگرمی انجام می‌شود، یادآور شد: در استان بوشهر با توجه به گوناگونی اقوام در شهرستان‌های مختلف بازی‌های بومی و محلی با توجه به جنسیت در ایام گوناگون سال انجام می‌شوند.
عضو هیئت علمی گروه هنر دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با بیان اینکه از زمان اعلام برگزاری جشنواره تا زمان پایان مهلت ارسال آثار، ۵۴ اثر (فیلم کوتاه موبایلی) به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، توضیح داد: هر دانشجو یک بازی محلی را در کنار خانواده برگزار و فیلم‌های سه‌ دقیقه‌ای به دبیرخانه ارسال کرد. این آثار در سه مرحله داوری و به پنج اثر منتخب از نگاه داوران هدایایی اعطا شد.

وی به نقل از هیئت بازی‌های بومی محلی و سنتی استان بوشهر بیان کرد: تاکنون حدود ۱۶۰ بازی بومی و محلی در سطح استان شناخته شده است که از این تعداد بازی‌هایی مانند کالج بازی، کوتول بازی، تیر مهره بازی، شکه بازی، تلاتل بازی، یه‌قل دوقل و ... در این جشنواره توسط دانشجویان و خانواده آنان انجام شد.

دبیر اجرایی جشنواره «هر خانه یک بازی محلی» با اشاره به شرایط کنونی کشور و شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانواده‌ها در منزل تأکید کرد: بازی‌های بومی و محلی دارای ظرفیت‌های بالایی هستند. برگزاری برنامه‌های چنینی که هیجان، مشارکت و مهارت‌افزایی را با خود دارد، نقش بسزایی در ایجاد نشاط و شادابی، پرکردن اوقات فراغت خانواده‌ها و افزایش امید خواهد داشت.


تشریح رویکرد مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی استان بوشهر

تاریخ: 99/05/10

دبیر مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر رویکردهای اصلی مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی این استان را تشریح کرد.
عباس عاشوری‌نژاد در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر به تشریح عملکرد مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی استان بوشهر پرداخت و اظهار کرد: دستورکار جلسات این مرکز توجه به موضوعات مورد بحث در جامعه است. موضوعاتی که در اصطلاح جامعه‌شناسی، مسئله‌محور و مورد دغدغه عمومی است تا با بهره‌گیری از خرد جمعی و تفکر علمی استادان و صاحب‌نظران، علاوه‌بر آسیب‌شناسی، بتوان در حل مسائل جامعه و دانشگاه تلاش کرد.
وی توجه به معضلات کلان جامعه، بررسی راهکارهای پیشرفت علمی و حل چالش‌های سازمانی و اداری دانشگاه را رویکرد اساسی برنامه‌های اجراشده معرفی و بیان کرد: مسائل عمومی جامعه مانند مسائل اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، مسائل فرهنگی کلان (جهانی و جامعه) و ناهنجاری‌های اجتماعی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث بوده است.
دبیر مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر مفاهیم دینی و مبانی اعتقادی را نیز از دیگر موضوعات جلسات برشمرد و اضافه کرد: در کنار این مسائل، در حوزه سیاسی هم بررسی نقاط قوت و ضعف سیاست داخلی و خارجی و شناخت فرصت‌ها و تهدیدها مورد توجه قرار گرفته است.
این مقام مسئول مباحث خاص سازمانی، اداری و دانشگاهی در کنار بررسی عوامل پیشرفت‌های علمی دیگر کشورها و بررسی جایگاه علمی ایران در جهان را از دستورالعمل‌های مورد اهتمام جلسات معرفی کرد.
عاشوری‌نژاد با تأکید بر اینکه برای کسب نتیجه مورد نظر از برگزاری جلسات در کنار مستمع دغدغه‌مند، باید صاحب‌نظر و سخنران با دانش و توانمند حضور داشته باشد، توضیح داد: برقراری ارتباط مؤثر و سطح بالا میان سخنران و شنونده، دست‌یافتن به نتایج مطلوب را تسهیل خواهد کرد.
وی اضافه کرد: بر این اساس تلاش شد از استادان با سبک و دارای تألیف مانند حجت‌الاسلام محمدتقی اسلامی، حجت‌الاسلام بابایی و استاد گرمارودی که در حوزه کاری خود صاحب‌نظر بوده و قدرت کلامی و ایجاد ارتباط تعاملی برخوردار هستند، دعوت شوند که مورد استقبال و موجب رضایت شرکت‌کنندگان قرار گرفت.
عامل موفقیت در برگزاری جلسات هم‌اندیشی
دبیر مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی دانشگاه آزاد استان بوشهر دیگر عامل موفقیت در برگزاری جلسات هم‌اندیشی را برقراری شرایط امن و ایجاد حس امنیت و آرامش برای شرکت‌کنندگان در بیان اندیشه و نظرات آنان دانست و تأکید کرد: همواره در هر موضوع مورد بحث، نظر مخالف و موافق وجود دارد که بیان هر دو نظر واجب و ضروری است.
این مقام مسئول با قدردانی از حمایت مسئولان، این حمایت‌ها را در کنار ایجاد ارتباط مستمر و تعامل و همگرایی با دیگر مراکز علمی دانشگاهی و مدیریت فرهنگی استان از دیگر عوامل موفقیت مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان استان بوشهر بیان کرد و یادآور شد: این مرکز در اجرای برنامه‌های دانش‌افزایی و هم‌اندیشی استادان بین سایر دانشگاه‌ها حائز رتبه برتر شد.
عاشوری‌نژاد از راه‌اندازی سایت اختصاصی مرکز هم‌اندیشی استادان استان بوشهر به نشانی iaubh.nahad.ir خبر داد و گفت: اطلاعات این مرکز و برنامه‌هایی مانند نشست‌های هم‌اندیشی، دوره‌های دانش‌افزایی، اردوها و بازدیدهای علمی، نشست‌های تخصصی و همایش‌های ملی انجام‌شده گذشته در این سایت بارگزاری و فعالیت‌های آینده نیز اطلاع‌رسانی شده است.


دیپلماسی علمی راهی مطمئن برای رفع چالش‌های مختلف جهان معاصر

تاریخ: 99/05/09

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر عنوان کرد؛
دیپلماسی علمی راهی مطمئن برای رفع چالش‌های مختلف جهان معاصر
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: برای رفع چالش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی کشور راهی مطمئن‌تر از دیپلماسی علمی وجود ندارد.
به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخشنامه‌ای آیین‌نامه دیپلماسی علمی دانشگاه آزاد اسلامی را ابلاغ کرد.
این بخشنامه در راستای پیاده‌سازی راهبردهای نظام فرهنگی-تربیتی، نظام آموزشی، نظام پژوهش و فناوری، نظام مدیریتی و ... تحقق اهداف اسناد بالادستی کشور در حوزه علم و فناوری مانند سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست‌های کلان دانشگاه در حوزه علم و فناوری و دیپلماسی علمی ابلاغ شده است.
در همین راستا خبرنگار آنا در بوشهر با اسماعیل عبدالهی دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر گفتگو کرده که در ادامه خواهیم خواند.
آنا: دیپلماسی علمی چه کمکی به پیشرفت در حوزه فناوری و ارتقای علمی کشور می‌کند؟
عبدالهی: با توجه به اینکه جهان کنونی، دنیایی در هم تنیده است و هر کدام از کشورها با ‌توجه به ظرفیت‌های طبیعی، انسانی و علمی خود در زمینه‌هایی پیشرفت کرده و فناوری خاص خود را یافته‌اند؛ بنابراین برای پیشرفت علمی کشور راهی جز برقراری تعاملات دیپلماسی علمی با کشورهای مهم جهان وجود ندارد.
آنا: پرداختن به دیپلماسی علمی چه‌ضرورتی برای جامعه علمی و دانشگاهی دارد؟
عبدالهی: دنیای امروز به‌‌شدت دنیایی علمی شده و دوران مدیریت تجربی به‌سر آمده است و ساختارهای اساسی جهان و هر جامعه از جمله ساختارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتّی دینی به شدت تحت تأثیر علم و دانش قرار گرفته است.
براین اساس دانشگاه مغز متفکر و قوه عاقله این ساختارهاست، ضرورت دارد تا دانشگاهیان بیش از پیش با یکدیگر به طور کاملا حرفه‌ای تبادل نظر داشته باشند. این تبادل نظر و به شکل حرفه‌ای «دیپلماسی علمی» می‌تواند به هم‌افزایی دانش جهانی و به‌رفع نیازها و حل مسائل ساختاری هر کشور خیلی کمک کند.
آنا: پژوهش‌های مشترک علمی و فناوری چگونه موجب ارتقای علمی دانشگاه‌ها می‌شود؟
عبدالهی: به‌روز بودن دانشگاه و ارتقای مداوم علوم در دانشگاه، ضامن پیشرفت و فناوری کشور خواهد بود، به‌بیان دیگر اگر دانشگاه دچار روزمرگی شود به‌این معناست که مغز کشور از کار افتاده باشد که در این صورت تمام ساختارهای کشور در وهله نخست آسیب خواهد دید و در مرحله بعد رو به اضمحلال خواهد رفت.
دانشگاه برای اینکه بتواند ارتقا پیدا کند، نیازمند رویکردهای عالمانه بین‌المللی است. رویکردهای عالمانه بین‌المللی نیز در نتیجه پژوهش‌های مشترک علمی و فناوری حاصل می‌شود. براین اساس بهترین و منطقی‌ترین مسیر برای دستیابی به ارتقای علمی دانشگاه‌ها، پژوهش‌های مشترک علمی و فناوری است.
آنا: به‌اشتراک گذاشتن تجربیات علمی کشورها چه تأثیری بر شکوفه‌های علمی نخبگان دانشگاهی دارد؟
عبدالهی: تاریخ تمدن نشان می‌دهد که نخبگان علمی نقش تعیین‌کننده‌ای در تکامل هر کشوری داشته‌اند. در واقع ایده‌ها و تئوری‌های نخبگان دانشگاهی نقش کلیدی در حل مسائل موجود و تحقق اهداف مطلوب داشته است.
یکی از زمینه‌هایی که می‌تواند به‌شکوفایی نخبگان دانشگاهی منجر شود و پنجره‌های نوین به منظور ایده و نظریه‌پردازی توسط نخبگان دانشگاهی بگشاید، به‌اشتراک گذاشتن تجربیات علمی توسط دانشگاهیان و به‌ویژه نخبگان دانشگاهی است.
افق‌های دیدِ نخبگان دانشگاهی در نتیجه درک و دریافت تجربیات مثبت و منفی دانشگاهیان سرزمین‌های دیگر حاصل می‌شود و ره‌آورد این داد و ستد علمی بی‌شک رفع مشکلات موجود جامعه و تکامل کشور خواهد بود.
آنا: حرکت دانشگاه آزاد اسلامی را در مسیر تحقق دیپلماسی علمی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
عبدالهی: تدوین آیین‌نامه دیپلماسی علمی توسط دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان گام نخست و اساسی برای تحقق دیپلماسی کشور مؤثر است؛ زیرا براساس ظرفیت‌های علمی دانشگاه و حمایت‌های هیئت رئیسه، گام‌های بعدی باید به‌طور عملی برداشته ‌شود و با تحقق دیپلماسی علمی، سیاست داخلی و خارجی کشور نیز تحت تأثیر این دیپلماسی عمل کند و در ادامه باید با سیاست‌های هیجانی و مبتنی بر آزمایش و خطا خداحافظی کرد تا مسائل کشور حل و فصل شود.
آنا: دیپلماسی علمی به چه میزان می‌تواند در رفع چالش‌های کشور موثر واقع شود؟
عبدالهی: بدون تردید برای رفع چالش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی کشور راهی مطمئن‌تر از دیپلماسی علمی وجود ندارد. امید است که اراده‌ای شکل گیرد تا تمام ساختارهای قدرت در نظام جمهوری اسلامی ایران با عبرت گرفتن از نتایج راه‌های ناصوابِ رفته، مسیر و سیاستی را اتخاذ کنند که برآمده دانش و دانشگاه و مجامع علمی کشور باشد.
اعتماد‌سازی در روابط بین‌المللی، متغیری مهم در رفع چالش‌های کشور خواهد بود و برای تحقق این امر دیپلماسی علمی به‌مثابه دروازه اعتمادسازی در فضای بین‌المللی تلقی می‌شود؛ چراکه ذهن و زبان اهل علم و دانش آمادگی بیشتری برای گفتگو دارد و در واقع جامعه علمی است که می‌تواند راه اعتمادسازی در فضای بین‌المللی را هموارتر کند.


بررسی ماهیت و الزامات پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها

تاریخ: 99/06/08

در کرسی آزاد‌‌اندیشی واحد بوشهر انجام شد؛
بررسی ماهیت و الزامات پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها
کرسی آزاداندیشی بررسی ماهیت و الزامات پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها ویژه استادان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.
به‌‌گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، عباس عاشوری‌‌نژاد پژوهشگر علوم انسانی در کرسی آزاد‌‌اندیشی بررسی ماهیت و الزامات پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها که به‌صورت آنلاین برگزار شد با بیان‌ اینکه کرسی‌های آزاد‌اندیشی نباید مورد بی‌توجهی و کم‌مهری مسئولان فرهنگی و علمی دانشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجویی واقع شود، گفت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی قریب به دو دهه همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است.
عاشوری‌نژاد با توجه به‌نامه‌ مقام معظم رهبری در بهمن سال ۸۱ به جمعی از نخبگان و پژوهشگران حوزه، درباره موضوع آزاداندیشی که بعدها به منشور آزاداندیشی موسوم شد، اظهار کرد: معظم له در این نامه، سیاست‌زدگی و سیاست‌زدایی را عاملی دانستند که کشور را به‌سکوتی مرداب‌گونه می‌کشاند و این فرصت را به صاحبان قدرت می‌دهد تا با سوء استفاده موجب پایین آمدن سطح تفکر اجتماعی و سبب فرسودگی خردمندان شوند.
این پژوهشگر علوم انسانی با بیان اینکه در سال ۹۳ نیز رهبر انقلاب دانشجویان را به برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی توصیه کردند، ادامه داد: علاوه بر دانشگاه‌ها و مسئولان دانشگاهی، دانشجویان نیز باید با مطالبه‌گری به رسالت خود عمل کنند.
عاشوری‌نژاد در ادامه برای شروع گفتگو این سوال را مطرح کرد که آیا باید دولت، نظام اسلامی و متولیان در این مسئله دخالت کرده و با متخلفان برخورد کنند و یا تصمیم در این مورد به خود افراد محول شود؟
موافقان با این نگاه که موضوع پوشش و حجاب نیز یکی از دندان‌گیرترین موضوعات برای دوقطبی‌سازی است به بیان نظر خود برآمدند و سپس مخالفان با الزام به حجاب اجباری نیز با اتکا بر اینکه همان‌گونه که «نماز خواندن» و «روزه گرفتن» به انتخاب و اختیار اشخاص است و مورد سؤال و تعرض قرار نمی‌گیرد، مسئله حجاب نیز باید چنین باشد، صحبت‌های خود را مطرح کردند.


تشریح ابعاد و مؤلفه¬‌های فرهنگ شهادت و ایثار/ تفاوت اسلام با ادیان دیگر چیست؟

تاریخ: 99/05/07

توسط نظریه‌پرداز انقلاب اسلامی انجام شد؛
تشریح ابعاد و مؤلفه¬‌های فرهنگ شهادت و ایثار/ تفاوت اسلام با ادیان دیگر چیست؟
کرسی نظریه‌پردازی ترویجی الگوپذیری از فرهنگ مجاهدت و شهادت در تحقّق و گسترش عدالت با تکیه بر «بیانیه گام دوم انقلاب» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، باقر گرگین تئوریسین در کرسی نظریه‌پردازی ترویجی الگوپذیری از فرهنگ مجاهدت و شهادت در تحقّق و گسترش عدالت با تکیه بر «بیانیه گام دوم انقلاب» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: زمانی که بهمن ۱۳۹۷ مقام معظم رهبری برای توسعه تمدن اسلامی «بیانیه گام دوم انقلاب‌ اسلامی» را مطرح فرمودند، جانی دوباره به انقلاب ‌اسلامی ایران بخشیدند و امید تازه¬‌ای در دل¬‌های مسلمانان جهان پدیدار شد.

وی گفت: حفظ و پیشبرد آرمان¬‌های انقلاب اسلامی به نگاه به‌گذشته و استفاده از عبرت¬‌ها و تجربه¬‌های آن بستگی دارد.
این نظریه‌پرداز انقلاب اسلامی با توجه به تأکید رهبر معظّم انقلاب بر «عبرت گرفتن از گذشته» و کلیدی بودن واژه «عدالت» و «جهاد» در بیانیه گام دوم بیان کرد: گذشتگان ما، رزمندگان هشت سال دفاع مقدّس و خانواده¬‌های آنان هستند که با دو بال عدالت¬‌خواهی و شهادت¬‌طلبی توانستند امنیت، آزادی و استقلال را برای انقلاب اسلامی به ارمغان بیاورند.
این نظریه‌پرداز؛ فرهنگ شهادت‌طلبی و مجاهدت برای رزمندگان را تأسی گرفته از واقعه عاشورا دانست و گفت: این فرهنگ یعنی باور به خدا و معاد، اعتقاد راسخ بر درستی و بر‌حق بودن راه اسلام ناب محمدی‌(ص)، ایستادگی مقابل دشمن و فداکاری برای حفظ ارزش¬‌های انقلاب و اسلام ناب، خستگی‌ناپذیری و اعتقاد به احدی الحُسنَین (پیروزی یا شهادت در راه خدا) در این قالب قابل تعریف است.
گرگین با تأکید بر اینکه عدالت در صدر اهداف اولیه‌ تمام بعثت‌های الهی است، تصریح کرد: در قرآن‌کریم تأکید می¬‌شود که بعثت انبیا برای آن بوده که مردم بر‌اساس عدالت به‌پا خیزند و عدالت در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است.
این نظریه‌پرداز با بیان اینکه حفظ کیان اسلام، مبارزه با فساد، شکل‌گیری عدالت جهانی، مبارزه با ظلم (استکبارستیزی) مؤلفه‌هایی هستند که از دیدگاه مقام معظّم رهبری در بیانیه گام دوّم انقلاب در باب الگوپذیری از فرهنگ شهادت و مجاهدت در تحقق و گسترش عدالت و مبارزه با فساد نقش دارند، بیان کرد که دین اسلام از جمله ادیانی است که با مکاتب و ایدوئولوژی¬‌های دنیای امروز، یک تفاوت اساسی دارد.
گرگین افزود: در دنیای امروز، رویارویی‌ها بر‌اساس نژاد، لهجه، سرمایه، سیاست و امثال آن است؛ اما¬ در فرهنگ اسلام، رویارویی میان اسلام و کفر، اسلام و استکبار، اسلام و استثمار و استعمار، عدالت و ظلم است.

هدف رزمندگان حفظ اسلام بود
وی با بیان اینکه از جمله اهداف مهم رزمندگان جنگ تحمیلی، حفظ اسلام بود، تصریح کرد: فرهنگ ایثار و شهادت نه تنها یک وظیفه دینی است؛ بلکه با امنیت ملی کشور گره خورده و ضامن و حافظ منافع جهان اسلام خواهد بود.
گرگین یکی دیگر از مؤلفه¬‌های مهم شهادت و ایثار را مبارزه با فساد معرفی و عنوان کرد: در انقلاب اسلامی شاهد هستیم که هرچند دست تطاول تبلیغات مروّج فساد و بی‌بندوباری در طول دوران پهلوی‌ به آن ضربه‌های سخت زده و لجن‌زاری از آلودگی اخلاقی غربی را به‌درون زندگی مردم متوسط و به‌ویژه جوانان کشانده بود؛ اما رویکرد دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی، دل‌های مستعد و نورانی به‌ویژه جوانان را مجذوب کرد و فضا به سود دین و اخلاق دگرگون شد.

تقدس عدالت در همه زمان‌ها و مکان‌ها
وی درباره شکل‌گیری عدالت جهانی توضیح داد: عدالت، کلمه‌ای مقدس در تمام زمان‌ها و سرزمین‌ها‌ست که جز در حکومت حضرت ولی‌عصر‌(ارواحنافداه) به‌صورت کامل میسر نخواهد شد و از جمله اهداف و انگیزه¬‌های رزمندگان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اتصال حکومت انقلاب اسلامی به حکومت عدل جهانی صاحب‌الزمان(عج) است.
گرگین با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است، اظهار کرد: این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ سربلندی ایران و ایرانی است.
این تئوریسین با بیان اینکه جهاد و شهادت در راه خدا ابعاد گسترده و متنوعی دارد و حفظ آرمان¬‌های انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظّم رهبری به جهاد سیاسی ختم نمی‌شود، تشریح کرد: جهاد سیاسی و دفاع از مقدسات امت اسلامی، جهاد علمی، جهاد امید‌آفرینی، مرزبندی با دشمن، مقاومت در راه عدالت و جهاد فرهنگی از انواع جهاد هستند که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر آن تأکید داشته¬‌اند.


تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های جامعه برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر

تاریخ: 99/05/06

ماهینی مطرح کرد؛
تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های جامعه برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر
رئيس اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های جامعه برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد.
انسیه ماهینی در حاشیه اهدای کتاب «تولد در توکیو» به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه روز ملی عفاف و حجاب به عنوان نماد فرهنگ اسلامی است، اظهار کرد که فریضه حفظ حجاب و عفاف اسلامى، فریضه‌اى از محكمات دین و دستورات قطعى قرآن است.
وی با اشاره به اینکه تکلیف همگان مقابل رعایت نکردن عفاف و حجاب در جامعه مشخص است، توضیح داد: مردم باید در کنار متولیان امر با احساس تکلیف در حوزه‌های مختلف برای تبیین جایگاه حجاب و عفاف فعال شوند.

رئيس اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در راستای ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه عنوان کرد: عفاف و حجاب امری فطری است. این فریضه الهی موجب حفظ عزت و کرامت زنان، تشخص، ارزش‌گذاری به مقام زن مؤمن و صیانت از حریم و شخصیت انسانی آنان می‌شود.
ماهینی با اشاره به اینکه بايد زمينه‌های، فردی، خانوادگی و اجتماعی را در جامعه تقويت شود، افزود: باید الگوهای حجاب و عفاف را هرچه بيشتر در قالب آثار ارزشی، فرهنگی و هنری و برنامه‌های عملی به مردم شناساند.

باید از دختران در برابر هجمه‌های فرهنگی صیانت شود
وی با تأکید بر اینکه دختران امروز، مادران آینده‌ساز ایران اسلامی هستند که باید از آنان در برابر هجمه‌های فرهنگی صیانت شود، متذکر شد: در ترویج و گسترش باورپذیری حجاب و عفاف باید با اقدامات برنامه‌ریزی شده و بهره جستن از نماد و الگوهای شایسته بهترین شیوه علاقه‌مند کردن دختران نسبت به حجاب را برگزید.
رئيس اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر یادآور شد: یکی از مؤثرترین روش‌ها، معرفی الگوهای محجبه و موفق دوران کنونی به‌دلیل نزدیکی و همسطح بودن شرایط زندگی آنان با نسل امروز است.

ماهینی مطرح کرد: بخش قابل توجهی از برنامه‌های بزرگداشت هفته عفاف و حجاب به صورت مجازی برگزار شد که انتشار عکس نوشته، کلیپ مرتبط و نشست‌های مجازی از مهم‌ترین برنامه‌های برگزار شده این واحد دانشگاهی به مناسب هفته حجاب و عفاف بود.


تلخ و شیرین ۱۵۴ روز جولان کووید ـ ۱۹ در کشور/ کرونا تلنگری برای استفاده درست از مواهب الهی است

تاریخ: 99/05/01

عبدالهی مطرح کرد؛
تلخ و شیرین ۱۵۴ روز جولان کووید ـ ۱۹ در کشور/ کرونا تلنگری برای استفاده درست از مواهب الهی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با برشمردن جنبه‌های تلخ و شیرین کووید ـ ۱۹ گفت: یکی از جنبه‌های تلخ کرونا دورشدن اجباری از روابط عاطفی و خانوادگی است؛ شیرینی این دوران نیز فداکاری و شجاعتی است که پزشکان و پرستاران از خود نشان داده‌اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، اسماعیل عبدالهی در نشست قدردانی از تلاش‌ها و جانفشانی‌های کادر درمان استان بوشهر، کادر درمان کشور را جمع تاریخ‌ساز کنونی معرفی و اظهار کرد: تلاش پزشکان، پرستاران و مجموعه کادر درمان همواره در پیش‌روی مردم قرار دارد؛ اما در گذشته شاید مانند امروز کمتر به اهمیت و جایگاه کار آنان پی برده بودیم.

وی با بیان اینکه به حرفه پزشکی باید فراتر از یک شغل نگاه کرد، افزود: فعالیت پزشکان غیرقابل توصیف و فراتر از باور است، عنوان کرد: موضوع کرونا باید از نظر علمی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، دینی و ابعاد مختلف مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر بیان کرد: کرونا در جهان و تاریخ بشریت به یک نقطه عطف و عزیمت بدل شده و قطعاً در سال‌های آینده یک مطلع تاریخی خواهد شد.
عبدالهی با بیان اینکه فارغ از جنبه ابتلا و آسیب‌های جانی، کرونا جنبه‌های تلخ و شیرینی دارد، تشریح کرد: یکی از جنبه‌های تلخ کرونا، دورشدن اجباری از روابط عاطفی و خانوادگی است، آن هم در جامعه دینی ما که بر انس، الفت و صله رحم تأکید شده است.

وی با تأکید بر اینکه تازه متوجه شده‌ایم چه نعمت‌های خدادادی را از دست داده‌ایم، یادآور شد: این یک تلنگر تاریخی، اخلاقی برای استفاده از مواهب الهی است.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر ادامه داد: شیرینی این دوران، فداکاری و شجاعتی است که شبکه درمان کشور از خود نشان داده است.
عبدالهی با تأکید بر اینکه متولی این عمل جهادی قشر فرهیخته، متخصص و انقلاب ساخته‌ای است که مایه افتخار کشور هستند، تشریح کرد: این فعالیت مخلصانه، مجاهدانه و ایثارگرانه ارزشی است که توسط کادر درمان ایجاد شده است.

مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در خط مستقیم مبارزه با کرونا هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم با قدردانی از برگزاری این جلسات گفت: شرکت در این جلسات را وظیفه خود می‌دانیم تا به نوعی ارتباط‌دهنده و انتقال‌دهنده انرژی مردم به همکاران خود باشیم.
سعید کشمیری با بیان اینکه کرونا یک بحث پزشکی صرف نبوده و راه‌حل شکست کرونا در بیمارستان و درمانگاه‌ها نیست، توضیح داد: مسئله اپیدمی، پاندمی، همه‌گیری و جهان‌گیری بحثی است که تصمیم‌گیری برای مقابله و کنترل آن برعهده آحاد جامعه است.

وی با بیان اینکه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در خط مستقیم مبارزه با کرونا هستند، تصریح کرد: رویدادهای هرروزه در بیمارستان جنبه‌های انسانی فوق‌العاده‌ای دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با تأکید بر اینکه با بسیج عمومی می‌توان از این شرایط عبور کرد، افزود: هرکس در هر جایگاه باید سفیر سلامت برای خود و دیگران باشد؛ چراکه باید برای مقابله طولانی آماده باشیم.
در ادامه این مراسم با کادر درمان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر ارتباط تصویری برقرار و با اهدای بسته‌های فرهنگی و معنوی از تلاش‌های آنان قدردانی شد.


خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر جان تازه‌ می‌گیرد

تاریخ: 29/4/99

با معرفی مسئول جدید؛
خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر جان تازه‌ می‌گیرد
مدیرکل اداره خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با حضور مسئولان معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، مراسم تکریم و معارفه مدیرکل قدیم و جدید اداره خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با حضور اسماعیل عبداللهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر برگزار و سیدمرتضی محمودی که در سوابق کاری خود مدیرکلی امور اداری، مدیریت روابط عمومی و مسئولیت تشکل‌های اسلامی و سیاسی استادان و دانشجویان این دانشگاه را دارد به عنوان رئیس جدید اداره خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر معرفی و از تلاش‌های غلامحسین وطن‌خواه قدردانی شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در این مراسم با بیان اینکه دانشگاه باید مرکز تعقل، تعلیم و تهذیب باشد، گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی براساس تعالیم دینی و منویات بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و در چارچوب سند نقشه جامع علمی کشور حرکت می‌کنند.
عبدالهی با بیان اینکه مبدأ دانشگاه تحولات علمی و فرهنگی است، تصریح کرد: در این اسناد اصول، مبانی، مأموریت و رسالت، راهبردهای کلان و خرد، برنامه‌ها و اقدامات اجرایی تبیین شده، آشنایی و هماهنگی با آن برای دانشگاهیان ضرورت دارد.
وی با تأکید بر اینکه موجودیت و اساس دانشگاه اعضای هیئت علمی و دانشجویان هستند، عنوان کرد: همه باید در این ریل و مسیر حرکت کرده و شهد شیرین علم و دانش را به کام جامعه تزریق کنیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه اداره خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر یکی از بخش‌های ستادی و تأثیرگذار آموزش است، مطرح کرد: اداره خدمات آموزش باید با فعالیت‌های دوراندیشانه و هدفمند، حلقه وصل تمام بخش‌های آموزشی، غیرآموزشی و حتی نهادهای بیرونی و مردم باشد.
عبدالهی با تأکید بر اینکه امور آموزشی بسیار گسترده و جذاب است، توضیح داد: نظارت لحظه‌ای و بدون توقف در این بخش و سایر حوزه‌های مرتبط باید جاری و ساری شود.

اخلاق خط قرمز یک نهاد علمی و تربیتی است
وی با بیان اینکه سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان از طریق سازمان صورت می‌گیرد و برنامه‌ها و اقدامات اجرایی برعهده واحدهای دانشگاهی است، تشریح کرد: حرکت دانشگاه باید بر مدار علم و عقلانیت باشد، به‌طوری‌که تحولات در این چارچوب صورت گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح کرد: فعالیت در حوزه آموزش با محور گروه‌های تخصصی و بدنه کارشناسی صورت می‌گیرد که با تقویت ساختاری و شبکه‌ای آنها امور تسهیل و رضایت مراجعان و اعتماد به مجموعه دانشگاه بیشتر می‌شود. عبدالهی با تأکید بر اینکه باید به حیثیت و شأن مردم اهتمام داشته باشیم، تصریح کرد: مردم شایسته تکریم هستند و این امر باید در عملکرد ما به وضوح آشکار شود.
وی اخلاق را خط قرمز یک نهاد علمی و تربیتی دانست و یادآور شد: در دانشگاه آزاد به واسطه پسوند اسلامی آن این خط قرمز پر‌رنگ‌تر و مضاعف‌تر است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به اهمیت نظام پایش و سامانه پژوهشیار در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی آبروی علمی دانشگاه و آحاد مردم است و باید در این راستا کمال حمایت، مراقبت و نظارت اعمال شود. عبدالهی ادامه داد: البته در این مقوله مهم و محوری فقها و اندیشمندان بر این باورند که استادان و دانشجویان وظیفه‌شناس باید مقابل منکر که به حیثیت و آبروی علمی کشور لطمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند، ایستادگی کنند.
وی با تأکید بر انجام فعالیت‌ها به صورت دانش‌بنیان و تعاملی متذکر شد: این مهم سبب می‌شود تا امور با بالاترین کیفیت و رضایت انجام شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان موفقیت این دانشگاه در برگزاری آموزش آنلاین تشریح کرد: این اعتبار به واسطه ظرفیت حرفه‌ای و تخصصی حوزه فناوری استان بوشهر و در بستر سیدا ایجاد شده است.
عبدالهی با بیان اینکه در همه امور به نوآوری نیاز داریم، عنوان کرد: شریعت مبین اسلام بیشترین تأکید را بر علم دارد و در حکومت اسلامی نیز مناسبات بر این شاخص قابل تعریف و تبیین است.


رئیس اداره خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با حضور مسئولان معرفی شد.

تاریخ: 1399/04/28

به گزارش خبرگزاری آنا از بوشهر، در مراسمی با حضور مسئولان، سید مرتضی محمودی که در کارنامه کاری خود سوابقی همچون مدیرکل امور اداری و مدیر روابط عمومی واحد بوشهر و مسوول تشکل های اسلامی وسیاسی استادان و دانشجویان را دارد، به عنوان رئیس اداره خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر معرفی و از زحمات مهندس غلامحسین وطن خواه قدردانی شد. اسماعیل عبدالهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر در جلسه تکریم و معارفه رئیس اداره خدمات آموزشی سابق و جدید واحد بوشهر با بیان اینکه دانشگاه باید مرکز تعقل و تعلیم وتهذیب باشد، گفت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور بر اساس تعالیم دینی و منویات بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و درچارچوب سند نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی مبدا تحولات علمی و فرهنگی است تصریح کرد: در این اسناد اصول، مبانی، مأموریت و رسالت، راهبرهای کلان و خرد، برنامه ها واقدامات اجرایی تبیین شده و آشنایی و هماهنگی با آن برای همه دانشگاهیان یک ضرورت است.

این مسئول با بیان اینکه مهم ترین دغدغه امروز مدیران دانشگاه برمبنای تحقق همه ابعاد این اسناد جهت گیری شده است، توضیح داد: این اسناد، ریل های حرکتی مستحکم و قابل اعتماد هستند و به طور منطقی پیشرفت علمی کشور و جامعه اسلامی با آن حاصل خواهد شد. عبدالهی با تأکید بر اینکه موجودیت و اساس دانشگاه، اعضای هیات علمی و دانشجو است، اظهار کرد: همه باید در این ریل و مسیر حرکت کنیم و برماست که شهد شیرین علم و دانش را به کام جامعه تزریق کنیم تا گرایش به دانشگاه بیشتر و خانواده های علم دوست ایرانی را در مورد آینده فرزندان خود متقاعد نماید.

دبیر هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه اداره خدمات آموزشی دانشگاه، یکی از بخش های ستادی و تاثیرگذار آموزش است، گفت: اداره خدمات آموزش باید با فعالیت های دور اندیشانه و هدفمند، حلقه وصل تمام بخش های آموزشی و غیر آموزشی و حتی نهادهای بیرونی و مردم باشد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه امور آموزشی بسیار گسترده و جذاب است اذعان کرد: نظارت عالیه، لحظه ای و بدون توقف در این بخش و سایر حوزه های مرتبط جاری و ساری شود. وی با بیان اینکه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کلان از طریق سازمان صورت می گیرد و برنامه ها و اقدامات اجرایی بر عهده واحدهای دانشگاهی است، تشریح کرد: حرکت دانشگاه باید بر مدار علم و عقلانیت باشد و تحولات بر این اساس و چارچوب صورت گیرد.

عبدالهی اضافه کرد: کار در حوزه آموزش با محوریت گروه های تخصصی و بدنه کارشناسی انجام می شود که با تقویت ساختاری و شبکه ای آنها امور تسهیل و رضایت مراجعین واعتماد به مجموعه دانشگاه محقق می شود. وی با تأکید بر اینکه باید به حیثیت و شأن مردم اهتمام داشت، تصریح کرد: مردم شایسته تکریم هستند و این امر باید در عملکرد ما به وضوح آشکار شود.

این مسئول دربخش دیگری ازسخنان خود افزود: خط قرمز یک نهاد علمی و تربیتی، اخلاق است و در دانشگاه آزاد اسلامی به واسطه پسوند اسلامی آن این خط قرمز پر رنگ تر و مضاعف تر است. ایشان همچنین با عنایت به اهمیت نظام پایش و سامانه پژوهشیار در دانشگاه آزاد اسلامی، افزود : پایان نامه ها و رساله های دانشجویی آبروی علمی دانشگاه وآحاد مردم و ایران اسلامی است و باید دراین موارد کمال حمایت، مراقبت و نظارت را اعمال کرد. البته در این مقوله مهم و محوری فقها واندیشمندان براین باورند که عموم اساتید و دانشجویان وظیفه شناس می بایست جلوی این منکر را که به حیثیت و آبروی علمی کشور، لطمات جبران ناپذیری وارد می کند، بگیرند. به علاوه، این توصیه مستند به فتوای مقام معظم رهبری نیز می باشد.

این مسئول با تأکید بر انجام فعالیت ها به صورت دانش بنیان وتعاملی یادآور شد: این مهم سبب می شود تا امور به نحو احسن و با بالاترین کیفیت و رضایت انجام شود. وی با بیان اینکه واحد بوشهر در خصوص کلاس ها و آزمون های آنلاین تلاش قابل توجهی کرد و تقدیر مسوولان دانشگاه را درپی داشته است، تشریح کرد: این اعتبار، به واسطه ظرفیت حرفه ای و تخصصی حوزه فناوری استان و واحد بوشهر و در بستر سیدا ایجاد شده است.

عبدالهی ادامه داد: در همه امور نیاز به نوآوری است و افراد جدید باید به دور از تکرار و با برنامه های نو و روش های نوین در محل کار حضور یابند. این مسئول با بیان اینکه شریعت مبین اسلام بیشترین تأکید رابر علم را در میان ادیان الهی دارد، تصریح کرد: در حکومت اسلامی، تمام مناصبات بر این شاخص قابل تعریف و تبیین است.

دبیر هیات امناء استان بوشهربا بیان اینکه باید به جای ناله و گلایه، تأمل و تعمق کرد تا از بروز آسیب ها جلوگیری شود، اظهار کرد: شکرگزاری به درگاه الهی دردها را کم و دغدغه ها را کم رنگ می کند. ناشکری سبب دور شدن از فهم فلسفه الهی می شود. درپایان این جلسه مراسم تکریم ومعارفه برگزار گردید.


اطلاعیه آموزشی

تاریخ: 1399/04/26

رئیس شورای تخصصی آموزش دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در گفتگو با روابط عمومی این دانشگاه در خصوص نحوه و شرایط برگزاری دروس عملی گفت: مطابق دستورالعمل سازمان مرکزی دروس عملی و کارگاهی و آزمایشگاهی و قسمت عملی دروس نظری- عملی در نیمسال دوم و دوره تابستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به صورت حضوری و با در نظر گرفتن ظرفیت هر کلاس با رعایت فاصله اجتماعی و کلیه پروتکل های بهداشتی از تاریخ 99/5/4 لغایت99/6/13 برگزار می گردد. کلاس ها با هماهنگی همه گروه ها از شنبه لغایت پنجشنبه به صورت یکنواخت برگزار می شود. وی افزود: در استان هایی که از لحاظ شیوع بیماری کرونا دارای وضعیت قرمز باشند، برگزاری کلاس های عملی به صورت حضوری تا تغییر وضعیت به تاخیر می‌افتد و یا دانشجو در قالب طرح تعاون به نزدیکترین واحد دانشگاهی دارای شرایط برگزاری کلاس عملی معرفی می‌شود. محمد مهدی مزارعی در خصوص طرح تعاون دروس عملی نیز گفت: دانشجویان می توانند دروس عملی را بر اساس طرح تعاون واحد های دانشگاهی و با معرفی واحد دانشگاهی مبدا در واحد دانشگاهی محل سکونت( در صورت ارائه دروس) بگذرانند. دانشجویانی که متقاضی شرکت در کلاسهای دروس عملی در واحد دانشگاهی محل زندگی خود می باشند، می توانند حداکثر تا تاریخ 99/4/28 نسبت به ثبت درخواست از طریق سایت azmoon99.iau.ac.ir اقدام نمایند.


اطلاعیه آموزشی

تاریخ: 1399/04/16

رئیس شورای تخصصی آموزش دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اعلام نمودند که مطابق بخشنامه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، دروس عملی آزمایشگاهی و کارگاهی به صورت حضوری در مردادماه برگزار می شود. محمد مهدی مزارعی در این رابطه توضیح داد: در نحوه برگزاری دروس عملی موارد زیر لحاظ می گردد. - کلاس های عملی با حداقل نفرات ( حداکثر5 نفر) برگزار می شود. - متصدیان به صورت تمام وقت در کارگاه ها و آزمایشگاه ها حضور خواهند داشت. - در برگزاری دروس عملی نیز طرح تعاون اجرا خواهد شد و دانشجویان می توانند در شهر یا استان خود این دروس را بگذرانند. ایشان همچنین در رابطه با نحوه برگزاری آزمون جامع دوره دکتری تخصصی عنوان کردند آزمون جامع در دو بخش کتبی و شفاهی برگزار خواهد شد. آزمون کتبی در تاریخ 19 و 20 مرداد ماه و یک هفته بعد آزمون شفاهی به صورت آنلاین در تاریخ های 28،27و29 مرداد ماه برگزار خواهد شد. دانشجویان می توانند بخش کتبی را در قالب طرح تعاون در شهر خود آزمون دهند. ضمن اینکه می توانند حداکثر تا تاریخ 99/04/25 نسبت به ثبت در خواست از طریق سایت azmoon99.iau.ac.ir اقدام کنند. وی در رابطه با برگزاری ترم تابستان نیز اعلام نمودند که ثبت نام این ترم از تاریخ 99/04/28 لغایت 99/05/02 و شروع کلاس ها از تاریخ 99/05/04 لغایت 99/05/30 بدون احتساب زمان ثبت نام و امتحانات خواهد بود. همچنین تعداد کل ساعات تدریس دروس نظری و عملی دوره تابستان مشابه نیمسال های اول و دوم بوده و در طی چهار هفته آموزشی و برای دروس نظری به صورت مجازی ( غیر حضوری) و آنلاین و برای دروس عملی به صورت حضوری اجرا می شود. حداکثر تعداد واحد درسی 8 واحد ( به جز روخوانی قرآن و اندیشه های سیاسی حضرت امام (ره) ) خواهد بود. ایشان در مورد دانشجویانی که در کلاس ها حضور داشته اند و موفق به اخذ نمره قبولی در درس یا دروسی نشده اند، گفتند : این دسته از دانشجویان می توانند در صورت ارائه درسهای مذکور در ترم تابستان، بدون نیاز به حضور در کلاس و پرداخت شهریه درس ها را انتخاب نمایند و در آزمون ترم تابستان شرکت کنند. بدیهی است برای دروسی که شامل توضیح بالا می گردد و در ترم تابستان ارائه نمی شود، امکان گرفتن درس های مذکور تا سقف 6 واحد بدون نیاز به پرداخت شهریه و حضور در کلاس در نیمسال اول تحصیلی 1400-1399 وجود دارد.


اجرای برنامه‌های هوشمندانه و هدفمند لازمه فعالیت فرهنگی است

تاریخ: 99/04/04

دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
اجرای برنامه‌های هوشمندانه و هدفمند لازمه فعالیت فرهنگی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه اجرای برنامه‌های هوشمندانه و هدفمند لازمه هر فعالیت فرهنگی است، گفت: «دانشگاه به‌عنوان نهاد اجتماعی و مردمی در این بخش مسئولیت دارد و باید راهبردهای مناسبی را برای رفع چالش‌ها ارائه دهد.»
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه شورای فرهنگی با تبریک و تهنیت میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه(ع) و گرامیداشت دهه کرامت اظهار کرد: «این بانوی بزرگوار اسلام شخصیت بافضیلتی است که وجودش رحمت مداوم است و به نوعی می‌توان قیام و انقلاب امام خمینی(ره) را متأثر از برکات ایشان دانست و ما ایرانیان قدردان این موهبت الهی بوده و هستیم.»

وی اجرای برنامه‌های هوشمندانه و هدفمند را لازمه هر فعالیت فرهنگی دانست و تصریح کرد: «باید با ارائه گزارش کمی و کیفی به‌دنبال آسیب‌شناسی برنامه‌های فرهنگی بود تا مشخص شود در چه حوزه‌هایی نیازمند کار و توجه بیشتر است.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر افزود: «شاخص میزان استقبال عمومی می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که برنامه‌ها در مسیر صحیح در حال اجرا و یا نیازمند تحول و تغییر است.»
عبدالهی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فرهنگی در کشور با وجود نهادهای متنوع فرهنگی و برنامه‌های برجسته، چالش‌هایی است که در مجموعه مدیریتی کشور با آن مواجه هستیم، توضیح داد: «با تحلیل گذشته و وقایع مختلف می‌توان دریافت که انحرافات، نتیجه پایبندنبودن به اعتقادات و تعهدات دینی و انسانی است.»

وی با بیان اینکه اگر دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی در سمت و سوی برنامه‌های فرهنگی قرار گیرند، دانشگاه می‌تواند در جامعه الهام‌بخش باشد، عنوان کرد: «با اصلاح و تغییر نگاه، علاوه‌بر ارتقای درون سازمان، می‌توان اثرات مثبت و پایداری بر جامعه گذاشت.»
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اضافه کرد: «دانشگاه به‌عنوان نهاد اجتماعی و مردمی در این بخش مسئولیت داشته و باید راهبردهای مناسبی را برای رفع چالش‌ها ارائه دهد.»
وی با اشاره به اینکه کیفیت‌گرایی در هر امری واجب و در کار فرهنگی واجب‌تر است، خاطرنشان کرد: «فعالیت در بخش فرهنگی از ارزشمندترین امور است.»
این مسئول با ابراز رضایت از عملکرد فرهنگی دانشگاه یادآور شد: «بحمدالله برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از کیفیت مطلوبی برخوردار است؛ اما باید قدم به قدم و نقطه به نقطه در راستای اهداف و چشم‌انداز کلان دانشگاه و متناسب با انتظارات مقام معظم رهبری حرکت کرد تا به سرمنزل مقصود رسید.»

عبدالهی متذکر شد: «براساس وظیفه شرعی و از باب امر به معروف و نهی از منکر و نیز وظیفه سازمانی و از باب مسئولیت باید با ایمان راسخ در تحقق آن تلاش کرد.»
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر استفاده از مشارکت‌های مردمی در اجرای برنامه‌ها عنوان کرد: «تجربه ثابت کرده هرکجا مردم به‌صورت خودجوش و با میل و رغبت شخصی حضور داشته باشند در آن بخش موفقیت بیشتری حاصل شده است.»
عبدالهی با بیان اینکه بودجه‌ریزی سال آینده باید با ماهیت و محتوای بهتر و دقیق‌تری انجام شود، یادآور شد: «با انسجام سازمانی، شناسایی راه‌های جدید درآمدهای غیرشهریه‌ای ضروری و موجب تقویت توان رقابتی و حرکتی دانشگاه می‌شود.»


دانشگاه آزاد اسلامی با منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تفاهم‌نامه امضا کرد

تاریخ: 99/04/04

در راستای فعالیت‌های علمی و پژوهشی؛
دانشگاه آزاد اسلامی با منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تفاهم‌نامه امضا کرد
دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در راستای فعالیت‌های علمی و پژوهشی با منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، اسماعیل عبدالهی دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه با منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با بیان اینکه اتصال مراجع علمی با مجامع صنعتی و تجاری نیاز اساسی و مهم است، اظهار کرد:
«در فرآیند توسعه کشور با وجود دغدغه‌های مختلف به دلایلی نقایص این ارتباط برطرف نشده و این اتصال به‌طور کامل و زنجیروار به‌وجود نیامده است.»
وی با تأکید بر اینکه علم باید متولی امور در جامعه باشد، توضیح داد: «هم ذات علم ایجاب می‌کند که تصمیم‌گیری‌ها بر پایه شناخت و آگاهی باشد و هم دانشگاه‌ها که در چارچوب نیازها شکل گرفته‌اند باید به‌عنوان بستر علم، متکفل این وظیفه ذاتی باشند.»

دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه بودجه قابل توجهی صرف دانشگاه‌ها و تحقیقات در کشور می‌شود، بیان کرد: «دانشگاه‌ها باید به دور از نگاه منفعت‌طلبانه و به‌عنوان یک مأموریت اجتماعی به مسائل ورود کنند و ابتدا چالش‌های پیش روی ساختارهای اقتصادی، صنعتی و تجاری را برداشته و در روال این فرآیند بر بهره‌وری تمرکز کنند.»
وی این مسئله را انتظار بحق جامعه از دانشگاه دانست و بیان کرد: «دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید نگاه و تأکید را در این چارچوب قرار دهند و امکانات و ابزار تحقق این امر را زمینه‌سازی و تأمین کنند.»

این مسئول با بیان اینکه واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر متأثر از برنامه‌های سازمان مرکزی دانشگاه از حالت آموزشی صرف خارج شده است، تشریح کرد: «براساس این رویکرد، دانشگاه درصدد است به یک مرکز علمی هدفمند و مسئولیت‌پذیر تبدیل شود تا در سایه تلاش‌های علمی و برنامه تحول خود، دانشگاه کارآفرین، حل مسئله و اجتماعی مدنظر ایجاد شود.»
عبدالهی با بیان اینکه برنامه تحول دانشگاه در دوره مدیریت جدید در حال پیگیری و تحقق است، عنوان کرد: «این برنامه‌ها با رویکرد خدمت به مردم و فعال‌سازی ظرفیت‌های دانشگاه به‌ویژه در مسیر سند اسلامی‌شدن دانشگاه دنبال می‌شود.»

وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت‌های بالقوه و تکیه بر توانمندی‌ها می‌توان با جرئت و شجاعت به مسائل و عرصه‌های عمومی ورود کرد، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به‌عنوان قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز آموزشی استان است که با رشته‌های تحصیلی متعدد در مقاطع مختلف و بیشترین عضو هیئت علمی در کنار زیرساخت‌های علمی و پژوهشی بدون وابستگی به بودجه‌های دولتی می‌تواند به سهولت ایفاگر برنامه‌ها و فعالیت‌های استانی باشد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به انعقاد حدود ۳۰ تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با سایر نهادها یادآور شد: «ارائه خدمات فنی و آزمایشگاهی به‌عنوان یک مأموریت جدی در دانشگاه استان تلقی شده و در تلاشیم از این ظرفیت و تجهیزات در خدمت‌رسانی بیشتر به بخش صنعت و اقتصاد استان بهره لازم برده شود.»


توسعه و تقویت فناوری با ایجاد رشته‌های ترکیبی و بین‌رشته‌ای

تاریخ: 99/04/02

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر مطرح کرد؛
توسعه و تقویت فناوری با ایجاد رشته‌های ترکیبی و بین‌رشته‌ای
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: «با رشته‌های ترکیبی و بین‌رشته‌ای می‌توان هم نوآوری را دنبال و هم در راستای توسعه و تقویت فناوری اقدام کرد.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دکتر اسماعیل عبدالهی در جلسه شورای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه سازمان مرکزی دانشگاه با دوراندیشی و تدابیر مناسب، برنامه‌ها و فعالیت‌های مناسبی را آغاز کرده است، گفت: «با برنامه‌ریزی استانی و درنظر گرفتن تمامی شرایط، باید به شیوه‌ای عمل شود که ظرفیت حداکثری تمام رشته‌ها فعال و واحدها و مراکز دانشگاهی استان با برنامه‌های کلان دانشگاه همراه شوند.»
این مسئول با توجه به تعدد رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف در استان، یادآور شد: «در استان بوشهر به حد کفایت رشته‌های تحصیلی دایر است؛ اما مهم‌ترین دغدغه در این‌باره، فعال شدن رشته‌های موجود و کمک به آینده استان و دانشگاه با جابه‌جایی رشته‌ها و در صورت لزوم ایجاد رشته‌های جدید است.»

دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه فضای گسترش رشته‌های تحصیلی در استان باید به‌صورت استانی مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: «در غیر این صورت جابه‌جایی رشته‌ها نه‌تنها توجیهی نداشته و مشکلی را مرتفع نخواهد کرد؛ بلکه منجر به بار مالی و افزایش هزینه از یک سو و بروز چالش‌های جدید برای دانشگاه مقصد از سوی دیگر خواهد شد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه توسعه رشته‌های تحصیلی در یک بسته جامع دیده شود، توضیح داد: «در جابه‌جایی هر رشته نباید تنها به بعد آموزشی و یا کسب درآمدهای شهریه‌ای توجه کرد؛ بلکه باید دورنمای نوآوری، کارآفرینی، بلوغ زیرساخت‌ها و شکوفایی ظرفیت‌های معطل و آماده به کار، دیده شود.»

عبدالهی با تأکید بر تشکیل اتاق‌های فکر تخصصی و علمی و جلوگیری از تقلید و موازی‌کاری، عنوان کرد: «با رشته‌های ترکیبی و بین رشته‌ای می‌توان هم نوآور بود و فضای کار، حرفه‌آموزی، مهارت‌افزایی و راهکارهای کسب درآمدهای غیر شهریه‌ای در دانشگاه را فعال کرد.»

این مسئول راه رسیدن به رشته‌های جدید مورد تقاضا را توجه به بعد مهارتی و کارآفرینی آن برشمرد و بیان کرد: «با تحقق این مهم، علاوه بر همراهی با اهداف کلان کشور، توجه و انتخاب جوانان و خانواده‌ها را به دست خواهیم آورد.»