دانشجویان ادامه‌دهنده راه شهدای دانشجو باشند

تاریخ: 97/09/19

گرگین: دانشجویان ادامه‌دهنده راه شهدای دانشجو باشند معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: دانشجوی امروز باید با ایفای نقش تاریخی خود به مقتضای شرایط زمانه راه دانشجویان شهید ۱۶ آذر را ادامه دهد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، باقر گرگین در مراسم گرامیداشت روز دانشجو، تحقق کامل هویت انسانی را در گرو فعلیت هویت تاریخی یعنی ایفای نقش در تاریخ زمانه خود دانست و عنوان کرد: یکی از مجراهای ظهور این هویت تاریخی، فعالیت جدی متکی بر معرفت و ارزش‌های انقلاب اسلامی در کانون‌ها و تشکلات سیاسی دانشجویی است.

وی تأکید کرد که دانشجوی امروز باید با ایفای نقش تاریخی خود به مقتضای شرایط زمانه راه دانشجویان شهید ۱۶ آذر را ادامه دهد.

حکمت نوذری از استادان گروه معارف و درس آشنایی با مفاهیم دفاع مقدس دیگر سخنران این مراسم بود که درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی با محوریت عدالتخواهی، آزادی‌طلبی و استکبار‌ستیزی مطالبی ایراد کرد.

وی آینده انقلاب اسلامی ایران را با تکیه بر جوانان انقلابی و دستاوردهای حوزه‌های مختلف بسیار امیدوار‌کننده دانست که البته نیازمند حضور مجدانه و سخت‌کوشانه همه ملت ایران به ویژه دانشجویان را در این عرصه‌ها لازم‌برشمرد.

در این ویژه برنامه فرهنگی که با مسابقه و اهدای جوایز همراه بود از دانشجويان رتبه برتر علمی و فعالان كانون های دانشجویی و فرهنگی قدردانی شد.


بیست و پنجمین اجلاس هسته ای ایران به میزبانی واحد بوشهر برگزار می گردد

تاریخ: 97/09/17


مهدی نکیسا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در بوشهر با بیان اینکه بیست و پنجمین اجلاس هسته‌ای ایران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار می‌شود و این رویداد با استقبال خوبی از سوی اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان، مدیران، تکنسین‌ها، شرکت‌ها و علاقه‌مندان حوزه فناوری هسته‌ای مواجه شده است، اظهار کرد: این اجلاس مانند گذشته با هدف بومی‌سازی دانش فنی مورد نظر در صنعت هسته‌ای و توسعه علم و فناوری هسته‌ای در میان دانشجویان و در ۹ محور اصلی، یکم و دوم اسفند در واحد دانشگاهی بوشهر برگزار خواهد شد.
وی با تشریح محورهای این اجلاس گفت: آشکارسازی پدافند غیرعامل هسته‌ای، پرتو پزشکی، پلاسما و همجوشی هسته‌ای، راکتور و نیروگاه‌های هسته‌ای، شتاب‌دهنده‌های ذرات، فیزیک هسته‌ای، کاربرد پرتوها و مواد و ایزوتوپ‌های پایدار محورهایی هستند که علاقه‌مندان آثار خود را در این زمینه‌ها به دبیرخانه اجلاس ارسال کردند.
رئیس مرکز تحقیقات انرژی‌های نو دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه هرساله ۱۲۰۰ مقاله به دبیرخانه اجلاس ارسال می شود، اظهار کرد: پس از بررسی و داوری مقالات توسط استادان برجسته هسته‌ای، قریب به ۳۰۰ مقاله پذیرفته می شود.
نکیسا افزود: از این تعداد مقاله پذیرفته‌شده، حدود ۵۰ مقاله در قالب سخنرانی و بقیه در قالب پوستر مورد تأیید داوران قرار می‌گیرد.
عضو هیأت علمی گروه آموزشی مکانیک دانشگاه آزاد بوشهر افزود: مهلت ارسال مقالات تا ۲۵ آذر تمدید شد.
وی با بیان اینکه در مدت دو روز اجلاس، برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی متناسب با اجلاس برگزار خواهد شد، تصریح کرد: کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی مانند ساخت و طراحی، آشنایی و کار با تجهیزات پرتویی نظیر آشکارسازی، کارگاه آموزشی کدهای محاسبات مهندسی هسته‌ای و بازدید از نیروگاه اتمی از اهم برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در این اجلاس است.
رئیس مرکز تحقیقات انرژی‌های نو دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه چهره‌های شاخص هسته‌ای کشور و استادان برجسته در این اجلاس حضور دارند، افزود: دانشمندان مطرح هسته‌ای کشور ازجمله فریدون عباسی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و بسیاری از چهره‌های برتر علمی در این اجلاس شرکت خواهند کرد.
نکیسا با بیان اینکه در اختتامیه این اجلاس به پژوهشگران برتر، جایزه استاد شهریاری تقدیم می‌شود، یادآور شد: اجلاس هسته‌ای به‌واسطه ظرفیت‌های مناسب دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر و وجود نیروگاه اتمی بوشهر، فرصتی مغتنم برای شرکت‌کنندگان در این برنامه علمی و عملی است.


آرمان‌خواهی، محتوا و ماهیت اصلی روز دانشجو است

تاریخ: 97/09/17

رئیس دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر:
آرمان‌خواهی، محتوا و ماهیت اصلی روز دانشجو است
رئیس دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر: گفت: آرمان‌خواهی که در محتوا و ماهیت روز دانشجو وجود داشته، دلیل توجه و اهتمام به این روز حتی با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی با ابراز خرسندی از حضور میان دانشجویان دانشگاه آزاد دشتستان در مراسم گرامیداشت روز دانشجو با بیان اینکه حضور دانشجویان در برنامه‌های دانشگاه و فعالیت‌های دانشجویی، بیانگر روحیه نشاط و آرمان‌خواهی در میان دانشجویان است، اظهار کرد: خوشبختانه واحد دشتستان، یکی از واحدهای فعال در میان واحدهای دانشگاهی استان است که با حضور کادر جدید مدیریتی، بیش از گذشته فعال شده است.
وی با اشاره به کلام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که فرمودند؛ دانشگاه مبدأ تمام تحولات است، عنوان کرد: نباید از کنار این اعتقاد امام خمینی (ره) به سادگی گذشت؛ چراکه این سخن شعار نیست؛ بلکه بیانگر قدرت و توان عظیم دانشگاه در کشور است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه بیش از یک میلیون دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: اگر دانشجویان با هم همدل باشند و به دنبال یک آرمان مشترک تلاش کنند، قطعاً پیام‌آور پیشرفت و طراوت برای جامعه و کشور خواهند بود.

عبدالهی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، بیش از ۳۴ درصد کل دانشجویان کشور را در خود جای‌داده است، اظهار کرد: این آمار، بیانگر مسئولیت‌پذیری بیشتر و وجود زمینه خدمت‌رسانی گسترده در دانشگاه آزاد اسلامی است.
این مسئول با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، کارآفرین‌ترین دانشگاه کشور است، عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، زمینه‌های فوق‌العاده‌ای برای خدمت‌رسانی به مردم و کشور را داراست که در مدیریت جدید دانشگاه به این مسئله بسیار توجه شده است


وی با تأکید بر سخنان مقام معظم رهبری که آرمان‌خواهی را یکی از فرائض دانشجویان نام‌ برده و اصلاح و فساد جامعه را، درگرو اصلاح و فساد دانشگاه‌ها می‌دانند، افزود: دانشجوی آرمان‌خواه، مقابل وقایع و اتفاقات پیرامون خود مسئولانه رفتار می‌کند و این انتظاری است که جامعه از این قشر فرهیخته دارد و از دانشجویان خواست گروه‌های فکری در دانشگاه تشکیل دهند تا اجماع فکری و ایده‌های نوآورانه برای بروز توانمندی‌های بالقوه فراهم شود.


وجود ۱۴۸ موقوفه با متراژ چندهکتاری در استان بوشهر

تاریخ: 97/09/13


اسماعیل‌پور عنوان کرد:
وجود ۱۴۸ موقوفه با متراژ چندهکتاری در استان بوشهر
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با تأکید بر تبیین وقف در جامعه اعلام کرد: در استان بوشهر ۱۴۸ موقوفه با موقعیت عالی و متراژ چندهکتاری وقف شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام محمدرضا اسماعیل‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر عصر امروز در نشست تخصصی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با موضوع وقف و دانشگاه که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر برگزار شد، گفت: در آیات نورانی قرآن مجید، مباحثی چون باقیات‌الصالحات، انفاق و صدقات مطرح شده که یکی از کارکردهای این مفاهیم، وقف است.
وی یکی از فلسفه‌های وقف را عدالت اجتماعی دانست و با بیان اینکه تبیین وقف در جامعه وظیفه شرعی و الهی است، تصریح کرد: برکات و ثواب وقف برای واقفش همیشه استمرار، قوام و دوام دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر افزود: حضرت محمد(ص) خود نخستین واقف در اسلام بوده است و پس از آن نیز حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س) و اصحاب رسول خدا بوده‌اند که این یادگار ائمه و پیامبران را در جامعه جاری و ساری نگاه داشته‌اند.
اسماعیل‌پور با بیان اینکه از چالش‌های مهم حوزه وقف، بی‌اطلاع از فرهنگ غنی سنت حسنه وقف در جامعه است، بیان کرد: در زمینه فرهنگ‌سازی وقف باید همه ارگان‌های استان ورود پیدا کرده و اوقاف را در این امر یاری کنند.
وی با بیان اینکه مردم کشور ما به واسطه فرهنگ غنی و آموزه‌های دینی، از بهترین واقفان در دنیا هستند، اظهار کرد: در ایران اسلامی، از دیرباز مردم به این موضع اهمیت داده و همواره بهترین ملک و دارایی خود را وقف عام کرده‌اند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با بیان اینکه، وقف در استان بوشهر نیز از نظر گستردگی وضعیت مناسبی دارد، خاطرنشان کرد: در استان بوشهر ۱۴۸ موقوفه با موقعیت عالی و متراژ چندهکتاری وقف شده است.
اسماعیل‌پور با تأکید بر اینکه اداره اوقاف و امور خیریه به عنوان حافظ موقوفات عمل کرده و نیت واقف را عملی می‌کند، گفت: تمام درآمدهای موقوفات در محل مورد نظر واقف هزینه می‌شود و اداره اوقاف در این موارد دخل و تصرف ندارد.
وی با بیان اینکه ۶۴ شناسه فرهنگی در راستای اجرای صحیح نیات واقفان خیر‌اندیش وجود دارد، افزود: طرح‌هایی چون آرامش بهاری، سوگواره بصیرت عاشورایی، سوگواره یاس نبوی و مهر تحصیلی از این قبیل طرح‌ها هستند.


شناخت زبان فارسی با کمک زبان‌های باستانی ایران

تاریخ: 97/09/13


حسینی تأکید کرد:
شناخت زبان فارسی با کمک زبان‌های باستانی ایران
عضو هیأت‌ علمی گروه آموزشی زبان‌های باستانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: اساس شناخت زبان فارسی و ادبیات غنی آن، شناخت زبان‌های باستانی ایران است.
نغمه‌ حسینی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه عدم معرفی صحیح اهداف، چشم‌اندازها، مزایا و کاربردهای رشته‌های تحصیلی، موجب ایجاد ترس از آینده شغلی برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشجویان شده است، اظهار کرد: فقدان سیاستگذاری و راهبری صحیح، سبب شده تا بعضی رشته‌های پرکاربرد، باسابقه و مورد نیاز با استقبال کمی از سوی دانشجویان مواجه شوند.
وی با تشریح پیشینه رشته تحصیلی زبان‌های باستانی در کشور بیان‌ کرد: رشتۀ زبان‌های باستانی ایران نخستین‌بار سال ۱۳۴۳ به همت دکتر محمد‌ مقدم در دانشگاه تهران با هدف مطالعه و شناخت اصول و ویژگی‌‌های آوایی، معنایی و دستوری زبان‌های‌باستانی ایران و پس از آن در دانشگاه‌های شیراز و تبریز تأسیس شد.
عضو هیأت علمی گروه آموزشی زبان‌های‌باستانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه این رشته تحصیلی را به لحاظ علمی می‌توان زبان‌شناسی تاریخی زبان‌های ایرانی دانست، عنوان کرد: زبان‌هایی که از پیش از دورۀ هخامنشیان تا پایان دورۀ ساسانیان و اندکی پس از اسلام در سرزمین پهناور ایران رایج بوده‌اند در این رشته مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
استاد زبان‌های باستانی، بررسی و مطالعۀ فرهنگ و سنت‌های اقوامی که به این زبان‌ها تکلم می‌کنند را از اولویت‌های رشتۀ زبان‌های باستانی معرفی کرد و افزود: بررسی و مطالعۀ زبان‌ها و گویش‌هایی که اکنون در مناطق مختلف ایران و کشورهایی نظیر تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هندوستان و بخش‌هایی از عراق، سوریه، ترکیه و حتی قفقاز به آنها تکلم می‌شود و به لحاظ وراثتی از بازماندگان زبان‌های کهن ایرانی هستند در دستور کار این رشته قرار دارد.
حسینی با تأکید بر‌ اینکه تحصیل در رشتۀ زبان‌های باستانی اساس شناخت زبان‌ فارسی و ادبیات غنی آن و نیز گویش‌های ایرانی است، تصریح‌کرد: به‌عنوان مثال زبان فارسی که زبان رسمی کشور ایران است بازمانده زبان فارسی میانه و فارسی باستان است؛ بنابراین شناخت دقیق و علمی این زبان جز از راه مطالعه تاریخچه و پیشینه آن امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی خوانش، تجزیه و تحلیل کتیبه‌ها و اسناد نو‌یافته باستانی را از اهم فعالیت‌های مربوط به دانش‌آموختگان این رشته برشمرد و خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان در این رشته تحصیلی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی به تحقیق و پژوهش بپردازند که از آن جمله می‌توان به تهیه و تدوین دانش‌نامه‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها، لغت‌نامه‌ها، فرهنگ نامه‌های ریشه‌شناختی، اطلس‌های گویش‌شناسی و دستورنامه‌ها اشاره کرد. حسینی از امکان همکاری‌های مؤثر دانش آموختگان این رشته تحصیلی با ادارات و نهاد‌های مهم دولتی علاوه بر فعالیت‌ها و علایق شخصی خبر‌ داد و اظهار کرد: اداره آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌میراث فرهنگی از جمله نهادهای مهمی هستند که از علم دانش‌آموختگان این رشتۀ زبان‌های باستانی بهره‌مند می‌شوند.
وی معرفی ناصحیح اهداف، چشم‌اندازها، مزایا و کاربردهای رشته‌های تحصیلی را از جمله آسیب‌های مهم در بحث انتخاب رشته دانشجویان نام برد و ابراز امیدواری‌کرد با توجه به اینکه دانش زبان‌شناسی تاریخی و مطالعۀ علمی زبان‌های کهن ایرانی در سه دهه اخیر در ایران و سایر کشورهای جهان رشد چشم‌گیری داشته‌ و احیا و تقویت این مهم نیاز به تربیت متخصصان برای آموزش و پژوهش در این حوزه را دو چندان کرده با تأکید ویژه دانشگاه آزاد اسلامی بر اصل کیفی‌سازی علوم و همت مسئولان و اصلاح ساختارها در سال‌های تحصیلی آینده بار دیگر شاهد احیای رشته‌های تحصیلی غنی و کاربردی در دانشگاه‌ها باشیم.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان نخستین دانشگاه در منطقۀ جنوب کشور با ایجاد رشته تحصیلی زبان‌های باستانی، زمینه‌ساز تحصیل علاقه‌مندان در این رشته شد، هرچند اکنون با کاهش دانشجو مواجه شده است.


کیفی‌سازی برنامه‌های فرهنگی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 97/09/12

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
کیفی‌سازی برنامه‌های فرهنگی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: کیفی‌‌سازی و تعالی برنامه‌های فرهنگی در دستور کار این دانشگاه آزاد قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی صبح امروز در جلسه استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر گفت: خوشبختانه مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد استان بوشهر با به‌کار‌گیری نیروهای ارزشی، مجموعه‌ای هماهنگ، دلسوز و آگاه به همه مسائل بوده که به‌خوبی در استان مشغول به فعالیت است.
وی با بیان اینکه با تغییرات انجام‌شده در مدیریت جدید دانشگاه، نگاه و جهت دانشگاه عمیقاََ به سوی کیفی‌سازی و تعالی برنامه‌های فرهنگی سوق داده شده است، عنوان کرد: همه ما موظفیم در این رویداد و نگاه جدید در حد‌ توان و متناسب با شرایط کشور تمام تلاش و کوشش خود را انجام دهیم.
رئیس دانشگاه آزاد بوشهر جنگ جدید علیه کشور را جنگ اقتصادی برشمرد و اظهار کرد: با شرایط به‌وجود آمده در پس تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ملت ایران، فشارهای اقتصادی واردشده به کشور و مردم، می‌تواند تبعات و آثار مخرب اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به‌دنبال داشته باشد.
عبدالهی با بیان اینکه باید از ظرفیت علمی و تخصصی دانشگاه‌ها بهره برد، افزود: وظیفه نخبگان و دانشگاهیان و در نوک این پیکان، مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه این است که با عزم و اراده جدی، دامنه فعالیت‌های خود را متناسب با شرایط و مقتضیات جدید گسترش‌داده تا از بروز پیامدهای ناگوار احتمالی جلوگیری کنند.
وی با تشریح برخی از فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته در این دانشگاه بیان کرد: از ابتدای حضور در این سمت، تلاش و توفیق خدمت در حوزه فرهنگی را به‌عنوان یکی از اهداف و اولویت‌های کاری در دستور کار قرار داده که بحمدالله در کارهای فرهنگی و تعامل با دیگر نهادهای انقلابی، اتفاقات خوبی برای دانشگاه رقم خورده است.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه با تمام محدودیت‌های مالی نه تنها از تعداد برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه کاسته نشد؛ بلکه بر تعداد و کیفیت آن نیز افزوده شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه جهش قابل ملاحظه‌ای در ماهیت برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر صورت گرفته که نتیجه آن اعتماد بیش از پیش بسیاری از ارگان‌ها به این دانشگاه در اجرای برنامه‌های خود بوده است.
عبدالهی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک دانشگاه مردمی و انقلابی، بدون توجه به بحران آفرینی‌ها به‌دنبال ایفای تمام و کمال نقش خود در جامعه است، گفت: با ایمان به ظرفیت‌های انسانی و زیرساختی دانشگاه، آمادگی کامل در اجرای برنامه‌های غنی اسلامی در کشور هستیم و در تلاشیم با قراردادن دانشگاه در مسیر خدمت به کشور، گره‌ای از مشکلات موجود را باز کنیم.


جبهه عالمانه فرهنگی برای مقابله با دشمن تشکیل‌ شود

تاریخ: 97/09/12


حجت‌الاسلام دشتی:
جبهه عالمانه فرهنگی برای مقابله با دشمن تشکیل‌ شود
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر گفت: باید یک جبهه عالمانه فرهنگی برای مقابله با دشمن تشکیل‌ شود. به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام عباس دشتی صبح امروز در جلسه شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: وجود مراکز علمی اسلامی از افتخارات جامعه بوده و در این میان، دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان مولود انقلاب یکی از بافضیلت‌ترین مراکز علمی است.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با نگاه دینی محض تشکیل شد، خاطرنشان کرد: با شکل‌گیری این دانشگاه، بخش اعظمی از دغدغه‌های دلسوزان نظام برای داشتن یک مرکز علمی و آکادمیک اسلامی رفع شد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر، دانشگاه آزاد اسلامی را در کشور، منشأ خیر و برکت دانست و تصریح کرد: خدمت در سنگر علم و دانش یک توفیق الهی و افتخار است چرا که مراکز علمی به واسطه حضور نخبگان و آینده‌سازان، از ارزشمندترین فضاها در جامعه اسلامی هستند.
دشتی با تأکید بر اینکه امروز سکان‌داری علمی، فرهنگی و تربیتی جامعه در مراکز علمی و به دست استادان و مبلغان فرهنگی است، بیان کرد: آنچه که امروز مایه نگرانی بوده هجمه‌های گسترده به ارزش‌های دینی و اعتقادی مردم است که به‌طور ویژه نسل جوان را نشانه گرفته است.
وی مهم‌ترین هدف دشمنان انقلاب اسلامی را تسخیر مراکز علمی برای سست‌کردن اعتقادات جوانان برشمرد و گفت: دانشگاه‌‌ خاکریز مقدم مبارزه با استکبار است و فعالان دانشگاهی، پاسبانان ارزش‌های دینی، اعتقادی، فکری، فرهنگی و انقلابی هستند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های بوشهر با تأکید بر اینکه وحدت یک اصل برای دوام و عزت کشور است، تشریح کرد: در هر زمینه‌ای که ایران اسلامی به موفقیت و اقتدار دست یافته به علت وحدت و وفاق ملی است.


زمينه مناسب برای انجام فعاليت‌های فرهنگی در دانشگاه فراهم است

تاریخ: 97/09/12

حجت‌الاسلام حسینی:
زمينه مناسب برای انجام فعاليت‌های فرهنگی در دانشگاه فراهم است مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: زمينه مناسب برای انجام فعاليت‌های فرهنگی در دانشگاه فراهم است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی صبح امروز در جلسه استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد بوشهر با بیان اینکه پرورش و تربیت در کنار تعلیم مباحث علمی باید مورد توجه قرار‌ گیرد، اظهار کرد: این دو فرآیند رابطه‌ای فشرده و متقابل با هم دارند و در دین مبین اسلام نیز تعلیم در کنار تربیت قرار گرفته است.
وی با برشمردن برخی از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، نیازها و تهدید‌های نسل جوان، عنوان کرد: وظیفه ما توسعه و تعمیق آگاهی‌ها و علایق اسلامی دانشگاهیان و گسترش فضای معنوی و اسلامی در دانشگاه‌ها برای رشد فضائل اخلاقی است.
حسینی با گزارشی از عملکرد دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: ضمن مخاطب قرار‌دادن همه فعالان دانشگاهی اعم از کارمند، استاد و دانشجو با اجرای مدبرانه برنامه‌های همه‌جانبه و متنوع در تمام زمینه‌ها شاهد تعامل دوسویه این عزیزان با دفاتر نهاد در دانشگاه هستیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر خواستار تلاش برای تقویت روح خود‌باوری و استقلال فکری، خدا‌محوری، ایثار، عدالت‌خواهی، دشمن‌شناسی و اجرای مطالبات مقام معظم رهبری در دانشگاه شد.


فضای علمی دانشگاه باید بازتابی ناب از اسلام و انقلاب باشد

تاریخ: 97/09/11

حجت‌الاسلام حسینی:
فضای علمی دانشگاه باید بازتابی ناب از اسلام و انقلاب باشد
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: فضای علمی دانشگاه باید منعکس‌کننده و بازتابی ناب از حقیقت اسلام و انقلاب باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسینی ظهر امروز در جلسه دانشجویان و استادان بسیجی با معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: همه ما و دیگر فعالان دانشگاه نسبت به مسائل و مباحث عرصه‌های مختلف دانشگاه اعم از فرهنگی، آموزشی و علمی مسئول هستیم و قطعاََ انتظار به حقی است که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران، فضای علمی دانشگاه، منعکس‌کننده و بازتابی ناب از حقیقت اسلام و انقلاب باشد.
وی با تأکید بر اینکه فعالیت افرادی که حول محور ارزش‌ها و مفاهیم بلند دین و انقلاب در دانشگاه حرکت می‌کنند، باید با صدای رساتر و دست بالاتر فعالیت کنند، تصریح کرد: دیگران نیز باید در سایه سار این نوع نگاه حرکت کنند حسینی با بیان اینکه نیازها و مشکلات در مسائل فرهنگی شوخی بردار نیست، اظهار کرد: باید در مسیر اسلامی‌شدن دانشگاه برای افزایش دانش معرفتی تلاش کرد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه امید است مجموعه این تلاش‌ها، جلسات و برنامه‌ها، مقدمه‌ای برای پویایی معنوی و ارزشی دانشگاه باشد، خاطرنشان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، رشد فرهنگی و توسعه اعتقادی دانشجویان با تلاش همه‌جانبه محقق شده و مجموعه‌ای متحد با نگاه انقلابی برای این امر تلاش می‌کنند.


بسیاری از پیشرفت‌های کشور مدیون تفکر بسیجی است

تاریخ: 97/09/11


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
بسیاری از پیشرفت‌های کشور مدیون تفکر بسیجی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: بسیاری از پیشرفت‌های کشور، مدیون تفکر بسیجی است و امروزه بیش‌ازپیش نیازمند این تفکر ناب اسلامی هستیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در نشست معرفتی استادان و دانشجویان بسیجی که با حضور معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد با بیان اینکه استاد و دانشجو دو عنصر سازنده در دانشگاه هستند، گفت: به برکت انقلاب اسلامی ایران و با قرارگرفتن نام بسیج در کنار آنان، امکان پرواز به سمت اهداف عالی و آرمان‌های دانشگاه در سطوح مختلف امکان‌پذیر شده است.
وی ترکیب بسیج، دانشجو و استاد را امتیازی بزرگ، پرافتخار و تضمین کننده ارزش‌های والا دانست و عنوان کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند: جمع دانشجویان و استادان بسیجی، نماد یک جمع مشخص‌کننده علم و ایمان هستند و قطعاً این دو بال، ضامن پرواز و تعالی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه این ویژگی‌ها و انتظارات از دانشجویان و استادان بسیجی، مسئولیت همه بسیجیان مخصوصاً بسیجیان دانشگاه را سنگین‌تر می‌کند، تصریح کرد: دانشجویان و استادان در خط مقدم جبهه مبارزه با استکبار و مظاهر انحراف و فساد هستند.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر ادامه داد: یکی از وظایف ارزشمند بسیج دانشگاه، رفع هوشیارانه مسائل اساسی و چالش‌های جامعه با تحلیل و درک مناسب از اوضاع کشور و جهان است.
وی با بیان اینکه بسیج پشتوانه‌ای محکم، توانمند و قابل اتکا و اعتماد برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، عنوان کرد: جدایی بسیج از نظام، خیال خامی است که برخی در ذهن خود می‌پرورانند تا به‌واسطه آن، زمینه اجراشدن نیات شوم، پلید و شیطانی استکبار در کشور فراهم شود.
عبدالهی افزود: به برکت هدایت‌ها و تحلیل‌های بسیار دقیق، نو و آینده پژوهانه رهبر معظم انقلاب و هوشیاری بسیجیان، این جبهه مقاوم و مستدام نظام، هر روز وظایف خود را نسبت به مردم و کشور، بهتر از قبل انجام می‌دهد.


باید زیرساخت‌های معرفتی در جامعه ایجاد شود

تاریخ: 97/09/11

حجت‌الاسلام کلانتری:
باید زیرساخت‌های معرفتی در جامعه ایجاد شود
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه باید زیرساخت‌های معرفتی را ایجاد کرد، گفت: اگر فعالیتی با صداقت صورت بگیرد، قطعاً ایجاد جاذبه خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری ظهر امروز در حلقه معرفتی استادان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه اثربخشی کار فرهنگی زمانی است که برخواسته از اعماق وجود انسان باشد، گفت: کار فرهنگی نباید از روی عادت، دستور و رفع تکلیف باشد؛ چراکه قطعاً نتیجه معکوس خواهد داشت.
وی با بیان اینکه تقبل و انجام مسئولیت در جامعه اسلامی، مصداق کامل حرکت جهادی، ایثار و از خودگذشتگی است، اظهار کرد: خدمت به بندگان در دین مبین اسلام، از ارزش بالایی برخوردار است.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، فعالیت در دانشگاه و هدایت نسل جوان را افتخاری والا در عرصه خدمت رسانی دانست و عنوان کرد: خدمت در دانشگاه و مراکز علمی و به تبع آن خدمت به فکر، اندیشه، فرهنگ، تربیت و پرورش انسان به‌ویژه نسل جوان دانشجو موفقیت کم‌نظیری است که فقط شامل برخی از بندگان می شود.
کلانتری تصریح کرد: گاهی انسان غرق نعمتی الهی است که به سبب برخورداری همیشگی از آن نعمت، کمتر به آن توجه می‌کند و معلمی یکی از این نعمت‌هاست که اگر تا آخر عمر شکرگزار آن باشیم باز به درگاه الهی بدهکار هستیم.
وی با بیان اینکه معلمی عرصه بابرکتی است که سبب می‌شود هم خود انسان دچار رشد فکری و ذهنی و فرهنگی شود و هم مسبب رشد دیگران، عنوان کرد: در این راه سخت، تواضع، اخلاق حسنه، اخلاص، رفتار انسانی و منش الهی حرف اول را می زند.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه برای ایجاد تحول فرهنگی در مخاطبان باید از خودمان شروع کنیم، اظهار کرد: اگر شخص دچار تحول نشود، نمی‌تواند جامعه، مردم و محیط خود را متحول کند. موفقیت مردان بزرگ تاریخ‌ساز در ایجاد تحول در جوامع پیرامون خود، همواره معلول همین عامل بوده است.

کلانتری با بیان اینکه باید زیرساخت‌های معرفتی را ایجاد کرد، گفت: اگر بر اساس صداقت، صفا و بصیرت فعالیتی صورت بگیرد، قطعاً ایجاد جاذبه خواهد کرد.
عضو هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به توقف‌نکردن دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای آموزشی، تصریح کرد: با توجه به همین مسئله، ظرفیت و گستره فعالیت‌های فرهنگی کاهش یافته که باید برای جذب حداکثری با استفاده از برنامه‌های جدید، تلاش کرد.
وی برگزاری اردوهای متمرکز معرفتی کوتاه و بلندمدت استانی و کشوری، حلقه‌های بصیرتی و نشست‌های تخصصی را جایگزینی مناسب برای این مسئله دانست.


انتقال مفاهیم ناب دینی و ارزشی در فضایی دوستانه به دانشجویان

تاریخ: 97/09/11


محمودی مطرح کرد؛
انتقال مفاهیم ناب دینی و ارزشی در فضایی دوستانه به دانشجویان
نماینده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تشکل‌های اسلامی و سیاسی دانشگاهیان استان بوشهر اهداف برگزاری اردوی دانشجویی حیات طیبه بوشهر را تشریح کرد.
سیدمرتضی محمودی درخصوص اردوی تشکیلاتی دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان‌های‌ فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد (حیات طیبه دو) اظهار کرد: در برگزاری این اردوی آموزشی سعی شده تا با انتقال مفاهیم ارزشی، دینی و انقلابی با برقراری تعاملی دوجانبه میان دانشجو و مدرسان کارگاه‌ها در بستری دوستانه، آمادگی لازم برای مواجهه شدن با مسائل و چالش‌های دانشگاهی، جامعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی و رفع آنان را در دانشجویان فراهم کنیم.
وی با یبان اینکه کارگاه‌های آموزشی در این اردوی آموزشی تشکیلاتی در دو سطح یک و دو و در حوزه‌های جریان‌شناسی، اندیشه‌سیاسی، روش تحلیل سیاسی و معرفت‌شناسی برگزار شد، تشریح کرد: دانشجویان شرکت‌کننده در اردوی تشکیلاتی حیات طیبه در هر دو بخش خواهران و برادران به دو گروه تقسیم‌شده و به طور متناوب در کارگاه حضور یافتند و بعد از پایان سطح یک کارگاه‌ها، سطح دو نیز به همین منوال برگزار شد.
محمودی ادامه داد: کارگاه‌های آموزشی سواد رسانه، بحث مهدویت، حقوق دانشجویی در کنار برنامه‌هایی مانند یادواره شهدا، مسابقات ورزشی، شرکت در نماز جماعت و نماز جمعه، بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر و موزه شهید رئیس‌علی دلواری، محفل انس با قرآن، کرسی آزاداندیشی، جنگ شادی و پخش فیلم دیگر فعالیت‌های فوق‌برنامه فرهنگی است که با حضور دانشجویان به صورت مشترک برگزار شد.
نماینده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تشکل‌های اسلامی و سیاسی دانشگاهیان استان بوشهر با تأکید بر اینکه در این دوره آموزشی از استادان برجسته سیاسی و صاحب‌نظران فکری، دینی و فرهنگی در آموزش مطالب و مفاهیم بهره گرفته‌شده است، تصریح کرد: امید است با برگزاری مستمر این کارگاه‌های آموزشی، مقدمات افزایش سطح آگاهی دانشجویان فراهم شود.
وی میزان علافه‌مندی دانشجویان را در این برنامه‌ها، مثبت ارزیابی کرد و گفت: شرکت‌کنندگان در این اردوی دانشجویی، مشارکتی همه‌جانبه با یکدیگر و مسئولان برگزاری از خود نشان دادند به‌طوری که حلقه‌های معرفتی و نشست‌های بصیرتی در محل خوابگاه‌ها تا پاسی از شب برپا بود.
محمودی با تأکید بر اینکه اردوی حیات طیبه، اردویی تشکیلاتی و دانشجویی بود، یادآور شد: در این اردو سعی شد تا با به‌کارگیری دانشجویان مستعد، بیشتر از ظرفیت دانشجویی در مدیریت برگزاری برنامه‌ها استفاده شود.


موضوعات معرفتی و معنوی ۲ ویژگی مهم برای کارکرد تشکل‌هاست

تاریخ: 97/09/11

حجت‌الاسلام کلانتری:
موضوعات معرفتی و معنوی ۲ ویژگی مهم برای کارکرد تشکل‌هاست
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تشکل‌ زمانی در دانشگاه مؤثر است که ورود به آن، انسان را به لحاظ معرفتی و معنوی رشد دهد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری عصر دیروز در مراسم اختتامیه اردوی تشکیلاتی دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان‌های‌ فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد (حیات طیبه دو) به میزبانی واحد بوشهر با ابراز رضایت از حضور در این جمع نورانی، پرفیض و ارزشی و تشکر از میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با طرح این سؤال که نیاز اصلی دانشجوی امروز چیست؟ گفت: بر اساس یک تجربه بلند‌مدت از حضور خود در آموزش عالی کشور، بهترین پاسخ را در بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانشجویان می‌توان یافت که معظم‌له فرمودند: مشکل اصلی فضای دانشجویی ما، ضعف تحلیل مسائل است.
وی با بیان اینکه با وجود جبهه بزرگی از دانشجویان آگاه، برخی دانشجویان به واسطه نبود شناخت و مطالعه کافی از فضای دوره زندگی خود، کشور، تاریخ معاصر، دشمنان و مسائل مختلف درون و برون کشور آگاهی ندارند، تشریح کرد: متأسفانه این ناآگاهی بعضاََ سبب می‌شود که جوانان ما به راحتی فریب‌خورده و ابزار دست جریانی خاص قرار‌ گرفته و در مسیر غلطی قرار گیرند؛ بنابراین اگر به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دقت کنیم، درخواهیم یافت که ایشان بر فهم سیاسی و معرفتی دانشجویان تأکید بسیار فرموده‌اند.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان تاریخچه تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور اظهار کرد: نخستین تشکل دانشجویی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشگاه تهران بود که فقط هشت سال پس از تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۲ به دست جمعی از دانشجویان رشته پزشکی که حضور یک جریان اسلامی بیدار، فعال و آگاه را برای هدایت جوانان به سمت آرمان‌های الهی در دانشگاه لازم می‌دیدند، شکل گرفت.
کلانتری با تأکید بر اینکه فعالیت این دانشجویان در فضایی غریبانه و بسته شکل گرفت، عنوان کرد: در آن ایام نه مدیریت دانشگاه علاقه‌مند به تشکیل چنین تشکلی در دانشگاه بود و نه حاکمیت سیاسی وقت کشور انجام این‌گونه فعالیت‌ها را در دانشگاه مجاز می‌دانست.
وی با بیان اینکه انجمن اسلامی دانشجویان، نخستین گروه دانشجویی بود که با امام خمینی ( ره)، بیعت کردند، تصریح کرد: پس از تأسیس دانشگاه شیراز و دانشگاه تبریز و متعاقب آن ایجاد انجمن اسلامی دانشجویان در آن دانشگاه‌ها، این دانشجویان در سال ۱۳۴۱ نخستین گام خود در مبارزات سیاسی کشور را برداشتند و بلافاصله با بنیانگذار کبیر انقلاب بیعت کردند.
عضو هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از انتظارات از دانشجویان امروز، مطالعه و افزایش آگاهی‌ها و سطح بینش خود نسبت به مسائل است، اظهار کرد: بحث معرفتی و معنوی در دانشگاه بسیار مهم و حائز اهمیت است.
کلانتری با تأکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جوان تحصیل کرده، معنویت و ارتباط با ذات لایزال الهی است، اظهار کرد: علاوه بر مسائل معنوی و اخلاقی در کنار تحصیل مباحث علمی، معرفتی و فکری هم باید همواره مورد توجه باشد.


وجهه مردمی و انقلابی ویژگی منحصر به فرد دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 97/09/10


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
وجهه مردمی و انقلابی ویژگی منحصر به فرد دانشگاه آزاد اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر گفت: قطعاً ویژگی منحصر به فرد و عمده دانشگاه آزاد اسلامی وجهه مردمی و انقلابی‌بودن آن است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی صبح امروز در جلسه شورای تخصصی دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر که با حضور حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، ابراز امیدواری کرد این حضور ارزشمند، منشأ خیر، برکت و بالندگی برای استان حماسه‌‌ساز بوشهر و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان شود.
وی با بیان اینکه با اهتمام و تلاش همکاران در اجرای دقیق سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، آرامش، هماهنگی و انسجام خوبی در واحد‌ها و مراکز استان برقرار شده است، بیان کرد: الحمدلله رابطه‌ای جدی، متوازن و همدلانه در استان شکل گرفته که انجام وظایف و الزامات قانونی را بسیار آسان کرده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با تأکید بر اینکه در اجرای همه برنامه‌ها متناسب با شرایط و مطالبات جدید سازمان، علاوه بر رعایت اصل صرفه‌‌جویی مالی و کنترل هزینه‌ها، تحرک و مشارکت فعال و هدفمندی وجود داشته است، تشریح کرد: در یک سال گذشته نه تنها به لحاظ عددی بر تعداد فعالیت‌های فرهنگی افزوده شده است، بلکه به اعتراف و گواه همه همکاران، این برنامه با رشد چشمگیری از لحاظ کیفی همراه بوده است.
عبدالهی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک ظرفیت فوق‌العاده خدمت‌رسانی به مردم، نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب است، خاطرنشان کرد: قطعاً ویژگی منحصر به فرد و عمده دانشگاه آزاد اسلامی، وجهه مردمی و انقلابی‌بودن آن است.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، نگاه مردمی انقلابی دانشگاه به مسائل که متکی بر آموزه‌های اسلامی و رهنمود‌های ولایی است را عامل اصلی موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی دانست و اذعان کرد: این دانشگاه با این نگاه سازنده و سند دانشگاه اسلامی، به تحول و جهش خواهد رسید.
وی ادامه داد: هدف والای دانشگاه آزاد اسلامی به کارگیری مطلوب از همه امکانات و فرصت‌ها برای شکل‌گیری دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی به منظور خدمت رسانی، سالم، متعالی و کارآمد به نظام و مردم است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه فرهنگ در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، باید فرهنگ الهی و قرآنی و ولایی باشد، خاطرنشان کرد: فرهنگ بندگی، عزت، استقلال، آزادی، توکل و توسل، سادگی و صداقت، تلاش و جهاد، حیا و حکمت، اقتدا به ولایت، امید به روز جزا و پاداش، برادری و گذشت، کسب رزق حلال، قناعت و شجاعت و صبردر برابر مشکلات باید در دانشگاه نهادینه شود.


۱۶ آذر بهترین زمان برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه

تاریخ: 97/09/10


کلانتری مطرح کرد:
۱۶ آذر بهترین زمان برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه، ۱۶ آذر بهترین زمان ممکن است. به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری صبح امروز در نشست تخصصی دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه نقش دانشگاه‌ها در جهان بی‌بدیل و تأثیرگذار بوده اظهار کرد: دانشگاه‌ها رویدادهای مهمی در جهان رقم زده و بعضاً مسیر تاریخی کشورها را تغییر داده‌اند.
وی مسائلی نظیر جهان‌بینی در غرب، وضعیت سیاسی کشورها، ایجاد قدرت‌های جهانی و بسیاری مسائل دیگر را متأثر از نقش دانشگاه در دنیا دانست و تصریح کرد: جهان در پیچ تاریخی مهمی قرار گرفته که آشفتگی سیاسی برخی از کشورها و حتی مکاتبی چون اومانیسم، سکولاریسم، لیبرالیسم نشأت گرفته از کارکرد دانشگاه‌هاست.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب اسلامی و از ابتدا قرار بود در مسیر انقلاب اسلامی شکل بگیرد، اظهار کرد: این دانشگاه با حمایت مستقیم امام راحل و همه ارکان نظام شکل گرفت و امروز نیز مقام معظم رهبری با انتخاب شخصیت شناخته شده در مسائل سیاسی و علمی آقای دکتر ولایتی به این دانشگاه اهمیت بیشتری دادند.
کلانتری دانشگاه آزاد اسلامی را نعمت بزرگی برای کشور، جامعه و خانواده‌ها دانست و خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه آزاد اسلامی نبود، خیل بزرگی از فرزندان این سرزمین به‌دلیل تحصیل علم در کشورهایی که از نظر هویتی و فرهنگی با ارزش‌های جامعه اسلامی ما منافات دارند، به ورطه نابودی کشیده می‌شدند.

وی با تأکید بر اینکه در دوره مدیریت جدید دانشگاه تلاش شده تا گامی اساسی، مناسب، دقیق و رو به جلو در تمامی عرصه‌ها برداشته شود، عنوان کرد: همت همه مسئولان دانشگاه، اقتدار دانشگاه آزاد اسلامی در سه حوزه تولید علم، آموزش و پرورش نیروی انسانی و نخبه آینده‌ساز است که این مهم با افزایش کیفی کارکرد دانشگاه میسر خواهد شد. معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه مسائل فرهنگی و کار در این حوزه بسیار مهم است، اظهار کرد: رویکرد کلان در حوزه فرهنگی، رویکرد معرفتی و تعمیق فکر و اندیشه دانشجویان و دانشگاهیان است و باید برای رفع خلاء فکری و اندیشه اسلامی در نسل جوان و جامعه کارهای زیرساختی واثرگذار انجام داد.
وی با بیان اینکه گام اصلی در ریل‌گذاری مسائل فرهنگی در دانشگاه، جاری کردن مُر قوانین اسلام در دانشگاه است، گفت: در دانشگاه اسلامی و فرهنگی، ظاهر دانشگاه، عملکرد درونی دانشگاه و کارکرد بیرونی دانشگاه مطابق فرهنگ ناب اسلام است.
کلانتری با اشاره به نزدیکی روز دانشجو، گفت: هر کاری نیازمند زمانی خاص است و برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه، ۱۶ آذر بهترین زمان ممکن است.
وی با تأکید بر اینکه در دوره مدیریت جدید دانشگاه تلاش شده تا گامی اساسی، مناسب، دقیق و رو به جلو در تمامی عرصه‌ها برداشته شود، عنوان کرد: همت همه مسئولان دانشگاه، اقتدار دانشگاه آزاد اسلامی در سه حوزه تولید علم، آموزش و پرورش نیروی انسانی و نخبه آینده‌ساز است که این مهم با افزایش کیفی کارکرد دانشگاه میسر خواهد شد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه مسائل فرهنگی و کار در این حوزه بسیار مهم است، اظهار کرد: رویکرد کلان در حوزه فرهنگی، رویکرد معرفتی و تعمیق فکر و اندیشه دانشجویان و دانشگاهیان است و باید برای رفع خلاء فکری و اندیشه اسلامی در نسل جوان و جامعه کارهای زیرساختی واثرگذار انجام داد.
وی با بیان اینکه گام اصلی در ریل‌گذاری مسائل فرهنگی در دانشگاه، جاری کردن مُر قوانین اسلام در دانشگاه است، گفت: در دانشگاه اسلامی و فرهنگی، ظاهر دانشگاه، عملکرد درونی دانشگاه و کارکرد بیرونی دانشگاه مطابق فرهنگ ناب اسلام است.
کلانتری با اشاره به نزدیکی روز دانشجو، گفت: هر کاری نیازمند زمانی خاص است و برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه، ۱۶ آذر بهترین زمان ممکن است.


ایستادگی امروز نشأت گرفته از خط و مشی شهیدان است

تاریخ: 97/09/07


ایستادگی امروز نشأت گرفته از خط و مشی شهیدان است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: ایستادگی امروز ایران اسلامی در برابر توطئه‌ها و خدعه‌های دشمنان، نشأت گرفته از خط و مشی شهیدان است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، رئیس، معاونان، کارکنان، استادان و جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر به مناسبت هفته بسیج با حضور در گلزار شهدای بوشهر افزون بر ادای احترام به مقام والای شهدا با نثار فاتحه و اهدای گل برمزار شهدا، یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند و با آرمان‌های امام راحل و شهدای والامقام انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس تجدید بیعت کردند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در این مراسم معنوی با بیان اینکه ما در ایران اسلامی هرچه داریم به برکت خون شهداست، گفت: ایستادگی امروز ایران اسلامی در برابر توطئه ها و خدعه‌های دشمنان، نشأت گرفته از خط و مشی شهیدان است.
اسماعیل عبداللهی ادامه داد: شهدا، ایثار را با نثار جان خویش در راه حق و حقیقت معنا کردند و امروز وظیفه ما زنده نگاه‌‌داشتن این ارزش‌‌هاست.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه باید با جان و دل از دستاوردهای انقلاب اسلامی و شهدا پاسداری کنیم، اظهار کرد: این امانتی است در دستان ما که باید آن را به نسل‌های آینده انتقال دهیم.


۱۶ آذر؛ قله فعالیت‌های دانشجویی

تاریخ: 97/09/05


قربانی مطرح کرد:
۱۶ آذر؛ قله فعالیت‌های دانشجویی
مدیرکل تشکل‌‌‌‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: ۱۶ آذر باید قله فعالیت‌های دانشجویی باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، محمد قربانی عصر دیروز در مراسم افتتاحیه اردوی حیات طیبه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: دانشجویان شرکت‌‌کننده در این برنامه باید با جدیت و قدرت در همه فعالیت‌‌های در نظر گرفته شده حضور یافته و مشارکت کنند تا مجری و الگوی این برنامه‌ها در واحد‌های خود باشند.
وی با بیان چند حادثه و اتفاق مهم تاریخی در ایران و جهان، بدعهدی و بد‌ذاتی دشمنان ایران اسلامی به‌ویژه آمریکا را یادآور شد و تشریح کرد: تجربه به همگان ثابت کرده که آمریکا بر هیچ توافق و عهدی پایبند نیست و حتی به دست نشانده‌ها و فرمانبردارانش نیز وفادار نخواهد ماند.
مدیرکل تشکل‌‌‌‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آمریکا برای سرنگونی هر فرد و یا کشوری که در تلاش برای عزت، استقلال و شرف خود است، اقدام خواهد کرد، افزود: سرنگونی مصدق به واسطه اراده او بر ملی‌کردن صنعت نفت ایران به دست خود آمریکا که حامی‌ وی برای رسیدن به مقام بود، نمونه بارز این مسئله است.
قربانی با تأکید بر اینکه این رفتار فقط با ایران نیست، اظهار کرد: دسترسی به تاریخ کشورها بسیار آسان و سهل بوده و از این قبیل رفتارها در سایر کشورها مثل شیلی، الجزایر، اندونزی، سودان، عراق، سوریه و غیره به کرات تکرار شده است. وی با بیان اینکه دولت آمریکا شمر زمانه است و حتی به مردم خود نیز رحم نمی‌‌کند، گفت: آمریکا
متشکل از ۵۰ دولت با آداب، سنن، پرچم و سرود ملی مختلف است و پرچمی که همگان به‌عنوان پرچم آمریکا می‌شناسند، پرچم دولت فدرال آمریکاست و نه پرچم مردم آمریکا.
مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آتش زدن این پرچم یک اعتراض به تصمیمات دولت فدرال آمریکا است که در کشور‌های دیگر و حتی در ایالت‌های خود آمریکا نیز صورت می‌گیرد؛ اما عده‌ای ساده‌اندیش و بدون بینش سیاسی در کشور، این حرکت را توهین به مردم آمریکا می‌دانند. قربانی با اشاره به تلفات و خسارات ناشی از تعرض نظامی آمریکا به کشور‌‌های مختلفی مانند عراق و سوریه، بیان کرد: حتی اگر نگاه دینی خود را کنار بگذاریم، باز هم با معیار‌‌های عقلی و انسانی، آمریکا دشمن جهان، مردم و تمام ادیان الهی است.
وی افزود: امروز دولت آمریکا با هزاران میلیارد بدهی و کسر بودجه در بدترین وضعیت ممکن خود به‌سر می‌برد و مانند طبل توخالی است و به فضل الهی همان‌گونه که رهبر انقلاب فرمودند ۴۰ سال پیش آمریکا را از ایران خارج کردیم، امروز از منطقه خارج می‌کنیم.
مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به نزدیکی روز دانشجو، ۱۶ آذر را نقطه عطف همبستگی دانشجویی در کشور دانست و اظهار کرد: ۱۶ آذر باید قله فعالیت‌های دانشجویی باشد و دانشجوی انقلابی باید با شور و شعور، بغض و کینه خود را بر سر استکبار جهانی فریاد بزند.


دانشجویان سفیران انقلاب در دانشگاه و جامعه باشند

تاریخ: 97/09/05


سردار رزمجو:
دانشجویان سفیران انقلاب در دانشگاه و جامعه باشند
فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر گفت: هر جوان دانشجو نقش یک سفیر برای رساندن پیام انقلاب به گوش هم‌نسلان خود و جامعه جهانی را دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، سردار علی رزمجو ظهر امروز در جمع دانشجویان شرکت‌کننده در اردوی تشکیلاتی دانشجویی حیات طیبه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با گرامیداشت هفته بسیج گفت: دانشگاه محل تجمع نسل جوان، اندیشمند و آینده‌ساز کشور است که به همین واسطه دو ظرفیت بزرگ علمی و اجرایی را در خود نهفته دارد.
رزمجو با بیان اینکه علاوه بر مأموریت علمی، دانشگاه‌ها باید بخشی از ظرفیت خود را در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی صرف کنند، عنوان کرد: همانگونه که در پیروزی انقلاب اسلامی، دوام و تثبیت انقلاب، دوران هشت سال دفاع مقدس و بسیاری عرصه‌های مهم دیگر، دانشجویان و دانشگاه نقش‌آفرین بودند، امروز نیز با برنامه‌ریزی صحیح و دقیق، می‌توانند عامل تحولات بزرگ باشند.
این فرمانده سپاه با تأکید بر اینکه برای رساندن پیام انقلاب به نسلی که دوران انقلاب و جنگ تحمیلی را از نزدیک ندیده، باید از برنامه‌های مفید، جذاب و به‌روز بهره برد، تشریح کرد: با بهره‌گیری از تجربیات گذشته، باید نسل امروز انقلاب اسلامی را هوشیارتر، با بصیرت‌تر و آگاه‌تر از همیشه آماده ورود به عرصه‌های مختلف کرد.
وی با بیان اینکه محور اصلی این تلاش‌ها باید در دو حوزه اساسی تحولات درون کشور و مسائل بیرون از کشور صورت پذیرد، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌ها در هر فعالیتی باید متناسب با نیازسنجی از چالش‌ها و مسائل کشور، پیش‌بینی شود تا خروجی برنامه‌ها، زمینه‌ساز خودسازی معنوی، تقویت بنیه اعتقادی، تفکر دینی، دشمن‌شناسی و افزایش سطح دانش و معلومات شود.
رزمجو ادامه داد: هر جوان دانشجو نقش یک سفیر برای رساندن پیام انقلاب به گوش هم‌نسلان خود و جامعه جهانی را دارد.
در این مراسم با پخش فیلمی از دستگیری ملوانان آمریکایی در دی ماه سال ۹۴، رزمجو به تشریح جزئیات این عملیات غرورآفرین پرداخت و گفت: اتصال جبهه مقاومت به ارزش‌های الهی باعث شده تا انقلاب اسلامی به یک جبهه ابرقدرت در مناطق مختلف جهان به ویژه در خاورمیانه تبدیل می شود.
فرمانده عملیات دستگیری آمریکایی‌ها در خلیج فارس گفت: هیچ قدرتی در دنیا نتوانسته است با این شکل و شیوه، قدرت آمریکایی‌ها را در هم بشکند.
وی در پایان، اجرای موفقیت آمیز این عملیات را از الطاف الهی دانست.


تببین برکات دین اسلام با انتقال تحولات انقلاب به نسل جوان

تاریخ: 97/09/05

عبدالهی تأکید کرد:
تببین برکات دین اسلام با انتقال تحولات انقلاب به نسل جوان
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: برای تبیین آثار و برکات دین اسلام در جهان باید تحولات انقلاب اسلامی ایران را به نسل جوان منتقل کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت هفته وحدت در جمع دانشجویان بوشهری اظهار کرد: تحولات بزرگ جهان در مسیر انسانیت و آگاهی بخشی به مردم به‌واسطه دین جهان شمول اسلام به وجود آمده و اگر بخواهیم آثار و برکات دین اسلام را در جهان تبیین کنیم، باید تحولات انقلاب اسلامی ایران که با مجاهدت و تلاش مردم و درایت معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) به بار نشسته است را به نسل جوان منتقل کنیم.
وی تبعیت از سیره نبوی و دستورات الهی را راز تمایز انقلاب اسلامی نسبت به سایر اتفاقات مهم جهان دانست و اظهار کرد: انقلاب اسلامی که پرتویی از شریعت اسلام است، زمینه ساز تحولات دامنه‌دار انسانی، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی در جهان شده که آثار آن پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در جهان کاملاً مشهود است.


تلاش برای امیدآفرینی و تقویت هویت ملی

تاریخ: 97/09/05

قربانی تأکید کرد:
تلاش برای امیدآفرینی و تقویت هویت ملی
مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پاسداری از هویت ملی و اجتماعی کشور وظیفه همگانی است و باید در امیدآفرینی و تقویت هویت ملی کوشا باشیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، محمد قربانی که ظهر امروز به‌عنوان سخنران ویژه در مراسم گرامیداشت هفته وحدت در جمع دانشجویان بوشهری حضور یافته بود با تأکید بر فعالیت بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ اندیشکده در جهان اظهار کرد: اندیشکده‌ها، سناریو و کارکردهای متفاوتی نسبت به دانشگاه دارند.
وی با بیان اینکه که بیشتر اندیشکده‌ها در غرب و آمریکا تشکیل شده‌اند، ادامه داد: در ایران هم حدود ۷۰ اندیشکده فعال وجود دارد که در حوزه های مختلفی چون سیاسی، اقتصادی، امنیتی فعال هستند.
قربانی یک از فعالیت‌های علمی خود را رصدکردن اندیشکده‌های معتبر جهان و به‌ویژه آن دسته که در خصوص ایران فعالیت می‌کنند، معرفی و اظهار کرد: این اندیشکده‌ها سناریوهای گسترده‌ای را دنبال می‌کنند که مهمترین آن، تغییر هویت فردی، جمعی، فرهنگی و اجتماعی ایران است.

مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه دشمنان ایران اسلامی با سرمایه‌گذاری‌های بسیار از طریق شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های ارتباط جمعی، فضای مجازی به‌دنبال دستیابی به اهداف خود هستند، تصریح کرد: اغلب نتایج و تفسیرهای اندیشکده های غربی، به دنبال تضعیف هویت ملی ایران و اثبات ادعای پوچ ناکارآمدی و عقب ماندگی صنعتی و علمی ایران و ایجاد یاس و ناامیدی است.
قربانی با بیان اینکه برای نتیجه‌گیری باید به محافل و سایت‌های معتبر مراجعه و به دنبال حقایق بود، اظهار کرد: نباید ساده‌اندیش و زودباور بود؛ زیرا یک مقایسه ساده از وضعیت کنونی با بهترین روزهای دوران رژیم قبل بیانگر پیشرفت چشمگیر ایران اسلامی است.
وی از پیشروبودن ایران در زمینه رشد تولیدات علمی متکی بر آمارها خبر داد و افزود: سال ۵۷ در ایران حدود ۱۵۷ هزار دانشجو و قریب به ۲ هزار هیأت علمی مشغول به فعالیت بودند که آمار امروز نشان می‌دهد بیش از ۴ میلیون دانشجو و ۱۰۰ هزار استاد در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل و تدریس هستند.
مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامیبا تأکید بر اینکه دو درصد تولید علم دنیا به ایران اختصاص دارد، گفت: به لحاظ تولید علم، پانزدهمین کشور علمی جهان هستیم که نشان دهنده رشد چند برابری هستیم و این در حالی است که این عدد در زمان طاغوت یک هزارم بوده است.