میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر از تیم ملی تیراندازی

تاریخ: 99/07/27

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر
میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر از تیم ملی تیراندازی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از میزبانی تیم ملی تیراندازی با کمان به‌منظور آماده‌سازی برای اعزام به مسابقات انتخابی پاریس و مسابقات المپیک توکیو خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دکتر اسماعیل عبدالهی در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: این واحد دانشگاهی میزبان تیم ملی تیراندازی با کمان در رشته ریکرو اعزامی به مسابقات انتخابی پاریس و مسابقات المپیک توکیو در آذر سال جاری خواهد بود.

وی با اشاره به بازدید دبیر کل کمیته المپیک و رئیس مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی از امکانات ورزشی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر و نامه فدراسیون تیراندازی با کمان افزود: امکانات زیرساختی و تجهیزات دانشگاه آزاد اسلامی در بسیاری از بخش‌ها مثال‌زدنی بوده که استان بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست و دلیل این ادعا نیز درخواست فدراسیون تیراندازی برای برگزاری اردوی آماده‌سازی تیم اعزامی به مسابقات المپیک در این واحد دانشگاهی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر فعال‌سازی ظرفیت‌های موجود گفت: شکوفایی و رشد ظرفیت‌ها در سایه توانمندسازی و مأموریت‌گراشدن کارکنان و اعضای هیئت علمی و نیز بهره‌گیری از مزیت‌های استانی میسر می‌شود.
عبدالهی با بیان انعقاد بیش از ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر عنوان کرد: با انجام این مهم در کنار آماده‌کردن و گسترش ساختارها و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت همه گروه‌های تخصصی، توسعه پایدار و کارآفرینی به‌طور جدی دنبال خواهد شد.

ریل‌گذاری مناسب منجر به انجام کارهای بزرگ در کشور می‌شود
وی با بیان اینکه رفع نیازها و چالش‌ها در عمل و با ارائه راهکارهای علمی انجام می‌شود، توضیح داد: ابتدا باید وجود کاستی‌ها و مشکلات را پذیرفت و سپس به‌دنبال حل آنها بود. دانشگاه دارای تجربیات، تخصص، یافته‌های علمی، امکانات و تجهیزات مناسب و ظرفیت‌های فراوان است که با ریل‌گذاری مناسب و تجمیع آن می‌توان کارهای بزرگی در استان و کشور انجام داد.
دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد بوشهر نظم و نظارت را اصول اولیه و مقدمه اساسی هر فعالیت صحیح معرفی و اضافه کرد: در عرف و دین بر این دو عنصر مهم تأکید بسیار شده است. نظم و نظارتی که به پشتوانه قانون، شریعت و اخلاق باشد، عامل موفقیت و کاهش خطاها خواهد بود.

عبدالهی با تأکید بر حضور منظم کارکنان در بخش‌های مختلف دانشگاه، مطرح کرد: نظام اداری غیرقابل توقف و تعطیل‌بردار نیست و امور باید به‌گونه‌ای مدیریت شوند که مانع بروز کمترین خلل و ضعفی شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به هیچ گروه و یا جناح سیاسی نیست، تشریح کرد: دانشگاه متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران و صاحب اصلی آن مردم هستند و باید پاسخگوی مطالبات و انتظارت برحق فردی و اجتماعی بود.

راهکاری برای افزایش درآمدهای شهریه‌ای
دبیر هیئت امنا دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر تلاش مضاعف برای افزایش درآمدهای شهریه‌ای و غیرشهریه‌ای ادامه داد: درآمدهای شهریه‌ای را با برنامه‌هایی مانند تأسیس رشته‌های پرمتقاضی، فعال‌سازی رشته‌های تحصیلی موجود با معرفی آینده شغلی و بازار کار مناسب، ایجاد رشته‌های جذاب و بین‌رشته‌ای و مواردی از این قبیل می‌توان افزایش داد.
عبدالهی با تأکید بر ظرفیت‌های بالقوه دانشگاه اظهار کرد: منابع کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مبتنی بر این است که با توجه به ظرفیت‌های بکر استان و نیز وجود مجتمع‌های عظیم صنعتی با مدیریت صحیح، تعامل و گسترش همکاری‌ها با صنایع از طریق سراهای فناوری و نوآوری و زیرمجموعه‌های آن مانند مراکز تحقیقاتی و مدارس کسب‌وکار و خلاقیت می‌توان منابع را افزایش داد.


نیاز به الگو و مقتدا از نیازهای وجودی و همیشگی انسان است

تاریخ: 99/07/22

حجت‌الاسلام قاضی‌زاده:
نیاز به الگو و مقتدا از نیازهای وجودی و همیشگی انسان است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: نیاز به الگو و مقتدا نیاز وجودی و همیشگی انسان است؛ چراکه الگو با هدایتگری و روشنگری، مسیر صحیح و ناصحیح را مشخص خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، حجت‌الاسلام سیدمهدی قاضی‌زاده در مراسم گرامیداشت رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام مجتبی(ع) و امام رضا(ع) که به‌صورت آنلاین و به همت دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دشتستان با حضور استادان، کارکنان و دانشجویان برگزار شد با تسلیت ایام سوگواری آل‌الله اظهار کرد: مقام و منزلت این بزرگواران چنان عظیم و دست‌نیافتنی است که حتی پس از گذشت چند قرن از عروج آسمانی ایشان، باز مسلمانان و به‌ویژه شیعیان در ماتم این هدایتگران مسیر سعادت انسان سوگوارند.
وی با بیان اینکه انسان با تکیه بر تفکر، تعقل و پیروی از دستورات الهی سعادتمند خواهد شد، توضیح داد: این سعادتمندی در راستای معارف الهی و دینی و تعقل در مورد آن و عمل‌کردن به آنها حاصل می‌شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه این مسیر سعادت طی نخواهد شد مگر با داشتن یک الگو، مقتدا، راهبر و راهنما، عنوان کرد: این الگو است که با هدایتگری و روشنگری، مسیر صحیح از ناصحیح و سره از ناسره را مشخص خواهد کرد.
قاضی‌زاده با بیان اینکه خدای متعال زمانی که دین را به انسان معرفی و دستورات و احکام الهی را ارائه کرد برای هدایت‌شدن مسیر سعادت راهکارهای مهم و اساسی را مشخص فرمود، اظهار کرد: کتب الهی به‌عنوان توضیح‌دهنده و شرح‌دهنده احکام الهی و نیز الگوهای عملی، ابزار مهم دستیابی انسان به سعادتمندی از سوی خداوند متعال هستند.
وی در تعریف الگوی عملی بیان کرد: الگوی عملی، انسانی است از میان خود مردم که دستورات الهی را بدون کم و کاست و عیب و نقص برای نشان‌دادن امکان عملی‌شدن دستورات الهی و اینکه انسان می‌تواند به آن درجه از تقرب که خداوند متعال فرموده دست یابد، اجرا می‌کند.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه نیاز به الگو در ضمیر و نهاد انسان همواره وجود داشته است، توضیح داد: این یک نیاز ملموس و آشکار است که خداوند متعال با تأیید این نیاز، نمونه‌های واقعی و کاملی را برای هر زمان به‌صورت فعال و زنده به انسان معرفی و در اختیار آنان قرار داده است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه انسان‌های گمراه و بری از دین نیز به‌دنبال مقتدا و الگو هستند، خاطرنشان کرد: حتی در مکتب‌ها و ملت‌هایی که فرهنگ شریعت را انکار کرده‌اند با اسطوره‌سازی و تولید قهرمان‌های خیالی سعی در پاسخگویی به این نیاز انسانی دارند.
قاضی‌زاده اضافه کرد: وقتی ادیان الهی تکمیل و پیغمبر خاتم به‌عنوان آخرین رسول الهی رحلت کردند، هدایتگری قطع نشد و امامان(ع) به‌عنوان هدایتگرانی عظیم‌الشأن برای مردم تعیین شدند.
وی با بیان اینکه این امامان نیز مانند پیغمبران پیش‌قراول اطاعت، پیروی و انجام دستورات الهی هستند، یادآور شد: هرگاه الگوهای انسان به‌طور عملی در خط مقدم مبارزه با هواهای نفسانی، شیطان و معصیت باشند، انسان‌ها جسورانه و بی‌پرواتر در این مسیر قدم خواهند گذاشت که نمونه آن را در هشت سال دفاع مقدس شاهد بودیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه عمل به تکالیف الهی و پیروی از دستورات دینی انسان‌ها را به مقامی خواهد رساند که در تصور نمی‌گنجد، گفت: حتی اکنون که در عصر غیبت امام عصر هستیم، زنجیر هدایتگری و الگوهای الهی از هم گسیخته نشده است. ولی‌عصر مانند خورشید پشت ابر که تمام نور و گرمای آن به زمین نمی‌تابد؛ اما باز هم نیازهای حیات انسانی را تأمین می‌کند، نیازهای معنوی، روحی و فطری انسان را پاسخگوست.
قاضی‌زاده اضافه کرد: فطرتی که آماده کسب معارف الهی و پرورش بذر تقوا و معنویت باشد، راه سعادت را پیدا خواهد کرد و قطعاً در این مسیر سعادت، خداوند نیز همراه و هدایتگر او خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه عصر غیبت، عصر ولنگاری و گمراهی انسان نیست، تأکید کرد: الگو و شخصیت‌های هدایتگر در جهان اسلام به وفور یافت می‌شود، فقط باید ضمیر خود را طاهر و آماده پذیرش هدایت کنیم تا به سعادت اخروی دست یابیم.


تشریح برنامه‌های مشارکتی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در محرم و صفر

تاریخ: 99/07/21

از سوی معاون دانشگاه صورت گرفت؛
تشریح برنامه‌های مشارکتی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر در محرم و صفر
مراسم گرامیداشت دهه آخر ماه صفر با رعایت دستورالعمل ستاد ملی و استانی کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای باز دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در حاشیه برگزاری مراسم گرامیداشت دهه آخر ماه صفر در این دانشگاه با عرض تسلیت اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، ارتحال پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) گفت: امسال کرونا مانع بزرگی شد تا عاشقان اباعبدالله(ع) از سفر معنوی کربلا بازبمانند؛ اما سعی شد با بهره‌گیری از تجربیات موفق برگزاری مراسم دهه اول محرم، این مراسم معنوی در دانشگاه برگزار شود.

باقر گرگین مجالس اهل بیت (ع) را پاسخگوی نیازهای معنوی مردم جامعه دانست و با اشاره به شرایط کرونایی کشور و ممنوعیت برگزاری مراسم و آیین‌های هرساله عنوان کرد: در مسیر بازکردن راهی برای پیوند با محبت و سیره معصومین، اقداماتی مانند جمع‌آوری کمک‌های مؤمنانه در برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در راستای محرومیت‌زدایی و ارائه خدمت به قشر کم‌برخوردار جامعه گنجانده شد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بر لزوم استفاده حداکثری از فضای مجازی از طریق گسترش ظرفیت‌های دانشجویی مانند کانون‌ها و تشکل‌های دانشگاهی برای ترویج فرهنگ ناب اسلامی تأکید کرد.

گرگین با تأکید بر گسترش و تبلیغ معارف اسلام و مکتب اهل بیت(ع) بیان کرد: اطعام روز اربعین، برگزاری مسابقات مفهومی، هر خانه یک موکب، مسابقه ایده‌های نوین فرهنگی، کتاب‌خوانی و معرفی کتب درباره واقعه ابدی عاشورا، نشست‌های عاشورایی، توزیع نذور بسته‌بندی‌شده و اقلام بهداشتی، اهدای خون از دیگر برنامه‌های مشارکتی دانشگاه در ایام محرم و صفر امسال بود


تأکید بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی

تاریخ: 99/07/20

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر مطرح کرد؛
تأکید بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی
دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر بر پیگیری و اجرای مصوبات هیئت امنای استانی تأکید کرد و گفت: دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه و فعال‌شدن مراکز تحقیقاتی و سراهای فناوری و نوآوری ازجمله موضوعات مهمی است که باید هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در بیست و یکمین جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر که به‌صورت آنلاین برگزار شد با قدردانی از مجموع تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده در دانشگاه اظهار کرد: با توجه به شرایط کشور، دانشگاه، کرونا و نیز تغییر سامانه‌های دانشگاه انتظار است این تلاش‌ها صدچندان شود تا از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها برای انجام مأموریت‌های جدید دانشگاه بهره ببریم.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته واحدها و مراکز استان در انجام الزامات و هزینه‌های تکلیفی مشکلی نداشته‌اند، عنوان کرد: تمام واحدها و مراکز دانشگاهی به‌عنوان عناصر مستقل، سازنده، صاحب اختیار، جزء ارکان اصلی در برنامه‌های ملی و استانی دانشگاه هستند و به‌تدریج در راستای افزایش توان مالی و تحقق خودکفایی گام بردارند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه سازمان مرکزی و دبیرخانه‌های استانی به‌عنوان ستاد دانشگاه نقش نظارتی و حمایتی دارند، ادامه داد: جذب دانشجو، برگزاری آزمون‌ها، راه‌اندازی و گسترش رشته‌های تحصیلی، تربیت نیروی متخصص و کارآمد، کارآفرینی و اشتغال‌زایی، فعالیت‌های اقتصادی، برنامه‌های فرهنگی اثرگذار و ... در واحدها و مراکز دانشگاهی انجام می‌شود و اگر دانشگاه‌ها فعال شوند، مجموعه دانشگاه رونق می‌گیرد و در غیر این‌صورت رکود و سکون بر دانشگاه مستولی خواهد شد.

ثبات حاصل همکاری، هم‌افزایی، مدیریت هماهنگ و تدابیر آینده‌نگرانه است
عبدالهی با بیان اینکه ثبات در مجموعه استان حاصل همکاری، هم‌افزایی، مدیریت هماهنگ و تدابیر آینده‌نگرانه است، خاطرنشان کرد: استان بوشهر تا پیش از این یک استان غیرفعال با نیروی انسانی توانمند و پرظرفیت اما ساکن و پربنیه و پرهزینه بود که با کادرسازی مناسب و سیاست ساختارسازی در سطح وسیع، پویایی به مجموعه استان تزریق شد.
وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های قوی علمی در استان وجود دارد که یا فعال شده و یا در حال فعال‌سازی است، ادامه داد: سما و ظرفیت‌های آن مانند مدارس و آموزشگاه‌ها، مدارس کسب و کار و نیز مراکز تحقیقاتی که برند و نماد دانشگاه هستند در چند شهرستان استان مشغول فعالیت هستند که نویدبخش آینده‌ای روشن است.

۹۰۰ کیلومتر مرز آبی مشترک با کشورهای اسلامی ظرفیتی مهم برای جذب دانشجوی غیرایرانی
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه سند دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس به‌عنوان نخستین سند استان در سازمان مورد تأیید قرار گرفت که مهر تأییدی بر ظرفیت‌های بی‌شمار استان و دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر است، تشریح کرد: ۹۰۰ کیلومتر مرز آبی مشترک با کشورهایی که از لحاظ فرهنگ و شریعت نزدیک به ایران اسلامی هستند، ظرفیتی مهم برای جذب دانشجوی غیرایرانی و همکاری‌های علمی بین‌المللی است.

عبدالهی با تأکید بر اینکه در سند دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس بخش‌های اصول، مبانی، ساختار اجرایی، آموزشی، فرهنگی، مالی، تعاملی، پژوهشی به خوبی مشخص شده است، بیان کرد: تمام بخش‌های این سند جذابیت‌های قابل قبولی دارد و می‌تواند موجب جذب و پذیرش دانشجو و همکاری برون‌دانشگاهی شود. پذیرش هر دانشجوی خارجی علاوه‌بر منفعت‌های مالی، پیامدهای مثبت فرهنگی و تبلیغی را نیز به همراه خواهد داشت. تکریم ارباب رجوع یک نیاز ملی است
وی تکریم ارباب رجوع را یک نیاز ملی برشمرد و تأکید کرد: باید از توجه صرف به کارهای روزمره و یکنواخت عبور کرد؛ چراکه سکون، خسارت‌بار و موجب عقب‌افتادگی است.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی کارآفرینی و مهارت‌افزایی را به‌عنوان یک مسئولیت مهم ملی برعهده گرفته است، متذکر شد: مطابق آمارهای رسمی پایگاه‌های علمی، دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ کمی و کیفی در صدر دانشگاه‌های کشور قرار دارد که این نشان می‌دهد دانشگاه شانه به شانه مراکز علمی معتبر در حال فعالیت است و وجهه جهانی آن در حال نمود و ظهور و پذیرش است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با با بیان اینکه جلسات هیئت امنای استانی به‌صورت هدفمند برگزار می‌شود بر پیگیری و اجرایی‌شدن مصوبات تأکید و اضافه کرد: دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه، ایجاد مجتمع آموزشی، فرهنگی، علمی و گردشگری گناوه، تبدیل به احسن مجتمع عالیشهر (بوشهر)، فعال‌شدن مراکز تحقیقاتی و سراهای فناوری و نوآوری، تصویب آموزشکده‌های جدید، ارتقای درجه واحد دشتستان و تبدیل وضعیت مرکز کنگان موضوعات مهمی است که باید هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به تدوین نظام‌نامه گسترش دانشگاه اظهار کرد: اقدامات زیربنایی و ساختاری ارزنده‌ای شکل گرفته و ریل‌گذاری مناسب موجب رفع دغدغه‌های جابه‌جایی و راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی شده است.

کمیته گسترش استان بوشهر تشکیل و دبیرخانه آن آغاز به کار کرده است
عبدالهی با بیان اینکه کمیته گسترش استان بوشهر تشکیل و دبیرخانه آن آغاز به کار کرده است، گفت: کمیته گسترش استانی موظف است درخواست‌های واحدها و مراکز استانی را براساس سند آمایش استانی و ظرفیت‌های منطقه‌ای با رویکرد آینده‌نگرانه بررسی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برساند.
انعقاد ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر
وی با بیان اینکه درراستای تعاملات برون‌دانشگاهی دو تفاهم‌نامه دیگر با شهرداری عالیشهر و شرکت تولید و توسعه نیروگاه اتمی بوشهر در هفته گذشته منعقد شد، یادآور شد: با نیازسنجی دقیق برای تعامل و کیفیت‌افزایی و افزایش توانمندی‌ها تاکنون بیش از ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی استانی منعقد شده است که علاوه‌بر تحقق یک زمینه مهم فعالیت، موجب اعتمادسازی عمومی و جذب دانشجویان در رشته‌های مرتبط خواهد بود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر فعالیت تمام ارکان دانشگاه در تبلیغات و جذب دانشجو، توضیح داد: فرآیند جذب دانشجو فقط برعهده یک بخش خاص نیست و همه در این قبال مسئولیت دارند که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، حوزه فرهنگی دانشگاه است که باید با طرح‌های اثرگذار و به شکل زیبا، رسالت‌های مردمی، اسلامی، علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی را به جامعه معرفی کند.
انضباط‌بخشی مستلزم شناخت از مجموعه و پیش‌بینی صحیح آینده است
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر انضباط‌بخشی عنوان کرد: انضباط‌بخشی مستلزم شناخت از مجموعه و پیش‌بینی صحیح آینده است.
عبدالهی آشنایی با قوانین و دستورالعمل‌ها را نخستین گام توانمندسازی دانست و تأکید کرد: نظم و نظارت براساس قوانین عامل موفقیت و عبور از چالش‌هاست.
رفع چالش‌ها با تدبیر ملی و اسلامی
وی با تسلیت اربعین حسینی و ایام سوگواری ماه صفر با اشاره به برگزاری مراسم اربعین حسینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور و استان بیان کرد: در هر کاری و فعالیتی توکل به رب‌العالمین و تمسک به ائمه اطهار(ع) به‌عنوان حجت الهی نیاز است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تأکید بر اینکه زندگی و سیره پیامبران و امامان یک ظرفیت بیکران الهی است که در اختیار انسان‌ها به‌ویژه مسلمانان قرار گرفته است، افزود: قدرت جسمانی و عقلانی انسان قدرت بالقوه‌ای است که تنها با توکل و توسل بالفعل می شود.
عبداللهی با بیان اینکه تجربه نشان داده است که تنها راه عبور از سختی‌ها، تدبیر ملی و اسلامی است، تشریح کرد: همانطور که ناکارآمدی تحریم‌ها در قبال کشور مشخص شد، به امید خدا کنترل و شکست کرونا نیز با این رویکرد حاصل خواهد شد.


گره‌گشایی مشکلات توسعه کشور از مأموریت‌های دانشگاه آزاد اسلامی است

تاریخ: 99/07/19

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
گره‌گشایی مشکلات توسعه کشور از مأموریت‌های دانشگاه آزاد اسلامی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: یکی از مأموریت دانشگاه آزاد اسلامی گره‌گشایی از مشکلاتی است که در مسیر توسعه کشور وجود دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در جلسه شورای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، تدوین نظام‌نامه گسترش دانشگاه را یکی از اقدامات زیربنایی و ساختاری ارزنده در سنوات اخیر برشمرد و اظهار کرد: با ابلاغ این نظام‌نامه، تکلیف تمام ارکان دانشگاه از کوچک‌ترین عضو در استان تا عالی‌ترین مدیران سازمان برمبنای چارچوبی مدون و نظام‌مند به‌دور از اعمال سلایق شخصی و نظرات فردی مشخص شده است.

اختصار و ارائه راهکارهای مناسب به دور از بوروکراسی‌های معمول از محاسن نظام‌نامه
وی افزود: اختصار و ارائه راهکارهای مناسب به‌دور از پیچیدگی‌ها و بوروکراسی‌های معمول از محاسن این نظام‌نامه است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به مشخص‌بودن اعضای کمیته‌های گسترش استانی عنوان کرد: تصمیمات باید مدلل، مستند، قابل توجیه، متناسب با ظرفیت‌های استانی و منطقه‌ای بر اساس خرد جمعی و با چشم‌انداز مناسب اتخاذ شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه خوشبختانه ریل‌گذاری مناسبی در راستای اهداف دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است، تشریح کرد: براین اساس مسئولیت خطیری بر همه ارکان دانشگاه محول شده که برآورده‌کردن آن نیازمند کار علمی هدفمند است.

عبدالهی با تأکید بر اینکه از این پس تصمیم‌گیری‌های آموزشی و آمایشی درباره تمام رشته‌های تحصیلی برمبنای دستورالعمل نظام‌نامه گسترش است، اضافه کرد: تحلیل‌های سطحی با نگاه منطقه‌ای صرف و به‌دور از واقعیات درازمدت قطعاً نخواهد توانست ما را در پیشبرد اهداف یاری و به انجام مأموریت‌های کلان و ملی دانشگاه نزدیک کند.
وی با بیان اینکه یکی از مأموریت دانشگاه آزاد اسلامی گره‌گشایی از مشکلاتی است که در مسیر توسعه کشور وجود دارد، توضیح داد: ساماندهی رشته‌های تحصیلی و گسترش آن همزمان با طرح مأموریت‌گرایی و متناسب‌سازی رشته‌ها با نیازهای منطقه‌ای و کشور از ملزوماتی است که باید مدنظر باشد.

کمیته گسترش استانی از مهم‌ترین ساختارهای دانشگاهی هر استان است
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر کمیته گسترش استانی را یکی از مهم‌ترین ساختارهای دانشگاهی هر استان دانست و عنوان کرد: تصمیمات این کمیته با آینده دانشگاه ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در پایان خواستار بررسی و تعیین تکلیف تصمیمات و مصوبات قبل شد.


همکاری علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با شهرداری عالیشهر

تاریخ: 99/07/19

در قالب تفاهم‌نامه انجام می‌شود؛
همکاری علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با شهرداری عالیشهر
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با شهرداری عالیشهر به‌منظور انجام پروژه‌های اجرایی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، محمد مهدی مزارعی معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در جلسه انعقاد تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با شهرداری عالیشهر با تأکید بر اینکه در مدیریت جدید، این دانشگاه به دنبال کاهش وابستگی به شهریه دانشجویی و در مقابل افزایش درآمدهای حاصل از فعالیت های اقتصادی دانش بنیان است، توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال عبور از نسل اول و دوم مراکز علمی و تحقق دانشگاه کارآفرین است.

مزارعی با بیان اینکه بسترهای لازم برای تحقق این مهم فراهم شده است، توضیح داد: این ضرورت سبب شده است تا دانشگاه به طور جد به دنبال ارتباط گسترده و تعامل دوسویه با محیط پیرامونی و به ویژه واحدهای اجرایی مهم و صنایع باشد تا هم بحث درآمدهای غیرشهریه ای از فعالیت های دانش بنیان اقتصادی محقق شود و هم با ارائه خدمات با کیقیت به دنبال افزایش اعتماد عمومی و اثرگذاری در رفع چالش های اجتماعی باشد.
معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر سراهای خلاقانه نوآوری و فناوری، مراکز رشد، مراکز تحقیقاتی و بخش هایی از این قبیل را قسمت هایی جدید در بدنه دانشگاه معرفی و اذعان کرد: این بخش ها نه به عنوان یک مرکز تحقیقاتی با تعریف های همیشگی از این مراکز بلکه برمبنای گره گشایی و رفع معضلات و چالش های اجتماعی و صنعتی ایجاد و در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی تشریح کرد: تولید انرژی های پاک و ارزان قیمت نه یک نگرش بلکه یک ضرورت است. چراکه سازمان ها و نهادها برای کاهش هزینه ها و بهینه سازی انرژی باید به این سمت و سو روند.
این مسئول با اشاره به ایجاد و فعالیت مرکز تحقیقاتی انرژی ها نو دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر اذعان کرد: با توجه به رسالت و مأموریت جدید دانشگاه که به دنبال کارآفرینی و تغییرات مثبت در جامعه است، بستر تولید انرژی های از انرژی های پاک نظیر خورشید، با، جزر و مد فراهم شده است.
مزارعی با اشاره به امضا چندین تفاهم نامه هنمکاری دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با نهادها و سازمان های مجری و اثرگذار در استان تصریح کرد: این تفاهم نامه ها با رایزنی قبلی و بررسی امکان سنجی همکاری و فعالیت های مشترک، به دور از مانورهای تبلیغاتی و فعالیتی نمادین و کلیشه ای و در فضای اعتماد متقابل برای انجام طرح های اجرایی منعقد شده اند.

مهدی نکیسا رئیس مرکز تحقیقاتی انرژی های نو دانشگاه ازاد اسلامی بوشهر نیز بیان اینکه این مرکز بر مبنای راه اندازی سیستم هایی برای تولید انرژی الکتریسیته از انرژی های ارزان و پاک راه اندازی شده است به توضیح فعالیت و اهداف و برنامه های آن پرداخت.
مهدی قائدی شهردار عالیشهر نیز در این جلسه با بیان اینکه امور فرهنگی، علمی، آزمایشگاهی و دانشگاهی را با معیار مالی و شاخص های مادی نمی شود سنجید، گفت: رشته های دانشگاهی مختلف تحصیلی و دانش آموختگان دانشگاهی می توانند برطرف کننده بسیاری از نیازها در امور مختلف و ارائه خدمات باشند

قائدی توان علمی و انسانی دانشگاه را قابل اتکا و ستودنی دانست و اظهار کرد: شهرداری عالیشهر به دنبال انجام امور به صورت علمی است از این رو ظرفیت بالای دانشگاه در انجام اموری چون کاشت گونه های گیاهی متناسب با شرایط محیطی استان، جمع آوری پسماند و تفکیک آن، طراحی المان های شهری، نقشه برداری، فضای سبز و مواردی از این قبیل یاری رسان خواهد بود.
شهردار عالیشهر خواستار ایجاد کارگروه های تخصصی عمرانی، معماری، حقوقی برای پیشبرد اهداف هر دو مجموعه شد.

حامد حیدری رئیس شورای اسلامی شهر عالیشهر نیز با بیان اینکه مراکز علمی و دانشگاهی برندهایی معتبر برای شهرها هستند، گفت: تبادل ارتباطات یک علم است که می تواند یک هدف سازنده را ایجاد کند که امید است بتوان از فرصت به دست آمده در قالب این تفاهم نامه نهایت بهره را برد.


انعقاد تفاهم‌نامه میان دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر و شرکت تولید و توسعه نیروگاه اتمی بوشهر

تاریخ: 99/07/14

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
سرای نوآوری تأسیسات و تجهیزات هسته‌ای راه‌اندازی می‌شود
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه طرح راه‌اندازی سرای نوآوری و فناوری تأسیسات و تجهیزات هسته‌ای در دست بررسی است، گفت: این دانشگاه دنبال برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بکر با رویکرد حل مسئله و کارآفرینی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در نشست انعقاد تفاهم‌نامه میان دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر و شرکت تولید و توسعه نیروگاه اتمی بوشهر تلاش برای کارآفرینی و رفع چالش‌های اقتصادی و اجتماعی کشور در بخش صنعت را از اهداف و مأموریت‌های جدید این دانشگاه در دوره مدیریت کنونی برشمرد.
وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان نهادی انقلابی و مردمی می‌تواند نقش همکاری توانمند و اثرگذار را در کنار صنایع ایفا کند و توان خود را برای یاری رساندن به صنایع به منصه ظهور برساند.

این مسئول با تأکید بر اینکه تعامل دانشگاه با صنایع نه‌تنها یک نیاز استانی، بلکه یک نیاز ملی است، ادامه داد: در سیاست‌گذاری‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش و پژوهش‌های کاربردی و مهارتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با قدردانی از رویکرد مثبت مجموعه نیروگاه اتمی بوشهر در راستای برقراری همکاری‌های سازنده و مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علمی استان توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی با درک صحیح از شرایط و ضروریات جامعه و کشور و اتکا به ظرفیت‌ اعضای هیئت علمی و قابلیت‌های دانشجویان با تشکیل کارگروه‌های علمی و پژوهشی به‌دنبال فعال‌سازی توان دانشگاه در بخش ارتباط با صنعت و نیز رفع نیاز صنایع است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه طرح راه‌اندازی سرای نوآوری و فناوری تأسیسات و تجهیزات هسته‌ای در دست بررسی است، تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به‌طور علمی و عملی به‌دنبال برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بکر استان با رویکرد حل مسئله، کارآفرینی و رفع معضلات اجتماعی است.

لزوم همکاری مؤثر دانشگاه‌های بوشهر با نیروگاه اتمی
عبدالهی با تأکید بر اینکه راه‌اندازی فعالیت‌های خلّاقانه و نوآورانه در استان توسط دانشگاه آزاد اسلامی در سنوات اخیر مدنظر قرار گرفته است، اضافه کرد: با راه‌اندازی سرای نوآوری و فناوری تأسیسات و تجهیزات هسته‌ای، زمینه ارتباط مؤثر و همکاری بیشتر میان دانشگاه آزاد اسلامی استان و نیروگاه اتمی فراهم خواهد شد.
معاون سازمان انرژی اتمی نیز در این نشست بر لزوم همکاری مؤثر دانشگاه‌های بوشهر با نیروگاه اتمی این استان تأکید و اظهار کرد: اغلب مراکز آکادمیک و علمی کشور همچنان آموزش‌محور بوده و تمرکز مأموریت‌های خود را بر فعالیت‌های آموزشی صرف بنا نهاده‌اند.

محمود جعفری اضافه کرد: این موضوع سبب شده تا تعامل و ارتباط مطلوبی میان مراکز صنعتی و دانشگاه‌ها برقرار نشده و دانشگاه‌ها از نیاز صنایع مطلع نشوند و از سوی دیگر صنایع نیز رفع نیازهای خود را در جای دیگری دنبال کنند.


گرامیداشت هفته دفاع مقدس در واحد بوشهر با اجرای ۱۵ برنامه فرهنگی

تاریخ: 99/07/09

معاون دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر خبر داد؛
گرامیداشت هفته دفاع مقدس در واحد بوشهر با اجرای ۱۵ برنامه فرهنگی
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر عنوان کرد که به مناسبت هفته دفاع مقدس ۱۵ برنامه فرهنگی اجتماعی در این دانشگاه اجرا شد.
باقر گرگین در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر درباره برنامه‌های اجراشده ویژه هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: پاسداری از خون پاک شهدا و صیانت از ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، رسالت مهمی است که بر عهده آحاد جامعه به‌ویژه نسل امروز قرار دارد.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه ایثارگری و جانفشانی رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس در تاریخ ماندگار شده است، بیان کرد: دفاع مقدس یادآور شجاعت، شیرمردی، رشادت، اخلاص و مردانگی ایثارگرانی بوده که جان‌برکف در برابر دشمنان ایستادگی کردند و این ایثارگری‌ها باید با زبان و عقلانیتی هماهنگ با تاریخ امروز به روش‌های مختلف به نسل‌های آینده منتقل شود.
گرگین با یادآوری محدودیت‌های کرونایی و نبود حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه مطرح کرد: این مسائل مانعی برای پاسداشت این حماسه عظیم ملی نشد و برنامه‌های پیش‌بینی شده هفته دفاع مقدس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در بسیاری برنامه‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای و فضای مجازی به‌صورت آنلاین برگزار شد‌.
وی با بیان اینکه ۱۵ برنامه برای این روزها پیش‌بینی شده بود، درباره برنامه‌های اجرایی توضیح داد: نخستین برنامه اجراشده به‌مناسبت هفته دفاع مقدس، غبار‌روبی و عطرافشانی گلزار شهدا بود که همراه با زیارت پرفیض عاشورا و سخنرانی معرفتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه برگزاری برنامه‌ها در سه محور مسابقات مفهومی، نشست‌های تخصصی و مراسم‌ تجلیل از رزمندگان و خانواده شهدا برگزار شد، درباره دیگر برنامه‌ها گفت: در بخش مسابقات، مسابقه کتابخوانی کتاب «پایی که جا ماند» براساس خاطرات سیدناصر حسینی‌پور از زندان مخفی رژیم بعث ازجمله برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بود.
این استاد دانشگاه، مسابقه برترین نگاه و برداشت شخصی از فیلم‌های بیست و سه و آن یک نفر و کوچه نقاش‌ها، مسابقه و تهیه پوستر و ساخت کلیپ با محور دفاع مقدس، مسابقه خاطره‌گویی و شعر‌خوانی با محور دفاع مقدس، تحلیل مستندهای دفاع مقدس توسط دانشجویان به‌صورت ساخت ویدئو را از دیگر برنامه‌های واحد دانشگاهی بوشهر به مناسبت هفته دفاع مقدس در این بخش اعلام کرد.
گرگین اضافه کرد: نشست مجازی پاسخ به‌شبهات کارکنان و دانشجویان درباره دفاع مقدس، نشست تخصصی نقش زنان در دفاع مقدس، کرسی آزاد‌اندیشی استادان با عنوان بررسی دلایل پایان جنگ ایران و عراق و زمان آن، کارگاه آموزشی نقش خانواده در ترویج سبک زندگی دینی از دیگر برنامه‌هایی بود که در واحد بوشهر اجرایی شد.
وی یادآور شد: مراسم تجلیل از ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر و دیدار با خانواده شهید ناواستوار یکم سیدمنصور موسوی‌نژاد شهید ناوچه کنارک از دیگر برنامه‌های فرهنگی گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس واحد بوشهر بود.


ترويج فرهنگ ايثار و ايثارگری از عالی‌ترين مفاهيم الهی است

تاریخ: 99/07/08

رئيس اداره امور فرهنگی و اجتماعی واحد بوشهر:
ترويج فرهنگ ايثار و ايثارگری از عالی‌ترين مفاهيم الهی است
رئيس اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، ترويج فرهنگ ايثار و ايثارگری را يكی از عالی‌ترين مفاهيم الهی و از ارزشمندترین دستاوردهای فرهنگی ایران اسلامی برشمرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، انسیه ماهینی در مراسم تجلیل از کارکنان و استادان رزمنده و ایثارگر هشت سال دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: ترويج فرهنگ ايثار و ايثارگری يكی از عالی‌ترين مفاهيم الهی است.

وی ترویج فرهنگ ایثار را از ارزشمندترین دستاوردهای فرهنگی ایران اسلامی برشمرد و توضیح داد: ايثار و شهادت از والاترين ارزش‌های انسانی است و فقط نصیب بندگان مخلص و متعهد پروردگار می‌شود.

رئيس اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر وجود ایثارگران در جبهه علم و دانش را مایه مباهات دانست و بیان کرد: حضور همکاران ایثارگر و خانواده شهدا به‌عنوان همکار در سنگر دفاع از ارزش‌های فرهنگی و علمی مایه افتخار است.


تجلیل دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر از خانواده شهید «ناوچه کنارک»

تاریخ: 99/07/08

به‌مناسبت هفته دفاع مقدس انجام شد؛
تجلیل دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر از خانواده شهید «ناوچه کنارک»

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در مراسمی با حضور بر مزار شهید ناواستوار یکم سیدمنصور موسوی‌نژاد شهید ناوچه کنارک از خانواده این شهید والامقام تجلیل کردند.

به‌گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در مراسمی با حضور در گلزار شهدای روستای نظرآقا با تجدید میثاق با شهدا از خانواده شهید ناواستواریکم سید‌منصور موسوی‌نژاد شهید ناوچه کنارک تجلیل کردند.

حجت‌الاسلام سیدمهدی قاضی‌زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، عبدالمحمد افروغ رئیس واحد دانشگاه آزاد اسلامی دشتستان، قدیر خواجه‌پور مسئول بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، هوشنگ ظریف‌طبع مسئول بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر و جمعی از کارکنان و استادان دانشگاه در این مراسم حضور داشتند.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با صدور پیامی آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی داشت.

تاریخ: 99/06/31

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با صدور پیامی آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی داشت.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر دکتر اسماعیل عبدالهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با صدور پیامی فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را گرامی داشت.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر آمده است:

هفته دفاع مقدس در تقویم کشور ما یادآور دو نکته مهم، تاریخ ساز و افتخار آفرین است. از یک سو، در دوران دفاع مقدس بسیج تمام امکانات جبهه کفر و جهل در مقابله با یک ملت مظلوم، حق طلب و موحد را مشاهده می کنیم. در این جبهه، تفاوت شرق وغرب وحتی خصومت پنهان آنها مهم نیست. آنچه مهم است اتحاد مذبوحانه و غیرانسانی جبهه پرمدعای کفر در راستای یک هدف شیطانی و برای به مسلخ بردن یک ملت باشعور، انقلابی و مدافع مستضعفین و محرومین عالم است. در اینجا عراق صدامی و بعثی حقیقت ندارد، حقیقت، جبهه پرنفاق و بی آبرویی است که تمام مکر وکید خود را به کار بسته و به میدان آورده تا یک ملت و یک آرمان و یک اعتقاد را نابود کند. چیزی که در تمام اسناد حقوق بشری باید حفظ و حراست شود و مورد حمایت به اصطلاح ملل متمدن جهان قرار گیرد.چه زیبا معمار کبیر انقلاب حضرت امام(ره) در این باره فرمود :ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم. ما درجنگ ابهت دو ابرقدرت شرق وغرب را شکستیم.

این یک وجه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس بود که تاکنون داغ ننگ و نکبت آن بر چهره پلید مستکبران هویداست و شرمساری و سرافکندگی دایمی برای آنها رقم زده است.


در وجه دیگر، صلابت، اتحاد، برادری، ایمان و اعتقاد راسخ یک ملت قرار دارد که با دست خالی اما با پشتوانه سترگ ملی ودینی هماوردی می کند و در نهایت پوزه جهانخواران و جبهه نقاق و جهل را به خاک مذلت می کشاند و میدان پر آسیب جنگ نابرابر را به عرصه شکوفایی تمامی آرمان های راستین و ارزش های بلند یک ملت می کند. دراین جبهه، چیزهایی دیده می شود که کمتر از معجزه نیست و باور کردن آن به سادگی امکان پذیر نیست. باید این ارزش ها یک به یک گفته و شنیده شود تا معلوم شود چگونه یک مادر مسن فررندان خود را برای رفتن به جبهه آماده و معرفی می کند و وقتی هم پیکر مطهر آنها را تحویل می گیرد خدا را شکر می کند. شگفتی های دوران دفاع مقدس کم نظیر و فراتر از تصورات عادی انسان است. رهبر معظم انقلاب در تببین این بعد از دوران دفاع مقدس می فرمایند: دفاع مقدس، مظهر حماسه است. مظهر معنویت و دینداری است. مظهر آرمان خواهی، مظهر ایثار و ازخود گذشتگی است. مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت است. مظهر تدبیر وحکمت است.

 
این ابعاد جنگ تحمیلی و دفاع مقدس شایسته تحلیل و روایت های زیباست.خوشبختانه، وضعیت امروز کشور در بعد خارجی بسیارشکوهمند است. بی شک، این شکوه و عظمت جهانی، متاثر و مرهون تمام مجاهدت ها، اخلاص ها، ایثار ها، رشادت ها و شهادت هایی است که پدران، مادران، مردان، زنان، جوانان و نوجوانان بی عنوان و بی ادعا از خود نشان دادند و نگذاشتند پرچم پرافتخار انقلاب اسلامی که پرچم نهضت عاشورا است، برزمین بیفتد و توسط یاغیان و نابکاران جهانی لگد مال شود. الحمدلله این پرچم به برکت خون مطهر و جوشان شهیدانی همچون سردار سلیمانی همچنان مستدام و بربلندای آسمان جهان چشم نوازی می کند. اما در بعد داخلی، پیام دفاع مقدس و ارزش های آن باید بیشتر به کارآید و به کار گرفته شود.امروز، مردم شریف ما مثل دوران دفاع مقدس با کمبودها و حرمان ها و تحریم های داخلی و خارجی، کنار آمده و درکنار انقلاب ایستاده اند، اما نمی توانند چشم خود را برپایمال کردن ارزش های دفاع مقدس به عنوان گنجینه جاودان افتخارات ملت ببندند. همه ما وظیفه داریم اصل و فرع زندگی مادی را مثل دوران جنگ تحمیلی از هم جدا کرده و جان و عمر و وقت خود را برای حفظ وحراست از اصول درطبق اخلاص گذاشته و تقدیم امنیت وآسایش مردم سربلند ایران اسلامی نماییم.

 


اسماعیل عبدالهی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

 


لزوم صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی در دنیای رسانه‌های حقیقی و مجازی

تاریخ: 99/06/26

گرگین تأکید کرد؛
لزوم صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی در دنیای رسانه‌های حقیقی و مجازی
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بر ضرورت صیانت از فرهنگ عمیق ایرانی و اسلامی در دنیای رسانه‌های حقیقی و مجازی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، باقر گرگین در جلسه شورای آراستگی، شئونات فرهنگی و رفتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه مطابق برنامه‌ریزی انجام شده مقرر شده مخاطبان فعالیت‌ کارگروه آراستگی به‌صورت اختصاصی طبقه‌بندی شوند، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها و تدابیر اتخاذشده در سه محور دانشجویان، کارکنان و استادان انجام و با توجه به شرایط متأثر از کرونا در کشور، عمده برنامه‌ها به‌صورت مجازی و از طریق رسانه‌های جمعی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه نظارت مستمر و رصد مسائل از عوامل اصلی پیشگیری ناهنجاری‌هاست، اضافه کرد: پوشش و آراستگی به‌عنوان یک رفتار عقلایی و انسانی است که باید طی برنامه‌ای مستمر در نظر گرفته شود.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر افزود: براین‌اساس به‌منظور یادآوری و تأکید مداوم برای هر بخش و حوزه دانشگاه، مرام‌نامه‌هایی در سه محور یادشده تدوین و ضمن جانمایی در محیط دانشگاه در فضای مجازی نیز در اختیار آنان قرار گرفته است.

تأکید بر حفظ اخلاق حرفه‌ای و سازمانی در دانشگاه آزاد اسلامی
گرگین با تأکید بر رفع مسائل و مشکلات موجود در زمینه شئون رفتاری بیان کرد: باید از فرهنگ عمیق ایرانی و اسلامی در دنیای قدرتمند رسانه‌های حقیقی و مجازی مراقبت کرد تا ناهنجاری‌ها جایگزین هنجارهای اجتماعی شوند.
وی با بیان اینکه در راستای تحقق اهداف دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه عفاف و حجاب کارت پستال‌های ویژه تهیه کرده و میان دانشجویان توزیع کرده‌ایم، تشریح کرد: در این برنامه تشویقی، هدیه‌ای لطیف و جذاب به مخاطب عرضه شد که به دور از بروز حواشی، نتایج قابل تأملی نیز در پی داشت.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با تأکید بر حفظ اخلاق حرفه‌ای و سازمانی در این دانشگاه یادآور شد: قداست علم و فرهنگ موجب شده تا انتظارات جامعه از حوزه فرهنگ و علم زیاد باشد، به‌گونه‌ای که رفتار دانشگاهیان در جامعه بازتاب ویژه‌ای دارد.

در این نشست با تأکید بر واکنش صریح و جدی به مسئله حجاب و عفاف موضوعاتی مانند استفاده از ظرفیت‌های فیزیکی و مجازی دانشگاه در انتقال مفاهیم اخلاقی، اخذ تعهدات اخلاقی، فرم استعدادهای فرهنگی و پایبندی به آیین‌نامه آراستگی در زمان ثبت‌نام دانشجویان جدید تصویب شد.


اهانت به پیامبر اکرم(ص) از سوی مغزهای بیمار تراوش کرد

تاریخ: 99/06/21

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
اهانت به پیامبر اکرم(ص) از سوی مغزهای بیمار تراوش کرد
دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر عنوان کردند که اهانت به پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم از سوی مغزهای بیمار به نام آزادی بیان تراوش کرد؛ اما در واقع علیه آزادی معنوی انسان از زنجیره خودپرستی‌ها صورت گرفته است.
به گزارش روابط عمومیدانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در پی اهانت به ساحت نورانی پیامبر اکرم‌ صلی الله و علیه و آله و سلم بیانیه‌ای صادر کردند.
در متن این بیانیه آمده است: پیامیر اکرم‌ صلی الله و علیه و آله و سلم برای جوامع انسانی به عنوان محور رحمت خاصه معرفی شده است، یعنی او غیر رحمت، سمت دیگری ندارد، اما قلب‌های قسی از رحمت وجودی پیامبر بهره نمی‌گیرند نه اینکه او برای بعضی رحمت است و برای بعضی نیست (آیت‌الله جوادی آملی ۱۳۷۹ ص ۲۸۷).
در این بیانیه عنوان شده است: در راستای تبلیغات اسلام‌ستیزانه و طولانی مدتی که دنیای کفر و شرک در چند دهه اخیر با ابزار و شیوه‌های مختلف در تقابل با گسترش اسلام اجرا کرده است، این روزها نیز متأسفانه شاهد اهانت نشریه فرانسوی به چهره تابناک رسول مهربانی و رحمت، حضرت ختمی مرتبت صلی الله و علیه و آله و سلم هستیم.
محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به پیامبر اکرم(ص)
در این بیانیه افزوده شده است: حرکتی که عواطف مسلمین جهان و آزاداندیشان را جریحه‌دار کرده است، این اهانت که از سوی مغزهای بیمار به نام آزادی اما در واقع علیه آزادی معنوی انسان از زنجیره خودپرستی‌ها صورت گرفته، حرکتی عوامانه در راستای انحراف گرایش‌های پاک مردم جهان به سوی معنویت و اسلام که با آنچه امروزه در مراکز علمی بزرگ حتی در دنیای غرب در معرفی چهره نورانی پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم صورت می‌گیرد، مغایرت دارد.
در این بیانیه اضافه شده است: حرکت روزافزون علمی موجبات گرایش به اسلام براساس وعده الهی فراهم آورده است تا این حقیقت که: «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ» ﻣﻰ‌ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﻧﻮﺭ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺩﻫﺎﻥ‌ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺧﺎﻣﻮﺵ ﻛﻨﻨﺪ، ﺩﺭ ﺣﺎلی ﻛﻪ ﺧﺪﺍ ﻛﺎﻣﻞ‌ﻛﻨﻨﺪه ﻧﻮﺭ ﺧﻮﺩ ﺍﺳﺖ، ﮔﺮﭼﻪ ﻛﺎﻓﺮﺍﻥ ﺧﻮﺵ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ» (صف ۸) به طور کامل محقق شود و چهره پیامبر گرامی اسلام‌(ص) که خداوند متعال او را اینگونه معرفی می‌کند «وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ وتورا جز رحمتی برای ﺟﻬﺎﻧﻴﺎﻥ ﻧﻔﺮﺳﺘﺎﺩﻳﻢ» .(انبیاء ۱۰۷) بر همگان روشن شود.
در این بیانیه خاطرنشان شده است: دانشگاهیان و استادان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر همنوا با امت اسلام حرکت موهنانه این نشریه در توهین به مقدسات اسلام و مذاهب الهی که جزء سوابق طولانی اینش نشریه مندرج است را محکوم کرده، اقدام و برخورد قاطع دولت فرانسه نسبت تبلیغات مغرضانه را خواهان هستند.


امکان ایجاد کمپ تیم‌های ملی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

تاریخ: 99/06/19

لشگری مطرح کرد؛ امکان ایجاد کمپ تیم‌های ملی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

رئیس مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی گفت:‌ امکانات مناسب ورزشی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر امکان ایجاد کمپ تیم‌های ملی در این واحد دانشگاهی را فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، امیرعباس لشگری به همراه کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک و داور بین‌المللی کاراته کشور در حاشیه بازدید از امکانات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: با توجه به نزدیک بودن مسابقات المپیک و تعاملات نزدیک میان دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته ملی المپیک و نیز وجود امکانات مناسب ورزشی و رفاهی از یک‌سو و شرایط برابر آب و هوایی بوشهر در پاییز و زمستان با محل برگزاری بازی‌ها، ایجاد کمپ تیم‌های ملی در این نقطه از کشور امکان‌پذیر است.

رئیس مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از چند دوره مسابقه کشوری در سنوات قبل، بررسی ظرفیت‌های ورزشی این واحد دانشگاهی را هدف از این سفر برشمرد و عنوان کرد که ظرفیت‌های ورزشی در اکثر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مطلوب است.

به گزارش آنا، امیرعباس لشگری از مجموعه ورزشگاه بین‌المللی فوتبال ساحلی، هیئت قایقرانی استان بوشهر، سالن‌های ورزشی، استادیوم ورزشی، باشگاه سوارکاری، مجموعه خوابگاه‌ها و سلف‌سرویس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بازدید کردند.


بازدید معاون بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی از مجتمع آموزشی واحد بوشهر

تاریخ: 99/06/19

در سفر به بوشهر انجام شد؛ بازدید معاون بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی از مجتمع آموزشی واحد بوشهر

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به بوشهر از مجتمع آموزشی عالیشهر بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر، علاءالدین بروجردی صبح امروز با سفر به بوشهر بعد از دیدار با آیت‌الله صفایی بوشهری نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر از بخش‌های مختلف مجتمع آموزشی عالیشهر (واحدهای دانشگاهی بوشهر و تنگستان(اهرم)) بازدید کرد.

در این سفر داود صالح‌فکر عربانی سرپرست اداره کل مطالعات، همکاری‌های بین‌المللی و دیپلماسی علمی دانشگاه آزاد اسلامی بروجردی را همراهی کرد.


ترغیب کشورها برای بیداری اسلامی با اتحاد دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس

تاریخ: 99/06/19

امام جمعه بوشهر عنوان کرد؛
ترغیب کشورها برای بیداری اسلامی با اتحاد دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس
امام جمعه بوشهر گفت:‌ اگر میان دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس اتحادی شکل گیرد،‌ آگاهی اسلامی و بصیرت جهانی دیگر کشورها را نیز ترغیب خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری در دیدار علاءالدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه‌ها را مهم‌ترین مراکز تولید فکر برشمرد و اظهار کرد: اگر میان دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس اتحادی شکل گیرد، به‌عنوان الگو در تولید علم، بیداری و آگاهی اسلامی و بصیرت جهانی دیگر کشورها را نیز ترغیب برای شرکت در این مسئله خواهد کرد.
وی با تأکید بر اینکه یکی از ابعاد مهم اقتدار در نظام ملی و فراملی، توسعه مدیریت دانش و مدیریت مراکز دانش است، افزود: دانش هم صلابت می‌آفریند و هم سلامت و یکی از روش‌های ایجاد گستره دانش و اتحاد بین مراکز دانشگاهی، توسعه جغرافیایی و علمی بوده که این امر در استان بوشهر از چند سال قبل با انجام امور اولیه تشکیل دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس انجام شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه این استان ظرفیت فوق‌العاده‌ای دارد که نیازمند فکر و ایده‌هایی بزرگ و جهادی است، عنوان کرد: کارها در استان بوشهر بر اساس دانش، اخلاق محوری، همدلی و در فضایی علمی و دقیق و بر اساس اندیشه‌های مقام معظم رهبری در حال انجام است.
صفایی‌بوشهری با بیان اینکه با حضور دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی شاهد تحولات مثبتی در این دانشگاه هستیم که ثمرات آن به دانشگاه استان نیز ورود کرده ادامه داد: در فضای مدیریت جهانی اگر دارای نظام مهندسی و مدیریت دقیق جهانی نباشیم، بی‌شک توسط دیگران مدیریت خواهیم شد.
وی با بیان اینکه ایجاد سامانه‌های صحیح فکری مانع از ایجاد تنش می‌شود، مطرح کرد: این ارتباط از یک سو هم ایجاد وحدت و از سوی دیگر سبب اشاعه صحیح تفکر اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم خواهد شد.

دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نقشه علمی سامانه مدیریت و تولید خرمای استان بوشهر را برعهده بگیرد
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر این استان با بیان اینکه با قریب به ۵ میلیون اصله نخل، بوشهر سومین استان ازنظر تولید خرما در کشور است، گفت: با ۷۳ نوع خرما و رطب و ویژگی‌های ممتاز و منحصربه‌فرد، تنوع خرما در بوشهر فوق‌العاده بوده؛ اما مسائل پایین‌دستی این محصول ازجمله فرآوری، بسته‌بندی‌های با استاندارد بین‌المللی، بازیافت بدنه نخل برای الیاف و مواردی از این قبیل کم است.

صفایی‌بوشهری با اشاره به پیشنهاد ایجاد شهرک بزرگ صنایع تبدیلی خرما در استان بوشهر که در وزارت صمت نیز تأیید شده و با توجه به توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی، تبیین کرد: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نقشه علمی سامانه مدیریت، تولید و تبدیل خرمای استان یعنی طبقه‌بندی، بسته‌بندی، یافتن بازار حقیقی و مجازی و تجارت الکترونیک خرما و صنایع تبدیلی آن و حتی برنامه‌های دانش‌بنیان اصلاح ژنتیک و نحوه آب‌رسانی علمی آن را برعهده بگیرد تا با جلوگیری از خام فروشی، ارزآوری چشم‌گیری را نیز نصیب کشور کند.

وی صنعت توریسم را یکی از صنایع مهم و توریسم علمی را نیز از بخش‌های ویژه این صنعت برشمرد و تشریح کرد: می‌توان با ایجاد مراکز گردشگری در فضای علمی، جذابیت ایجاد کرد که خوشبختانه در استان بوشهر دو گرایش صنایع دریایی و علوم انرژی (هسته‌ای و فسیلی) هر دو به‌صورت ممتاز موجود است.

امام جمعه بوشهر با تأکید بر اینکه هر بخشی که توسط مراکز علمی، دانشگاه و مراکز فناوری مدیریت شود، کارها دلسوزانه، پرشتاب، علمی‌تر و در خدمت نظام و کشور انجام می‌شود، یادآور شد: برنامه‌هایی نظیر ایجاد دانشکده هوا و فضا، دانشکده‌های پزشکی، توریسم پزشکی، تولید چوب و مواردی از این قبیل که توسط دانشگاه آزاد پیگیری می‌شود امیدآفرین است.


لزوم تقویت ارتباطات با مراکز علمی برای شکل‌گیری اتحادیه دانشگاه‌های خلیج‌فارس

تاریخ: 99/06/19

بروجردی در بوشهر تأکید کرد؛
لزوم تقویت ارتباطات با مراکز علمی برای شکل‌گیری اتحادیه دانشگاه‌های خلیج‌فارس

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت:‌ با برگزاری دو اجلاس در گذشته درباره اتحادیه دانشگاه‌های خلیج‌فارس، کلیت این امر انجام شده و فقط باید ارتباطات را تقویت کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، علاءالدین بروجردی صبح امروز در دیدار با آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه توانمندی‌های علمی بالفعل جمهوری اسلامی ایران عامل مهمی در برقراری ارتباطات با دیگر کشورها خواهد بود، اظهار کرد: حلقه علمی، عاملی قابل اتکا در زنجیره ارتباطات و تعامل با کشورهای منطقه است.

به گفته معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، اتحادیه زمانی شکل می‌گیرد که ارتباط متعددی با مراکز علمی برقرار شود و همکاری‌ها در حرکت علمی توافقی شکل جدیدی به خود می‌گیرند.

وی افزود: پیشنهاد ایجاد دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس بسیار حائز اهمیت است. باید با فعالیت‌های تأثیرگذار عملیاتی به کشورهای همسایه اطمینان داد که ایران خطر و تهدیدی چالش‌زا برای امنیت آنان نیست. با برگزاری دو اجلاس در گذشته درباره اتحادیه دانشگاه‌های خلیج‌فارس، کلیت این امر انجام شده و فقط باید این ارتباطات را تقویت کرد.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در سنگر مقدس علم و دانش این دانشگاه گفت: آمریکایی‌ها سالانه چند هزار جوان از کشورهایی مختلف را بورسیه و آنان را تبدیل به عناصر آمریکا دوست می‌کنند که اگر در این زمینه غفلت کنیم، قطعاً در آینده با عناصری در کشورهای همسایه روبه‌رو خواهیم شد که مقابل امنیت و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرند.

بروجردی با بیان اینکه دغدغه مهم امروز کشور مسئله اقتصاد است، تصریح کرد: باید تحول مهمی در این زمینه انجام شود؛ چراکه رهاکردن ظرفیت‌ها فرصت‌سوزی بزرگ محسوب می‌شود.


اجرای بیش از ۲۰ عنوان برنامه ویژه ماه محرم در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

تاریخ: 99/06/18

معاون دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تشریح کرد؛
اجرای بیش از ۲۰ عنوان برنامه ویژه ماه محرم در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برنامه‌های اجراشده توسط این واحد دانشگاهی را در ایام محرم بیش از ۲۰ برنامه عنوان کرد.
باقر گرگین در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر درباره برنامه‌های اجراشده دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر ویژه ایام محرم اظهار کرد: با همه محدودیت‌های کرونایی و نبود حضور فیزیکی دانشجویان تلاش شد تا در راستای مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای و فضای مجازی، تأثیرات فرهنگی و مذهبی این ماه عزاداری که تا ابدیت در عمق وجود و دل‌های مردم ریشه دوانده است، بازنشر داده شود.
وی با اشاره به مفهوم پرمعنای زیارت عاشورا عنوان کرد: پخش روزانه این دعا در ساختمان‌های اداری، دانشکده‌ها و نیز پخش آنلاین در حساب‌های فضای مجازی دانشگاه با محور گسترش فضایل معنوی، یکی از اصلی‌ترین و مؤثرترین برنامه‌های فرهنگی این واحد دانشگاهی بود.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر از برگزاری ۶ جلسه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور صاحب‌نظران برجسته استانی خبر داد و گفت: مقتل شناسی حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، ویژگی‌های اصحاب امام حسین علیه‌السلام، امربه‌معروف و نهی از منکر هدف قیام امام حسین علیه‌السلام با مؤلفه سخت‌کوشی و مسئولیت‌پذیری، هدفمندی در مکتب امام حسین علیه‌السلام با مؤلفه افق آرمانی، عمل به وظیفه در مکتب امام حسین علیه‌السلام و صبر در مکتب حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها عنوان این سخنرانی‌ها بود.
گرگین برگزاری مسابقات مفهومی و کتاب‌خوانی را دیگر فعالیت‌های اجراشده در واحد دانشگاهی بوشهر نام برد و اضافه کرد: مسابقه عاشورا تا اربعین درباره شرح زیارت پرفیض عاشورا، مسابقه کتابخوانی با عنوان«بی‌تفاوت نباشیم» ویژه خانواده‌های کارکنان و استادان و مسابقه کتابخوانی محرم با محور تحلیل کتاب کرشمه خسروانی از دیگر برنامه‌های اجراشده ویژه ماه محرم در واحد بوشهر بوده است.
برگزاری مسابقات و برنامه‌های فرهنگی
وی ادامه داد: مسابقه ایده‌های نوین فرهنگی برای برنامه‌های ماه محرم با مؤلفه ایجاد خلاقیت و مسابقه نقاشی اجراشده و دلنوشته، مداحی، عکاسی از روضه‌های خانگی، عکاسی از نصب پرچم سیاه بر در منزل در طول ۱۵ روز نخست ماه محرم برگزار کردیم و به نفرات برتر جوایز فرهنگی اهدا شد.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر معرفی کتب درباره واقعه ابدی عاشورا به همراه ارائه چکیده و تحلیل آن را از برنامه روزانه این واحد دانشگاهی برشمرد و مطرح کرد: این برنامه با تأسی از پیام کربلا با استفاده از مفسران به نام به‌صورت ویژه اجرا شد.
گرگین تبیین کرد: نشست عاشورایی با عنوان معناداری زندگی در پرتو فرهنگ عاشورا و نشست معرفتی سیمای امام حسین علیه‌السلام در قرآن از دیگر برنامه‌های اجراشده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر بود.
وی با اشاره به توزیع نذورات بسته‌بندی‌شده و اقلام بهداشتی در کنار سیاه‌پوشی مکان‌ها و ساختمان‌های دانشگاه هم‌زمان با فرارسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، مانند روال هرساله توضیح داد: توزیع بسته‌های معیشتی و اهدای خون از دیگر برنامه‌های مشارکتی دانشگاه در ایام محرم امسال بود.


برنامه زمان بندی ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار اعلام شد

تاریخ: 99/06/18

برنامه زمان بندی ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار براساس تقسیم بندی استانی اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اصلاحیه تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشجویان رشته های پزشکی و غیرپزشکی را به رؤسای استان ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.
براساس این دستورالعمل که پیرو تقویم آموزشی مورخ 99/4/25 تدوین و ابلاغ شده، انتخاب واحد دانشجویان طی روزهای 20 تا 28 شهریور ماه انجام می شود و شروع کلاس ها برای دانشجویان ورودی ماقبل 99 از تاریخ 99/6/29 و تاریخ حذف و اضافه 99/7/12 و مطابق جدول زمان بندی اعلامی خواهد بود.
در این دستورالعمل تأکید شده است: برنامه زمان‌بندی انتخاب واحد برای دانشجویانی که در این دوره موفق به انجام انتخاب واحد نشده‌اند، مجدداً اطلاع‌رسانی خواهد شد.
برنامه زمان بندی ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار به آدرس edu.iau.ac.ir براساس تقسیم بندی استانی به شرح ذیل است:


سرورهای استانی بسیاری از مشکلات آموزش مجازی را حل می‌کند/ مشکل دسترسی به اینترنت تسهیل شود

تاریخ: 99/06/17

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
سرورهای استانی بسیاری از مشکلات آموزش مجازی را حل می‌کند/ مشکل دسترسی به اینترنت تسهیل شود
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: آمادگی داریم با استفاده از ظرفیت سرورهای استانی آموزش مجازی و برخط را در سطح استان ارائه دهیم.
آموزش مجازی بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور شکل جدیدی به خود گرفت و همه مراکز آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی برای به پایان رساندن سال تحصیلی به‌نوعی مجبور به استفاده از این نوع آموزش شدند که موفقیت‌هایی خوبی را برای این دانشگاه رقم زد.
در مدت زمان بیش از ۶ ماهی که از آموزش مجازی گذشته است، مراکز آموزشی توانستند با همه کاستی‌ها و مشکلات با این نوع آموزش سال تحصیلی را به پایان برسانند و اکنون دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی برای دانشجویان و تداوم شیوع ویروس کرونا به‌دنبال رفع نقاط ضعف و تقویت زیرساخت‌ها در آموزش برخط و مجازی هستند.
برای اطلاع از اینکه آیا مشکلات آموزش مجازی در استان‌ها و شهرهای مختلف برطرف شده است و اینکه دانشگاه‌ها چه برنامه‌ای برای ارائه هرچه بهتر این نوع آموزش دارند با اسماعیل عبداللهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به گفتگو نشسته است که در ادامه خواهیم خواند.
با توجه به ارائه آموزش مجازی در ۶ ماه گذشته و برخی اعتراض‌ها به‌دلیل کمبودها در این نوع آموزشبه‌ویژه در مناطق محروم و مشکلات اینترنتی، چه تمهیداتی را در ترم جدید آموزشی برای رفع کاستی‌ها اندیشیده‌اید؟
عبدالهی: استان بوشهر آموزش مجازی و آزمون‌های آنلاین را نسبتاً خوب اجرا کرد و این کار چند دلیل داشت. یکی اینکه تقریباً مجری سیدا چهار بودیم و این آمادگی وجود داشت که بتوانیم این ظرفیت را روی سامانه سیدا ایجاد کنیم.
در ترم قبل ۳۳۰ واحد دانشگاهی از آزمون آنلاین سیدا۴ بوشهر و ۷۰ واحد دانشگاهی هم از کلاس‌های آموزش مجازی استفاده کردند. ترم تابستان هم این روند اجرا شد و از همه ظرفیت‌هایی که داشتیم، استفاده کردیم.
لازم است مشکلات در زیرساخت‌های اینترنتی حل شود؛ اما با توجه به مجموعه تجربیات و اطلاعاتی که داریم روی سامانه سیدا۴ با حداقل اینترنت هم امکان دسترسی وجود داشته و دانشجویان چه از طریق لپ‌تاپ شخصی، موبایل و چه از طریق زیرساخت‌هایی که در خود واحدهای دانشگاهی ایجاد شده است، فعال شدند و رضایت روزبه‌روز افزایش پیدا کرد.
اگر همین وضعیتی را که اواخر ترم قبل داشتیم، دنبال کنیم و سامانه آموزشیار هم به‌زودی اجرایی شده و فرآیند آن تکمیل شود، امیدواریم با این تجربیات و اطلاعات بتوانیم در ترم جدید خدمات بهتری را ارائه کنیم.
در ترم گذشته و تابستان اطلاع‌رسانی به همه دانشجویان و استادان به‌منظور آموزش آنان برای نحوه استفاده از ظرفیت‌ها، تجهیزات و امکانات انجام شد. طرح تعاون هم کمک زیادی کرد و خیلی از دانشجویان در واحدهای دانشگاهی دیگر امکان بهره‌گیری از این ظرفیت را پیدا کردند و همکاری خوبی وجود داشت و مشکل چندانی نداشتیم.
امیدواریم با قولی که دولت و وزیر ارتباطات داده و دانشگاه هم پیگیری می‌کند، اینترنت رایگان برای دانشجویان داشته باشیم که این موضوع یکی از دغدغه‌های اولیا و دانشجویان بوده است و مطرح می‌کردند که چرا باید هزینه اینترنت را متقبل شویم.
در ترم جدید چه تمهیداتی اندیشیده شده تا زمان‌های از دست رفته دانشجویان در گذشته جبران شود و پیش‌بینی شما حضور چنددرصدی دانشجویان و استادان در کلاس‌های مجازی در سال تحصیلی پیش رو است؟
عبدالهی: همیشه در کلاس‌های عادی و حضوری یک‌درصدی غایب داریم و این‌طور نیست که همیشه همه دانشجویان در کلاس‌ها شرکت کنند. آیین‌نامه هم در این مورد تأکید دارد که برخی از دانشجویانی که غیبت بیش‌ازحد مجاز دارند باید درس‌هایشان را حذف کنند. از طرفی در این ترم و در سامانه سیدا فایل‌های ضبط شده کلاس‌ها را هم داریم که می‌تواند در اختیار دانشجویان قرار بگیرد تا اگر کسی نتوانست آنلاین شرکت کند، بتواند از این ظرفیت بهره‌مند شود.
همه تلاش‌ها بر این است که تعداد غایبان را به کلاس‌های عادی نزدیک کنیم. با استفاده از تجربیاتی که تاکنون کسب شده و ذخیره‌کردن فایل‌ها، این اطمینان را بدهیم که دانشجویان اکنون با این پدیده آشنایی کامل دارند؛ چراکه تعداد غایبان در آزمون‌ها بسیار پایین بود؛ بنابراین امیدواریم این تعداد حضور را افزایش دهیم و به آن حد معقول و متعارفی که مورد انتظار در کلاس‌های عادی و حضوری است، برسانیم.
آموزش برخط و مجازی در ۶ ماه گذشته تجربه خوبی برای دانشگاه شد، دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر قرار است از چه زیرساخت‌هایی برای ترم تحصیلی سال جدید استفاده کند؟
عبدالهی: با توجه به اینکه سامانه آموزشیار یکپارچه می‌شود، طبیعتاً همه باید از این ظرفیت استفاده کنیم. ‌اکنون هم سیدا۴ که دارای این قابلیت بود، قابل استفاده نیست و از دسترس خارج شده است؛ اگر سازمان مجوز بدهد که بتوانیم مجدداً از این سامانه استفاده کنیم، این آمادگی وجود دارد که از ظرفیت سرورهای استانی بتوانیم بهره‌مند شویم و می‌توانیم این خدمات را به کل استان بدهیم و طوری برنامه‌ریزی کلاسی کرده‌ایم که تقریباً درس‌های مشترک و مشابه در کل استان برای همه دانشجویان در رشته‌ها و واحدهای مختلف قابل استفاده باشد.
با توجه به اینکه چند ماه گذشته را با سیستم آموزش مجازی طی کرده‌اید، به نظر شما با مشکلاتی در حوزه آموزش مجازی در سال جدید برخورد خواهید کرد؟
عبدالهی: فکر می‌کنم مشکلات بیشتر درباره دسترسی به اینترنت و تسهیل اینترنت مورد نیاز باشد. عملاً دانشجویان و استادان خودشان را با این سامانه یا روش آموزش تطبیق داده‌اند و امیدواریم زیرساخت‌ها که عمدتاً هم مربوط به دانشگاه نیست و مربوط به دولت و اولیای امور است، فراهم شود یا حداقل در همین حدی که تاکنون بوده، وجود داشته باشد تا بتوانیم خدمات خود را بهتر از گذشته ارائه کنیم.
حضور دانشجویان، استادان و کارمندان در ترم جدید تحصیلی به چه صورت خواهد بود؟
عبدالهی: اینکه آیا استادان و دانشجویان ملزم به حضور ۱۰۰ درصدی هستند یا خیر، بستگی به وضعیت کرونا در کشور و استان دارد. طبیعتاً تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی کرونا هستیم. اگر وضعیت قرمز باشد، طبق بخشنامه سازمانی حق نداریم کلاس حضوری برگزار کنیم و خانواده‌ها هم از ما انتظار دارند که الزام به برگزاری حضوری کلاس‌ها نداشته باشیم.
هیئت علمی و کارمندان دانشگاه هم به‌عنوان بخشی از جامعه، حق دارند دغدغه سلامتی و امنیت خودشان را داشته باشند؛ بنابراین اگر وضعیت کرونا به همین شکل باشد، توصیه این است که زیرساخت‌های آموزش مجازی تقویت و در اختیار مخاطبان قرار داده شود و همین وضعیت ادامه پیدا کند.
البته در مورد کلاس‌های با جمعیت کم یا کلاس‌های عملی و آزمایشگاهی، مانند گذشته بنای ما بر این است که بتوانیم با تعداد کم این کلاس‌ها را به‌صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌ها اجرا کنیم.
از مسئولان آموزش مجازی در ترم تحصیلی جاری چه انتظاری دارید؟
عبدالهی: اگر قرار است آموزش مجازی از طریق آموزشیار و به‌صورت یکپارچه به اجرا درآید، باید ظرفیت‌سازی شود تا به علت حجم کاربران و کاری که قرار است از طریق این شیوه اتفاق بیفتد، مشکلات وجود نداشته باشد و بتوانیم این سرویس را به مردم که کم‌کم به آن عادت کرده و اعتماد می‌کنند، ارائه دهیم.
اکنون که آموزش و پرورش می‌خواهد کلاس‌ها را حضوری برگزار کند، خیلی از مردم مقاومت می‌کنند و حق هم دارند؛ اما وظیفه داریم همان‌طور که آموزش و پرورش درگیر زیرساخت و تمهید امکانات مورد نیاز بوده است، از طریق سازمان هم کمک‌هایی در این رابطه انجام شود و رایزنی‌هایی صورت گیرد.
در عین حال مانند گذشته تابع مقررات و دستوران سازمانی هستیم و قطعاً استان بوشهر که در این رابطه، هم ابتکار عمل را در اختیار داشته و هم تجربه خوبی در موضوع آموزش مجازی دارد، می‌تواند وظایف خودش را در چارچوب وظایف سازمانی به‌خوبی انجام دهد.